Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

De ce exista atat de putini pesionari cu stagiul complet de cotizare ?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am căutat de lucru în vârful crizei economice 2009-2010. M-au ținut părinții 2 ani, dar până la urmă am găsit de lucru. Mi-aș fi găsit și mai repede dacă nu era religia - vinerea seara și sâmbăta nu se lucrează sub nici o formă.

Până la urmă tot îți găsești de lucru - eu am lucrat în fabrica aproape 3 ani. Deci cu toate indulgențele de la 35 de ani aduni până la 65.

#38
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 21:50, said:

Aia cu minim 2900 de lei ori au fost bugetari, ori sefi in intreprinderile comuniste.
Ca muncitor in intreprindere n-ai cum sa ai pensia atat de mare, chiar presupunand ca ai iesit la pensie in cel mai bun an in care s-a dat indice de corectie mare si ai apucat si indexari si tot nu ajungi la suma aia daca ai fost muncitor.

Te înșeli. Erau muncitori care lucrau „în acord” și luau mai mulți bani decât ștabii din partid. Dacă nu mă înșel e și discuție acum, că s-a descoperit că sunt mulți cărora nu li s-a calculat corect. Unul dintre cei de care zic a fost inginer simplu, fără copii (sub comuniști era chiar penalizat la salariu!) și după revoluție a avut chiar un deceniu pierdut, că l-a apucat „bijnițul”. Noroc că prin 2000 a dat faliment și a avut noroc că l-au luat niște prieteni și a ajuns pe niște joburi și salarii chiar extrem de bune, de multinațională.

#39
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
Deci PCR-isti vechi, si PCR-isti noi (multinationalisti) bagati pe posturi caldute si bine platite. Nu muncitori

Tot pila iti face buzunarul gros, si in PCR-ul vechi si in PCR-ul nou.

Edited by andone19, 15 June 2019 - 21:58.


#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 21:11, said:

Nu cred o iota. Pensionari reveniti in campul muncii poate doar la firmele de paza...altfel eu n-m auzit de asa ceva, sa se calce pensionarii in picioare sa revina in campul muncii.
Economia Romaniei e bazata pe call-centere si lohn, ce drku sa caute pensionarii acolo?
Ce stii de "justitie impartiala", de cumul de pensii mai mari decat salariul cu salariul actualizat, marit de pesedezi? Banuiesc ca nimic, N-ai auzit. Esti avocat, notar, ceva?

#41
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Sunt 4 milioane de adulti in Romania fara nicio sursa oficiala de venit. Din ei, vreo 2,5 milioane sunt plecati pe afara si 1,5 mlioane se descurca cum pot, in Romania, pe langa familie - agricultura, mica ciupeala, pariuri sportive, plimbat mancare cu bicicleta, etc, etc. Ei, practic ii ajuta pe cei care au servici cu diverse chestii casnice-gospodaresti pentru care, altfel, ar da bani (ba ingrijesc de un copil, ba de un batran, ba fac menajul, etc)

Acesti oameni vor sa munceasca dar nu au ceva concret, decent, numa tzepe. Si atunci prefera sa nu munceasca si nu stau pe ajutor social decat 10%, eestul au gaini prin curte si nu se califica. Peste 80% din ei resping modul de viata capitalist - ore multe pe bani putini, in conditiile in care mancarea si-o procura cat de cat de la curul gainii sau al vacii.

Edited by Kres, 15 June 2019 - 22:03.


#42
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

View Postbobitad, on 15 iunie 2019 - 21:50, said:

@inius tu zici ca 2900 RON, mi se pare cam mult.
cunosc si eu oameni care au stagiul complet, au avut salarii bunicele si nu trec de 2000 RON. nici dupa ce i-au dat in judecata.

Da, am și cazuri care se învârt pe la 2000, îmi aduc aminte chiar acum de o mătușă, poate că am exagerat cu 2900, astea sunt cazurile cele mai apropiate mie. În orice caz nu știu pe nimeni care să aibă mai puțin de 1500 de lei și să nu aibă un motiv extraordinar de temeinic pentru care are o „pensie mică”. În general - ca s-o spunem pe șleau - sunt dintre cei cărora nu le-a plăcut munca. Vorbesc de ăștia de la oraș, că la țară, cu CAP-iștii, a fost altceva.

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 21:15, said:

Peste 80% din cei ajunsi la 50 de ani au maxim 20 de ani de cotizare, restul pauze lungi intre joburi. Nu o sa vezi oameni cu 40 ani vechime decat, poate, iesiti la pensie de prin primarii sau de la stat. La privat, primesti un sut in cur la 40 de ani si nu te mai angajeaza nimeni.
Ai si ceva exemple concrete? Ca doar a repeta elucubratiile unui predicatir de kktz,.... Eu am 72 de ani si nu mai pot duce serviiciile care mi se ofera.

View PostKres, on 15 iunie 2019 - 21:58, said:

Sunt 4 milioane de adulti in Romania fara nicio sursa oficiala de venit. Din ei, vreo 2,5 milioane sunt plecati pe afara si 1,5 mlioane se descurca cum pot, in Romania, pe langa familie - agricultura, mica ciupeala, pariuri sportive, plimbat mancare cu bicicleta, etc, etc. Ei, practic ii ajuta pe cei care au servici cu diverse chestii casnice-gospodaresti pentru care, altfel, ar da bani (ba ingrijesc de un copil, ba de un batran, ba fac menajul, etc)
Aia nu-s "adulti" sunt "paraziti".

#44
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postinius, on 15 iunie 2019 - 21:59, said:


Da, am și cazuri care se învârt pe la 2000, îmi aduc aminte chiar acum de o mătușă, poate că am exagerat cu 2900, astea sunt cazurile cele mai apropiate mie. În orice caz nu știu pe nimeni care să aibă mai puțin de 1500 de lei și să nu aibă un motiv extraordinar de temeinic pentru care are o „pensie mică”. În general - ca s-o spunem pe șleau - sunt dintre cei cărora nu le-a plăcut munca. Vorbesc de ăștia de la oraș, că la țară, cu CAP-iștii, a fost altceva.
Daca ai fost muncitor, pensia e in medie undeva in jurul a 1500 lei... ce spui tu cu pensii de 2900 au fost lingaii PCR-isti care pe pile obtineau posturi caldute ferite de munca dar platiti cat 3 muncitori.
Cum sunt si acum prin noile intreprinderi, numite multinationale... unii care au niste posturi caldute luate pe pile care nu fac nimic, doar relaxare si castiga in medie de 3 ori mai mult decat muncitorul care munceste si aduce plus valoare.

Deci mai usor cu propaganda asta ca cei ce au pensii mici au fugit de munca... au muncit intr-un an mai mult decat au muncit in 10 ani cei cu pensii mari.

#45
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postinius, on 15 iunie 2019 - 21:59, said:



Da, am și cazuri care se învârt pe la 2000, îmi aduc aminte chiar acum de o mtuș, poate c am exagerat cu 2900, astea sunt cazurile cele mai apropiate mie. În orice caz nu știu pe nimeni care s aib mai puțin de 1500 de lei și s nu aib un motiv extraordinar de temeinic pentru care are o „pensie mic”. În general - ca s-o spunem pe șleau - sunt dintre cei crora nu le-a plcut munca. Vorbesc de știa de la oraș, c la țar, cu CAP-iștii, a fost altceva.

Gresesti. Grosul pensiilor sunt pe la 600-1500 lei maxim (cele mai multe in zona 800-1000), tocmai din cauza de ani putini dd cotizare. Iar pensiile au crescut doar in ultimii ani de PSD, in epoca Basescu a fost foame maxima.

#46
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Dupa 45-50 de ani nici la firmele de paza nu mai esti primit daca esti uzat inainte de vreme. Daca ai vreo articulatie pe la picior busita cand munceai fara asigurare medicala.., ceva dinti lipsa, niste dioptrii mai mari esti primul pe lista la disponibilizare. N-ai prestanta! Salahor in constructii mai prinzi, din cand in cand. Stiu eu un caz.
LE
O sa-l sfatuiesc sa se duca la handicap!

Edited by PostacheNegrutzi, 15 June 2019 - 22:07.


#47
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View Postmyshyk, on 15 iunie 2019 - 22:02, said:


Ai si ceva exemple concrete? Ca doar a repeta elucubratiile unui predicatir de kktz,.... Eu am 72 de ani si nu mai pot duce serviiciile care mi se ofera

Cati ani de munca aveai la Revolutie si cati ai mai reusit sa aduni dupa 89? La stat sau la privat? Ca la privat a fost jalea si scrasnetul dintilor...la stat s+a mai supravietuit de bine de rau.
Cei de la privat au fost dati afara pe capete, s-au inchis firme, s-au privatizat, etc.

Edited by Kres, 15 June 2019 - 22:10.


#48
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View PostPostacheNegrutzi, on 15 iunie 2019 - 22:06, said:

Dupa 45-50 de ani nici la firmele de paza nu mai esti primit daca esti uzat inainte de vreme. Daca ai vreo articulatie pe la picior busita cand munceai fara asigurare medicala.., ceva dinti lipsa, niste dioptrii mai mari esti primul pe lista la disponibilizare. N-ai prestanta! Salahor in constructii mai prinzi, din cand in cand. Stiu eu un caz.
LE
O sa-l sfatuiesc sa se duca la handicap!
Nu stii ce vorbesti, tocmai din astia angajeaza, ca pana la urma e doar un post la care timpul trece leafa merge.
Daca te duci prin magazine, spitale, etc numai batrani, obezi sau unii care arata ca abia au iesit din randul de vie de la prasit si sunt gata sa iti dea cu sapa in cap pentru ca sunt agenti.

#49
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postmyshyk, on 15 iunie 2019 - 22:02, said:

Aia nu-s "adulti" sunt "paraziti".

Întrebarea este ce facem cu acești oameni când ajung la 65 de ani ? De lucrat nu mai pot, pensie nu au - îi lăsăm să moară de foame pentru că au fost ignoranți vb și inconștienți ?

View Postandone19, on 15 iunie 2019 - 22:04, said:

Daca ai fost muncitor, pensia e in medie undeva in jurul a 1500 lei... ce spui tu cu pensii de 2900 au fost lingaii PCR-isti care pe pile obtineau posturi caldute ferite de munca dar platiti cat 3 muncitori.
Cum sunt si acum prin noile intreprinderi, numite multinationale... unii care au niste posturi caldute luate pe pile care nu fac nimic, doar relaxare si castiga in medie de 3 ori mai mult decat muncitorul care munceste si aduce plus valoare.

Deci mai usor cu propaganda asta ca cei ce au pensii mici au fugit de munca... au muncit intr-un an mai mult decat au muncit in 10 ani cei cu pensii mari.
Eu cred că pensie mică înseamnă 640 de lei.

#50
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostPlatonX, on 15 iunie 2019 - 22:10, said:


Eu cred c pensie mic înseamn 640 de lei.

Pai, pana prin 2016, asta era pensia luata de majoritatea pensionarilor, iesti din campul muncii, nu vorbesc de cazuri speciale.

Voi nu stiti ce foame e in tara. Abia in ultimii doi ani pensiile au urcat in zona 800-1000, altfel era Africa Europei aici.
Iar aceste cresteri numa din imprumuturi externe, nu din ce a produs economia.

Edited by Kres, 15 June 2019 - 22:15.


#51
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”D sfaturi numai celor ce știu sa le primeasc”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Reversul medaliei celor peste 35 de ani de muncă pe care i-am făcut începând cu 17 septembrie 1983 este faptul că mi-am pierdut cei mai frumoși ani ai tinereții muncind ca să mă întrețin pe mine și familia mea, cred că dacă m-aș fi născut cu vreo 15 ani mai târziu, mi-aș fi trăit viața mai intensiv bucurându-mă mai mult de anii tinereții, poate aș fi ales un job de tăiat frunză la câini sau aș fi emigrat într-o țară unde munca ar fi fost remunerată pe măsură !

Presupun doar că aș fi trăit altfel, în schimb îmi pare nespus de rău că anii tinereții sunt ireversibili pentru orice om, rămân doar amintiri și regrete tardive !  Posted Image

#52
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018

View Postinius, on 15 iunie 2019 - 21:43, said:

n schimb cei care „s-au dat loviți” pe timpul lui Iliescu, femeile care au preferat să stea casnice și să se uite la telenovele după 1990 și alte câteva... prototipuri, da, au pensii mici și se plâng că e nasol, e grea viața.

Situația generației 70+ a depins de două mari evenimente: odată legea aia din 1975 care te obliga să muncești, și a doua oară, revoluția. Legea din 75 a fost genul de șut în chyrr care te face să mergi înainte, revoluția... doi pași înapoi. Multora nu le place munca, asta nu e nici un secret, iar românilor, care sunt neam de țăran, nu le place deloc munca organizată industrial. Așa că Ceaușescu a fost obligat să dea în 1975 legea aia care practic te lua cu japca la muncă. Ei, din 1975 până în 1989 sunt 14 ani, mulți care nu le aveau cu munca au adunat, cu chiu, cu vai, 14 ani de vechime și după revoluție stagiul minim de cotizare era de 10 ani, nu 15 ani cum e azi. Deci mulți, mai ales după au început concedierile, au zis „săru mâna” că pot ieși anticipat pe legile date de Iliescu chiar dacă nu aveau mai mult de 15-16 ani munciți. Au ieșit milioane așa. Oameni de 50 de ani și un pic. Acum sunt trecuți de 75 de ani și se plâng că le e pensia mică.

De unde le scoti?
Dupa 89 au fost devalizarile intreprinderilor si s-au dat afara oameni intr-o veselie... oameni care nu aveau unde sa se duca ca toti dadeau afara si nimeni nu angaja.
E usor sa zici ca au fugit de munca, cand in realitate e ca au fost dati afara si nu aveau unde sa munceasca, ca toate intreprinderile erau devalizate rand pe rand si oamenii dati afara, nu se faceau anajari... ar trebui sa te abtii la a spune prostii de genul asta mai ales ca mai sus povestesti de o ruda a ta care in anii 90 a frecat menta si noroc ca l-a bagat o pila pe un post caldut la o multinationala, ca altfel era asistat social si cu pensie sociala ca n-ave nici stagiul minim.

View PostPlatonX, on 15 iunie 2019 - 22:10, said:

Eu cred că pensie mică înseamnă 640 de lei.
Aia e pensia sociala pe care o da statul oricarui pensionar.
Vorba vine ca e pensie... e un ajutor social, indemnizatie sociala.

#53
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
@Viorel, nu ai cum sa traiesti altfel fara bani, decat supravietuind, nu poti sa-ti traiesti viata la maxim.

Romanii sunt neam de supravietuitori, nu oameni care isi traiesc vreo viata.

In orasele mici, nu toata lumea a putut s-o taie afara, cei mai mari ca varsta au ramas si s-au apucat de crescut gaini si muncit cu ziua. De asta nu au ani de cotizare.

In viitor pensia va deveni un ajutor social garantat, va fi o suma minima oentru fiecare. Dintr-un motiv simplu - numa 20% au sanse sa ajunga sa faca anii de cotizare. Restul "mor" oe baricade, dupa 40 de ani, in acest sistem si care e de fapt o schema Ponzi de ce sa ascunden dupa cuvinte.

Edited by Kres, 15 June 2019 - 22:25.


#54
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Daca cunosti o meserie bine, sau te poti reprofila rapid si descurca cu noile indatoriri, o sa fii angajat si daca ai 50 ani... Daca ai 2 maini stangi, nu te tine nici dracu la munca, sa ii produci pagube.. Asta e valabil si pentru cei tineri de 20 ani...Posted Image

Edited by baribalu, 15 June 2019 - 22:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate