Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Boxe Portabila

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007

View Postcspot, on 14 iunie 2019 - 21:29, said:

Te duci la iarba verde ca sa te relaxezi !

sau ca sa-i deranjezi pe altii :)

#20
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Dacă tu esti ala care scrie corect tot timpul de ce nu esti in parlament si dacă tot nu aveai idee despre ce am intrebat in topic trebuia sa-l ignori dar cand ai nevoie de atenție te bagi singur in seama si pe langa asta tu ai citit doar manele si grătar?atunci ai o problema grava

Idpe,am inteles despre ce e vorba cu X6 si X10,însă tot ma balansez si am înclinat spre o boxa putin mai portabilă ca de exemplu sony XB41,la banii ăștia mi se pare o boxa bună cu o autonomie genială si la Akai mi-e si frixa putin pt ca am auzit ca e sensibilă rau la încărcat

#21
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Akai nu e sensibila la incarcat ci acumulatorii sunt prosti , au garantie doar 6 luni si dupa 6 luni jumatate te lasa - daca adaugi ce am spus salvezi viata acumulatorului . Pb acid nu este un acc ce suporta descarcari masive ,sub 50-60% nu trebuie sa-l duci niciodata dar putin cunosc acest lucru si ii lasa bateria dupa scurt timp . La sony e li-ion sau li-pol , acolo e simplu, cand e gata acc (dupa 300 cicluri incarcare/decsrcare ) arunci boxa , pretul unui acc nou original este 70% din pretul boxei , simplu.
Boxele tip sony nu sunt gandite pentru exterior , merg, dar nu ca un akai cu spl mare , nici anker-ul meu nu este pentru acoperire mare de exterior degeaba are aceeasi putere ca akai de aproximativ 30 w , teoretic pentru ca practic in X6 vei gasi un dif PA de 15 W la 4 ohmi iar in X10 unul de 25W ./
Am transformat boxe x6 si x10 de pe pb acid pe li-ion , pret 15-25 dolari cu incarcator cu tot , am dublat capacitatea si clar un x6 cu acc de 6Ah va merge altfel fata de 2,7Ah cat are originalul , plus ca se usureaza cutia . La X10 ai loc in boxa sa bagi un acc de matiz daca vrei autonomie , asa gol are ...Posted Image
Cea mai buna lucrare a iesit la un x6 inlocuind acumulatorul cu li-ion 6800mah, difuzorul cu un Visaton PA , dif inalte separat , 2 x 25K microF la 50 volt, antifonare incinta cu banda aluband , costul total a fost mare dar suna de cutremura podelele, tine chef de 20 persoane, aproximativ 250 lei a costat totul dar calitativ este mult peste x10 inclusiv la spl .

Boxele PA (akai etc) nu sunt pentru pus la capul patului sa asculti in surdina .Sunt pentru distractie , urlet, karaoke fara pretentii de fidelitate .Nu intram in sfera pro unde exista boxe de calitate LD system, JBL  s.a. dar discutam de preturi de masini sh.
Boxele portabile tip sony, anker etc sunt pentru calitate , bass adanc dar nu pentru exterior la acoperire spatiu si multe persoane .
De ales tu alegi .
Cele tip sony la un chef ai tendinta sa dai tot mai tare , efectul alcoolului este de a astupa urechile , aici un PA este imbatabil , in unghi de 30-40 grade de la dif ai tendinta inversa de a cere sa dea ceva mai incet .

Pentru mine daca ar fi sa cumpar aceasta as lua-o Behringer Europort MPA40BT PRO, imbina placutul cu utilul plus autonomie .

Edited by ldpe, 15 June 2019 - 10:49.


#22
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
Sincer cred ca o sa merg pe varianta Sony pt ca la urma urmei nu am nevoie de Karaoke si de o boxa cu o autonomie destul de buna si sunet puternic nu de audiție însă in orice tin sa-ti multumesc pentru răspunsuri
Ca tot ai adus vorba de JBL,prima dată voiam sa iau Extreme 2😳 dar 1200 lei pt o boxa mi se pare cam mult si am cautat ceva pe la jum de pret si am gasit sony care pretinde că ar fi la fel sau mai bun Ca extreme 1/2 si Charge 4 dar e mult mai slabă ca Sony

Edited by Unknown10, 15 June 2019 - 11:23.


#23
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Peste ele este anker soundcore pro+ ...
Da, la jbl ai bas accentuat dar taie inaltele si mediile . Sony pe parte audio strict la boxe (active sau pasive) nu mi-au placut niciodata, au un sunet plat .
Una care sparge tot ca putere, autonomie este Divoom Voombox Power 30 W, o gasesti pe emag , foarte buna ca raport calitate/pret.

#24
Unknown10

Unknown10

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 17.02.2019
De Divoom am auzit si chiar am vazut însă sincer nu mi-a trecut prin cap ca ar fi bună dar o sa ma intereseaz mai bine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate