Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

La Roma cu 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.09.2006
Eu am stat aici: https://www.booking....cfs=1&#tab-main

Cazarea in poze arata foarte bine. La fata locului podeaua doar aspirata, nu si spalata, miros de vechi si inchis...departe de descriere.

Preturile La Placinte, Andy's. Din meniu Old Pub vad ca e 12 lei o Corona, Chisinau Blonda 6 lei etc.

Combustibilul si tigarile, ieftine in comparatie cu preturile din Ro.

#56
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postgiuliani, on 12 februarie 2020 - 12:31, said:



Gasesti bilete de avion mult mai ieftine de 100€ gen 20-30€..


Acele valori includ si taxele de aeroport? Din cate stiu, 20-30 eur e doar valoare biletului de avion, la care se adauga taxele de aeroport....

#57
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Cu vreo 10 ani(sau mai mult) in urma se putea destul de ieftin.Nu stiu daca 1000 lei erau de ajuns,mai curand nu,insa ieftin.Cum vad ca au mai scris unii, am prins destule bilete pentru diferite destinatii din Italia cu ~10-20 euro.Probabil mai sunt si acum,daca ai rabdare sa cauti si date flexibile pentru plecare.Ce uita unii dintre cei ce spun ca nu se poate e ca nu toate buzunarele sunt la fel de mari.Cum traiesc unii cu salarii de 2000 lei/luna sau mai mici la fel de bine cred ca se poate calatori si cu 1000 lei, catre anumite destinatii.E clar ca renunti la mancatul la restaurant,la berea la terasa,renunti la anumite obiective turistice,tocesti talpile la pantofi(desi asa ai avantajul de a descoperi multe locuri care iti scapa folosind doar transportul in comun/masina inchiriata).Unii nu se pot odihni decat la 5*.E clar ca astia cred ca e imposibil sa calatoresti cu 1000lei.Altii se descurca doar de un duș si o saltea.Si mancand doar sandwich-uri.Unii sunt nevoiti sa faca sacrificii pentru a-si realiza visele.Asta e...

#58
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Zuv are dreptate, fiecare se intinde cat il tine plapuma. DAR sunt si unele costuri pe care nu le poti "ocoli", indiferent ca stai la hotel de 5 stele sau la hostel: accesul la muzee si alte locatii locatii este la fel pt toti (nu exista preturi sociale); biletele de transport in oras la fel (poti merge in multe locuri pe jos, dar in mod cert nu le poti acoperii pe toate doar pe jos), biletul de la aeroport pana in oras, etc. Nu sunt sume f mari (cu exceptia intrarilor pe la muzee unde cam toate cred ca sar de 10-12 eur/bucata), dar cumulate iarasi inseamna ceva.
Ca sa concluzionez ce am vrut sa spun, bugetul de cheltuieli e impartit in doua: costuri variabile (cu ce zbori, cazare, masa in functie de ce doreste fiecare) si costuri fixe (cele enumerate mai sus), la care nu poti negocia. Daca cineva reuseste sa se incadreze in bugetul de 1.000 lei la Roma, in conditii decente, si sa si viziteze ceva (nu doar plimbat pe strada) pentru cel putin 3 zile, are tot respectul meu

Edited by bogwol, 13 February 2020 - 07:44.


#59
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postpaco rabanne, on 12 februarie 2020 - 12:38, said:

Ca sa ce? Pt ce sa te chinui asa? Sa pui poze pe IG?

Eu am cheltuit 2000 de lei/ 2 pers fara sa ma intaind cu cheltuielile deloc, in Chisinaul ala obosit si anacronic. Doar intrarea la Cricova era 100 de lei/pers. O masa in oras peste 150 lei, benzina vreo 400 lei, cazarea 600 de lei..etc

Pentru ca Chisinau e obosit si nu ai ce face prin el, asa ca e nevoie sa mergi la Cricova unde platesti intrarea aia scumpa. In Roma poti doar sa te plimbi pe strazi vreo 4 zile si tot n-ai vazut tot ce e de vazut.
Iar daca stai intr-un hostel sau intr-un hotel/B&B de 1 stea nu inseamna ca te chinui, inseamna ca pur si simplu nu te intereseaza asa de mult cazarea, constient fiind ca scopul excursiei e altul. Si eu mananc la restaurant in concedii, dar asta nu inseamna ca cineva care nu o face merge degeaba. Si asta ti-o spune cineva pentru care partea gastronomica e super importanta, adevarul e ca nu pentru toate persoanele e la fel fiindca altii considera treaba asta o pierdere de timp atata vreme cat poti manca de la supermarket mai repede si mai ieftin.

#60
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Postbai3tzash, on 12 februarie 2020 - 12:42, said:

Am fost la Roma 4 zile, cu intrari, cu mancare, cu avion, etc, cred ca pana in 1500 lei. Si nu m-am chinuit deloc.
Strict avion si cazare, poti scoate pana in 1000 lei. Daca vrei si mancare si intrari, e mai scump, asa cred.

Oau! 1000 de lei 4 cazari, adica 4 nopti la Roma?  Cu mic dejun? Adica ~ 50 euro pe noapte?

Eu caut cazare la Bologna, si in saptamana 2 din martie sunt niste preturi de-mi sta mintea in loc.  O camera decenta la 4 stele sare spre 600 de euro pe noapte. Cazarile convenabile ca si locatie , pret, sunt epuizate demult.

[ https://66.media.tumblr.com/dfc7f403ba9b69e3c791c82b04af306b/aa90616a305921c5-a1/s1280x1920/86bc45e9f91ce831db68d6eb058554b0961b4961.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu vreau apartament si alte chestii, un hotel decent , cu rating peste 8, mic dejun decent. Peste tot pe unde am mers gaseam in limita 100-130 de euro , chiar si la Londra.  Vad ca pe aici, din cauza targurilor internationale preturile sunt umflate grosolan.

https://www.budgetyo...m/italy/bologna

How much does it cost to travel to Bologna?

How much money will you need for your trip to Bologna? You should plan to spend around €134 ($148) per day on your vacation in Bologna, which is the average daily pricebased on the expenses of other visitors. Past travelers have spent, on average, €32 ($36) on meals for one day and €16 ($18) on local transportation. Also, the average hotel price in Bologna for a couple is €151 ($167). So, a trip to Bologna for two people for one week costs on average €1,872 ($2,077). All of these average travel prices have been collected from other travelers to help you plan your own travel budget.

Edited by tfmercedez, 14 February 2020 - 01:36.


#61
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttfmercedez, on 14 februarie 2020 - 01:34, said:

Oau! 1000 de lei 4 cazari, adica 4 nopti la Roma?  Cu mic dejun? Adica ~ 50 euro pe noapte?

Eu caut cazare la Bologna, si in saptamana 2 din martie sunt niste preturi de-mi sta mintea in loc.  O camera decenta la 4 stele sare spre 600 de euro pe noapte. Cazarile convenabile ca si locatie , pret, sunt epuizate demult.

Nu vreau apartament si alte chestii, un hotel decent , cu rating peste 8, mic dejun decent. Peste tot pe unde am mers gaseam in limita 100-130 de euro , chiar si la Londra.  Vad ca pe aici, din cauza targurilor internationale preturile sunt umflate grosolan.


Sunt o gramada de locatii de cazare pe booking de maxim 300€ pentru 5 nopti (luni-vineri) in sapt aleasa de tine. Dar daca vrei lux la 4 stele platesti luxul, nu mi se pare nimic deosebit.

#62
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,519
  • Înscris: 01.08.2006
Trebuie sa te uiti din timp si sa te tot uiti, cat de repede apar ofetele bune, asa si dispar.
Sotia se uita dupa cazari si bilete, are o placere sa faca asta, dar de fiecare data se uita din timp. Verifica ca locatia sa permita check-in-ul in perioada zilei cand ajungem noi. Mai ales la curse low-cost, pot fi curse ca ajungi la 10 seara, pana ajungi la cazare poate e 12. Nu toate ofera check-in asa tarziu. Apoi sa fie o locatie OK in oras. In buricul targului clar nu gasesti ieftin, dar relativ aproape pe jos de ce te intereseaza sau aproape de metrou.
Fiecare sta in ce confort vrea. Dar noi ne uitam dupa cazari OK, nu extravagante. Sa nu stam in cocina, dar nu ma astept la hotel de lux. Oricum plecam dimineata la 8-9 si venim seara dupa 8-9. Deci stam la cazare cat sa dormim, sa facem dus, sa luam o gustare dimineata sau seara.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgiuliani, on 14 februarie 2020 - 09:44, said:




Sunt o gramada de locatii de cazare pe booking de maxim 300€ pentru 5 nopti (luni-vineri) in sapt aleasa de tine. Dar daca vrei lux la 4 stele platesti luxul, nu mi se pare nimic deosebit.
nu este o regula, dar sa zic asa, am o idee preconceputa ca  unde e mai scump ,(rating peste 8 , este si curat) si gasesc si un pat "profesional" in camera, in care sa ma odihnesc ca la carte.  
Pentru mine era importanta si locatia, si in general caut hotel, nu apartament de inchiriat cu ziua. Eu caut cazare in Fiera District si sunt niste preturi de "business si executive".

Edited by tfmercedez, 14 February 2020 - 10:03.


#64
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,147
  • Înscris: 29.09.2006

View Postbai3tzash, on 14 februarie 2020 - 09:57, said:

Sotia se uita dupa cazari si bilete, are o placere sa faca asta,

Asa si a mea.

Weekendul viitor ma duc in Catania...avion si 2 nopti cu md..1100 lei 2 persoane.


Legat de Roma, intr-adevar e un oras impresionant, am stat 5 zile cu incarcare full pe toate zilele, bine o zi la nu stiu ce piscina prin munti cu apa sulfuroasa.

Edited by paco rabanne, 14 February 2020 - 10:09.


#65
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007
Hotel de 3*** cu rating de 7.5 pe booking la 400 de euro pe noapte, nu mi se pare ieftin deloc.

#66
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu stiu ce si cum cauti, dar eu am gasit asa:

perioada 2-7 martie
mic dejun inclus
bologna city center
3***
hotel san felice 391€ '(78€/noapte)
hotel palace 394€ (79€/noapte)
hotel san giorgio 387€  (78€/noapte)
millenhotel 405€ (81€/noapte)
hotel il canale 426€ (85€/noapte)
hotel astoria 432€   (86€/noapte)
etc

4****
il convento dei fiori di seta 476€ (95€/noapte)
albergo rossini 487€ (97€/noapte)
etc

Pana in 650€ (130€/noapte) sunt o gramda de variante daca vrei doar hotel. Daca vrei apartamente gaseti o gramada la 40-50€ pe noapte.

Edited by giuliani, 14 February 2020 - 10:52.


#67
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 14.03.2006

View Postpaco rabanne, on 14 februarie 2020 - 10:06, said:


Weekendul viitor ma duc in Catania...avion si 2 nopti cu md..1100 lei 2 persoane.



Sper sa pui impresii la cald, pe topicul dedicat, luna viitoare plec si eu 5 nopti in Catania.

#68
xyz30

xyz30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 27.04.2009
Buna seara,vreau sa cumpar biletele de avion pentru o escapada de 4 zile la Roma in luna Mai,si ma dat inapoi agitatia de la tv cu coronavirusul asta care a ajuns si in Italia.Sa ma sperie treaba asta si sa mai astept sa vad cu evolueaza panica asta din Italia sau sa le cumpar si gata? Voi ce ziceti?
Eu cred ca,c-am exagereaza televiziunile astea.

#69
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Postbogwol, on 12 februarie 2020 - 09:38, said:

se doarme in cutii de carton pe sub poduri? intreb pentru un prieten ....
in conditiile in care la un hotel relativ decent preturile incep de pe la 70eur/noapte/camera si banuiesc ca stai cel putin doua nopti, numai pe cazare pt doua nopti s-ar duce aprox 650 lei. Adauga transportul (sub 100 euro nu cred ca gasesti) si mancarea (chiar daca mananci numai de la supermarket - nu cred ca scapi sub 20-30 euro). Asta fara cost transport local, fara acces la obiective, etc.

Daca te pricepi sa cauti, gasesti cazare si mai ieftina.
Eu am fost in februarie la Roma si am gasit cazare cu 25 euro  pe noapte, super ok! E adevarat, nu era in buricul targului, zona cam periferica, dar era la cateva statii de autobuz de o statie de metrou. Super curat in schimb, baie privata etc.
Daca esti comod si vrei sa te trezesti direct pe un bulevard central, marci banul, asta e.
Mancarea la fel, gasesti ieftina , nu tre' sa iei toate restaurantele si cafenelele de fite la rand, ca nu de asta te duci, cafenele si restaurante sunt si acasa. Si oricum, de mancat mancai si daca stateai acasa si transport tot plateai, numai cat te duci cu masina la serviciu.
Cat despre obiective, multe nu isi merita banii , aici trebuie sa te interesezi bine.
IAr transportul cu avionul poate sa coste si ala bine subt 100 euro daca ai date flexibile.

Deci cand va aud cu suta de euro pe noapte la cazare... Pai eu cand ma duc pe undeva, plec la 9 dimineata din hotel si vin la 22 seara. Cum draq sa dai sute de euro doar sa iti faci un dus si sa pui capul pe o perna? Acum na, fiecare face ce vrea cu banii lui.

View Postxyz30, on 23 februarie 2020 - 19:27, said:

Buna seara,vreau sa cumpar biletele de avion pentru o escapada de 4 zile la Roma in luna Mai,si ma dat inapoi agitatia de la tv cu coronavirusul asta care a ajuns si in Italia.Sa ma sperie treaba asta si sa mai astept sa vad cu evolueaza panica asta din Italia sau sa le cumpar si gata? Voi ce ziceti?
Eu cred ca,c-am exagereaza televiziunile astea.

Eu zic sa mai astepti, evolutia e cam dubioasa acolo de au aparut 100 de cazuri in ultimele 2 zile, chiar daca deocamdata fix in Roma nu prea sunt cazuri.

View Postbogwol, on 13 februarie 2020 - 07:42, said:

Daca cineva reuseste sa se incadreze in bugetul de 1.000 lei la Roma, in conditii decente, si sa si viziteze ceva (nu doar plimbat pe strada) pentru cel putin 3 zile, are tot respectul meu
Se poate, am fost eu recent 3 zile.
Zbor 350
Cazare 250 (super ok, nu va ganditi la hostel sau altceva)
Transport 100
Bilete 250

Mancarea eu nu o pun in calcul, sunt foarte putin pretentios, pot sa intru si intr-un supermarket si nu cheltui, cred, mai mult decat as cheltui pe mancare daca as sta acasa.

Edited by epetroiu, 23 February 2020 - 20:02.


#70
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,410
  • Înscris: 15.06.2007

View Postgiuliani, on 14 februarie 2020 - 10:48, said:

Nu stiu ce si cum cauti, dar eu am gasit asa:

perioada 2-7 martie
mic dejun inclus
bologna city center
3***
hotel san felice 391€ '(78€/noapte)
hotel palace 394€ (79€/noapte)
hotel san giorgio 387€  (78€/noapte)
millenhotel 405€ (81€/noapte)
hotel il canale 426€ (85€/noapte)
hotel astoria 432€   (86€/noapte)
etc

4****
il convento dei fiori di seta 476€ (95€/noapte)
albergo rossini 487€ (97€/noapte)
etc

Pana in 650€ (130€/noapte) sunt o gramda de variante daca vrei doar hotel. Daca vrei apartamente gaseti o gramada la 40-50€ pe noapte.
daca ai fi pus 11-12  Martie, preturile erau mult mai mari.


Am intrat acuma sa vad ofertele, si mare surpriza sa vad ca Unahotels care era soldout acum doua saptamani, acuma are camerere libere cu 67 de euro, hotel de 4 stele, cu nota 9 pe Booking.  Acuma e plin de "superoferte" si oferte "genius" pentru ca ii paste carantina, si s-au anulat toate evenimentele internationale. Am vorbit cu cineva care urma sa vina din SUA la Bologna chiar in perioada aia, si spunea ca a pierdut mii de dolari cu biletele de avion si cazarile pierdute.

Si la Budapesta, la hotel Kempinsky de exemplu , este afisat ca se pot rezerva camere la pretul standard , cu exceptia evenimentelor speciale, de exemplu , revelion, Craciun, sau cand se desfasura campionatul de F1, cand preturile erau cu mult umflate.  
Asa si astia, umflasera preturile  anticipand fluxul mare de vizitatori din acel weekend.

Edited by tfmercedez, 27 February 2020 - 22:40.


#71
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,483
  • Înscris: 20.10.2006

View Postbogwol, on 12 februarie 2020 - 09:38, said:

se doarme in cutii de carton pe sub poduri? intreb pentru un prieten ....
in conditiile in care la un hotel relativ decent preturile incep de pe la 70eur/noapte/camera si banuiesc ca stai cel putin doua nopti, numai pe cazare pt doua nopti s-ar duce aprox 650 lei. Adauga transportul (sub 100 euro nu cred ca gasesti) si mancarea (chiar daca mananci numai de la supermarket - nu cred ca scapi sub 20-30 euro). Asta fara cost transport local, fara acces la obiective, etc.
La hostel ce are? Sau cu cortu? Desi campingul nu e chiar ieftin si nici in centru + ca vine la pachet cu alte probleme. Transport local: exista transport in comun si picioare. Transport se gaseste ieftin, mancare depinde, nu e un cost prea mare. Cu privire la obiective da, asa e, depinde de fiecare ce si cum vrea sa vada.

View Postpaco rabanne, on 12 februarie 2020 - 12:38, said:

Ca sa ce? Pt ce sa te chinui asa? Sa pui poze pe IG?

Eu am cheltuit 2000 de lei/ 2 pers fara sa ma intaind cu cheltuielile deloc, in Chisinaul ala obosit si anacronic. Doar intrarea la Cricova era 100 de lei/pers. O masa in oras peste 150 lei, benzina vreo 400 lei, cazarea 600 de lei..etc
Hahaha, am fost la Chisinau si cheltuit vreo 250 de lei in total (transport, cazare, mancare, roaming, bautura, tigari). Am stat 3 nopti. Ce chin sa fie nu stiu ca numa intr-o distractie si veselie am fost.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate