Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Tomatele (partea a II-a)

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
4430 replies to this topic

#2827
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006

 parintele, on 15 octombrie 2021 - 11:29, said:

De aia ne chinuim, altfel de cumpărat e mai ieftin de cele mai multe ori.
...
Azi e mai greu decât era atunci.

On: miercuri am dat o fuga la tara dupa vreo trei saptamani ca era o fereastra intre ploi cu gandul sa fac niste gogonele, daca gasesc si sa desfintez rosiile
Surpriza, am ramas sa fac pasta de rosii, atatea am gasit. Le-am lasat sa isi traiasca a doua tinerete mai ales ca se anunta cateva saptamani calde de luni incolo
Nu mai zic acum de cate tratamente au vazut anul asta ca poate incepe nevasta sa sughite...
Uitai... Castravetii la fel, niste Levina semanati la sfarsit de august si lasati de izbeliste

Attached Files



#2828
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015

 sorin_tps, on 15 octombrie 2021 - 05:14, said:

Nu vi se pare ciudat ca nu mai poti sa faci nimic fara sa fii dependent de industria chimica? Ai luat un soi 'modern' trebuue 12 tratamente, ai obisnuit plantele, pomii cu ingrasaminte chimice, trebuiesc si fungicide, ai luat un medicament pentru o boala, a ameliorat simptomele dar esti dependent pe viata de medicamente..
Tot sistemu pare gandit sa faca vanzari cat mai multe pentru industria chimica.

Parintii mei au cultivat rosii si alte legume 40 de ani. Acum 15-20 de ani vecinii au inceput sa se planga ca nu mai merg cum trebuie. unii au renuntat,
Exact, mama avea roşii afară şi vindea  cu târna (coş de nuiele), tratamente ioc, iar din 2000 a abandonat din cauza bolilor!

#2829
mama_lor

mama_lor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 24.04.2020

 sorin_tps, on 15 octombrie 2021 - 05:14, said:

Nu vi se pare ciudat ca nu mai poti sa faci nimic fara sa fii dependent de industria chimica?
Tot sistemu pare gandit sa faca vanzari cat mai multe pentru industria chimica.

Sincer nu, nu cred. E adevarat ca nu se pune accentul pe rezistente la fel de mult cum poate am dori, dar marii producatori nu produc in conditiile cultivatorului de casa, acolo prioritatile sunt altele, nu ai nevoie de rezistenta la mana in sera cu clima controlata. Soiurile vechi nu ofera rezistente cu nimic mai mult, totul e dat de schimbari externe: schimbare climatica care a dus la insecte mai multe si mai straine care nu au pradatori locali, se cultiva mult mai devreme deci iesim in intampinarea insectelor cu mancarea lor preferata, insectele au obtinut oarece rezistena deja la insecticidele comune, ierni mai putin aspre care sa le taie avantul, aparitia de radacini mai puternice ale acelorasi boli (ca la corona) cum a fost cazul manei, candva spre 1990 a aparut o varianta mult mai distructiva, care acum e raspandita peste tot.

#2830
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 sorin_tps, on 15 octombrie 2021 - 05:14, said:

Plantele s-au descurcat miliarde de ani fara fungicide si insecticide, daca au tot ce le trebuie se descurca si acum.

* Apariția primelor plante terestre a avut loc în Ordovician (443.8–485.4 mil.ani) sau cel mult în Cambrian (485.4–541.0 mil.ani) sau Precambrian, deci în urmă cu aproximativ 0,5 miliarde de ani, (maximum 0,85-1,2 miliarde de ani).

Edited by Eugen_D, 16 October 2021 - 16:53.


#2831
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 parintele, on 15 octombrie 2021 - 08:24, said:

Foloseau putina otrava.... O laie.
Si dadeau cu "otrava" aia pana albeau campul, sau il albastreau... Ca erau cartofi sau rosii... Nu ca nu dadeau, dadeau cu sacul, otrava era bomba nucleara, nu apa cu sifon ca azi...

 validoe, on 15 octombrie 2021 - 09:06, said:

Mai taie din ele, da-le dreq...
O fi fost prin zona ta, eu la bunicii mei nu am vazut decat cenusa si ''piatra vanata''
Si balegar de toate soiurile ca aveau curtea plina de aniamle
Eu zic de gospodarie nu de cum se producea la OLF sau CAP pentru productii record, acolo stiu ca Furadanul si DDT erau nelipsite

Unii dintre tractoristi au aplicat pe loturile ajutatoare, fiindca chimicalele erau pe mâna lor. Oricum, cred ca mai mult au folosit azotat si ingasaminte complexe.

Edited by Eugen_D, 16 October 2021 - 17:13.


#2832
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Tomatele mele la sfarsit de octombrie. Inca le mai las pentru ca nu se anunta bruma si inca mai mananc salata zilnic. Si ardeii inca merg linistiti. Uneori parca imi vine sa zic ca toamna merg mai bine decat vara pe canicula. Se potoleste si verticiloza parca sa zic ca nici plosnite nu am mai vazut ( sau nu m-am uitat eu prea bine ).

Attached Files



#2833
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019
Eu le-am scos acum cateva zile. daca nu era frigul le-as fi putut lasa ca erau verzi si pline de gogonele. Au fost 4-5 nopti cu bruma si inghet si a trebuit sa renunt la ele. Mi-a parut rau ca tare bine au mers anul asta: 45 de fire plantate la 1 mai, cultura desfintata in 24 oct,  cca 200 kg de rosi si vreo 40 kg de gogonele verzi.

#2834
dingradina

dingradina

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 08.11.2018
La mine au murit noaptea trecuta. Speram sa o mai duca macar o saptamana. De luni noaptea au venit temperaturi negative.

#2835
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,469
  • Înscris: 28.12.2010
Eu anii trecuti nu am avut asa rosii viguroase. Desi anii trecuti am avut temperaturi pozitive pana in decembrie le-am scos pentru ca murisera sau agonizau datorita bolilor. Anul asta e cel mai bun din cei 3 de cand am luat bucatica asta de pamant.La anul vreau sa imbunatatesc palisarea si sa pun umbrire si sper sa fie ok

Edited by gabiroa, 26 October 2021 - 23:36.


#2836
Mary64

Mary64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 31.10.2021
Ce plasa de umbrire vrei sa folosesti?

Edited by Dany_Darke, 31 October 2021 - 21:27.


#2837
ADAMCLISI-2020

ADAMCLISI-2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,308
  • Înscris: 07.05.2020

 mama_lor, on 15 octombrie 2021 - 10:15, said:

Foloseau bunicii tai cenusa contra gandacului de colorado adica? Bunicii mei si absolut toti din sat foloseau DDT cu mare larghete. Cand am inceput noi sa punem cartofi am folosit metoda de cules gandacii cu galeata si rupt frunzele cu oua (trebuia sa fii pe faza, se dezvolta foarte repede), si chiar si asa productia nu se compara, nu puteai strange tot. Dar asta pentru ca aveam acolo o parceluta, mai toata lumea punea aproape numai cartofi pe tot terenul care il aveau la dispozitie, si eventual porumb (zona relativ muntoasa).
ai lui erau pesemne din cei saraci ce nu-si pemiteau nici DDT ... pe vremea aia toti cei de la tara ne rugau pe noi orasenii ce eram vecini cu CPB-ul unde se producea sa le facem rost... si cam peste tot taranii cu asta dadeau...

#2838
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 ADAMCLISI-2020, on 06 noiembrie 2021 - 23:40, said:

ai lui erau pesemne din cei saraci ce nu-si pemiteau nici DDT ... pe vremea aia toti cei de la tara ne rugau pe noi orasenii ce eram vecini cu CPB-ul unde se producea sa le facem rost... si cam peste tot taranii cu asta dadeau...
Vremurile alea erau foarte grele. Practic nu erau solutii contra colorado si insecta se inmultise foarte mult, nu puteai scapa de ea. Acum e domnie, sunt mult mai putini. Cel putin la mine in zona cu 2 tratamente o scoti la capat. Si cei care nu trateaza daca la 2-3 zile culeg gandacii tot nu au pierderi mari.

#2839
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 26.10.2003
Mutati va rog discutia generica despre DDT si alte substante in topicul Fertilizatori si Tratamente.

https://forum.softpe...chimice-si-bio/

Multumesc de intelegere.

#2840
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Salutare,
Rog pe cine poate să-mi doneze și mie câteva semințe de Marbena și Grădinărese..Fiind așa lăudate de cunoscatori pe forum am decis sa le plantez și eu anul viitor. Voi mai planta Rozov Dar, Rozov Blyan, Momini Salzi, Country Taste,Medelina, Datterino F1,Pearson D'Albenga. Voi face un mic solar din țeavă ppr de 32. Voi planta 6-8 fire din fiecare. Strict doar pentru consum propriu. Pentru experiment voi mai pune in gradina cu plasa de umbrire vreo 10 soiuri mai ciudate, la cuiburi de cate 3 roșii în cuib, plantate in triunghi la 60 cm depărtare cu un singur tutore central și cu ață de palisare de la rădăcini spre tutore..Anul acesta am avut doar in gradina, puse prea devreme și nu au fost chiar ok. Pot dona cate câteva semințe din soiurile de mai sus doritorilor in limita stocului...am doar cate un pliculeț de cate 60 semințe.

#2841
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Hai că...Posted Image
https://youtu.be/DXWHLoatq8I?t=1776

#2842
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,563
  • Înscris: 10.01.2019

 saandy76, on 03 decembrie 2021 - 00:05, said:

O culme a prostitutiei jurnalistice

Edited by AlexD2, 03 December 2021 - 08:12.


#2843
saandy76

saandy76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.11.2021
Ce spui tu este valabil la ăia care-i ling pe politicieni acolo unde nu vede soarele!
La Pătraru nu e cazu!Posted Image

#2844
Constantin1975

Constantin1975

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.10.2021
Am găsit un clip interesant pe YouTube. Poate e util pentru cei ce produc răsaduri multe. Metoda de însămânțare mi se pare una rapidă și nu stai cu batul și scobitoarea la fiecare alveola..
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BulS3rkyyR8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate