Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Problema chimie

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
kberni

kberni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2017
Calculeaza pH-ul solutiei rezultate din reactia a 0,184 g de sodiu cu 120g de solutie de NaOH de concentratie 0,4%, densitatea solutiei finale fiind 1g/cm3.

#2
I-am-what-I-am

I-am-what-I-am

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 20.06.2019

 kberni, on 25 iunie 2019 - 18:14, said:

Calculeaza pH-ul solutiei rezultate din reactia a 0,184 g de sodiu cu 120g de solutie de NaOH de concentratie 0,4%, densitatea solutiei finale fiind 1g/cm3.
pe bune???

#3
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
poi, bo$$.......scrie ecuatia reactiei sodiului cu apa din solutie, aduni cu masa NaOH din solutie, transformi in moli, calculezi concentratia molara..............bagi de seama ca NaOH este o baza tare si gata !

#4
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 kberni, on 25 iunie 2019 - 18:14, said:

Calculeaza pH-ul solutiei rezultate din reactia a 0,184 g de sodiu cu 120g de solutie de NaOH de concentratie 0,4%, densitatea solutiei finale fiind 1g/cm3.
Attached File  Calculeaza pH-ul solutiei.rtf   2.17K   23 downloads

#5
kberni

kberni

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.10.2017
Mulțumesc pentru răspuns! 😊

#6
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
Buna ziua ,
Am și eu 4 probleme pentru rezolvare!
1.Intr-un vas inchis cu volumul de 3L se introduc cate 1L de N2 , de O2 , și de H2  . Cat devine după combustia amestecului și reducerea la temperatura initiala a incintei , presiunea din vas , in raport cu cea initială(P0)?
2. Se amestecă o cantitate de oleum de 20% SO3 liber (m1) cu o cantitate de soluție de H2SO4  65,5%(m2) pentru a obține o soluție de acid sulfuric 98%.Care este raportul masic(r=m1/m2) in care trebuie să se amestece cele 2 soluții?
3.Intr-un vas inchis cu capacitatea de 2 L se găsește un amestec de  H2S și O2 in exces, la temperatura de 0 grade Celsius și presiune de 10 atmosfere. După aprindere , combustie și răcirea produșilor de reacție , in vas se introduc 200 mL apă , obținând-se o soluție cu concentrație procentuală masică 10%. Care a fost compoziția procentuală volumică a amestecului gazos initial ?
4. La trecerea in faza gazoasă , metalele alcaline formează in prima etapă molecule diatomice (M2) care abia apoi , se descompune in atomi izolați , la temperaturi mai mari. Dacă vaporii unui metal alcalin au o densitate relativă in raport cu oxigenul dO2 = 0,8 in condițiile in care randamentul reacției de descompunere a dimerului este de 0,797 determină prin calcul despre ce metal este vorba. 20 grame metal alcalin considerat sunt tratate cu apă astfel încât după degajarea de gaz se obține un litru de soluție. În această soluție se barbotează 11,2 L de CO2(c.n). Soluția rezultată este supusă evaporării.Determină cantitatea de solid anhidru ce rezultă ca urmare a evaporării complete a apei din soluție.
Mulțumesc!

#7
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 26 iunie 2019 - 15:45, said:

1.Intr-un vas inchis cu volumul de 3L se introduc cate 1L de N2 , de O2 , și de H2  . Cat devine după combustia amestecului și reducerea la temperatura initiala a incintei , presiunea din vas , in raport cu cea initială(P0)?
2. Se amestecă o cantitate de oleum de 20% SO3 liber (m1) cu o cantitate de soluție de H2SO4  65,5%(m2) pentru a obține o soluție de acid sulfuric 98%.Care este raportul masic(r=m1/m2) in care trebuie să se amestece cele 2 soluții?

Attached File  Intr-un vas inchis cu volumul de 3L.doc   32K   13 downloads
Attached File  Se amestecă o cantitate de oleum de 20 la suta SO3 liber.doc   32.5K   16 downloads

Te rog sa imi spui daca sunt bune rezultatele

#8
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 26 iunie 2019 - 15:45, said:

3.Intr-un vas inchis cu capacitatea de 2 L se găsește un amestec de  H2S și O2 in exces, la temperatura de 0 grade Celsius și presiune de 10 atmosfere. După aprindere , combustie și răcirea produșilor de reacție , in vas se introduc 200 mL apă , obținând-se o soluție cu concentrație procentuală masică 10%. Care a fost compoziția procentuală volumică a amestecului gazos initial ?
Attached File  Intr_un vas inchis cu capacitatea de 2 L.doc   27.5K   10 downloads

La problema 4 te rog imi spui rezultatul la intrebarea 2?
Metalul este Na, dar nu stiu daca mi-a dat bine masa de solid anhidru

#9
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
LA 1 ȘI 2 REZULTATE CORECTE!
LA 3 răspunsul este 33,3% H2S și 69,7%O2
La 4 rezultatul la întrebarea 2 este 39,114 g Na2CO3

#10
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Am refacut problema 3,dar imi da acelasi rezultat si nu cred ca gresesc
Nici la problema 4 nu imi da rezultatul corect si iar nu imi dau seama daca gresesc ceva
Eu zic sa mai postezi o data problemele, intr-o postare noua poate te mai ajuta si altcineva
Eu o sa ma mai gandescla aceste probleme
De unde sunt problemele?

 gpatruta, on 26 iunie 2019 - 15:45, said:

4. La trecerea in faza gazoasă , metalele alcaline formează in prima etapă molecule diatomice (M2) care abia apoi , se descompune in atomi izolați , la temperaturi mai mari. Dacă vaporii unui metal alcalin au o densitate relativă in raport cu oxigenul dO2 = 0,8 in condițiile in care randamentul reacției de descompunere a dimerului este de 0,797 determină prin calcul despre ce metal este vorba. 20 grame metal alcalin considerat sunt tratate cu apă astfel încât după degajarea de gaz se obține un litru de soluție. În această soluție se barbotează 11,2 L de CO2(c.n). Soluția rezultată este supusă evaporării.Determină cantitatea de solid anhidru ce rezultă ca urmare a evaporării complete a apei din soluție.
Attached File  La trecerea in faza gazoasă.doc   31.5K   9 downloads

#11
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
Problemele sunt de la  Olimpiada Nationala Științe pentru Juniori 2016

#12
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 26 iunie 2019 - 15:45, said:

3.Intr-un vas inchis cu capacitatea de 2 L se găsește un amestec de  H2S și O2 in exces, la temperatura de 0 grade Celsius și presiune de 10 atmosfere. După aprindere , combustie și răcirea produșilor de reacție , in vas se introduc 200 mL apă , obținând-se o soluție cu concentrație procentuală masică 10%. Care a fost compoziția procentuală volumică a amestecului gazos initial ?

Am corectat problema
Am gresit ca nu am tinut cont de urmatoarele lucruri:
- SO2 se oxideaza la SO3 doar in prezenta de catalizator
- rezultatele se scriu cu minim doua zecimale
Attached File  Intr-un vas inchis cu capacitatea de 2 L.rtf   2.61K   11 downloads

#13
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 26 iunie 2019 - 15:45, said:

4. La trecerea in faza gazoasă , metalele alcaline formează in prima etapă molecule diatomice (M2) care abia apoi , se descompune in atomi izolați , la temperaturi mai mari. Dacă vaporii unui metal alcalin au o densitate relativă in raport cu oxigenul dO2 = 0,8 in condițiile in care randamentul reacției de descompunere a dimerului este de 0,797 determină prin calcul despre ce metal este vorba. 20 grame metal alcalin considerat sunt tratate cu apă astfel încât după degajarea de gaz se obține un litru de soluție. În această soluție se barbotează 11,2 L de CO2(c.n). Soluția rezultată este supusă evaporării.Determină cantitatea de solid anhidru ce rezultă ca urmare a evaporării complete a apei din soluție.

Am refacut problema 4
La prima rezolvare nu am tinut cont de faptul ca se formeaza un amestec de carbonat  si bicarbonat de sodiu
Attached File  La trecerea in faza gazoasă.doc   35K   10 downloads

#14
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
Mulțumesc mult!

#15
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

 aerdem, on 28 iunie 2019 - 07:12, said:

Am refacut problema 4
La prima rezolvare nu am tinut cont de faptul ca se formeaza un amestec de carbonat  si bicarbonat de sodiu
La trecerea in faza gazoasă.doc

Mă pregăteam să postez aceeași rezolvare, doar că am lucrat în moli.
La o primă rezolvare am considerat că se formează doar NaHCO3 și rămâne NaOH nereacționat, acesta constituind reziduul solid care rezultă la evaporate, dar nu cădeam pe rezultat.

#16
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Eu prima data am considerat ca se formeaza doar carbonat neutru de sodiu.:)

#17
danaff

danaff

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 02.05.2015
Buna seara. Am si eu urmatoarea problema:n pentan trece in h. Daca amestecul h contine 25 %ch4, % c2h6, 10% c3h8, 10% n pentan. Sa se calculeze: randamentul reactiei de cracare, procentu de n pentan transformat un ch4, volumul amestecului h , masurat la 127grade celsius si 2 atm,obtinut din 144 kg de n pentan. Multumesc

#18
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Attached File  n-pentan trece in h.doc   32K   9 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate