Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

ar fi eficient?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu intentionez acum ci pe viitorul indepartat , insa vreau sa pun intrebarea de acum. as vrea intr-o zi sa pun un tv non smart de calitate pe un perete si sa il folosesc si ca monitor pentru calculator. buget nu pot sa zic pentru ca va fi in viitor asta nu acum, acum doar sunt curios. asta ar presupune sa lucrez sau sa postez ceva din pat. intreabrea ar fi daca lucrul cu office sau cu diferite programe poate fi dificil sau eficient daca stau in pat?dauneaza la concentrare si rezolvare de task-uri fata de biroul clasic?

#2
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Am mai discutat problema asta acu o luna pe un alt topic. Televzorul nu-i facut sa lucrezi office pe el stand tolanit in pat, dar cu mouse si tastatura wireless poti face acest lucru.

Edited by Kres, 30 June 2019 - 17:46.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
De obicei la TV vezi pixelii de aproape, el e destinat sa te uiti de la distanta, in raport cu un monitor.

#4
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
intreb ce recomanda doctorii in primul rand?

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Sa nu stai mult cu privirea fixa, sa te mai uiti si la lumea inconjuratoare, altfel muschii aferenti sufera. Plus reglarea luminozitatii, sa nu fie iesita din comun cu lumina dimprejur.

Edited by neagu_laurentiu, 30 June 2019 - 18:03.


#6
NeuralShock

NeuralShock

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 15.07.2010

View Postkarax, on 30 iunie 2019 - 17:57, said:

intreb ce recomanda doctorii in primul rand?

Pai nu mai bine postai pe aria de medicina decat la hardware?

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010

View Postneagu_laurentiu, on 30 iunie 2019 - 17:53, said:

De obicei la TV vezi pixelii de aproape, el e destinat sa te uiti de la distanta, in raport cu un monitor.
La cele vechi. TV-utile actuale, depasesc ca ppi capacitatea ochiului de a discerne.

Pentru mine, ar fi cosmar sa fac asta. Si stau bine cu ochii. Nu. Monitorul trebuie aflat la o distanta de intre 40 si 70 cm fata de ochi.

#8
Freak404

Freak404

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 29.01.2008

View Postkarax, on 30 iunie 2019 - 17:57, said:

intreb ce recomanda doctorii in primul rand?
Sa iti gasesti un hobby.

#9
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Man, eu am un tv samsung 4k de 40' de aproape un an pe post de monitor si e super ok. Nu stiu daca pentru office e neaparat la fel de bun da' pentru ce fac eu (editare audio/compozitie) e fix ce trebuie.

#10
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Nu e mare sfaraiala de economie. Un 4k de calitate e mai scump decât 2 monitoare bune, cu care va fi mult mai ergonomic de lucrat.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Televizoarele au tip de raspuns de ordinul sutelor de ms. E foarte ciudata experienta, cum se comporta mousele. Daca vrei asta eu zis ca iti iei un monitor mare si nu un TV.

#12
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
interesant , am inteles decisa ma uiteresez si de raspunsul in ms

#13
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
totul depinde de distanta de la care vei privi televizorul. "din pat" poate fi oricat...

din proprie experienta iti pot spune ca la un TV de (80cm) sa-l tii pe post de monitor ar fi ok o distanta de 1 metru si ceva..

daca vrei pot incerca diseara sa vad pe tv-u meu (108 cm) la care ma uit de la 2.5m "din pat".

PS: daca vrei sa lucrezi "din pat" - chestii marunte cum ar fi word / excel / etc - mai bine iti iei un laptop mai amarat asa cu ecran full hd.

View Postmirel3003, on 01 iulie 2019 - 08:12, said:

Televizoarele au tip de raspuns de ordinul sutelor de ms. E foarte ciudata experienta, cum se comporta mousele. Daca vrei asta eu zis ca iti iei un monitor mare si nu un TV.
astea mai noi din era  noastra (ar fi util sa-ti actualizezi informatiile) au input lag mult mai mic (se numeste input lag si nu timp de raspuns).
al meu spre exemplu are un mod numit gaming, unde chiar ma pot juca fara lag evident. nu am skill de shooter inrait, dar la chestii gen RPG nu am observat nimic.

Edited by shmu, 01 July 2019 - 09:42.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate