Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Software pentru modelare 3D - incepator?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
candva ma incapatanam sa lucrez in SketchUp. Am renuntat de vreo 4 luni la el, pentru Fusion360. Nici nu are sens sa mai privesc in urma.
daca as vrea sa fac o comparatie, nici nu as stii cu ce sa incep. mai bine nu.

#20
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Da, am descoperit si eu Fusion 360 ceva timp in urma si sincer sa fiu, la ce ofera, nu exista comparatie in materie de software freeware.
Mai ales ca pentru mine, care am hobby electronica se pupa ca o manusa cu Eagle. Bine, poti sa faci si in Fusion cam tot ce faci in Eagle, dar cu Eagle m-am acomodat demult...

In rest, Fusion ramane cel mai bun software la nivel de end-user pentru modelare 3D mai ales ca are meniu comun cu multe softuri si este aproape identic cu Inventor.

#21
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 mellbo, on 06 martie 2020 - 00:30, said:

candva ma incapatanam sa lucrez in SketchUp. Am renuntat de vreo 4 luni la el, pentru Fusion360. Nici nu are sens sa mai privesc in urma.
daca as vrea sa fac o comparatie, nici nu as stii cu ce sa incep. mai bine nu.
Da' poate totuși o faci - mai află alții una, alta.  Ce e mai bun/ușor/eficient în Fusion față de Sketchup?

#22
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Fusion are multe lucruri pe care Sketch-up nu le are si nu le va avea niciodata.
In primul rand are un concept de modelare 3D logic si bine structurat asa cum ar trebui sa il aiba un software 3D. Are modelare, creare animatii, rendare, proiectare electronica, CAM, creare desene 2D dupa modelul 3D, printare 3D....si toate astea la pretul de ZERO euro, bani, centi fara nici o limitare de soft. Are si analiza FEM dar acolo iti trebuie ceva puncte bonus ca sa faci asta...adica trebuie sa bagi ceva bani.
Daca vrei sa il faci comercial, daca depasesti suma de 1000 de coco, abia atunci trebuie sa il cumperi...dar si asa, nu-i scump.
Sa nu mai spunem ca este compatibil cu Inventor, Autocad si Eagle de unde poti face chiar push-pull cu Fusion si este bazat pe cloud.

Apoi de la Autodesk, exista MeshMix care este un editor STL. Cine a lucrat cu printarea 3D se stie ca STL-urile sunt geometrii goale fara entitati(puncte, linii, vectori) si de accea sunt greu de editat sau modificat....MeshMix poate face asta si e special facut pentru printarea 3D.

Edited by tehnics, 06 March 2020 - 23:35.


#23
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010
nici măcar nu se poate compara. in linii mari, diferența sketchup vs fusion este ca in sketchup pierzi timp pana si cand faci un cerc sa pui numar corect de segmente, sa inchizi ariile mama lui, de fiecare data era plin de erori un proiect. la fusion doar te concentrezi la forma si aspecte creative. restul calculează el.

nu exista ceva ce poti desena in fusion si in sketchup nu. dar e ca si când desenezi 3D fara maus vs pendrive. ca si cand vrei sa compari o țestoasă cu un leopard. ajung in acelasi loc, la o diferență de doar câteva luni.

cam asta e. nu mai pierdeți timpul cu sketchup.

#24
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
M-ați făcut curios - o să iau o licență gratuită să văd ce poate și dacă se potrivește cu ce fac eu. Din prezentare pare mai mult pentru inginerie...
De restul - e mai scump decît Sketchup. 495 USD/an (care probabil se traduc în 495 € +TVA pentru europeni) față de 500 € o singură dată + 150 € anual după aia.
Restul e chestie de atenție - cercuri, grupuri, închideri de suprafețe nu sînt problemă dacă nu ești cu capul în nori.

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Este free pentru end-user. Iti trebuie doar sa iti faci cont pe Autodesk.
Pretul ala este pentru companii.

Stai linistit ca nu e doar vorba de atentie....e pur si simplu altceva decat Sketchup

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Îl evaluez din perspectiva de a-l folosi la muncă deci partea cu free nu se aplică prea mult...

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Pai in cazul asta Fusion vs Sketch-up...10-0. Nu stiu cum poti folosi Sketchup la nivel de companie...

#28
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Fără probleme.Dar dacă Fusion îmi oferă niște avantaje serioase o să schimb macazul.

#29
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Nimeni nu a pomenit de blender, probabil cel mai bun program de modelare 3D este și mutiplatform și opensource.

#30
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
M-am uitat la un tutorial pentru incepatori si intr-adevar si Blender este foarte interesant si destul de versatil.
Doar ca nu este facut pentru industria de inginerie. Este mai aproape de industria media. Asta nu inseamna ca nu este bun pentru ceea ce doresti sa faci

#31
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Pe scurt - pentru arhitectură Fusion 0 - Sketchup 1.

#32
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 radunic, on 02 aprilie 2020 - 10:19, said:

Pe scurt - pentru arhitectură Fusion 0 - Sketchup 1.

vorbesti prostii.

sau ma rog, cand faci ceva de genul de mai jos, facut cu fusion in ketchup-ul laudat, sa ma anunti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9OxegxgoGu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Unde-i fusion in clipul tau ??? Vad ca a fost postat ieri clipul. E doar o prezentare la ceva...si cam atat

Da, ce-i drept nu cred ca cineva va reusi in timpi rezonabili sa faca cu Sketchup ce poate face cu Fusion, chiar si la nivel de arhitectura.

#34
mellbo

mellbo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 07.06.2010

 tehnics, on 04 aprilie 2020 - 10:53, said:

Vad ca a fost postat ieri clipul. E doar o prezentare la ceva...si cam atat

normal ca e postat in aceasi zi cand a aparut aici, pentru ca e contul meu de Youtube.
nu apare fusion pentru ca e un video deja randat in cloud, intr-adevar de prezentare, si nu un tutorial..

Edited by mellbo, 09 April 2020 - 14:08.


#35
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Tineti cont de un aspect, Fusion 360 e free cat vor muschii lor, se pot suci oricand si sa ceara bani. Pierzi zile intregi ca sa inveti sa-l folosesti si te trezesti ca iti cere 1000$ pe an.

#36
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Corect. Pe moment e ok.
Dupa aceea vom vedea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate