Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#2899
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Adissan uite cam ce inteleg eu prin amatori: https://www.dwarftom...ject.net/about/ . Dintre tomatele lor am incercat-o doar pe Sweet Scarlet. Pot sa spun ca e foarte buna. N-ar fi frumos sa facem si in Romania astfel de lucruri? Tocmai am cumparat niste vite de vie foarte bune, multe sunt hibrizi creati de amatori. Apoi in domeniul pomilor fructiferi. In loc sa luam numai pomi altoiti putem incerca sa incrucisam ce avem in colectie, sa obtinem ceva deosebit. Capsuni, animale, posibilitatile sunt nenumarate. Doar ca la noi unii cauta un hibrid minune cum ai zis si tu, altii tin cu dintii de soiurile traditionale. Nu prea gasesti oameni cu viziune, dispusi sa exploreze, iar daca esti un astfel de om se gasesc o gramada sa-ti zica sa renunti ca n-are nici un sens.

#2900
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Mikado,de ce nu ar fi dupa nationalitate un nume romanesc ? Omule, numele enumerate de mine (adoptate de romani, fara i din a, asa cum am scris) nu iti spune nimic ? Astea se vor pupa dupa milioane de ani. Da ,se va inatampla cand rata de reproducere va fi cel putin tripla. Tripla pentru cine ? Nu o sa aflam niciodata. Vom ajunge sa votam ... ? Oare pe cine ? In SUA cine este la putere ? Colorati ~executati~. Ce va urma la noi ? ~Romani~ persecutati de romini. I din a la ~romani~...?

#2901
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 MirceaDWC, on 22 februarie 2022 - 10:22, said:

Posted Image eu ma intreb cum un soi care se numeste MIKADO poate fi romanesc.... Ma gandesc ca s-ar fi numit Buzau/Urlati/Craiova etc, nu Mikado....
Eu cred ca e o lipsa de imaginatie a celor care au pus numele acestor rosii. De fapt Mikado este numele dat de europeni imparatului Japoiei. Da nu sunt singurii,ca polonezii au dat acest nume unei firme mari cu articole de pescuit.

#2902
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019

 dingradina, on 22 februarie 2022 - 14:19, said:

Adissan uite cam ce inteleg eu prin amatori: https://www.dwarftom...ject.net/about/ . Dintre tomatele lor am incercat-o doar pe Sweet Scarlet. Pot sa spun ca e foarte buna. N-ar fi frumos sa facem si in Romania astfel de lucruri? Tocmai am cumparat niste vite de vie foarte bune, multe sunt hibrizi creati de amatori. Apoi in domeniul pomilor fructiferi. In loc sa luam numai pomi altoiti putem incerca sa incrucisam ce avem in colectie, sa obtinem ceva deosebit. Capsuni, animale, posibilitatile sunt nenumarate. Doar ca la noi unii cauta un hibrid minune cum ai zis si tu, altii tin cu dintii de soiurile traditionale. Nu prea gasesti oameni cu viziune, dispusi sa exploreze, iar daca esti un astfel de om se gasesc o gramada sa-ti zica sa renunti ca n-are nici un sens.

Pt asa ceva ai nevoie de timp, pe care majoritatea dintre noi amatorii nu.l avem  pt ca .... primordial este locul de munca, familia, apoi restul. Atunci incercam sa mergem la ,,sigur,  cu un hibrid gen prekos sau country taste decat soiuri care necesita mai multa ingrijire sau tratamente sau cunostinte in domeniu. Pt un amator ca mine primordial este gustul, apoi modul cum se comporta planta , productia fiind pe ultimul loc.
Ca o paranteza am dat 500 ron anul trecut pe plasa de buzau ca sa o folosesc la fasole boamba, nu mai vreau sa aud de araci si alte dracovenii. Ma doate.n cot de cat a costat initial , timpul pe care.l pot aloca agriculturii este mai pretios decat micile investitii in ,,infrastructura.

Cand si daca voi ajunge la varsta pensionarii voi avea timpul necesar cu siguranta insa nu cred ca voi mai avea energia si curiozitatea sa explorez in domeniul agriculturii.


#2903
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 Black66, on 22 februarie 2022 - 17:13, said:

Ca o paranteza am dat 500 ron anul trecut pe plasa de buzau ca sa o folosesc la fasole boamba, nu mai vreau sa aud de araci si alte dracovenii. Ma doate.n cot de cat a costat initial , timpul pe care.l pot aloca agriculturii este mai pretios decat micile investitii in ,,infrastructura.

Eu pun fasolea pe spalieri tip piramida.

#2904
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Gata. Am repicat și eu fetele mele in tava de 24...Crescute la bec...

 Constantin1975, on 22 februarie 2022 - 18:58, said:

Gata. Am repicat și eu fetele mele in tava de 24...Crescute la bec...Cate puțin din fiecare: CT, Rila, Rugby,Rozov Blyan, Lacrimile Fecioarei, Pearson, Aphen, Homestead... Mulțumesc colegilor de forum care au postat in timp aici informații importante..

Attached Files



#2905
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006

 alnick, on 21 februarie 2022 - 20:22, said:

Bună, de obicei luam răsaduri de tomate din piața și le puneam in grădină. Dar nu-mi spunea nimeni ce soi erau. De grădină. Cam la ghici. Anul acesta mă gândesc să cumpăr eu semințe și să le pun direct în grădină, fără a mai face răsaduri.
Ar merge? La ce ar trebui să fiu atent?
Eu ce fac?

#2906
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Sunt n firme care se numesc Mikado, dar cele care au ceva cu tomatele sunt foarte putine.

Ca amatori eu inteleg cam asa ceva

[ https://www.ecoruralis.ro/wp-content/uploads/2021/04/distributie-2021-promo-website-1170x650.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

@alnick
Anul trecut am discutat cu cineva care vinde numai rosii Pontica (Dacia) la mine in piata Alexandria. Omul mi-a spus clar ca in solar merge pe 2 culturi in vara din rasaduri si una in camp prin semanare directa pentru august-septembrie. Pe langa Pontica poti sa incerci si niste rosii oloage (crestere determinata).

#2907
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018

 alnick, on 22 februarie 2022 - 19:12, said:


Eu ce fac?

Conteaza mult zona in care stai (cat de lunga e vara) si daca le pui in solar sau in gradina. La mine cald e din iulie pana la jumatatea lui august, deci nu ma bag la semanat direct. Dar daca stai prin sud incearca toate variantele. Poti sa faci cateva rasaduri pe pervaz, semeni direct in gradina cateva si ca sa fii sigur ca orice-ar fi ai rosii de salata poti si sa cumperi 5 rasaduri. Asa vezi singur cum merge mai bine in gradina ta si la anul vei stii ce sa faci.

#2908
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010

 Constantin1975, on 22 februarie 2022 - 19:12, said:

Gata. Am repicat și eu fetele mele in tava de 24...Crescute la bec...
Mie imi da 28 da nu conteaza asta. Sunt dragute. Eu de-abia peste vreo 10 zile seman desi ma mananca palmele rau de tot. Dar nu vreau sa ma grabesc aiurea ca dupa aia ma chinui fara rost

#2909
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,446
  • Înscris: 12.02.2012

 Constantin1975, on 22 februarie 2022 - 19:12, said:

Gata. Am repicat și eu fetele mele in tava de 24...Crescute la bec...

"Fetele" tale arata foarte bine!
Succes in continuare!

#2910
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 adissan, on 20 februarie 2022 - 11:29, said:

Stiiti ceva despre soiul romanesc de tomate Mikado? Se pare ca este unul din multele soiuri romanesti care au disparut.

 MirceaDWC, on 22 februarie 2022 - 10:22, said:

Posted Image eu ma intreb cum un soi care se numeste MIKADO poate fi romanesc....
* Un exemplu de tomată: Mikado violetor (soi de tomate omologat pentru comercializare în UE, dar nu românesc).

 MirceaDWC, on 22 februarie 2022 - 13:56, said:

Iar daca dai o cautare dupa tomate Mikado, nu prea gasesti o info in romana...
* Rezultate de la Google (în toate limbile). Altă căutare.

 adissan, on 22 februarie 2022 - 19:35, said:

Sunt n firme care se numesc Mikado, dar cele care au ceva cu tomatele sunt foarte putine.
* Un exemplu de firmă care produce semințe de legume: Vilmorin-Mikado USA, dar nu are în catalog un soi de tomate Mikado.

Edited by Eugen_D, 23 February 2022 - 00:17.


#2911
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Adaug linkurile corectate:
* Un exemplu de tomată: Mikado violetor.
* Altă căutare Google.

Google zice că prima roșie Mikado, cu frunze ca de cartofi, lansată în 1886, a fost odată cunoscută sub numele de hibridul lui Turner.

Edited by Eugen_D, 23 February 2022 - 00:50.


#2912
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
am lua si eu un soi Mikado de la ucrainieni. confirm ca are frunza de cartof.

https://semena.cc/uk...l#/upakovka-1_g

#2913
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021

 gabiroa, on 22 februarie 2022 - 21:21, said:


Mie imi da 28 da nu conteaza asta. Sunt dragute. Eu de-abia peste vreo 10 zile seman desi ma mananca palmele rau de tot. Dar nu vreau sa ma grabesc aiurea ca dupa aia ma chinui fara rost
Pe mine mă mănâncă degetele de mult timp...de la mâncărime mi se trage și eroarea matematica..Eu le plantez in sud- jud. Giurgiu..încă nu am văzut zăpadă anul ăsta..vor fi plantate într-un mic solarel...Succes.

#2914
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
La mine pe malul marii vine primavara mai tarziu. Voi sunteti mai rapizi in sud. Primaverile sunt urate pe litoral dar toamnele sunt lungi si frumoase :))

#2915
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Va salut,
Cei care ati cultivat Arawak F1 de la Syngenta, cum s-au comportat (productivitate, gust, boli, fertilizare, legare flori)? Am posibilitatea sa fac rost de seminte in numar mai mic (le iau la schimb) si nu stiu daca se compara cu Rugantino F1 (am avut 2 ani in cultura si am fost multumit).

#2916
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011

 yoaca70, on 27 februarie 2022 - 22:16, said:

Va salut,
Cei care ati cultivat Arawak F1 de la Syngenta, cum s-au comportat (productivitate, gust, boli, fertilizare, legare flori)? Am posibilitatea sa fac rost de seminte in numar mai mic (le iau la schimb) si nu stiu daca se compara cu Rugantino F1 (am avut 2 ani in cultura si am fost multumit).
Eu am vrut sa incerc Rugantino F1, dar m-am oprit cand am vazut ca 100 de seminte costa aproape 150lei. Isi merita pretul aceste seminte? Sunt atat de gustoase si productive?

Edited by OTOFOMON, 28 February 2022 - 00:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate