Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4397 replies to this topic

#2881
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Le bate de le asculta cu urechea. :)))

#2882
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postgabiroa, on 30 ianuarie 2022 - 14:16, said:

Le bate de le asculta cu urechea. Posted Image))
Am inteles ca le da si ceva stropiri cu cupru . Cred ca si batutul si stropitul cu cupru au rol de stresare ca sa nu creasca prea mult.

#2883
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 28.12.2010
Ca soldatul sovietic. Calit cu bataia si tinut nemancat, amenintat cu moartea daca dezerteaza. Dupa aia cand dadea de nemti ii manca in sange cruzi-uscati.

#2884
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Am o problema in tavitele cu rasaduri de rosii; este vorba de o patura de mucegai alb pe suprafata solului. Folosesc aceeasi turba kekkila, si procedez in acelasi fel de 4 ani, cu exceptia faptului ca anul acesta nu am tratat solul cu previcur sau folpan inainte de rasarire. Acum deja au rasarit si am inteles ca nu e ok. Cu ce sa dau ca sa scap de acel mucegai? Am 10 tavite de 24 alveole strict pentru gradina noastra. Am inteles ca ar fi buna scortisoara, apa de cenusa sau bicarbonatul de sodiu. Daca exista si vreun fungicit tinta pt asa ceva fara sa faca rau unor rasaduri de 3-4 cm nu m-ar deranja. Multumesc anticipat.

Edited by OTOFOMON, 19 February 2022 - 22:07.


#2885
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Dacă menții o temperatură corespunzătoare zi/noapte, aerisesti zilnic și nu faci exces cu udarea, nu ai nevoie nimic altceva.

#2886
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@OTOFOMON ai replicat rosiile ? Daca sunt suficient de mari replica in tavite noi. Eu asa am scapat de mucegai la florile din ghivece anul trecut. Am indepartat cat de mult am putut pamantul de pe radacina.
Ia vezi ce zice doamna aceasta despre solutiile minune cu care stropim prin gradina si florile din apartament:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XAPRd_SXCI0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2887
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,990
  • Înscris: 17.03.2005
Problema deja exista, ea trebuie rezolvata. Puteau fi multe cauze,inclusiv turba.
Am văzut turba ținută un an în balot n3desfscut care s-a umplut de mucegai alb în interior, pracric turba era contaminata, se poate intampla și fără sa fie vizibil, de aia 3 bine sa o pulverizezi după însămânțare cu un fungicid.

Revenind, soluția pt tine este tot un fungicid și nu soluțiile alea eco-bio.

Nu știu scorțișoară cum inhiba ciupercile, teoretic poți încerca, însă în mod cert variantele cu cenușă și bicarbonat sau alte prostii sunt total contraindicate.

Ele probabil vor funcționa, modul de acțiune este simplu, ciupercile se dezvolta ok întrgun mediu ușor acid(ph mic) și nu le place mediul alkalin.
Cele doua substanțe sunt alkaline și pracric ridica putin ph-ul astfel încât ciupercile nu mai au un mediu propice.
   În aceeași idee poți folosi și var probabil. Si soda, pt ca în fond cenușă de lemn cam asta conține... Parca o soda potasica... Pe timpuri oamenii spălau rufele cu lesie, cenușă plus apa..

Totuși, sa te joci tu cu ph-ul poate dauna mai mult plantelor atât pe termen scurt cât și pe termen mai lung, indiferent de soluție.
De asemenea, nu poți fi sigur ca omori ciupercile și sporii, doar ca inhibi în măsura oarecare dezvoltarea și înmulțirea... Ca sa ai eficienta soluția trebuie sa fie mai concentrata și pe. Măsura ce tu faci lucrul asta crești riscul de a afecta direct plantele.

De ce crezi ca pe net găsești tot felul de concentrații? Pt ca. În general bălăriile astea naturale sunt testate de Șulea spataru, eficienta lor e discutabila și unora li se pare ca e ok cu 0 lingura la litru, altora cu 10....


Mergi pe calea științei și lasă aiurelile astea gen lapte, cenușă bicarbonat șamd.

A5iinsigur ce ai acolo, o otravă, știi sigur ce face, omoară nu doar face boala sau daunatorul sa vomite și sa il doară capul(asta e o gluma dar conține un mare adevăr), omoară tot nu doar o parte oarecare din  problema....


Previcur cred ca e o alegere ok dar nu musai, acel mucegai nu cred ca 3 atât de pretențios.

Chiar dacă nu e recomandat la planta atat de tânără și poate cauza niște disfuncții și întârzieri, oricum ele sunt predictibile și cineva a studiat povestea, același lucru fac și celelalte soluții, care au însă și alte neajunsuri și nici dracu nu știe exact ce și cum fac în anumite situații...


Pe planta adulta dai cu multe ca ea duce... Pe răsad mic însă e bine sa ramai la lucruri sigure. Și cunoscute...







#2888
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Stiiti ceva despre soiul romanesc de tomate Mikado? Se pare ca este unul din multele soiuri romanesti care au disparut.

#2889
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Eu am avut anul trecut niste tomate numite Mikado:  https://vivasem.ro/?...ikado-beefsteak
Nu stiu daca sunt aceleasi cu cele pe care le cauti. Nu pot sa-ti ofer o parere obiectiva pentru ca le-am pus intr-un pamant prost si si soiurile pe care le stiam aromate din anii trecuti au iesit cam fara aroma. Au fost ok la gust si in conditiile astea, dar nu chiar preferatele mele.

#2890
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Eu imi doresc informatii despre soiul romanesc care a disparut. Oare il mai cultiva cineva ?
Multumesc @dingradina !
Nu stiu daca soiul aclimatizat de ucrainieni este acelasi. Despre al lor am aflat destule informatii, dar despre al nostru nu stiu nimic.

#2891
alnick

alnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 06.06.2006
Bună, de obicei luam răsaduri de tomate din piața și le puneam in grădină. Dar nu-mi spunea nimeni ce soi erau. De grădină. Cam la ghici. Anul acesta mă gândesc să cumpăr eu semințe și să le pun direct în grădină, fără a mai face răsaduri.
Ar merge? La ce ar trebui să fiu atent?

Edited by alnick, 21 February 2022 - 20:22.


#2892
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Rosiile incoltesc foarte usor, cam intr-o saptamana. Le semeni cu 60 de zile inainte de plantare. Eu prefer ghivece individuale, cate o samanta in fiecare. Pe masura ce cresc le muti cu tot cu pamant intr-un ghiveci mai mare. N-are sens sa te complici cu repicatul. Daca nu ai lumina suficienta se vor lungi, dar pentru gradina personala nu-i asa tragic. Le ingropi cu radacina la 10-15 cm, poti eventual sa culci tulpina intr-un sant sa faca radacini adventive. Apoi, daca rasadul arata cat de cat ok il lasi sa creasca. Daca e prea lung, dupa ce se prinde si ii dau copili, pastrezi un copil mai viguros si tai varful lungit. Eu zic ca merita sa incerci. Chiar daca nu ies perfect, vor face suficiente rosii si vei fi sigur ca sunt un soi care-ti place.

Direct in gradina merg poate doar soiuri extratimpurii si sa le culegi toamna. Unele determinate, de bulion. Nu prea merita. Majoritatea nu vor avea timp sa se coaca.

#2893
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,543
  • Înscris: 10.01.2019

View Postdingradina, on 21 februarie 2022 - 20:46, said:

Direct in gradina merg poate doar soiuri extratimpurii si sa le culegi toamna. Unele determinate, de bulion. Nu prea merita. Majoritatea nu vor avea timp sa se coaca.
Din ce am observat eu rosiile semanate direct in gradina se dezvolta mult mai rapid decat rosiile transplantate (chiar daca sunt transplantate din ghivece)  Problema lor este cu rasaritul, ca nu au conditi prea bune de rasarire si daca semintele sunt scumpe nu poti sa-ti permiti sa semeni mai multe plante la un loc. In zona mea unii localnici seamana astfel de rosii protejate cu peturi taiate si pe la 1 mai au 5-10 cm dar  la 1 iunie le ajung din urma pe cele transplantate imediat dupa 1 mai.

#2894
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View Postadissan, on 20 februarie 2022 - 20:06, said:

Eu imi doresc informatii despre soiul romanesc care a disparut. Oare il mai cultiva cineva ?
Multumesc @dingradina !
Nu stiu daca soiul aclimatizat de ucrainieni este acelasi. Despre al lor am aflat destule informatii, dar despre al nostru nu stiu nimic.
:) eu ma intreb cum un soi care se numeste MIKADO poate fi romanesc.... Ma gandesc ca s-ar fi numit Buzau/Urlati/Craiova etc, nu Mikado....

#2895
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Probabil romanesc in sensul ca era foarte raspandit la piata in Romania intr-o anumita perioada. Din pacate la noi gradinaritul e considerat ceva ce fac prostii, desteptii s-au facut domni de oras. Nu stiu pe nimeni care sa aiba timp si pasiune sa creeze soiuri noi. Macar se intrevede o speranta, au aparut colectionari de soiuri carora nu le e rusine sa se murdareasca pe maini si gradinari care fac treaba asta pentru ca asa vor, nu pentru ca nu au ce manca.

#2896
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
Costel Vînătoru este profesionist. Ce vroiam eu sa spun este ca pentru ca agricultura sa prospere ai nevoie de foarte multi amatori, pasionati de domeniu si suficient de inteligenti, de o alta atitudine a societatii. Dintre astia vei putea selecta profesionisti buni, vei avea si material genetic cu care sa lucrezi(un amator nu e preocupat neaparat de ce e mai rentabil) si vei avea si finantare corespunzatoare. Dar cred ca deja sunt offtopic. Ma opresc aici cu parerile 😁 .

#2897
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@dingradina eu cred ca ceva sa prospere, nu ai nevoie de amatori. De regula amatorii cauta un HIBRID sau un soi, care sa le ofere productii, nu caliate sau ambele  Cei care sunt pasionati fac parte dintr-o clasa mult superioara fata de amatori.
mircea, oare de ce romanii isi boteaza copii cu nume exotice ? Vrei sa spui ca mercedes, esmeralda sau pele nu sunt romani ?

Am scris fara majuscule, asta fiindca nu sunt de acord cu multe !

#2898
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,060
  • Înscris: 28.02.2006

View Postadissan, on 22 februarie 2022 - 11:58, said:

@mirceaDWC stii macar cine este Costel Vînătoru ?
Ca sa spun o cacofonie, te provoc sa-l provoci pe acest domn !
Nu stiu. Remarca mea era strict legata de asociarea intre "soi romanesc" si "mikado". Nu se pupa nici macar 100 de ani de acum incolo. Iar daca dai o cautare dupa tomate Mikado, nu prea gasestio info in romana...
Mercedes, Esmeralda, Pele etc sunt romani dupa nationalitate :))

Edited by MirceaDWC, 22 February 2022 - 13:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate