Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#3007
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postsan62, on 23 aprilie 2022 - 11:50, said:

Dar pentru că ai dreptate o să încerc să nu mai poluez!Posted Image
Te rog să te străduiești, nu doar să încerci :) Ai exagerat.

#3008
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Dupa doua sezoane in care plosnita verde a stricat cam tot ce s-a facut dupa mijlocul lui August, anul asta vreau sa iau masuri. Din timp.
Pana acum nu am facut nimic, nici macar sa culeg manual plosnitele.

Ma gandesc la orice, de la adunat manual insectele, solutii bio cum ar fi cenusa ori bicarbonatul, produse bio (scumpe si pretentioase) pana la un mospilan sau alte chimicale (caz in care momentul ar trebui ales foarte bine, sa fie eficient dar sa nu afecteze tomatele).

Dupa o rapida documentare, optiunile rezultate au fost cele din poza.

Voi cum faceti, care credeti ca ar fi masurile suficiente?
E vorba de un solar cu doua laturi deschise.

Attached Files



#3009
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
M-am uitat si pe aici, vad ca aveam deja ceva informatie:

Topic dedicat, cu o predica de zile mari:
https://forum.softpe...8#entry21511225

Sistemic puternic, dar remanenta discutabila
https://forum.softpe...4#entry21487585

Paine, circ si voie buna:
https://forum.softpe...36__p__28192621

#3010
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu as izola bine solarul cu plasa anti-insecte. Incepe sa fie o investitie de viitor daca tii cont de plosnite, tute, musculite albe si alte lighioni care sunt sigur ca o sa mai apara din China in anii care urmeaza.
Apoi cu capcane lipicioase pt avertizari si combatere(le dublezi numarul) in caz de nevoie.

#3011
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Aveti idee cine se ocupa cu treaba de-asta?

Attached Files



#3012
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
De regulă coropişniţa!

#3013
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003
Pe ea o banuiam, dar lucreaza asa, la suprafata?

#3014
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Posttil, on 02 mai 2022 - 16:24, said:

Pe ea o banuiam, dar lucreaza asa, la suprafata?

Coropisnita ataca plantele aproape de suprafata, la 2-3 cm. Practic cand o taie, planta cade jos si posibil ca din greutate sa iasa din putinul pamant in care sa zicem ca mai sta.

In alta ordine de idei, alaltaieri seara mi-am plantat si eu rosiile, Primadona F1, in gradina, vreo 40 de buc. Am avut 45 dar cateva s-au imbolnavit dupa 10 zile de stat in casa si am fost nevoit sa le arunc. Inca pe una am vazut semne de boala dar dupa imbaierea si undat cu Topsin vad ca inca sta bine.

Edited by AlexD2, 02 May 2022 - 16:38.


#3015
Salieri99

Salieri99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 613
  • Înscris: 28.02.2012
Mă bag și eu în seamă cu o întrebare. A incercat careva sa stropească cu lapte? Am auzit anul trecut la cineva, care se laudă că are roșii frumoase, și apoi am căutat și pe net. Nu știu dacă să mă risc, mi-e frica sa nu fac daune. Din cate am înțeles doza ar fi cam 1/10.

#3016
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Am făcut asta acum vreo 7 ani, frecţie la picior de lemn!Posted Image

#3017
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
Eu anu trecut de la prima copilire doar cu lapte am dat si zeama bordoleza
De cate ori intram la ele terminam cu laptele,de fapt niste halbe,bagam 9 apa si 1l lapte,dupa ploi mai zdravene iarasi
Nu stiu daca a fost de folos sau nu,dar boala nu am avut in ele,anu asta tot pe lapte ma voi baza
Am avut capcane galbene si negre
Am facut cateva fertilizari cu macerat de pasare(asa pute de naspa) chiar aseara am umplut butoiul

#3018
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005
ai dat zeama bordeleza si zici ca te bazezi pe lapte ?
nu se intelege daca tot sezonul ai dat cu amandoua sau ?.

#3019
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

View Postdanr, on 03 mai 2022 - 19:08, said:

ai dat zeama bordeleza si zici ca te bazezi pe lapte ?
nu se intelege daca tot sezonul ai dat cu amandoua sau ?.
Laptele era antidotul.

#3020
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlexD2, on 02 mai 2022 - 16:37, said:

Am avut 45 dar cateva s-au imbolnavit dupa 10 zile de stat in casa si am fost nevoit sa le arunc. Inca pe una am vazut semne de boala dar dupa imbaierea si undat cu Topsin vad ca inca sta bine.
Doamna de la care am luat rasadurile m-a invatat sa torn cate o cana de solutie Dithane+Topsin in concentratie normala (20g Dithane+10ml Topsin) la fiecare planta, la o saptamana de la plantare.
O fi bine?
La o saptamana de la "tratament", arata bine.

Attached Files


Edited by til, 04 May 2022 - 09:35.


#3021
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008

View Postdanr, on 03 mai 2022 - 19:08, said:

ai dat zeama bordeleza si zici ca te bazezi pe lapte ?
nu se intelege daca tot sezonul ai dat cu amandoua sau ?.

Am dat cu zeama o singura data pana la inflorire,se pare ca trebuie explicat litera si virgula
In schimb cu lapte am dat saptamanal pana la sf sezonului
Eu am cateva rosii pt mine
Omul a intrebat daca a stropit cineva cu lapte si am raspuns,nu am recomandat si nu voi recomanda sa se bazeze pe lapte,fiecare face ce vrea p... lui in gradina lui si nu e de criticat asta

Incep sa ma scarbesc de producatorii astia de legume,acum nu prea au timp astia de la fitosanitare de vb multa,dar incercati, sa vedeti ce va pot spune
Stropesc in doze duble,li se rupe daca maine sau in 2 zile au de cules pt vandut,in schimb ce fac pt ei sunt f atenti.
Nu acuz ca ar fi toti asa ca nu stiu
In primul an am dat otrava pt melci pana am citit mai multe de ea,nu-mi mai trebuie,ma chinui cum pot,anul trecut pe vremea lor ieseam la vanat cu sapa sau harletul,metoda sigura de rarirea lor

#3022
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,038
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde. Destul de mulți din producători au cam început sa vândă prin lanțurile de magazine, se mai vinde și prin piață dar deja treaba e cam în  scădere.
În multe cazuri retailerii ăștia mari cer acte, faf analize, a început sa nu mai fie chiar Texas...

Referitor la lapte... E o prostie în mare măsură.
In majoritatea cazurilor fanii soluțiilor naturale îl folosesc pt fainarex tomatele nu prea au problema asta.
Oricum, mecanismul prin care laptele acționează teoretic e legat nu de compoziția sau neapărat cât de ph.
Ciupercile prefera un mediu ușor acid pt a se înmulți, laptele e alkalin în prima faza dar la fel pot fi și alte substanțe... Dai soluție de bicarbonat spre exemplu.

Pe măsură ce se degradează însă, laptele devine acid, mai acid decât mediul anterior aplicării sale.
În plus, nutritiv, e discutabil cât poate absorbi frunză, în mod cert însă ce creste la suprafață frunzei, fungii, Proliferează cu hrana aia dij laptele descompus.


Per total, rational, în solar sau  chiar afara, când nu ai o presiune a bolilor mare, aplicat foarte des laptele poate ajuta... Cat? Foarte discutabil.... Știu solarii în care ani de zile nu s-a tratat deloc și nu au fost mari probleme

Când presiunea bolilor e mai mare insa e pierdere de timp....

Normal ca fiecare face în gradina lui ce vrea însă dacă vrem sa fim echilibrați as spune ca exista destule soluții acceptabile, fără chimicale nasoale, soluții care pot tine departe problemele atunci când presiunea acestora nu e prea mare.
Ca 3 vorba de decocturi, fermentate șamd... Din plante cunoscute pt efectele pozitive (urzici, coada calului șamd), sau produse comerciale care au la baza hidrolizat obținute natural sau folosind și tehnologii industriale mai complexe, fie ca vorbim de alge, hidrolizate din soia șamd... Combinate cu mici cantități de nutrienti de sinteza, minerale sau fungicide clasice... Ai niște variante destul de curate.

Dacă nu ai probleme deosebite te descurci, nu prea m-aș complica cu lapte.
Dar.... Dacă omul nu ar fi curios și nu l-ar manca pielea nu ar mai fi om.. Încercați...


#3023
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Eu unul am incercat anul trecut dupa ploile alea zilnice din mai si iunie si le-am stropit cu lapte si macerat de urzica...dar nu a ajutat cu nimic era sa pierd jumatate din rasadurile de rosii pina nu am stropit cu sistemic impotriva manei.

#3024
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,468
  • Înscris: 28.12.2010
La mine vad pe prognoze ca vineri, sambata , duminica si luni se anunta 5-6 grade dimineata. Aveam in program ca maine sa plantez tomatele pentru ca sufera din cauza ca au terminat cubul. Le-am mai pacalit eu cu niste ingrasamant lichid si le tin in balconul deschis. Nu stiu ce sa fac sa aman pe luni plantatul sau sa le pun maine. Ardeiul il mai las ca arata destul de bine. Voi ce ziceti ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

8 user(s) are reading this topic

0 members, 8 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate