Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

cea mai buna modalitate de schimb valutar

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
fbuzz

fbuzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2019
Buna zuia,

in curand voi pleca in turcia (pentru aprox. 20 zile) si as vrea sa imi spuneti cum este mai bine sa fac:

- sa schimb in Bucuresti RON-->TRY. Am vazut ca in Bucuresti cel ma bun curs pe care l-am gasit este intre: 1.290TRY si 1.298TRY pentru 1 RON.
- sa schimb in Ankara/Instanbul USD-->TRY.
- sa schimb in Ankara/Instanbul EURO-->TRY.
(Stie cineva o casa de schimb bun pentru aceste valute in Ankara?
In Istnabul nu cred ca voi avea timp sa schimb pentru ca trebuie sa prind o alta legatura de transport....)

- sa folosesc bancomatul + card (eu am BCR).
In acesta varianta care are fi comisionele si banca din TR unde ar fi cel mai bine sa folosesc bancaomatul
(adica banca partenera in TR pentru BCR)?  

Cu cat mai multe pareri cu atat mai bine,
Va multumesc foarte mult,

Florentina

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
cumpara euro din tara de la o casa de schimb si du-te sparge banii in turcia. in turcia poti plati cu ABSOLUT ORICE MONEDA vrei tu. euro dolari lire turcesti sunt la orice butic primiti

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Revolut

#4
fbuzz

fbuzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2019

View Postzile_san, on 02 iulie 2019 - 14:09, said:

cumpara euro din tara de la o casa de schimb si du-te sparge banii in turcia. in turcia poti plati cu ABSOLUT ORICE MONEDA vrei tu. euro dolari lire turcesti sunt la orice butic primiti
Mersi mult!!

View Postpupama, on 02 iulie 2019 - 14:12, said:

Revolut
Uhmm nu prea stiu ce este asta...Plec spre TR in 12 zile....Imi poti da mai multe delalii.

Iti multumesc mult.

#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Am platit in Turcia inclusiv in lei romanesti in bazar. Ca sa iti ia banii primesc orice baietii. Dar te sfatuiesc sa-ti schimbi lire turcesti de aici, ai preturi mai bune decat la euro sau dolar. Daca optezi pentru euro sau dolar, atunci ia dolar, majoritatea iti cer acelasi pret. La ei 15 euro = 15 dolari, deci iesi mai bine cu dolo.
Concediu placut!

#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Lasa euro si dolari acasa, cumpara lire din Romania, pentru ca acolo iti vor echivala valuta la cursul lor propriu si vei iesii in pierdere. Lira este sfanta.

#7
fbuzz

fbuzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2019

View PostGbr_smt, on 02 iulie 2019 - 14:18, said:

Am platit in Turcia inclusiv in lei romanesti in bazar. Ca sa iti ia banii primesc orice baietii. Dar te sfatuiesc sa-ti schimbi lire turcesti de aici,
Asa m-am gandit si eu.

Quote

ai preturi mai bune decat la euro sau dolar. Daca optezi pentru euro sau dolar, atunci ia dolar, majoritatea iti cer acelasi pret. La ei 15 euro = 15 dolari, deci iesi mai bine cu dolo.
Am gasit aceste case de schimb in Istanbul.
http://www.aklardoviz.com/ -  1usd - 5,665try
http://www.hakandoviz.com/ - 1usd - 5,646try
Credeti ca au un curs bun?

Quote

Concediu placut!
:thumbup:

View Postcostin001, on 02 iulie 2019 - 14:20, said:

Lasa euro si dolari acasa, cumpara lire din Romania, pentru ca acolo iti vor echivala valuta la cursul lor propriu si vei iesii in pierdere. Lira este sfanta.
Deci sa inteleg ca varianta cu cardul si bancomatul nu este buna.
Ok atunci asa cred ca am sa fac - o sa schimb ~1000try in Bucuresti.

Iti multumesc mult pentru sfat.

#8
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Cu cardul nu prea ai ce face, cash si lire. Merg si lei, dar tot iesi in pierdere.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Prin revolut primesti 1,34 TRY pentru 1 leu.

#10
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2019 - 15:25, said:

Prin revolut primesti 1,34 TRY pentru 1 leu.

cursul bnr este 1,36, deci Revolut este foarte aproape. Am vazut curs valutar cu 1,15, foarte foarte prost.

@Initiator, schimba lire turcesti din Romania, primesti cursul mai bun.

#11
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Turcia, majoritarea magazinelor solicita bani lichizi, deci mai putin cardurile si mai ales Revolut!
Atentie! In Turcia a inceput comisionarea bancnotelor de 500 euro!

Edited by focuscsv, 02 July 2019 - 15:54.


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfocuscsv, on 02 iulie 2019 - 15:51, said:

Turcia, majoritarea magazinelor solicita bani lichizi, deci mai putin cardurile si mai ales Revolut!


Scoate gratuit de bancomat cu cardul Revolut lire turcesti,

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2019 - 16:36, said:

Scoate gratuit de bancomat cu cardul Revolut lire turcesti,
Cel mai bun sfat! Revolut e cel mai bun oriunde. Tu doar bagă leii pe card, că atunci când îi scoți de la bancomatul din Turcia, sau din altă țară vei obține cel mai bun curs, foarte apropiat de BNR și fără comision de retragere/depunere.

#14
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Cel mai bine este sa iei euro si ii schimbi la orice magazin de strada, dupa nevoie. Cursul  e mai bun decat la casele de schimb. Abia am fost in Turcia deci stiu ce zic
Sau daca ai revolut, scoti direct lire de la bancomat

#15
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Parca e maxim echivalent 800 lei/luna suma maxima ce poate fi scoasa cash de pe Revolut (la contul standard). Deci nu prea il coafeaza, poate are nevoie de mai mult.
In plus, omul nu stie ce e aia Revolut si chiar daca se documenteaza nu are timp sa primeasca cardul in timp util, doar daca imprumuta unul de la un prieten!
In cazul asta, eu as merge cu euro cash si as schimba pe acolo.

Edited by Klaudio, 02 July 2019 - 18:47.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Daca are card Euro de la BT (cel putin asta il stiu eu personal) scoate lire turcesti de la bancomat la cursul Mastercard/Visa adica cursul BNR (este "aproape" identic cu cel al BNR).

#17
fbuzz

fbuzz

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.06.2019

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2019 - 16:36, said:


Scoate gratuit de bancomat cu cardul Revolut lire turcesti,

Acum am mai facut niste cercetari legate de acest card "REVOLUT":
Conform [1]:
- "Cu contul standard, gratuit, clienţii pot retrage bani de la bancomat cu comision zero în limita a 800 de lei pe lună, iar după depăşirea acestei sume se aplică un comision de 2%."
- pentru schimburile valutare realizate în weekend Revolut adaugă o marjă de până la 1%, pentru a se proteja de fluctuaţii, împreună cu un comision de 0,5%, pentru tranzacţiile de peste 20.000 lei pe lună.

Va rog imi puteti spune, mai ales cei care au experinta cu folosirea sa, care sunt costurile de a activa (opt-in) un card REVOLUT, costurile de a-l mentine activ, si costurile de a-l inchide? Pentru ca la momentul de fata sunt foarte confuza....

Va multumesc mult de tot!

1. https://www.investcl...m-functioneaza/

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2019 - 15:25, said:

Prin revolut primesti 1,34 TRY pentru 1 leu.

Va rog imi puteti spune, mai ales cei care au experinta cu folosirea sa, care sunt costurile de a activa (opt-in) un card REVOLUT, costurile de a-l mentine activ, si costurile de a-l inchide? Pentru ca la momentul de fata sunt foarte confuza....
Va multumesc mult de tot!

View PostDigix, on 02 iulie 2019 - 16:44, said:

Cel mai bun sfat! Revolut e cel mai bun oriunde. Tu doar bagă leii pe card, că atunci când îi scoți de la bancomatul din Turcia, sau din altă țară vei obține cel mai bun curs, foarte apropiat de BNR și fără comision de retragere/depunere.
Suna foarte tentant si asi vrea sa incerc....Va rog imi puteti spune care sunt costurile de a activa (opt-in) un card REVOLUT, costurile de a-l mentine activ, si costurile de a-l inchide?
Va multumesc mult de tot!

View PostKlaudio, on 02 iulie 2019 - 18:46, said:

Parca e maxim echivalent 800 lei/luna suma maxima ce poate fi scoasa cash de pe Revolut (la contul standard).
Acum am citit mesajul....asta am vazut si eu pe un site.

Quote

Deci nu prea il coafeaza, poate are nevoie de mai mult.
Imi cititi gandurile :) ....asi vrea sa schimb cam 1500try...si intradevar e cam putin 800ron!

Quote

In plus, omul nu stie ce e aia Revolut si chiar daca se documenteaza nu are timp sa primeasca cardul in timp util, doar daca imprumuta unul de la un prieten!
In cazul asta, eu as merge cu euro cash si as schimba pe acolo.
Doamne sunt exact in aceasta situatie! Ati intuit perfect.

View PostMembruAnonim, on 02 iulie 2019 - 19:49, said:

Daca are card Euro de la BT (cel putin asta il stiu eu personal) scoate lire turcesti de la bancomat la cursul Mastercard/Visa adica cursul BNR (este "aproape" identic cu cel al BNR).
Din pacate sunt clienta BCR de peste 11 ani....dar oricum va multumesc foarte mult de info. pentru ca nustiam ca BT oferca acesta facilitate!

#18
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Ai aici un tutorial excelent legat de Revolut, fa un mic conspect: https://forum.softpe...t-mic-tutorial/
Costurile de activare/mentenanta, etc. sunt 0 pentru conturile standard, exista si conturi premium la care se platesc cateva comisioane si unde si limita de schimb valutar e mai mare.
Eu ti-as recomanda sa intrebi si printre prieteni, poate are cineva un astfel de card sa ti-l imprumute pentru perioada vacantei.

Daca plecarea in Turcia e in 2-3 saptamani, e foarte posibil sa ai timp sa iti creezi contul si sa soliciti livrarea cardului la tine acasa!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate