Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

La Roma cu 1000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#37
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

View Posttfmercedez, on 01 iulie 2019 - 19:36, said:

Ca idee, la noi o doza de cola este 2 lei la butic, si in Venetia costa 2 euro la tutungerie, sau 5 euro la terasa. Nu ca apa ar fi mai ieftina. Nu stiu cum si unde te vei caza cu banii aia, si in ce conditii.

Fratioare, cand te duci undeva, te duci sa vizitezi, sa vezi ceva, nu sa stai la terase si sa te ghiftuiesti!
Sunt marketuri unde apa e ieftina.
Eu de exemplu am fost la Viena recent, si banuiesc ca viena e mai scumpa decat Roma.
Si da, la terase de astea de fite era 2 euro sticla de 0.5 de apa dar la Penny sau Billa era 0.3 euro.
Asa ca...
Acuma normal, daca ai dupa tine vreo femeie cu fite si figuri in cap, normal ca tre s-o duci pe la restaurante fitoase, hoteluri pe masura etc. Fiecare cat isi intinde plapuma Posted Image)))

PS tot in Viena am mancat cu 2-3 euro din supermarket. Da, din supermarket! Au aia niste sandvisuri de -ti lasa gura apa, nu mizerii ca la noi. La noi in aceleasi lanturi de magazine gasesti chestii mai scumpe si care-s bune de dat la caini!
Si nu, n-am facut foamea, am dat pe mancare bani mai putini decat dadeam daca stateam acasa.
Asa ca, nu va mai plangeti de preturi de prin capitalele europene! O fi mai scump, dar si calitatea e alta, nu mizeriile de la noi.

Edited by epetroiu, 26 January 2020 - 18:30.


#38
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View Postepetroiu, on 26 ianuarie 2020 - 18:25, said:



Fratioare, cand te duci undeva, te duci sa vizitezi, sa vezi ceva, nu sa stai la terase si sa te ghiftuiesti!
Sunt marketuri unde apa e ieftina.
Eu de exemplu am fost la Viena recent, si banuiesc ca viena e mai scumpa decat Roma.
Si da, la terase de astea de fite era 2 euro sticla de 0.5 de apa dar la Penny sau Billa era 0.3 euro.
Asa ca...
Acuma normal, daca ai dupa tine vreo femeie cu fite si figuri in cap, normal ca tre s-o duci pe la restaurante fitoase, hoteluri pe masura etc. Fiecare cat isi intinde plapuma Posted Image)))

PS tot in Viena am mancat cu 2-3 euro din supermarket. Da, din supermarket! Au aia niste sandvisuri de -ti lasa gura apa, nu mizerii ca la noi. La noi in aceleasi lanturi de magazine gasesti chestii mai scumpe si care-s bune de dat la caini!
Si nu, n-am facut foamea, am dat pe mancare bani mai putini decat dadeam daca stateam acasa.
Asa ca, nu va mai plangeti de preturi de prin capitalele europene! O fi mai scump, dar si calitatea e alta, nu mizeriile de la noi.
tu vorbeai de Viena, eu de Venetia. Chiar daca ambele incep cu litera V, sunt diferente enorme intre ele. Venetia atrage singura vreo 20 de milioane de turisti anual. Crezi ca merg toti sa mance la supermarket? Unde pe stradutele inguste ?  Pentru cine sunt facute terasele?  Pot sa spun ca ce am mancat pe terasele din Venetia, am fost servit cu mancare de la foarte buna in sus, si nu am regretat deloc. Nu ma duc des la Venetia, si daca ma duc, macar atunci sa ma simt bine. Nu mi se pare o fiţă sa manc la restaurant in concediu. Daca nu-mi permit, atunci nici nu ma obosesc sa plec de acasa. Pot sa-mi fac un gratar in curtea casei.

#39
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
De acord, fiecare cu ce urmărește în concediu.

#40
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posttfmercedez, on 26 ianuarie 2020 - 18:47, said:

tu vorbeai de Viena, eu de Venetia. Chiar daca ambele incep cu litera V, sunt diferente enorme intre ele. Venetia atrage singura vreo 20 de milioane de turisti anual. Crezi ca merg toti sa mance la supermarket? Unde pe stradutele inguste ?  Pentru cine sunt facute terasele?  Pot sa spun ca ce am mancat pe terasele din Venetia, am fost servit cu mancare de la foarte buna in sus, si nu am regretat deloc. Nu ma duc des la Venetia, si daca ma duc, macar atunci sa ma simt bine. Nu mi se pare o fiţă sa manc la restaurant in concediu. Daca nu-mi permit, atunci nici nu ma obosesc sa plec de acasa. Pot sa-mi fac un gratar in curtea casei.

Unde să încapă 20 milioane în Veneția? Nici la Londra.

Viena 6mil Veneția 5.3 milioane.

https://bigseventrav...ties-in-europe/

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostKazmer, on 27 ianuarie 2020 - 19:30, said:



Unde să încapă 20 milioane în Veneția? Nici la Londra.

Viena 6mil Veneția 5.3 milioane.

https://bigseventrav...ties-in-europe/
[ https://66.media.tumblr.com/4a196853f7ade750524aed6db8ba6dcd/bd33846de5ec090e-bc/s1280x1920/fb2483c9a9dcb558e6ef4a43fbb28ce8cb08375d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

View Posttfmercedez, on 27 ianuarie 2020 - 20:02, said:


Aia e prostie. Toate site-urile cu liste dau în jur de 5mil.

The city attracts more and more visitors from all over the world. The number of international tourist arrivals in Venice has been steadily increasing over the years, reaching about 4.5 million arrivals in 2018, roughly a million more arrivals than those registered in 2011.





#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Deci turistii din italia nu se pun..
De parca la Predeal ar veni doar straini. Majoritatea sunt concetateni .

Wikipedia:

"Venice is an important destination for tourists who want to see its celebrated art and architecture.[95] The city hosts up to 60,000 tourists per day (2017 estimate). Estimates of the annual number of tourists vary from 22 million to 30 million
This "overtourism" creates overcrowding and environmental problems for Venice's ecosystem. By 2017, UNESCO was considering the addition of Venice to its "In-Danger" list, which includes historical ruins in war-torn countries. To reduce the number of visitors, who are causing irreversible changes in Venice, the agency supports limiting the number of cruise ships[99][100] as well as implementing a strategy for more sustainable tourism"


https://en.m.wikiped.../Venice#Tourism

View PostKazmer, on 27 ianuarie 2020 - 20:42, said:



Aia e prostie. Toate site-urile cu liste dau în jur de 5mil.

The city attracts more and more visitors from all over the world. The number of international tourist arrivals in Venice has been steadily increasing over the years, reaching about 4.5 million arrivals in 2018, roughly a million more arrivals than those registered in 2011.

The absence of cities like Venice may be explained by the fact that the Mastercard index only counts overnight visits; many of those that flock to the Italian city are daytrippers

Deci despre ce vorbim? Despre nopti de cazare? Daca eu am fost de doua ori la Venetia, fara sa ma cazez acolo, nu sunt considerat turist?
Ce zici tu acolo sunt nopti de cazare turistice, la hoteluri. Majoritatea turistilor petrec sub 8 ore la Venetia.

Edited by tfmercedez, 27 January 2020 - 20:58.


#44
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,502
  • Înscris: 20.10.2006
Da, se pot face excursii internationale cu buget sub 1000 lei, am facut si eu cateva: Chisinau, Budapesta, Viena. Ma gandeam ca o viitoare destinatie sa fie chiar Roma.

#45
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Da, totul e sa prinzi avionul ieftin, ca restul cheltuielilor sunt mai usor de tinut jos.

#46
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostLunaCrystal, on 27 ianuarie 2020 - 21:26, said:

Da, se pot face excursii internationale cu buget sub 1000 lei, am facut si eu cateva: Chisinau, Budapesta, Viena. Ma gandeam ca o viitoare destinatie sa fie chiar Roma.
se doarme in cutii de carton pe sub poduri? intreb pentru un prieten ....
in conditiile in care la un hotel relativ decent preturile incep de pe la 70eur/noapte/camera si banuiesc ca stai cel putin doua nopti, numai pe cazare pt doua nopti s-ar duce aprox 650 lei. Adauga transportul (sub 100 euro nu cred ca gasesti) si mancarea (chiar daca mananci numai de la supermarket - nu cred ca scapi sub 20-30 euro). Asta fara cost transport local, fara acces la obiective, etc.

#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 12 februarie 2020 - 09:38, said:

se doarme in cutii de carton pe sub poduri? intreb pentru un prieten ....
in conditiile in care la un hotel relativ decent preturile incep de pe la 70eur/noapte/camera si banuiesc ca stai cel putin doua nopti, numai pe cazare pt doua nopti s-ar duce aprox 650 lei. Adauga transportul (sub 100 euro nu cred ca gasesti) si mancarea (chiar daca mananci numai de la supermarket - nu cred ca scapi sub 20-30 euro). Asta fara cost transport local, fara acces la obiective, etc.


Gasesti bilete de avion mult mai ieftine de 100€ gen 20-30€. Evident ca nu prea ai flexibilitate, zbori cand gasesti preturile alea insa la banii astia ce pretentii sa ai? Cu cazarea la fel, uiti de booking si alegi airbnb, te cazezi mai departe de centru in apartamente, nu neaparat singur in apartament, circuli cu metroul si mult pe jos si cred ca poti gasi ceva la 30-40€.

#48
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007
Eu ma facut ceva super ieftin in nov. 2016. Vreme superba la Roma, nici prea cald dar nici prea frig, mult mai putina lume decat in plin sezon, evident
Bilete la Ryan air, mega promotie atunci cu 4,99 euro dar te mai ardeau ei la alocare loc pus alte kkturi. Am stat aici, apartament imens, trei nopti cu nici 600 de lei.
Vizitat Roma, Vaticanul, niste chestii prin imprejurimi, totul mult mai aerisit fara harmalaia si inghesuiala din vara

Edited by Kokoshmare, 12 February 2020 - 12:43.


#49
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

View Postgiuliani, on 12 februarie 2020 - 12:31, said:

Gasesti bilete de avion mult mai ieftine de 100€ gen 20-30€. Evident ca nu prea ai flexibilitate, zbori cand gasesti preturile alea insa la banii astia ce pretentii sa ai? Cu cazarea la fel, uiti de booking si alegi airbnb, te cazezi mai departe de centru in apartamente, nu neaparat singur in apartament, circuli cu metroul si mult pe jos si cred ca poti gasi ceva la 30-40€.

Ca sa ce? Pt ce sa te chinui asa? Sa pui poze pe IG?

Eu am cheltuit 2000 de lei/ 2 pers fara sa ma intaind cu cheltuielile deloc, in Chisinaul ala obosit si anacronic. Doar intrarea la Cricova era 100 de lei/pers. O masa in oras peste 150 lei, benzina vreo 400 lei, cazarea 600 de lei..etc

#50
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Am fost la Roma 4 zile, cu intrari, cu mancare, cu avion, etc, cred ca pana in 1500 lei. Si nu m-am chinuit deloc.
Strict avion si cazare, poti scoate pana in 1000 lei. Daca vrei si mancare si intrari, e mai scump, asa cred.

Edited by bai3tzash, 12 February 2020 - 12:42.


#51
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Pentru o persoana, pentru doua? Precizati si asta.

#52
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
bogwol,
daca cauti... gasesti si ieftin.
Pentru un prieten, 2 exemple:
cazare
- feb 2018, tripla, md inclus (la cafeneaua de jos) pe Vittorio Emanuele (nota peste 8), 59€/ noapte . Initial rezervasem langa muzeul Vatican, 43€/ n., fara md
-nov-dec 2018, dubla, intre treptele spaniole si barberini (nota peste 9), 40€/n

transport/avion
20-25€/pers dus-intors

transport local
per pedes

transfer aeroport-oras
3€/pers dus-intors

obiective
prima duminica din luna, gratuit.

mancare
meniuri sau fel principal - intre 5-15€
espresso 0,6-1€, cappuccino 1,5-3€, inghetata 3-5€.

Eu zic ca se poate!🙂



#53
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Postpaco rabanne, on 12 februarie 2020 - 12:38, said:

Ca sa ce? Pt ce sa te chinui asa? Sa pui poze pe IG?

Eu am cheltuit 2000 de lei/ 2 pers fara sa ma intaind cu cheltuielile deloc, in Chisinaul ala obosit si anacronic. Doar intrarea la Cricova era 100 de lei/pers. O masa in oras peste 150 lei, benzina vreo 400 lei, cazarea 600 de lei..etc
Scump, boss, la Chisinau ce dadusi tu. Eu am stat prin AirBnb, cu 186 de lei doua nopti intr-un apartament cu de toate, nou nout, haleala ieftina , uite jos un meniu
Benzina rompetrol de la ei , ok la calitate mai ieftina cu cel putin un leu per litru

Attached Files



#54
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
2 persoane am fost noi. Cu avionul cu Wizz, cu un bagaj de cala. In luna octombrie. Plus cazare 3-4 nopti, nu mai tin minte exact. Avionul a fost in jur de 400-500 lei. La fel si cazarea. Cat am cheltuit acolo nu mai stiu, dar am umblat cu metroul si destul de mult pe jos. Apa si alte porcarii din supermarket. Mancare si de la tarabe si alte locatii de genul. Intrarile cumparate pe internet, in avans, ca sunt mai ieftine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate