Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Software pentru modelare 3D - incepator?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
mihairo79

mihairo79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 06.11.2019
Blender e cel mai tare, doar ca e mai dificil de invatat ca incepator.
Daca vrei modelare pentru obiecte pe care sa le imprimi 3D, iti recomand Fusion 360. E free 1 an pentru uz personal. Se invata foarte repede si e destul de puternic.

#38
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Salut,
La nivel de joaca, le-am folosit pe amandoua. Parerea mea e ca Fusion este pentru inginerie. Vad ca face si arhitectura, dar cred ca potentialul lui e pe inginerie.
Si schechup poate reda imagini la fel de detaliate si reale ca cea prezentata mai sus, e un addon, sau plugin, sau ceva, care se numeste Vray.
Nu as fi asa vehement in a-l arunca la gunoi pe sketchup, sunt multe companii din afara care il folosesc. Banuiesc ca nu-l folosesc pentru ca n-au auzit de Fusion.

Ce vreau eu sa va intreb este daca se poate verifica o miscare in Fusion. Mai exact, am un ansmablu asemanator cu o roata Ferris. Este posibil sa simulez miscarea rotii si sa imi arate daca exista vreun punct in care "bancultele" s-ar atinge una de alta. (bancutele, in cazul meu, sunt niste paralelipipede care ocupa mai mult spatiu pe roata)

Sper ca m-am facut inteles. :)

#39
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Grau rau de cautat pe yutube.  Oricum Fusionu s-a fasait, deja versiunea free, este limitata la greu, FreeCAD-ul este o alternativa.

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
O varianta interesanta este OnShape.
L-am testat si e destul de potent mai ales ca nu ai nevoie de resurse mari la calculator.....doar teava de internet sa ai.

#41
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Salut! @pufarin, nu e greu si am si cautat. Dar am cautat altceva. Acum multi ani am lucrat cu un soft care denumea situațiile pe care încerc eu sa le identific în Fusion drept "clash". De simulare stiam din prezentarile de pe youtube. O sa incerc sa fac o simulare sa vad dacă mă descurc. Mulțumesc

#42
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
CU placere, eu nu am ajuns la stadiul de simulari, m-am oprit la stadiul de proiectat si printat diverse piese. Nu am de gand sa mai investesc timp pt invatat Fusion, eu am o licenta student si oricand imi pot taia macaroana, ca sa un mai spun ca au aparut destule bug-uri in ultimile updateuri.

#43
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 16.12.2003
Am citit și eu ca au limitat foarte mult varianta gratuita. La nivelul meu, nu ma afectează, sunt începător... sau mai rău. Mi-a plăcut interfața, d-asta m-am și oprit asupra lui.
Am văzut ca sunt mulți supărați pe decizia de a limita opțiunile variantei gratuite. Mulți au migrat spre freecad. O sa încerc și eu, nu e nici măcar un hobby, deci timp este. :)

#44
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Reinvii un pic topicul asta.

Software pentru modelare 3D. Am vazut ca baietii (si fetele) de la ZWSOFT - cei care au si arhicunoscutul ZWCAD, au scos de cativa ani ZW3D, soft de modelare 3D extrem de asemanator cu Siemens NX dar totodata foarte potent si versatil. Eu l-am testat destul de mult si e al naibii de bun.
Trial este 30 de zile, dar exista un mic trick sa-l poti folosi in continuare, fara crack, piracy sau alte chestii. (defapt merge in continuare dar e limitat la niste functii, cu un mic trick activezi si acele functii).

Plus ca ce mi-a placut enorm compatibilitarea dintre ZW3D (modelarea 3d) si ZWCAD (draftingul 2D). Bine, si ZW3D are drafting, dar nu la fel de dezvoltat ca ZWCAD-ul.

Licenta este undeva la 3700 de euro si este perpetual, din pacate au avut-o la reducere la 2800 de euro si am fost prost ca n-am luat-o. Si acum imi pare rau

Din ce vad chinezii pompeaza mult pe softul asta 3D (lobby, showrumuri, reclame) si vad ca multe firme sunt interesate. Chiar si la noi la firma s-a adus in discutie ca sa il implementam la nivel de "first stage modeling" pentru ca e asemanator cu NX si nu avem nevoie de training.

Poate un moderator face si un topic/arie aici pentru ZW3D.

Edited by tehnics, 09 November 2022 - 14:43.


#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Posttehnics, on 01 mai 2021 - 16:23, said:

O varianta interesanta este OnShape.
L-am testat si e destul de potent mai ales ca nu ai nevoie de resurse mari la calculator.....doar teava de internet sa ai.

Chiar imi place. Eu eram obisnuit cu modelarea 3D vertex/poligoane, a fost nevoie de ceva acomodare si sa inteleg stilul de lucru, dar in final e destul de usor de folosit.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate