Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Noul Ford Puma

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Daca dadeai pe romana vedeai ca de fapt exista o clasificare, asta ignorand faptul ca orice gura casca poate scrie orice pe wikipedia !
"Unele SUV-uri sunt mai apropiate de mașinile de stradă prin masă, comportament rutier și consum, și sunt clasificate ca SUV-uri crossover."

Daca dadeai pe definitia din dictionarul Cambridge gaseai..."abbreviation for sport utility vehicle : a large car with an engine that supplies power to all four wheels "
Asa ca....

large+4 wheels power e departe de micuta puma sport cu doua roti motrice.

#92
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Între wikipedia engleză și aia română, engleza e în 99,5% din cazuri cea corectă.
Și de ce ne-am bizui pe britanici pentru definiție? În fond americanii au inventat animalul.
Uite din Webster:
"a rugged automotive vehicle similar to a station wagon but built on a light-truck chassis"
Deci pe șasiu și nu scrie nimic de 4×4. Cîte din SUV-urile de azi mai au șasiu?
Pe scurt - fiecare le construiește și numește cum vrea.

Edited by radunic, 24 September 2020 - 22:20.


#93
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSSpantzer, on 24 septembrie 2020 - 09:54, said:

Treaba e ca puma si compania sunt departe de notiunea de SUV !
Adică Ford nu știe să facă SUV-uri, sau ce ai vrut să spui?

#94
Victor24D

Victor24D

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 20.05.2020
Daca nici Ford nu stie sa faca SUV-uri e clar ca nu ai treaba cu industria auto, cand facea ford SUV-uri altii se jucau cu putza in tarana

#95
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View Postericmario, on 30 septembrie 2020 - 18:35, said:

Adică Ford nu știe să facă SUV-uri, sau ce ai vrut să spui?
Cred că se referea la mașinile similare Pumei.

#96
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Apare varianta ST:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bGfvZKMmf7U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#97
Vlad_sKm

Vlad_sKm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.02.2021
Salutare si incantat sa va cunosc ...
Dupa luni de cautare tot la Ford am ajuns si eu:) am ales modelul Puma 1.0 Ecoboost 125CP Mild Hybrid si astept sa vad cum se comporta ...ieri doar ce am ridicat-o de la Neste Automobile
Pretul a fost de 17.300E cu discount + rabla iar ca dotari am pus: pachetul confort , pachetul de iarna , pachetul de asistenta sofer si  audio b&o care a meritat cei 500 de E ..sunetul fiind net superior fata de cel standard.
Rodajul tot pana la 2000-3000 km se face?

#98
valix5

valix5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 08.10.2007
Sa deschizi un jurnal de bord, nu cred ca exista Ford Puma la jurnal auto. Sa o stapanesti sanatos si drumuri bune :)

#99
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,810
  • Înscris: 22.12.2005

View PostVlad_sKm, on 13 februarie 2021 - 23:45, said:

Salutare si incantat sa va cunosc ...
Dupa luni de cautare tot la Ford am ajuns si eu:) am ales modelul Puma 1.0 Ecoboost 125CP Mild Hybrid si astept sa vad cum se comporta ...ieri doar ce am ridicat-o de la Neste Automobile
Pretul a fost de 17.300E cu discount + rabla iar ca dotari am pus: pachetul confort , pachetul de iarna , pachetul de asistenta sofer si  audio b&o care a meritat cei 500 de E ..sunetul fiind net superior fata de cel standard.
Rodajul tot pana la 2000-3000 km se face?

vezi ca motorul ala e pacatos rau . ai o curelusa pe post care iti angreneaza pompa de ulei!! si o curea ( tot vai mama ei ) la distribuitie. e plin netul de motoare terminate in 10..20 k km.

nu e cam scumpa penntru cat de 'putina" masina este ? pare la fel ca Sandero sau ma insel?

#100
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View PostVlad_sKm, on 13 februarie 2021 - 23:45, said:

Salutare si incantat sa va cunosc ...
Dupa luni de cautare tot la Ford am ajuns si eu:) am ales modelul Puma 1.0 Ecoboost 125CP Mild Hybrid si astept sa vad cum se comporta ...ieri doar ce am ridicat-o de la Neste Automobile
Pretul a fost de 17.300E cu discount + rabla iar ca dotari am pus: pachetul confort , pachetul de iarna , pachetul de asistenta sofer si  audio b&o care a meritat cei 500 de E ..sunetul fiind net superior fata de cel standard.
Rodajul tot pana la 2000-3000 km se face?
Scrie în carte. E ceva de genul sa nu depășești 3000 rpm sau 130 in primii 1000 km

#101
diabolik213

diabolik213

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.09.2011

View Postfoxbat, on 14 februarie 2021 - 10:29, said:



vezi ca motorul ala e pacatos rau . ai o curelusa pe post care iti angreneaza pompa de ulei!! si o curea ( tot vai mama ei ) la distribuitie. e plin netul de motoare terminate in 10..20 k km.

nu e cam scumpa penntru cat de 'putina" masina este ? pare la fel ca Sandero sau ma insel?

Audi a8 din 2005 nu a gasit
Sau septar

#102
Distracshan

Distracshan

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 16.02.2021
Puma nu-i putina masina deloc.... Si nu, nu are legatura cu Sandero decat ca e fabricata tot in Romania.

Altfel, motoarele noi sunt hibride, nu au legatura cu chestii din trecut, urmeaza sa vedem daca au sau n-au bube in 2-3 ani

#103
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Nu au motorizari hibride. Mild hibrid e o gluma și e denumirea comerciala ce o adopta câțiva producători.
Hibrid=masina ce poate merge singura doar cu ajutorul motorului electric.
Puma nu poate sa facă asta

#104
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postfoxbat, on 14 februarie 2021 - 10:29, said:


vezi ca motorul ala e pacatos rau .
Eh, după o spovedanie nu mai are nici un păcat.
Dar are totuși garanție!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate