Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cafenea Imobiliara - Colaps Imobiliar in Romania ... (II)

* * * - - 30 votes
  • This topic is locked This topic is locked
99124 replies to this topic

#74377
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarius21, on 07 iulie 2022 - 12:20, said:

Am citit ca se va reintroduce obligativitatea  inregistrarii la Anaf a contractelor de inchiriere.

Sa stam iar la coada? A trebuit si in trecut sa mai stau pt unul si altul.

Hahaha. Ce chestie. O sa ma vadă la coada când mi-oi vedea ceafa. Eu nu ma mai duc acolo. Sa vina sa ma controleze. În Bulgaria.

M-au sunat de la primarie sa facem recensământul. L-am făcut telefonic. Special am dorit sa facem asa ca să vad dacă ma recenzeaza. Da nene. Acum recenzeaza mult mai bine. Nu e făcut pe genunchi ca în trecut.

Începând din mai nevasta mea (si copiii) sunt țărani cu acte. Stau în cernica. Au documentele acolo. Eu nu renunț la calitatea de cetățean bucureștean. Pt ei e o mândrie ca sunt țărani ;)

#74378
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Părerea asta e emisa de hn arhitect si un de un mitic ca mine :
"HILS Pallady : 3 camere, 56 mp

In traducere asta inseamna : "apartament cu living fara fereastra si cu 10mp SUB minimul acceptat de Legea Locuintei pentru apartamentele de 3 camere". Pentru ca se cer 66mp.

Se intra, oarecum, prin zona camerei de zi, nu poti ajunge la bucatarie fara sa o traversezi tangential. Baia e una singura.

Context: Conform datelor INS, locuinta medie din Romania a pierdut 14,5mp din suprafata utila intre anii 2011 si 2021 - fara ca legislatia sa fi redus suprafetele minime acceptate. Adica tocmai am pierdut o camera.
Asta se datoreaza faptului ca valorile sadite de educatia de arhitectura - care pune nevoile omului in centrul procesului de conceptie a cladirilor de locuinte - nu are nici o sansa in competitie cu dorinta de imbogatire accelerata a unora dintre dezvoltatorii incurajati de letargia institutionala a statului roman.

Ce e de facut? Noi ne vedem de treaba la construirea algoritmului de masurare a confortului, pentru ca pe institutii am demonstrat ca nu putem pune baza pentru apararea drepturilor in materie de calitate a locuirii."

Attached Files


Edited by drq, 07 July 2022 - 12:34.


#74379
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@flat am început sa fac wfh cu Roxen și boxa nordic. Vii și tu sau iar semnezi condica?

Attached Files


Edited by MembruAnonim, 07 July 2022 - 12:37.


#74380
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMembruAnonim, on 07 iulie 2022 - 12:07, said:

Îmi dau seama cât de avansați sunt copiii de azi. Noi eram niște impotenți la vârsta noastră. Ei sunt digital enabled de la 3 ani.

Da, asa e dar asta nu e un merit in sine al noii generatii, e doar o urmare logica a faptului ca au acces la tehnologii digitale, noi nu aveam. Daca am fi avut, eram la fel de enabled.
Problema e ca foarte multi sunt atat de scufundati in lumea lor digitala incat nu-si mai dezvolta real life skills, in virtual totul e ok dar cand stau fata in fata lucrurile devin mai ciudate :)

#74381
ariasi

ariasi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,398
  • Înscris: 25.07.2006
Eu nu înțeleg admirația unor părinți când vine vorba de a da cu deștu’ pe ecranul telefonului. Cică “se pricep ăia micii ceva de speriat”. Nu zău, știm cu toții că de la a executa niște simple gesturi într-o interfață grafică intuitivă până la a face vreo brânză în domeniu e cale lungă. Eu nu găsesc că e vreun predictor al succesului. Evident, curiozitatea, încăpățânarea, răbdarea - astea sunt, alături de altele.

E ca și cum ai zice: al meu scrie frumos, să vezi ce Balzac iese din el.


#74382
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAWE, on 07 iulie 2022 - 12:40, said:

Problema e ca foarte multi sunt atat de scufundati in lumea lor digitala incat nu-si mai dezvolta real life skills, in virtual totul e ok dar cand stau fata in fata lucrurile devin mai ciudate :)

Zici? Mie mi se par f ancorați în realitate. Telefonul le-a deschis o lume pe care tu nici nu știai ca exista la vârsta lor. Digitalul este doar o completare

Plus au acces la chestii pe care noi nici nu le visam. Te ducea tac-tu la cloaca lui de la mare? In vacanta alegeai între Canare su Creta? Mancai asa bine ca ei? De aia suntem o nație de pitici ca nu aveam acces la masa cu multe proteine. Ok acum mulți sunt grași dar sunt și mult mai înalți. Mult. Iar proteinele si zaharul ajuta intelectul. Tu medic ar trebui sa știi asta mai bine ca noi.

View Postariasi, on 07 iulie 2022 - 12:49, said:

.

E ca și cum ai zice: al meu scrie frumos, să vezi ce Balzac iese din el.

Eu sunt impotent la desen și pt ca nu am avut acces la un profesor sa îmi arate cum se desenează. Copilul meu cel mare e artist deja.

Nu sunt de acord ca noi am fost miezul din dodoașcă. Am fost niște impotenți născuți în comunism și ținuți în întuneric. Nu e cazul lor.

Edited by MembruAnonim, 07 July 2022 - 13:06.


#74383
neoq2

neoq2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 19.05.2022
Cristi toate odraslele sunt așa acum cu telefoanele și gadgeturile, similar și cu engleza ce deja e nativ pentru ei, tot munca multă le trebuie sa se diferențieze când o să fie adulți.

Fiecare cioara își laudă puii ei 😀

Edited by neoq2, 07 July 2022 - 12:59.


#74384
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postneoq2, on 07 iulie 2022 - 12:59, said:

, tot munca multă le trebuie sa se diferențieze când o să fie adulți.

Fiecare cioara își laudă puii ei 😀

Reușita e un cumul de factori care include munca dar si acces la informații și cunoștințe. Ei eu. Ai meu știu chestii de istorie pe care eu nici nu le bănuiam. Munca e importanta și pt a face de ex ce am făcut eu cu cârca clar le va fi mai greu pt ca nu se va mai putea. Ce am muncit eu nu se mai poate munci peste 20 ani probabil. Dar par mai pregătiți. Sunt mai altfel. Și nu vorbesc de puradeii mei. Vorbesc de ce vad în stânga și în dreapta. Eu la vârsta lor eram un Lache.

Uitați-vă la ei cât de conștienți sunt de ceea ce se întâmplă și cât de repede te baga în corzi. Tu furai una peste ochi de la ma-ta dacă ridicai ochii din farfurie. Direct și scurt. Alte concepții.

Edited by MembruAnonim, 07 July 2022 - 13:10.


#74385
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Poate la tine in familie era așa. La noi nu. Eu la 4-5 ani știam toate țările și capitalele lumii, îmi stabilisem deja un animal preferat - irbisul (știi care e, fara sa cauți pe google?) și înțelegeam geometria in spațiu.  La 6 ani am fost atât de bun încât m-au luat de la scoala si m-au dus in direct la radio Romania actualități, sa mulțumesc tovarășului Nicolae Ceaușescu și tovarășei Elena Ceaușescu

Iar ca talent, nu are treabă. Ai putea argumenta cu Jules Verne, care a văzut lumea, te combat cu Eminescu. Genialitatea nu tine decât marginal de perspectivă. Poți să fii genial și într-un univers limitat, ba chiar mai creativ fiindcă trebuie să îți imaginezi cum arată Cancun, nu iei avionul și vezi ca orice meltean cu bani

#74386
bogzie

bogzie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,206
  • Înscris: 24.03.2018

View PostCa Castelul Bran, on 07 iulie 2022 - 11:59, said:

Ti.ai luat masina? Pune 2-3 poze, sa vedem ceva frumos (si cu motorul)
uite 2 de aseara :-)

Attached Files



#74387
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,305
  • Înscris: 12.07.2008

View PostMembruAnonim, on 07 iulie 2022 - 12:27, said:



Sa stam iar la coada? A trebuit si in trecut sa mai stau pt unul si altul.

Hahaha. Ce chestie. O sa ma vadă la coada când mi-oi vedea ceafa. Eu nu ma mai duc acolo. Sa vina sa ma controleze. În Bulgaria.

Inregistrezi contractul online.



#74388
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmarius21, on 07 iulie 2022 - 13:37, said:



Inregistrezi contractul online.

Clar. ;)

View PostFlat, on 07 iulie 2022 - 13:27, said:

Poate la tine in familie era așa. La noi nu. Eu la 4-5 ani știam toate țările și capitalele lumii, îmi stabilisem deja un animal preferat - irbisul (știi care e, fara sa cauți pe google?) și înțelegeam geometria in spațiu.  

De aia ai ajuns asa de rău azi. Știai sa reciti Eminescu da nu înțelegeai ce zice

#74389
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Nu prea m-au interesat științele slabe, inutile, umaniste. Dar Eminescu e bazat, a fost ahead of its time. Avea viziune inclusiv inginerească in poezia lui. Restul autorilor români erau praf și pulbere. Mai ales ăla cu țăranii lui. Rebreanu.

Cam cum te simți când citeai Ion? Ca la Cernica

#74390
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostFlat, on 07 iulie 2022 - 13:53, said:

Nu prea m-au interesat științele slabe, inutile, umaniste.

De aia locuiești peste lidl. Accepți sărăcia în locul frumosului :)))

#74391
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Am văzut poze de la tine din casa. Nu cred că te-ai intersectat nici macar in vis cu frumosul, sa fiu elegant

Și nu stau la Lidl. Tu faci poteca la Lidl in schimb, apropo de sărăcie :)


#74392
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,543
  • Înscris: 12.10.2005

View PostMembruAnonim, on 07 iulie 2022 - 12:58, said:

... au acces la chestii pe care noi nici nu le visam. Te ducea tac-tu la cloaca lui de la mare? In vacanta alegeai între Canare su Creta? Mancai asa bine ca ei? De aia suntem o nație de pitici ca nu aveam acces la masa cu multe proteine. Ok acum mulți sunt grași dar sunt și mult mai înalți. Mult. Iar proteinele si zaharul ajuta intelectul. Tu medic ar trebui sa știi asta mai bine ca noi.

Ma duceau ai mei la mare, nu in cloaca proprie ci la hotel, mnah ce sa zic. N-aveam ce sa aleg decat intre Romania si Romania deci alegeam litoralul romanesc. De mancat, mancam foarte bine si cam fara chimicalele, antibioticele si toate rahaturile pe care le inghitim azi. Eu sunt destul de inalt pentru unul din Gen X, am 185cm, mi-ajunge.

Sau nu uitam un aspect important: da, e o mare treaba sa ai acces la tehnologie, informatie din cloud direct pe telefon sau tableta, dar oricum tot ambitia si drive-ul personal fac diferenta intre un loser viitor si un winner pentru ca toti au acces la aceleasi chestii, nu e un avantaj doar pentru unii. Sa nu mai spun ca folosul in timp datorat tehnologiei e limitat sau nul, depinde de user, majoritatea copiilor folosesc telefonul pentru Insta, Fortnite, TikTok si alte balarii, in cazul asta mai bine bat mingea pe maidan, macar fac miscare :)

#74393
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Normal ca ai văzut. Am pus chiar eu. Ție ti-e jena sa pui poze cu magazinul de sub tine.

;)

Ce promoții au azi? Te oprești după ce scapi de la munca sa bagi o măslina ceva?



View PostAWE, on 07 iulie 2022 - 14:01, said:

. De mancat, mancam foarte bine

Ideea nu era ce mancam fiecare în niște condiții excepționale, ci ce mancam noi ca nație. Mancam niște mizerii și lipsite de aport nutritiv care ne îndobitoceau. Populația României a început sa mănânce vestic după anii 90. Uita te la media populației și vezi ce s-a întâmplă după ce am început sa mancam. Același lucru s-a întâmplat și în Japonia. De ex.

Și spernata de viata era și încă este la pământ și e data de mâncare și servicii medicale.

View PostAWE, on 07 iulie 2022 - 14:01, said:

, in cazul asta mai bine bat mingea pe maidan, macar fac miscare :)

Mai bine faci un sport într-un cadru organizat ca acum nu o labareala cu bătutul mingii pe maidan. Și la asta copiii noștri au noroc.

#74394
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostSMG16, on 07 iulie 2022 - 07:29, said:

5 ani n au voie sa pună șezlongurile mai aproape de mare.
Anul asta sezlongurile sunt langa mare pe toata Mamaia veche unde s-a largit plaja, nu stiu de unde-o scoti tu

View Postneoq2, on 07 iulie 2022 - 09:33, said:

Eu caut prize și întrerupătoare incorporabile in mobila, văd că sunt unele de la schuko.
Aveți alte recomandări?
Sunt si la Leroy Merlin unele modele ieftine si bune..vezi chiar si online
Toate corporatiile au de la Legrand sistemul modular sau Bachmann
https://qmart.ro/pri...frame-36-module
https://ro.rsdeliver...-socket/1453014

Edited by radu103, 07 July 2022 - 15:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate