Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

cea mai buna modalitate de schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 03.04.2005
Eu acum o lună când am fost în Istanbul nu am găsit lire turcești în România, cel puțin în Neamț. Așa că am luat euro.
În Turcia, leul are curs mai prost din ce am observat. Dacă rețin corect pentru 100 lei am luat 65 lire. La 100 euro, 365 lire. La hotel, 335 lire. Cel mai bun curs a fost în marele bazar. Primesc și lei dar pierzi o grămadă. În bazar de exemplu ei pun euro la egalitate cu USD așa că nu e prea convenabil.
În legătură cu cardul tău BCR, suni la relațiile cu clienții și întrebi ce comisioane îți iau la retragere de numerar și la ce bancomat este mai ok. Eu așa am făcut cu cardul meu garanti. De exemplu unei colege cu card ING i se lua 5 euro fix pentru orice sumă retrasă plus un comision de 2% din acea sumă. De asta dacă retragi, retragi o sumă mai mare ca să nu pierzi.
În rest, folosește cardul de cumpărături, la mine cursul de schimb a fost excelent.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca retragi de la bancomat cu cardul ing lei, vei pierde foarte mult la curs, cursul fiind foarte prost. Se face dubla conversie.

Eu iti recomamd sa iti revolut, tu si sotul/prietenul. Nu ai nevoie de mai mult de 1600 lei cash echivalent lire turcesti. Unele cheltuieli le poti face si cu cardul (hotel, supermarket etc).

Ti'as recomanda Bt Card euro, bagi euro gratuit inncont euro la ghiseu in ro. Apoi faci plati in lire cu el, scoti de la bancomat lire etc. Nu exista dubla conversie, in plus cursul este mastercard care este cursul bnr. Ai doar 2 euro per retragere, atat.

Intai deschizi pe loc cont lei plus card lei 0 lei, administrare 0 lei. Deci nu platesti nimic. Apoi deschizi cont euro (0 euro comision administrare deschidere etc). Cardul emiterea te costa 4 euro (o singura data), apoi 3 euro pe an atat. Nimic mai mult. Adica 1 leu pe luna atat. Merita cardul, scoti de la bancomat la cursul bnr (este extrem de asemanator). Oriunde ai pleca, este foarte util un card in euro.

#21
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 28.01.2008
Cea mai buna varianta de schimb valutar o ofera magazinele. La LC Waikiki sau la Migros. La orice magazin Waikiki din Turcia scrie la casa ca poti plati in euro sau dolari. Probabil si altele, dar pe acestea doua le-am testat. La ambele poti plati in euro si primesti restul in lire turcesti, iar conversia se face la cursul oficial. Cumperi ceva de citeva lire si platesti cu 100 de euro, sau cu citi bani vrei sa schimbi.

#22
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Card Revolut si o suma de 250 de euro sau echivalent in RON schimbata in TRY pe cardul Revolut (cca 1600 lire), plata cu cardul direct in TRY la turci si scoaterea de la bancomat daca chiar e nevoie de ceva cash pe acolo (scoatere TRY fara conversie facuta de bancomat, conversia o face Revolut).

Inca o suma de 300 de euro in buzunar pe acolo.

Un card de credit Mastercard de rezerva la tine.

Toate cele de mai sus pentru o singura persoana.

Daca esti maniac al vizitatului de muzee mai pui inca 300 euro peste ei pentru carduri de turist pass.

#23
aatst

aatst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.06.2011
poti sa scoti direct lire de la bancomat din Turcia de pe card de lei, iti arata cursul inainte de tranzactie, nu cred ca merita sa pierzi atat timp sa schimbi in Romania si apoi ramai cu lirele sau le revinzi daca nu le folosesti, nu sunt diferente asa mari din cursul valutar, scoti de fiecare data cat ai nevoie pentru cateva zile, poti plati cu cardul in foarte multe locuri asa ca nu e foarte mare nevoie de lire, pentru cumparaturi gen bazar e mai bine sa platesti cash cu lire, daca ai de ales intre euro si dolari, ia dolari cash la tine, oricum tu stii mai bine ce sume e posibil sa cheltuiesti in lire cu cash si daca merita diferenta sa schimbi in Romania

#24
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
am scos sept trecut de la istanbul  800 tl ATM  ING ,   si  din contul meu RO ing a luat 604 Ron ,  fara alta comision,   torusi  recomanda  ING

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postoztan, on 03 iulie 2019 - 10:20, said:

am scos sept trecut de la istanbul  800 tl ATM  ING ,   si  din contul meu RO ing a luat 604 Ron ,  fara alta comision,   torusi  recomanda  ING

Ma indoiesc ca ti-au luat doar 604 lei.

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,720
  • Înscris: 13.07.2011
posibil este, la cursul de astazi 800 try sunt 594ron. Nu stiu ce curs a fost sapt trecuta.

#27
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,158
  • Înscris: 05.09.2007
In Bodrum, ieri, la casele de schimb 6.10 TL pt 1 euro ... la Ptt 6.25 TL (6.38 TL minus comisionul lor) pt 1 euro. Banca Garanti schimba doar pt cei cu cont la ei cu 6.38 TL (poate au si ei comision ca si Ptt). Celelalte banci nu schimba. Toti te indreapta catre casele de schimb.

Edited by marian.bazavan, 04 July 2019 - 22:45.


#28
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 14.10.2018
Edirne - 22.06 - 6,45 lire / 1 euro la casa de schim din mall. In Marmaris, maxim 6.25. Dupa 10 zile, cursul a ajuns la maxim 6.05 in statiune.

Edited by officer_nats, 04 July 2019 - 23:12.


#29
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007

View Postoztan, on 03 iulie 2019 - 10:20, said:

am scos sept trecut de la istanbul  800 tl ATM  ING ,   si  din contul meu RO ing a luat 604 Ron ,  fara alta comision,   torusi  recomanda  ING
Și eu recomand bancomatele ING. Curs RON/TRY foarte apropiat de BNR. Am mai avut discuția asta pe un alt thread...

Edited by curentelectric, 05 July 2019 - 22:32.


#30
vladarges

vladarges

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.03.2009
Salutare!Luni vom pleca 4 persoane in Istanbul cu masina personala.Probabil s-a mai discutat de vreo 100 de ori(am mai incercat sa citesc pe sarite printre cele 200 de pagini) dar inca nu ne-am hotarat cum vom face cu banii.Dupa experienta voastra,cum e mai ok sa procedam:sa plecam cu euro cu gandul de a schimba acolo in TL sau sa scoatem de la bacomate direct in TL?Mentionam ca toti avem cont de debit la BCR,cat de mare ar fi comisionul la peste 500 de lire scoase si de la ce bancomate e mai ok sa retragem?Multumesc!
LE : aa,da,mi-am amintit!Avem si card Revolut Standard,il putem umple si retrage bani fara comision de la bancomatele turcesti si daca da,de la ce bancomate?

Edited by vladarges, 16 July 2019 - 11:21.


#31
GABIG2

GABIG2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 29.05.2014
Salut,
Cu Revolut poti retrage fara comision de la bancomatele Ziraat Bank si Ak Bank, probabil mai sunt dar pe acestea le am testat eu.Trebuie sa refuzi conversia la bancomat.Poti platii cu revolut direct in lire in multe locuri, in rest cea mai avantajoasa varianta cred ca este sa schimbi euro in lire acolo, dar nu in zona Taksim

#32
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostGABIG2, on 17 iulie 2019 - 09:25, said:

...... in rest cea mai avantajoasa varianta cred ca este sa schimbi euro in lire acolo, dar nu in zona Taksim

Cel mai bun curs zona Aksaray / Laleli , cat ajungi zona turistic Sultanahmet / taksim scade cursul

#33
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,703
  • Înscris: 02.02.2009

View PostGABIG2, on 17 iulie 2019 - 09:25, said:

Salut,
Cu Revolut poti retrage fara comision de la bancomatele Ziraat Bank si Ak Bank, probabil mai sunt dar pe acestea le am testat eu.Trebuie sa refuzi conversia la bancomat.Poti platii cu revolut direct in lire in multe locuri, in rest cea mai avantajoasa varianta cred ca este sa schimbi euro in lire acolo, dar nu in zona Taksim

Si HalkBank e fără comision la Revolut.

#34
vladarges

vladarges

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 22.03.2009
Tocmai ce am ajuns in Turcia.Am incercat sa scot bani de la Ziraat insa imi facea conversia in Euro chiar daca in cont pe ATM imi apareau TL..pt 500TL imi dadeau cica 84 euro si ma intrebau daca finalizez retragerea in moneda mea.Nu pricep unde gresesc..n-am reusit sa scot niciun ban de teama sa nu-mi dea euro.Cum trebuie sa procedez?

#35
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

 vladarges, on 22 iulie 2019 - 05:41, said:

Tocmai ce am ajuns in Turcia.Am incercat sa scot bani de la Ziraat insa imi facea conversia in Euro chiar daca in cont pe ATM imi apareau TL..pt 500TL imi dadeau cica 84 euro si ma intrebau daca finalizez retragerea in moneda mea.Nu pricep unde gresesc..n-am reusit sa scot niciun ban de teama sa nu-mi dea euro.Cum trebuie sa procedez?
nu este curs bun , nu  scoate euro
incerca sa gasesti alta atm  / ext  ING ,  si scoate  direct  TL

#36
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 05.11.2009

View Postoztan, on 22 iulie 2019 - 08:09, said:

nu este curs bun , nu  scoate euro
incerca sa gasesti alta atm  / ext  ING ,  si scoate  direct  TL
Deci eu am card ING Visa debit, pe care îmi intră pensia. Este un card cu comisioane 0 aici în țară. Voi pleca și cu ceva euro la mine ca să plătesc hotelul. Am rezervarea făcută în euro și probabil nu îmi vor face ei conversia în ziua plății. Scrie 438 euro pe rezervare, eu atâta dau. Sau pot avea surprize? Am să iau și 100 USD. Am înțeles că ei cer aceeași valoare indiferent de valută (mă refer la euro și usd).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate