Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 

Post cu apă pentru inflamații și boli autoimune

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Daca faci sport de performanta, parerea mea e ca nu are rost sa tii post intermitent deoarece o sa-ti afecteze performantele, se presupune si ca esti mult sanatos decat mine care stau pe scaun toata ziua. Merg dimineata la inot si mananc o data pe zi pe la ora 17, dar asta nu e sport de performanta.

Dar mai sunt si care fac chestii ....


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dW_99QcCTzE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 07 June 2019 - 11:18.


#38
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Am auzit de postul intermitent dar altfel e conceput pentru culturism sau un sport de perfomanta.
De exemplu dimineata pana la ora 12 nu mananci nimic, eventual bei o cafea(daca bei cafea) si ai 1-2 mese pe zi.
Cumva nu mananci de la prima ora sa ai energie cum te ridici din pat, iar daca nu mananci la ore fixe ca in zilele precedente dupa un program incepi sa obosesti.Adica daca azi mananci la 12 si la 18 seara atunci va trebui sa respecti acelasi program.
Postul asta se numeste intermittent fasting in engleza, insa nu stiu cat de bine ar functiona in cazul meu ca nu am incercat inca, sunt obisnuit sa iau micul dejun de la prima ora.

Daca sunt pe aici persoane care folosesc Intermittent Fasting rog sa imi dea detalii sau sa imi spuna daca au simtit schimbari pe parcurs.
De obicei dupa cat timp de la acest post intermitent ar trebui sa simti schimbari?Nu cred ca daca nu mananci cateva dimineti nu te vei mai simti obosit cand te trezesti, ar trebui sa treaca o perioada sa se obisnuiasca organismul cu acea schimbare.

Edited by smiley2, 07 June 2019 - 11:31.


#39
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
E problematic deoarece descompunerea straturilor adipoase pentru energie e mai solicitanta decat halirea carbohidratilor, dar n-am testat, totusi exista sportivi care pretind ca tin pot intermitent.

Ce am experimentat eu e ca dimineata cand merg la inot am energie pentru mai mult timp daca iau o pastila de magneziu cu 30 de minute inainte. Deci as zice ca trebuie atentie mai mare la micronutrienti decat la calorii, pentru ca mineralele si sarurile ard foarte rapid la efort si lipsa lor se simte.

#40
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Momentan sunt în a doua zi de post, nu fac efort, doar 10 minute am cărat ceva mai greu, ceea ce era de neimaginat înainte. Completez cu sodiu/potasiu plus 2x500mg magneziu pe zi.
Partea cea mai interesantă e că văd mai bine, mi se părea mie că ceva este în neregulă cu vederea, parcă vedeam în ceață. Simțurile sunt amplificate și mintea mai limpede.

PS: Nu resimt foamea.

#41
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,678
  • Înscris: 29.03.2010
Și eu am observat că simțurile îmi sunt mai accentuate când nu mănânc.
Dacă ești adaptat la cetoză nu simți foamea deloc. Când stăteam în cetoză aveam săptămâni în care nu aveam senzația de foame.

#42
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011

View Postergon, on 07 iunie 2019 - 08:01, said:

In rest, daca tu simti ca te ajuta "postul cu apa", nu te contrazic. Dar nu exagera si nu-l considera "tratament".
Este primul lucru care mă ajută. Și corticosteroizi am luat la recomandarea medicului încă dinaintea vizitei la reumatolog. Dacă Medrolul m-a ajutat încă nu știu dacă se pune pentru că în schimb am petrecut multe ore pe toaletă în chinuri. Și după tratament am recăzut.
Am 90 de zile de concediu medical, apoi fără diagnostic lula căci trec prin comisia medicală. Doar concediu fără plată și basta. Sunt cam pe muchie. Până la urmă diagnosticul e doar pentru viitor, cert e că fără post nu reușesc să ajung la lucru în 2 săptămâni.
Dacă în 72 de ore se resetează sistemul imunitar și după ce mănânc nu mai apar inflamațiile, este perfect. Dacă nu, este o experiență interesantă, spirituală chiar aș zice, nu aș fi crezut că ajută așa mult. Să ai niște zile în care ști aproape sănătos nu e de ici de colo când ai stat cu lunile fiind varză murată.
Mai am ceva grăsime pe burtă. Am pus ceva pe mine chiar în timpul bolii pentru că nu am mai făcut mișcare cum făceam înainte, nu aveam cum. Sunt oameni cu multe kg în plus care ar beneficia din plin de astfel de cură.

Edited by benis, 07 June 2019 - 14:23.


#43
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 27.07.2006

View Postbenis, on 07 iunie 2019 - 09:59, said:

Da
Te-am intrebat de varsta pentru ca m-as gandi la scleroza multipla. Se potriveste cu simptomatologia ta. RMN-ul cerebral ar putea transa diagnosticul.
Oricum, ar fi bine sa incerci sa obtii cat mai multe pareri. Bolile autoimune sunt destul de dificil de diagnosticat.
Sanatate !

#44
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 09.09.2010
De cand un regim alimentar se considera post? Oricum ii inteleg pe cei cu o anumita problema medicala sa tina un regim, dar sa te infometezi de plictiseala? Suntem asa de buieci ca nu mai stim ce sa facem.

#45
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006

View Postnico99900, on 07 iunie 2019 - 15:55, said:

De cand un regim alimentar se considera post?
Zi-ne tu ce e postul.

#46
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011
Am rupt postul acum 3 ore (după 56) cu niște sandwichuri cu pâine paleolitică unse un pic cu grăsime cu mușchi, roșie, ceapă, un pic de clisă, boia, un pic de iute și piper. Am consumat o ceașcă de lapte de cocos și una de socată. A prins bine, inflamația nu a mai fost așa intensă. Acum mai bag niște cireșe și ceva minerale și ies la plimbare.

#47
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
Macar scoate din alimentatie cerealele si leguminoasele.

#48
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ai grija cum mananci dupa posturi mai lungi de 3 zile, trebuie inceput cu ceva simplu, putin si usor de digerat, apoi dupa cateva ore mananci mai serios daca vrei sa te simti in continuare bine :).
La posturi mai lungi perioada de reacomodare poate dura si una sau mai multe zile ca sa nu risti https://geomarz.word...e-realimentare/

https://www.reddit.com/r/fasting/

#49
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View Postsmiley2, on 07 iunie 2019 - 10:32, said:

Pai si daca mai faci un sport de performanta si urmezi un astfel de post unde ajungi?Cu ce proteine se mai hraneste organismul?Cu grasimi?
Sanatos ar fi sa mananci cat mai putin, nici chiar deloc o zi intreaga si sa bei doar apa.Asta ar fi mai degraba o detoxifiere decat insanatosire si nu o poti urma pe termen indelungat, cum ar fi 1/2 luni.

1

Nu faci decat cardio, munca etc. hiit si sala faci doar in zilele in care mananci, dupa ce mananci.

Ceva gen o masa cu 20-30g grasime, 150-200g proteina, restul legume/amidon urmat de un full body si 48-72 ore post. Ceva gen 100-150g carbohidrati maxim.

Daca ai grasime pe tine. Aia slabi acelasi protocol dar in zilele fara sala mananca zero carb

Masa de mai sus, post 24 ore, masa cu carne grasa/oua/ceva legume low carb, post 24 ore etc etc ( eventual si un post 48 ore duminica ) - deci 6 mese pe saptamana. Dar asta pentru cine e sub 15% grasime si vrea sa mearga mai jos.

2

Da, organismul se hraneste cu zahar sau grasime daca nu ai zahar, in nici un caz cu proteina, cel mai ineficient proces sa faca zahar din proteina.

3

Postul e foarte muscle sparring. Mult mai bine sa nu mananci nimic decat sa mananci putin. Are un interviu bun pe tema asta jason fung dar nu mai stiu unde e. Necesarul proteic scade sub 25% in timpul postului.

#50
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
O cantitate mica de proteine tot se consuma deoarece sunt esentiale pentru procese critice cum e formarea de noi celule, deci se metabolizeaza proteine din tesuturi insa nu in scopuri energetice. Proteinele pierdute intr-un post din asta scurt le pui inapoi la prima masa.

Tot Jason Fung zicea pe undeva ca una din sursele de proteine in post e chiar pielea ramasa in exces dupa ce ai slabit, deci se metabolizeaza prioritar deseurile si abia apoi muschii, niciodata creierul.

#51
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011

View Postrich1974, on 08 iunie 2019 - 08:16, said:

Macar scoate din alimentatie cerealele si leguminoasele.
Am scos 90% din cereale, cu leguminoasele e mai greu că nu rămân cu mare lucru. Orcum, inflamația apare la orice înghit.

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,112
  • Înscris: 04.02.2011

View PostMizu, on 08 iunie 2019 - 10:33, said:

Ai grija cum mananci dupa posturi mai lungi de 3 zile, trebuie inceput cu ceva simplu, putin si usor de digerat, apoi dupa cateva ore mananci mai serios daca vrei sa te simti in continuare bine Posted Image.

Ca noroc, simt oricum nevoia să mănânc 50% din ce mâncam înainte.

#53
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 29.10.2007

View PostMizu, on 08 iunie 2019 - 12:32, said:

O cantitate mica de proteine tot se consuma deoarece sunt esentiale pentru procese critice cum e formarea de noi celule, deci se metabolizeaza proteine din tesuturi insa nu in scopuri energetice. Proteinele pierdute intr-un post din asta scurt le pui inapoi la prima masa.

Tot Jason Fung zicea pe undeva ca una din sursele de proteine in post e chiar pielea ramasa in exces dupa ce ai slabit, deci se metabolizeaza prioritar deseurile si abia apoi muschii, niciodata creierul.

Sunt necesare si corpul nu le produce dar mai bine faci 50-100 ore urmate de o masa mica, 1500-2000 calorii de carne si legume. Daca faci luni de zile la rand esti fortat sa suplimentezi EAA.

Pentru piele cred ca ar fi mai bine uscat. De ce ? Ai ajuns la stadiul in care nu mai ai multa grasime pe tine nu prea mai poti face post lung. Pentru autofagie trebuie de la 3 zile in sus ideal.

3 zile post uscat = 7 zile post apa ( cifrele care se invart pe reddit ) deci poti sa ai si autofagia dar cu deficit caloric mai mic.

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Opinia mea e ca postul fara apa e o prostie care iti pune viata in pericol.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate