Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#2863
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Le puneți în solar sau afară? Că la mine s-au făcut mai multe pe fir. 2-3 fructe, erau pe etaj. Blyan Rozov.

#2864
ionsteg

ionsteg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 21.01.2015

View Postcorsica, on 06 ianuarie 2022 - 17:34, said:

Stiti ca eu tot experimentez de vreo 10 ani si caut rosii cu un gust deosebit. Cativa ani la rand am cultivat Country Taste, Big Beef si un soi in 3 locatii diferite: sera, gradina socrilor si gradina din oras, plante obtinute din aceeasi samanta, acelasi rasad, plantate in aceeasi zi, etc.
Stiti care au fost cele mai gustoase? Cele cultivate in sera...

Avand in vexere experienta ta, ce rosii cultivi in acest an?
Multumesc

#2865
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Soiul meu-inimă de bou, cca. 75% din plante, Country Taste F1, cca. 20%, Zuccherino F1 și Summer Sun F1, cca. 5%.

Căutați soiuri vechi, tradiționale,  prin piețe, oboare, parcări,  prin grădinile bătrânilor noștri uitate de Dumnezeu, uitați de hibrizii mult lăudați, cu semințe foarte scumpe.

Și nu uitați un lucru: un soi care dă rezultate în sudul țării nu are aceleași rezultate în rest.

Și nu în ultimul rand, selectați informația.


#2866
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,540
  • Înscris: 11.03.2006

View PostSolar-1, on 10 ianuarie 2022 - 17:56, said:

Le puneți în solar sau afară? Că la mine s-au făcut mai multe pe fir. 2-3 fructe, erau pe etaj. Blyan Rozov.

In solar. Putine, dar mari. Cred ca astea sunt.

Attached Files


Edited by cumparator, 10 January 2022 - 21:41.


#2867
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015
Da, cam așa au legat la bază. Dar mai sus, nu au mai avut rod?

#2868
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,540
  • Înscris: 11.03.2006
Nu, nu prea. Cred ca gresesc eu ceva. Adica sigur gresesc ceva.
Oricum, nu le stropesc aproape deloc, in afara de chestii bio. Anul asta o sa le stropesc din cand in cand. Sau ma mai gandeam sa pun alte rasaduri in mijlocul verii, cand incep sa o ia la vale cam toate.

Edited by cumparator, 10 January 2022 - 23:14.


#2869
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Hmm...Mă puneți pe gânduri...Aveam sperante mari cu Rozov Blyan anul acesta. Toți ziceți că gustul e foarte bun...dar parca 2 tomate pe fir e cam puțin...O să îl plantez mai devreme sa nu prindă canicula cea mare sa nu avorteze florile de pe primele 3 etaje ...Apoi pun plasa de umbrire și sper sa mai lege cate ceva...

#2870
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,540
  • Înscris: 11.03.2006

View PostConstantin1975, on 10 ianuarie 2022 - 23:45, said:

Hmm...Mă puneți pe gânduri...Aveam sperante mari cu Rozov Blyan anul acesta. Toți ziceți că gustul e foarte bun...dar parca 2 tomate pe fir e cam puțin...O să îl plantez mai devreme sa nu prindă canicula cea mare sa nu avorteze florile de pe primele 3 etaje ...Apoi pun plasa de umbrire și sper sa mai lege cate ceva...

Asta e performanta mea. Colegii care se pricep zic ca obtin mult mai mult.
Nu stiu cum sunt rosiile lor, dar alea cateva care se fac la mine sunt super bune. Pun si anul asta, cu siguranta.

#2871
horia100

horia100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 19.02.2011
Anul trecuta au fost probleme cu legarea la rosii la soiuri si ciudateniile pe care le am,practic rod foarte putin . kivelli si moldoveanu au legat relativ bine. Si nu numai la mine .La Homestead intr-un an normal sunt 2-3 rosii /etaj.Cind sunt 2 una va fi de cca 1 kg iar cealalta 0,5-0,7 kg.Un etaj cca 1,5 kg.Sunt preferatele mele.Se obtin pe planta 1-3 rosii peste 1 kg cel putin restul intre 0,5-0,7 kg.Nu prezinta nervuri sau cotorul lemnificat sau mare.Nr de etaje mai mic ca la hibrizi .Nu fac decit 3-4 stropiri cu ingrasamint foliar,,prin picurare nu administrez nimic in afara de apa.Anul acesta merg cu 150 de kivelli ,25 homestead si 25 bulgaresti si ciudatenii.Bulgarestile pt. casa in special.Kivelli pt. consum ,bulion si vinzare daca este cerere.Anul acesta am fost

#2872
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Padre m-ai facut curios si pofticios cu Aphenurile alea. Am comandat si eu 10 seminte. Sa vedem despre ce e vorba.

#2873
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Tot cautand diverse chestii am dat peste siteul asta Gradina Mirelei. Are o gramada de seminte de soiuri atat romanesti cat si de prin toata lumea. Mi s-a parut interesant siteul. S-ar putea ca voi sa il stiti de mult si eu sa fiu cel care a descoperit roata :))

https://gradina-mirela.ro/

#2874
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
@gabiroa
Am luat si eu ceva seminte de la dinsa in 2018 si au fost destul de bune. Le-am incercat doar in gradina.
Nu mai stiu exact ce am luat dar imi amintesc de Stupice, Subartic, Anna Russian, etc.

#2875
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Soiuri românești... Când aud asta ma cutremur.
Si la pomi deja fac urticarie când aud coroana, sarpanta, ax central, curstam interiorul...

Treaba asta cu soiurile e cam asa... Unul cumpără un plic de semințe... Ii da. La toamna și ou vecinu... Vecinu da lu nepotu și gata, nepotu îl botează după numele lu unchiu și are soi romanesc...
Maine doar un pas pana sa găsești un nepot sau o nepoata dibaci la net și care se apuca sa vândă soiuri "românești".


Sunt și soiuri de demult cultivate și pe la noi în diverse micro zone pe care le poți numi soi local însă mult mai multe sunt pe traseul descris mai sus... Si parca e bătaie de joc la adresa noțiunii de soi local...

Destul auzim dobitoci pe. La TV care discuta. Despre soiurile românești.. Destul avem și guvern care la anul cică da bani pentru soiuri românești...
Hai sa fim măcar noi puțin mai atenți cu termenii...





#2876
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Gata. A venit și comanda de Rila F1 și Afen F1 de la Clause. Sper că Afen  F1 sa fie același cu Aphen F1 că eu asta comandasem și să fi greșit bulgarul eticheta...

#2877
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016

View Postparintele, on 17 ianuarie 2022 - 23:25, said:

Soiuri românești... Când aud asta ma cutremur.
Si la pomi deja fac urticarie când aud coroana, sarpanta, ax central, curstam interiorul...

Treaba asta cu soiurile e cam asa... Unul cumpără un plic de semințe... Ii da. La toamna și ou vecinu... Vecinu da lu nepotu și gata, nepotu îl botează după numele lu unchiu și are soi romanesc...
Maine doar un pas pana sa găsești un nepot sau o nepoata dibaci la net și care se apuca sa vândă soiuri "românești".


Sunt și soiuri de demult cultivate și pe la noi în diverse micro zone pe care le poți numi soi local însă mult mai multe sunt pe traseul descris mai sus... Si parca e bătaie de joc la adresa noțiunii de soi local...

Destul auzim dobitoci pe. La TV care discuta. Despre soiurile românești.. Destul avem și guvern care la anul cică da bani pentru soiuri românești...
Hai sa fim măcar noi puțin mai atenți cu termenii...

Din punct de vedere genetic poate fi verificat si controlat orice soi. Sunt de acord cu ce spui! Am intalnit o batranica ce are seminte de "soi vechi" de 40 de ani. Batrana a tinut in fiecare an seminte exact de la plantele pe care le-a tot replantat. Prin faptul ca rosile ei s-au corcit in timp cu alti polenizatori este posibil ca soiul sa fi suportat unele modificari genetice care sa il fi adaptat mai bine dar in acelasi timp i-au adus si o memorie genetica asupra tratamentelor chimice moderne. Asadar un soi, oricat de vechi ar fi cu siguranta sufera modificari genetice permanente, insamantandu-l de la un an la altul. Parerea mea este ca genetica joaca un rol destul de important dar factorii de mediu (cei la care vor reactiona planta) sunt decizivi in a determina calitatea si gustul fructului.

Ideea cu semintele bunicii este ca la mine nu au iesit rosii bune ca la ea... asadar nu doar genetica influenteaza rezultatul.

Edited by VertixTM, 18 January 2022 - 14:25.


#2878
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Las mai jos un link interesant despre cum se poate schimba gustul la tomate. Nu dați cu pietre. Știu că cei mai multi   vreți tomate fara chimicale...
https://agrointel.ro...stul-tomatelor/

#2879
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Rog cine are și poate sa-mi trimita și mie 10 semincioare de Marbena sa le incerc și eu anul acesta. Mii de plecăciuni!

#2880
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Aici se poate urmari o metoda interesanta de "intarire" a rasadului de tomate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate