Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Digi a lansat serviciile 5G

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6800 replies to this topic

#2665
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
salut, foloseste cineva Samsung Galaxy A22 5G pe reteaua Digi? nu gasesc ce banda foloseste Digi si pe telefon nu apare 5G, trebuie sunat la ei pentru activare?

#2666
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Trebuie sa suni la ei pt activare.

#2667
Android-User

Android-User

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 05.12.2020
Digi are de gand sa face ceva cu 5G-ul asta ca am vazut ca nu au mai miscat nimic de mai bine de 1 an (08.04.2020)

Nu au marit acoperire, nu au extins serviciul in alte orase, nimic!? Desi ei vand telefoane 5G si promoveaza oferta cu 80GB in 5G desi acest serviciu lipseste cu desavarsire.

#2668
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,344
  • Înscris: 03.04.2004
5G e inchis ca subiect pana la noi directive, nu mai insistati.

Poate din 2025 sa mai miste ceva, momentan sint alte priorități.

#2669
gigabiter

gigabiter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 18.11.2018
Am sunat si mi-i s-a spus la telefon ca Galaxy A22 5G nu este in lista tel suportate, apoi am facut sesizare din cont si surpriza! in 2 ore mi-au trimis raspuns ca s-a activat 5g. Deci se poate, chiar merge.

#2670
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
au facut activare manuala din centrala, e cu noroc. bafta in continuare!

#2671
vad

vad

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 25.12.2004
De curiozitate, a incercat cineva sa activeze sim-ul într-un telefon compatibil și apoi să-l pună într-un iPhone ?

#2672
fabytm

fabytm

    4G+

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,643
  • Înscris: 30.06.2009
Problema nu e SIM-ul ci iOS. Daca pui SIM de Digi in iPhone nu vei avea Carrier Bundle, 5G fiind activi doar pe retelele cu care Apple este partener, retele care sunt si verificate de Apple.

#2673
burceamarius

burceamarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 14.03.2014
In craiova in parc si langa mall doar arata iconita 5g pentru cateva minute si disparea.. de viteza nici 3g nu era..

#2674
EMIL0003

EMIL0003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.01.2008
E oficial, o sa avem "mini-licitatia" 5G, acum sa vedem ce va lua Digi.

https://www.zf.ro/bu...l-euro-20246022

#2675
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Țeapă , ce sa ia ...

Practic prin aceasta mutare Digi este marele pierzător .

#2676
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Eu zic că 4 milioane ieuro rup pt 15 MHz B38. Restul om vedea. Dacă iau și 20 MHz B7 ar fi minunat pt un ca agg 1+7 și poate + 38.
Snapdragonurile știu.. Dar un CA 7+1 e mai util decât 38C. Mi-e ciudat că nu au continuat cu 1+38. Poate are yblu niște explicații.. Că nu cred că ar fi fost costuri enormi doar pentru orașe.
Revenind la 5G testele sunt făcute în mașină la punctele cardinale și lângă kaufland.
Cred că la cum bate, au doar 2 site-uri maxim 3 care emit. Exemplu : pică 5G ul când "te ascunzi după blocuri în giratoriul de la piața Mărăști sau  um faci stânga pe Circumvalațiunii lângă kaufland.
Mulțumit având în vedere că nu am telefon compatibil, că plătesc 4 euro șI la ce folosesc eu.

Attached Files


Edited by DUALHD, 27 August 2021 - 19:32.


#2677
rama

rama

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.01.2004
Personal cred că Digi este in cea mai proasta poziție. Daca investesc in benzi exotice ( altele decât cele pe care le au acum ) fara nici o garanție de prelungire a licenței vor avea o problema uriașă mai târziu .

Practic în câțiva ani vor relicita totul și va fi o bătălie pe viață și pe moarte .

La cum arată spectrul acum tot ceea ce trebuie să facă Orange și Vodafone este sa cumpere spectrul din partea de jos frecvente joase și practic Digi poate închide liniștit rețeaua.

Personal cred că nu se va licita nimic din partea RDS pt că așa cum este cu un B38 activat în 2x15 și 2CA nu au nici o problema .

Iar banii aia sunt mai bine chtuiti in densificare iar acolo unde este aglomerat niste antene 5G.

Sincer la Digi nu lipsește spectrul ci banii. B8 MIMO plus 5G pe ce au acum și 2CA la B38 poate duce liniștit dublul utilizatorilor .

Problema este că trebuie bani pt densificare .


Cu siguranță au calculele făcute investiții in densificare vs spectru . Este matematica atât și sigur au deja calculate toate variantele.

#2678
yblu

yblu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 30.08.2006

View PostDUALHD, on 27 august 2021 - 19:30, said:

Eu zic că 4 milioane ieuro rup pt 15 MHz B38. Restul om vedea. Dacă iau și 20 MHz B7 ar fi minunat pt un ca agg 1+7 și poate + 38.
Snapdragonurile știu.. Dar un CA 7+1 e mai util decât 38C.
Nicio cutie nu stie B7! Asta din start! Echipamentele RF de la Digi nu sunt in banda 2600 FDD ci doar TDD.
Sa zicem ca se extinde cu spectru in B38!
Pe zonele de Huawei, cu actualul B38, este problema deoarece RRU-urile nu stiu decat 30Mhz banda....atat cat da acum Digi in unele orase prin 20+10.Asadar.....nu ai ce sa faci...degeaba castiga spectru.Plus ca RRU-urile Huawei B38 sunt vechiute si nu stiu 5G!
https://forum.softpe...4#entry26802806
Pe zonele Nokia B38.....jucariile stiu 40Mhz dar in zona 2575 - 2615 MHz ceea ce e problematic deoarece acum Digi pleaca de la 2570->poate asta este explicatia pentru care, eu unul, nu am vazut 30Mhz in zonele Nokia? Doar pe Huawei pana acum.Daca mai iau spectru merge treaba pot activa 2x20Mhz(insa va fi diferit fata de zonele Huawei la nivel de purtatoare).Inca ceva....nici FZHW astea de la Nokia nu stiu 5G doar LTE B38!
https://www.scribd.c...424093873/FZHW
PS atat pe Nokia cat si pe Huawei pa pa/zero gand de MIMO4X4 din limitari de putere la 20w/port.....exclud aici celule la 10W!
Pe zonele E//// parca a inceput si Digi sa puna alt RRU B38....o fi 4418?
https://www.scribd.c...00-FGC-101-3592
Cel pus initial, in Bucuresti pare vizual RRUS 32...dar nu imi dau seama daca chiar asta e!
Mai e de sapat pe zonele alea!

View PostDUALHD, on 27 august 2021 - 19:30, said:

Mi-e ciudat că nu au continuat cu 1+38. Poate are yblu niște explicații.. Că nu cred că ar fi fost costuri enormi doar pentru orașe.
Nu stiu ce am mai putea continua! Nu este....si cu asta basta! Licente/dat in clape pe situri/impact in B1(ca na nu poti CA doar pe UL si fara DL sa suga si din B1).
In final s-a mers pe reconfigurare TDD.
Putem dezbate mult si bine....nu e CA acolo unde s-ar putea si cu asta basta!
Poate sunt prea putine terminale in retea care raporteaza capacitati CA B1-B38!

View PostDUALHD, on 27 august 2021 - 19:30, said:

Revenind la 5G testele sunt făcute în mașină la punctele cardinale și lângă kaufland.
Exemplu : pică 5G ul când "te ascunzi după blocuri în giratoriul de la piața Mărăști sau  um faci stânga pe Circumvalațiunii lângă kaufland.
5G e la Digi in varianta basic:
->nu se face steering cum trebuie spre ancora(mobilul ajunge in B38 si aia e...sta acolo...nu urca in B1 sa alipeasca 5G).Trebuie sa il omori tu cu restart/mod avion sa sara in B1 pentru a alipi 5G(daca alipeste ca uneori nu vrea).Asta cine stie/vrea/cunoaste!
->nu se emite nimic de pe vecini referitor la 5G....doar de pe situl care fizic are hard de 5G. Cum ai sarit pe un vecin....gata a disparut 5G-ul! Aia e! Dupa urci in B38, revii pe situl cu 5G si degeaba/nimic!

View PostDUALHD, on 27 august 2021 - 19:30, said:

Cred că la cum bate, au doar 2 site-uri maxim 3 care emit.
Sunt un pic mai multe!
https://forum.softpe...6#entry26887406

Edited by yblu, 28 August 2021 - 12:26.


#2679
gestt

gestt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 09.10.2009

View Postrama, on 28 august 2021 - 10:20, said:

Personal cred că Digi este in cea mai proasta poziție. Daca investesc in benzi exotice ( altele decât cele pe care le au acum ) fara nici o garanție de prelungire a licenței vor avea o problema uriașă mai târziu .

Practic în câțiva ani vor relicita totul și va fi o bătălie pe viață și pe moarte .

La cum arată spectrul acum tot ceea ce trebuie să facă Orange și Vodafone este sa cumpere spectrul din partea de jos frecvente joase și practic Digi poate închide liniștit rețeaua.

Personal cred că nu se va licita nimic din partea RDS pt că așa cum este cu un B38 activat în 2x15 și 2CA nu au nici o problema .

Iar banii aia sunt mai bine chtuiti in densificare iar acolo unde este aglomerat niste antene 5G.

Sincer la Digi nu lipsește spectrul ci banii. B8 MIMO plus 5G pe ce au acum și 2CA la B38 poate duce liniștit dublul utilizatorilor .

Problema este că trebuie bani pt densificare .


Cu siguranță au calculele făcute investiții in densificare vs spectru . Este matematica atât și sigur au deja calculate toate variantele.
Licitațiile astea au niste steluțe, de ex. la ultima licitație un operator putea sa ia maxim 10MHz in B20, maxim 30MHz in B3 și așa mai departe, altfel Orange și Vodafone luau tot și restul închideau șandramaua.

Digi au nevoie de spectru oricum ar fi. Și densificatile astea au o limită, in Alexandria de ex. au deja prea multe site-uri unul langa altul, se crează zgomot mare intre celule iar viteza are de suferit.

Edited by gestt, 28 August 2021 - 12:39.


#2680
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

View Postrama, on 28 august 2021 - 10:20, said:

Personal cred că Digi este in cea mai proasta poziție. Daca investesc in benzi exotice ( altele decât cele pe care le au acum ) fara nici o garanție de prelungire a licenței vor avea o problema uriașă mai târziu .

Nu e nicio banda "exotica" scoasa acum la licitatie. Chiar si B38 a devenit standard. Iar pe aia cu garantia chiar n-am inteles-o...

View Postrama, on 28 august 2021 - 10:20, said:

Sincer la Digi nu lipsește spectrul ci banii. B8 MIMO plus 5G pe ce au acum și 2CA la B38 poate duce liniștit dublul utilizatorilor .

Sincer, cred ca e fix invers in momentul de fata. Sunt bani dar nu e spectru. NU degeaba se zvoneste ca Digi a facut push pt licitatia asta care a aparut destul de brusc. Oricum, in cateva luni vom afla.

Multa lume pe aici nu vrea sa inteleaga ca nu e fezabil sa faci o retea numai in benzi superioare, oricat ai densifica. Nu poti sa pui antene prin toate demisolurile si in general prin toate zonele unde frecventele inalte au penetrare slaba si foarte slaba. Daca chiar ar fi fost mai avantajos asa, ar fi facut-o si altii. Ca orange si vodafone n-au investit de prosti in B20. Si nu degeaba se liciteaza acum la nivel european si 700 MHz, in SUA chiar si 600 MHz. Daca ar fi fost mai ieftin sa plantezi antene din 2 in 2 metri, ar fi facut-o altii de mult. Dar eu nu stiu vreun operator serios in lumea asta care sa se bazeze aproape exclusiv pe frecvente inalte, cum face Digi in momentul de fata. Voi stiti?

View Postyblu, on 28 august 2021 - 12:20, said:

Nicio cutie nu stie B7! Asta din start! Echipamentele RF de la Digi nu sunt in banda 2600 FDD ci doar TDD.


Poate imi scapa mie ceva, dar de ce mergem pe principiul ca nu se pot adauga / schimba echipamente? Pai daca o luam asa, lasam reteaua asa cum e si o aruncam la gunoi cand nu mai face fata....

Edited by iRunaway, 28 August 2021 - 12:48.


#2681
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 26.06.2013
Asta cu plantatul cutiilor pe fiecare stalp este un fel de mmWave varianta romaneasca, nu cred ca este fezabil. Mai degraba as zice ca este o solutie de avarie pana la urmatoarea licitatie.
Pe partea de 5G la Digi nu am asteptari prea mari, cel putin pana cand se va da o sentinta in procesul cu ANCOM.

Edited by Alexutzulro, 28 August 2021 - 12:54.


#2682
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Si eu zic la fel. La ora asta nimic nu e sigur. Nici ca vor lua ceva la licitatie, nici ca vor cumpara Telekom... si trebuie sa faca ceva ca vitezele sa fie macar acceptabile, sa nu plece oamenii din retea. E foarte usor sa zbori la un Yoxo, de exemplu, si cam la acelasi pret...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate