Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

De ce exista atat de putini pesionari cu stagiul complet de cotizare ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#55
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postbaribalu, on 15 iunie 2019 - 22:23, said:

Daca cunosti o meserie bine, sau te poti reprofila rapid si descurca cu noile indatoriri, o sa fii angajat si daca ai 50 ani... Daca ai 2 maini stangi, nu te tine nici dracu

Nu te angajeaza nici drku, trebuue sa iti faci PFA si sa cauti lucrari la tocmeala...

#56
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Exact, tot cu ziua... si daca prin absurd ai gasi pe cineva dornic sa te ia, e dornic sa te ia doar daca nu te plateste decat cat sa ai ce manca sa nu mori de foame in timp ce muncesti la el sa ii produci multi bani.

#57
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Eu lucrez bine merci in 2 locuri...Posted Image Care nu au nici o tangenta unul cu altul... si nu lucrez pe bani de seminte.. la nici unul din ele...

Edited by baribalu, 15 June 2019 - 22:30.


#58
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Pana la urma asta inseamna capitalismul, sa exploatezi omul sa te imbogatesti doar tu cat mai mult stand degeaba in timp ce il saracesti si mai mult pe celalalt ce munceste.

#59
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,332
  • Înscris: 24.09.2017
@Kres sunt de acord cu baribalu. se cauta electricieni, zugravi, instalatori. meserii simple de obicei, dastia care curata aere conditionate, s.a.m.d. multi sunt trecuti de 60 de ani.
muncitori pe santiere si etc. acum, depinde cat te mai tine si spinarea la varste dastea.
ca-s multi care zic, lasa ba ca imi gasesc eu. si isi gasesc, dar cand vad ca e vorba de munca, se gandesc de 2 ori.

Edited by bobitad, 15 June 2019 - 22:32.


#60
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 22:20, said:

@Viorel, nu ai cum sa traiesti altfel fara bani, decat supravietuind, nu poti sa-ti traiesti viata la maxim.

Romanii sunt neam de supravietuitori, nu oameni care isi traiesc vreo viata.

Acu” i-au viața la mișto, nu mă mai enervez că nu am bani, mă mulțumesc cu puținul care-l am, nu mă mai stresează problemele vieții cotidiene, mă bucur de natură, muncesc de plăcere prin livadă și grădina de legume, sistemul fotovoltaic, inventez tot felul de chestii și așa reușesc să-mi oxigenez creierul și să-mi deschid apetitul de viață !

Sfătuiesc tinerii să muncească din plăcere, nu din obligație, acolo unde li se oferă liniște și un colectiv de oameni prietenoși, fără urlete de la șefi așa cum am lucrat eu în cei 35 de ani când mă duceam la muncă cu lehamite și scârbă din lipsa altor perspective ! Posted Image

#61
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sistemul de pensii e putred din temelii - pleaca de la premisa gresita ca omul are loc de munca asigurat pe viata. Ori, in realitate, lucrurile nu stau asa. Sunt oameni care schimba zeci de joburi, si dupa 40-50 de ani, tot intr-o fundatura ajung.

Stiati ca peste 80% din micii patroni de butic nu muncesc pentru profit ci la mica ciuguleala si ca sa aiba si ei cartea de munca si pensia platita undeva?

#62
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Problema e ca posturile alea se dau doar pe pile si spagi generoase.
iti dai seama ca toata lumea ar vrea sa aiba un loc de munca la care sa se duca de placere... dar locurile alea sunt limitate si rezervate...

View PostViorelsolar, on 15 iunie 2019 - 22:39, said:

Sfătuiesc tinerii să muncească din plăcere, nu din obligație, acolo unde li se oferă liniște și un colectiv de oameni prietenoși, fără urlete de la șefi așa cum am lucrat eu în cei 35 de ani când mă duceam la muncă cu lehamite și scârbă din lipsa altor perspective ! Posted Image
Solutia daca n-ai pila si plic e sa nu muncesti... esti mai castigat, macar dormi linistit cu gandul ca nimeni nu s-a imbogatit pe spinarea ta in timp ce tu ai saracit

#63
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 22:46, said:


Solutia daca n-ai pila si plic e sa nu muncesti... esti mai castigat, macar dormi linistit cu gandul ca nimeni nu s-a imbogatit pe spinarea ta in timp ce tu ai saracit

Da, dar trebuie sa te obisnuiesti sa traiesti frugal, minimal.

#64
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 22:29, said:

Pana la urma asta inseamna capitalismul, sa exploatezi omul sa te imbogatesti doar tu cat mai mult stand degeaba in timp ce il saracesti si mai mult pe celalalt ce munceste.
Posted Image Asta e din manualul comunistului fruntas? Va dau si medalii la intalniri sau nu prea?

#65
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View PostPlatonX, on 15 iunie 2019 - 21:23, said:

Deci au comis o ilegalitate. Și asta este șocant.
Esti constient ca daca nu dai banul, poti sa mori si nu te baga nimeni in seama in spital?
La fel si aici, degeaba n-ai picioare, daca nu bagi banul doctorul nu se uita sa vada ca n-ai si sa iti dea certificatul.

Edited by andone19, 15 June 2019 - 23:05.


#66
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostViorelsolar, on 15 iunie 2019 - 22:15, said:

Presupun doar că aș fi trăit altfel, în schimb îmi pare nespus de rău că anii tinereții sunt ireversibili pentru orice om, rămân doar amintiri și regrete tardive !  Posted Image
Daca esti sanatos...gandeste-te ca esti mai castigat de aia care au mierlit-o inaintea ta...

#67
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postdexterash, on 15 iunie 2019 - 22:53, said:

Posted Image Asta e din manualul comunistului fruntas? Va dau si medalii la intalniri sau nu prea?

De ce ai impresia ca in lume nu pot exista decat extremele, adica comunismul si capitalismul... de ce pleci din start cu gandul ca trebuie doar extremitatile sa domine, nu calea ce dreapta, de mijloc?

#68
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 22:57, said:

De ce ai impresia ca in lume nu pot exista decat extremele, adica comunismul si capitalismul... de ce pleci din start cu gandul ca trebuie doar extremitatile sa domine, nu calea ce dreapta, de mijloc?
Probabil pentru ca-s spalat pe creier de capitalism. Si probabil de la prea mult bine pe care l-a facut comunismul in Romania si pe unde a mai fost implementat si cat de rau face capitalismul.

Insusi rahatul asta cu pensiile e generat fix de comunism si de cei care adera la ideile lui. Sau, in fine, de cei a caror singura posibilitate in viata e sa f*ta capra vecinului. Pentru ca asa au inteles ei ca functioneaza lumea in care traiesc.

P.S. Aia cu calea cea dreapta poti sa le-o predici altora. Nu's deloc impresionat de astfel de elucubratii.

Edited by dexterash, 15 June 2019 - 23:09.


#69
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 21:15, said:

Peste 80% din cei ajunsi la 50 de ani au maxim 20 de ani de cotizare, restul pauze lungi intre joburi. Nu o sa vezi oameni cu 40 ani vechime decat, poate, iesiti la pensie de prin primarii sau de la stat. La privat, primesti un sut in cur la 40 de ani si nu te mai angajeaza nimeni.
mie mi-ar fi fost jena sa postez asa ceva!

#70
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
De ce sa ii fie jena, cam asa s-a intamplat in Romania... s-au trezit oamenii pe la 40-50 de ani fara locuri de munca ca au fost disponibilizati (ori ca s-a inchis intreprinderea ori ca s-a restrans activitatea din cauza crizei, ori ca a venit ordin de la centru sa maximizeze profitul prin concedieri), si la varsta aia fara o pila nu prea te mai ia nici pe salariul minim in privat.

#71
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 21:58, said:

Sunt 4 milioane de adulti in Romania fara nicio sursa oficiala de venit. Din ei, vreo 2,5 milioane sunt plecati pe afara si 1,5 mlioane se descurca cum pot, in Romania, pe langa familie - agricultura, mica ciupeala, pariuri sportive, plimbat mancare cu bicicleta, etc, etc. Ei, practic ii ajuta pe cei care au servici cu diverse chestii casnice-gospodaresti pentru care, altfel, ar da bani (ba ingrijesc de un copil, ba de un batran, ba fac menajul, etc)

Acesti oameni vor sa munceasca dar nu au ceva concret, decent, numa tzepe. Si atunci prefera sa nu munceasca si nu stau pe ajutor social decat 10%, eestul au gaini prin curte si nu se califica. Peste 80% din ei resping modul de viata capitalist - ore multe pe bani putini, in conditiile in care mancarea si-o procura cat de cat de la curul gainii sau al vacii.
tu de cind nu ai mai fost prin tara, vad ca scrii numai prostii in cea mai mare parte???

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 23:47, said:

De ce sa ii fie jena, cam asa s-a intamplat in Romania... s-au trezit oamenii pe la 40-50 de ani fara locuri de munca ca au fost disponibilizati (ori ca s-a inchis intreprinderea ori ca s-a restrans activitatea din cauza crizei, ori ca a venit ordin de la centru sa maximizeze profitul prin concedieri), si la varsta aia fara o pila nu prea te mai ia nici pe salariul minim in privat.
tu ai citi ce am subliniat eu? si daca ai citit, ai inteles? deci la privat, cum implinesti 40 de ani, cum primesti un sut in cur si nu te mai angajeaza nimeni! desi eu am avur citiva colegi care au mai lucrat ani buni chiar dupa pensionare si au renuntat la servici cind au vrut ei, nu i-a dat nimeni afara!

#72
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Depinde de noroc, eu cunosc cazuri in care dupa ce a depus dosarul de pensie s-a incheiat relatia... si unii au gasit pe pile in alta parte, altii au ramas pensionari, ca doar nu o sa se duca sa se roage pe la usi cu spagi ca sa munceasca sa produca bani altora...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate