Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

jurnal casa snagov

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
Buna ziua, incep jurnalul constructiei unei case parter + etaj retras la snagov, deocamdata 2 persoane, teren 2000 mp, utilitati, deschidere 35 m la o strada marginita de padure, ideea conceptului a fost ca toate camerele sa aiba privelistea catre padure. As dori pareri despre concept, in special legat de suprafata mare vitrata propusa sau de la cei care locuiesc in case asemanatoare, care sunt posibilele dezavantaje. Scopul a mai fost sa fie cat mai racoroasa vara cu riscul de a plati mai mult pe incalzire iarna, asa ca fatada e spre est. Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Bun venit pe forum!
Casa arata fain in poze. Sfaturi nu stiu sa-ti dau, n-am avut tangenta cu asemenea case, dar succes la implementarea proiectului!
Care sunt costurile estimate?

#3
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
multumesc, bugetul pentru anul asta daca obtin autorizatia in timp util este de 50.000 euro la rosu.


#4
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Destinatia e de vacanta/weekend sau locuinta permanenta?
Utilitati din reteaua publica sau si gospodarie proprie?
In partea unde te apropii la 3 m de latura ai vecin?
E posibil sa apara o constructie acolo care sa iti umbreasca casa?
Strada din fata e asfaltata sau pietruita? Duce undeva, e posibilitate de trafic.

(Intamplator stiu  bine Snagov - satele din sudul lacului - daca esti de acord sa-mi spui localizarea poate prin PM, pot sa iti spun si idei aplicate locului)

#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Foarte mișto casa! Și bună ideea cu orientarea spre est, sper să ajute. Într-adevăr, la ce ferestre aveți, cînd bate soarele în ele face saună.
Nu vreau să te descurajez, dar aproape sigur o să fie probleme cu terasele. Chiar dacă reușesc să le facă bine din prima, la un moment dat, ceva o să cedeze, și partea nasoală e că vă dați seama prin pagubele de la interior și că de multe ori nu ai cum să descoperi care e buba la exterior.
Terasele or să trebuiască refăcute periodic.

#6
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Ce pot sa iti spun de pe acum: la padure sunt MULȚI țânțari. O alta idee este cum ai orientarea terasei / locului unde vrei sa stai dupa-amiaza. Daca este spre V, vei avea soarele in ochi. Stiu ca e contra sfaturilor uzuale, dar e din practica.

Edited by Louisy, 12 June 2019 - 18:29.


#7
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
casa o sa fie de weekend plus vara urmatorii 10 ani dupa care sper permanenta, este gaz, curent, nu este retea de apa si canalizare, pe partea stanga chiar langa casa nu o sa se poata construi fiind o gradina de 10 m pe limita cu mine si din cauza retragerilor...oricum sper sa ramana copacii care sunt acum si sa fie umbra...drumul e pietruit si duce deocamdata la 3 case, iar terasa e spre nord, nord vest dar am lasat o perdea consistenta de salcami cam de 15 ani pentru umbra.

#8
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Foarte tare proiectul, cuprinde tot ce ti-ai putea dori. Sunt totusi cateva lucruri care suna bine si arata bine pe hartie dar in practica pot pune probleme.

Ma iau de aticele acelea prima data, ca am si eu. Dupa vreun an deja s-au facut urme de murdarie pe fatada pentru ca praful de pe ele va fi dus de apa de ploaie direct pe perete.

Peretii de sticla arata super, dar ai zis si tu deja - pierderi mari de energie = costuri de exploatare mai mari.

Despre terasa s-a spus, iti doresc sa gasesti tu acei oameni priceputi si sa nu ai probleme.

Impotriva tantarilor ai mai multe arme, nu cred ca va fi o problema atat de mare in cele din urma.

#9
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Ca locuinta permanenta pare putin nepractica. Dar e o doar preferinta, decizi tu ce iti place si ce nevoi ai.

Morala cu drumul pietruit este ca masinile ridica praf. Morala cu utilitatile este ca la prescriptie spune sa nu ai o fosa la mai putin de 30 m de un put. Vezi ce posibilitati si probabilitati sunt ca vecinii sa-si faca o fosa care afecteaza putul tau.

Utilitati de la reteaua publica - administratie slaba (PSD din mosi-stramosi), proiectul e la judet, ceva cu fonduri europene, "dupa 2020", adica dupa alegeri, sa faca altii.

 Bylly00, on 12 iunie 2019 - 19:08, said:

Impotriva tantarilor ai mai multe arme, nu cred ca va fi o problema atat de mare in cele din urma.
Te enerveaza cand vrei sa stai in curte seara.

#10
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
da, stiu problema cu murdaria, chiar in unele randari apare deja ceva asemanator, poate se gaseste ceva solutie, daca nu asta e, imi asum reparatii din cand in cand...cu hidroizolarea terasei ma gandesc ca mai intai o sa merg pe o solutie de hidroizolare in masa a betonului cum e cea promovata de brawnie si mai apoi o firma specializata in asa ceva...cu geamurile cel mai frica mi-e de caldura vara, nu suport aerul conditionat...oricum ma gandesc la ventilatie cu recuperare de caldura si umiditate.

#11
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 fitzi6911, on 12 iunie 2019 - 18:49, said:

am lasat o perdea consistenta de salcami cam de 15 ani pentru umbra.
Salcamul se intinde ca o buruiana - sa-i tii la respect ca sa nu napadeasca alte zone invecinate. Atentie si la spini cand mergi pe sub ei.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
asta nu e casa pt Romania,deocamdata,dar ce stiu eu?

#13
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
F frumoasa casa. La asemenea casa nu-ti faci si o piscina? Daca faci piscina, atunci terasa va sta nefolosita. Oricum, cand ai curte, cred ca terasa nu-si are rostul, mai mult o sa stai in curte, decat pe fierbinteala terasei. Terasa asa cum au spus si colegii, atrage o gramada de probleme. Pt zona noastra, cred ca nu merg asemenea geamuri (pereti de sticla), o sa consume f multa energie iarna, pt incalzire si nici nu o sa stai acolo.

#14
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Salut si bine ai venit.
In primul rand te felicit pentru indrazneala cu care ai abordat acest proiect. Arata foarte bine iar daca bugetul nu este o problema, atunci nu vad nici un impediment in realizarea acestuia.
Referitor la fatada si terasa, care vorba unor colegi nu sunt pentru Romania, eu nu m-as hazarda la asemenea afirmatii mai ales ca sunt zeci/sute de cladiri (majoritatea nerezidentiale cei drept) care au implementat cu succes astfel de solutii.
Pe masura ce avansezi cu proiectul si "se bat in cuie" planurile te astept in privat sa iti propun o solutie moderna de hidroizolat terasa.

#15
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,411
  • Înscris: 29.04.2008
Foarte fain proiectul, sper sa gasiti meseriasii sa il puna in opera.

PS data fiind experienta personala, cere un deviz pentru lucrare si de la cei care fac case pe structura metalica. Nu ca s fi eu muscat, dar geometria mi se pare pretabila pentru asa ceva. Macar sa vezi ce pret avanseaza pentru structura.

Bafta

Edited by iladi, 13 June 2019 - 14:01.


#16
fitzi6911

fitzi6911

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.02.2018
multumesc, o sa cer oferta...piscina nu o sa fac, cel mult un jacuzzi de exterior de 5-6 pers...terasa are ca scop pe langa designul general al casei, o mai buna priveliste catre padure si imprejurimi...

#17
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Fain proiect, zona, teren, abordare, etc. Doar 2 chestiuni: o echipa in stare sa execute asa ceva si partea cu banii atat pentru manopera cat si pentru materiale. Estimez de ex. ca doar tamplaria si hidroizolatiile facute ca la carte ajung pe la 30k. Inclusiv costurile de intretinere vor fi mai mari la suprafata aia vitrata. Dar daca ai partea asta acoperita atunci e ok, go for it!

P.S: daca nu esti 100% ca te muti in casa aia ulterior atunci de banii astia |(estimez  in total 200k lejer) vizitezi toata lumea destui ani...Nu e treaba noastra decizia ta dar am zis sa ridic si treaba asta in atentia ta cat nu e prea tarziu. Bafta si sa "ne scrii" in ambele cazuri :))

#18
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

 fitzi6911, on 12 iunie 2019 - 17:27, said:

[...] As dori pareri despre concept, in special legat de suprafata mare vitrata propusa sau de la cei care locuiesc in case asemanatoare, care sunt posibilele dezavantaje. Scopul a mai fost sa fie cat mai racoroasa vara cu riscul de a plati mai mult pe incalzire iarna, asa ca fatada e spre est. [...]

Casa mea este extrem de diferita de a ta dar am acelasi gen de suprafete vitrate. Casa mea e mai aproape de conceptul Eichler; asta ca sa-ti dai seama ca tot despre pereti de sticla vorbesc.

Dezavanataje? In afara de cel deja mentionat, si anume pierderile de caldura ceva mai mari ... eu nu vad dezavantaje. De fapt ... si asta, cu pierderile de caldura e o chestie de perceptie si gust personal. Daca vrei un Jaguar si nu o Dacie, platesti mai mult. Daca vrei suprafete vitrate precum cele din proiectul tau si nu geamuri ca la bloc ... platesti un pic mai mult la incalzire.merita? Wow! Cu varf si indesat. Nu am cuvinte sa-ti spun cat de multumita si recunoscatoare sunt, in fiecare zi (fie soare, fie ploaie) ca am asemenea "geamuri"; cu privelistile lor cu tot. Eu asa am cumparat casa. Nu e meritul meu ca are aceasta arhitectura. Lumina e un bonus iar senzatia de spatiu n-are concurenta.
Ce sa-ti spun ... cand am cuparat-o nu m-am gandit nici o secunda la cheltuielile suplimentare cu incalzirea (desi asta tine de meseria mea Posted Image ) fiindca nu au (mai) contat in momentul in care am intrat in casa si mi-am aruncat o privire spre afara.

Dezavantaje... uneori, cand e foarte, foarte frig afara se simte un curent in zona de zacut la TV, acolo unde canapeaua are o latura care e cam la 80cm de peretele de sticla. Nu am aceasta problema in zonele celelalte: locul de servit masa, livingul si bucataria. Poate fiindca, in acele zone, am mai bine de 1.5m pana la fiecare "punct de utilizator". In zona TV-ului am rezolvat problema cu niste draperii. Oricum, acolo stam rar si, de obicei, la ore la care nu mai admiram nici o priveliste.
Trebuie sa-ti mai spun si ca geamurile mele nu sunt performante si ca, la cate sunt, sa le schimb ... nici vorba. Mai bine patesc niste mc de gaz in plus. Casa mea e construita in anii '70, cand nu exista notiunea de criza / economie de energie. Deci, daca eu nu ma plang, nu vad care ar fi problemele la proeictul tau, mai ales ca vei avea geamuri performante.

Un alt "dezavantaj" ar fi coltul acela, cu sticlele la 90*. Vara trebuie sa tin macar o perdea usoara trasa pe una dintre laturi, altfel vin pasarile in zbor si se lovesc de sticla. Li se pare lor ca e o buna scurtatura pe-acolo Posted Image Iarna, insa, dumnealor pleaca si eu raman cu o casa insorita pe toate directiile.

Pentru vara, daca te preocupa supraincalzirea ... poti incepe prin a aborda metodele simple, naturale: ventilatia naturala si arbustii cu frunze cazatoare - in timp, chiar niste specii de copaci din padure de foioase.

Cam atat, acum. Frumos proiect. Spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate