Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Noul Ford Puma

- - - - -
  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca ai prieteni carora le surade ideea de a cumpara o marca de masina nu o cumpara ca le zici tu de ea .
Crede-ma ca Ford numa masina ieftina nu e asa ca pica si presupunerea ta Posted Image .
Inca o data repet , sa se produca si sa aiba succes desi ma indoiesc sincer si cred c-o sa fie exact ca Fordu precedent ( nu mai retin modelul , avea usi laterale culisante parca , un soi de Dokker mai anemic) .
De ce crezi ca se va fabrica numai si numai in Ro ?!

Edited by Baxon, 25 June 2019 - 17:46.


#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Aici au deschis fabrica, aici le produc. Nu ai nevoie de cine ce stie ce anvergura de productie pentru un model de nisa. De ce se produc exclusiv in Romnia? probabil ca asa este avantajos economic pentru ei. Nu sunt in board-ul Ford ca sa iti spun exact de ce.

Cat despre dece ar lua cineva asa ceva? Pai si masina pe care o conduc eu este un model de nisa. Am descoperit-o intamplator dar daca mi-ar fi spus cineva de ea as fi economisit mult timp. Modelul meu este considerat hidos de unii, superb de altii ... majoritatea ridica din umeri.
Nu popularitatea unui model il face placut unora sau altora si este suficient sa iti placa (si, bineinteles, sa se incadreze in portofel).

Edited by ro_explorer, 25 June 2019 - 18:04.


#21
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007
Ford Puma

ps - ceva poze si aici

Edited by adrian_r5, 26 June 2019 - 07:23.


#22
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Arata mult mai bine fata de ecosport, acum sa vedem și preturile. E aiurea ca mizează pe prostia de mild hibrid și nu pun un sistem hibrid adevarat

#23
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostFord4, on 25 iunie 2019 - 15:46, said:

Daca ai Focus mk3 merita un mk4. Daca ai un mk3.5 trebuie sa vezi ce primeaza spatiul mai mare de pe mk4 sau insonorizarea mai buna si suspensia independenta de pe mk3.5.
Ar trebui mai intai sa vezi noul Puma, apoi sa te decizi daca mai vrei Focus...
https://www.gds.ro/B...inima-olteniei/

Edited by d-ardeleanu, 26 June 2019 - 07:37.


#24
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007
La prima vedere ... asa din poze ...  pare sa aiba aceeasi "linie" cu viitorul Kuga ...

#25
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://www.automark...3.html#ziarecom

#26
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
De aratat arata dragut ... dar ce-i cu motorasele alea de 1 litru? WTF?

#27
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,927
  • Înscris: 06.04.2007
Pai ce are?
Puma e un Ecosport mai fain, e ok si motorizarea de 1.0.
Daca e 1.0 pe Focus, nu vad ce problema ar fi la Puma.
De aratat zic ca e super ok, o clasa peste Ecosport.

PS: de noul Kuga nu zic nimic pana nu il vad in viata reala.
Mi se pare ca a pierdut un pic din personalitate, nu mai pare asa strong.
Focus mk4 e mai fain clar decat mk3, dar la Kuga parca nu se potriveste de minune.

Asta imi place la Ford , la modelul nou vezi diferente (si frumoase) fata de modelul precedent, in plus mai muncesc si la motorizari,  nu ca la VW...

Edited by Octavian___, 26 June 2019 - 10:48.


#28
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PwEZ6_kWHtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Am condus noua Puma in week-end, 500 km pe toate tipurile de drumuri posibile; impresia generala este pozitiva, comparativ cu EcoSport, masina este clar mai rapida, mai accesorizata, singurul minus ar fi consumul mai mare cu circa 1l/100 km, dar in rest sunt foarte incantat de asa masina, sunt acum sigur ca va avea succes pe piata.
   Imagini de la Obarsia Lotrului si zona Malaia, cascada Scorus si lacul Petrimanu.

Attached Files


Edited by d-ardeleanu, 05 August 2019 - 08:47.


#30
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Cum este interiorul in comparație cu ecosport? Are roată de rezerva? Poți face poze cu interiorul?

#31
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View PostMicroEdge, on 05 august 2019 - 17:24, said:

Cum este interiorul in comparație cu ecosport? Are roată de rezerva? Poți face poze cu interiorul?
Interiorul este mai modern, pe portiera fata exista o parte din piele, afisajul este digital, culorile se schimba odata cu cele trei moduri de condus: normal, eco si sport; are recunoasterea semnelor de circulatie, te avertizeaza si atunci cand depasesti viteza, cand parasesti banda si cand esti prea aproape de masina din fata; partea din spate pare putin mai joasa decat la Ecosport; nu mai exista roata de rezerva decat optional, standard exista kitul care are compresor si o butelie cu cauciuc pentru intepaturi; portbagajul este mai mare, existand o adancitura in mijloc foarte incapatoare. Tapiteria la modelele mai scumpe se poate scoate, are fermoare si se poate spala sau inlocui...

Edited by d-ardeleanu, 06 August 2019 - 07:53.


#32
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Cum ai putut testa mașina? Lucrezi la Ford? Oricum,mi se pare interesanta. Fata îmi place, spatele mai puțin. Poti pune foto și cu interiorul?

#33
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,644
  • Înscris: 23.04.2007

View Postedi10000, on 07 august 2019 - 09:30, said:

spatele mai puțin.
Ce nu-ti place - asta sau asta ?

#34
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

View Postedi10000, on 07 august 2019 - 09:30, said:

Cum ai putut testa mașina? Lucrezi la Ford? Oricum,mi se pare interesanta. Fata îmi place, spatele mai puțin. Poti pune foto și cu interiorul?
Este un program de testare a masinilor, iar eu am putut sa compar masina fata de EcoSportul pe care il conduc zilnic. Este mai rapida, are mult mai multe sisteme electronice de siguranta, interiorul este mai modern, portbagajul mai mare. Consumul a fost putin mai mare, probabil si pentru ca am avut o viteza medie mai mare. Garda la sol e de asemenea mare, astfel incat se vor putea urca borduri cu ea! Nu cred sa fi facut poze cu interiorul, nu a asa mare deosebire fata de EcoSport, decat ca pe usile din fata are insertii de piele, iar volanul are pe laterale un fel de joystick...avea si masaj in scaunele fata.

#35
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Mie imi place, si as cumpara asa ceva. Sa vedem preturile, in Germania cica o sa fie disponibila la comanda din Septembrie, presupun ca in a doua parte a lunii, ca pe site-ul oficial inca nu e nimic.

Eu as lua-o ca a doua masina, de mers la munca, fatait prin oras, pe la cumparaturi, drumuri scurte gen 10-50 km. Pentru drumuri lungi, carat chestii mari si grele, mai mult de 4 persoane cu tot cu sofer....am un S-Max pe care l-as mai menaja putin, ca are garantia aia pana la 7 ani, dar as depasi limita de 140.000 km prin al 5-lea an daca o tin tot asa. Si astfel ma uit dupa o masina nu prea mare, cu motor economic, care sa fie si practica. Ideea cu husele care se pot spala si ligheanul ala de plastic ce se poate spala de sub portbagaj ma incanta. Imi place si interiorul cu bordul complet digital. Acum nu stiu cum e calitatea materialelor, mai ales in comparatie cu o Fiesta care ar fi si ea o optiune. Nu am nevoie de cross-over, si o Fiesta e perfecta pt scopul asta, dar daca asta o sa aiba un pret apropiat, si e putin mai interesant ca masina, nu l-as scoate din lista.

Insa daca ajunge sa coste cat un Focus sau chiar mai mult, atunci sorry, dar va fi o masina de nisa, pe care nimeni nu o sa o cumpere pe motive de pret. In fond e doar o sub-compacta mai cocotata, fara capabilitati off-road de mentionat.

#36
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View Postwaterman, on 25 iunie 2019 - 11:45, said:

Mi se pare mie sau la spate aduce cu Civicul ?

Attachment 5e21043b50970f4ec5a88aa297bbb939.pngAttachment cc_2018hoc020006_02_640_ga.jpg

Oricum arată nașpa, părerea mea. O struțocămilă pentru fanii SUV, zici că toată lumea acum cară lemne cu mașina.
Moda americană: mare.

Oribile amandoua.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate