Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Smart TV HD.

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
268 replies to this topic

#55
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Păi parca este radio smart la digi. Apare lângă Eurosport 4k și digi 4k pe un tv mai vechi care le bagă și pe astea două în lista de radio. Oricum discuția este despre smart tv care va intra sau nu la digi. Dacă e tot un starv mai bine lipsă. E greu sa egaleze pro-ul cum se zvonește.

#56
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,792
  • Înscris: 06.11.2018

 Venboteam, on 01 februarie 2020 - 14:58, said:

A intrat? :naughty:
Da, a intrat luna trecută postul Smart Radio.

Edited by _-GEORGE-_, 01 February 2020 - 17:30.


#57
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 30.07.2018

 Adytuny, on 01 februarie 2020 - 15:39, said:

Păi parca este radio smart la digi. Apare lângă Eurosport 4k și digi 4k pe un tv mai vechi care le bagă și pe astea două în lista de radio. Oricum discuția este despre smart tv care va intra sau nu la digi. Dacă e tot un starv mai bine lipsă. E greu sa egaleze pro-ul cum se zvonește.
Pro TV și Antena 1 cheltuie fiecare un milion de euro mai mult sau mai puțin în fiecare lună pentru tot ceea ce oferă formate internaționale și toate cele îmi e greu să cred că Adrian Sârbu e dispus să scoată atât din buzunar va fi o televiziune undeva Gen cam unde era Prima TV prin 2011 2012 așa

e drept un serial de exemplu Cum a fost la bloc sau vacanța mare nu cred că ar fi atât de scump dar ceva pentru 2020 nu 2005 2006 altfel nu va prinde

#58
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Au ceva site sau pagina de FB? Am căutat și nu am găsit nimic, în afara de oferte la televizoare:))

#59
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 22.01.2004
De ce a avut protv succes si de ce nici un post tv nu va mai avea succesul pro-ului de la inceput (chiar daca e facut de sarbu)?

1. pro tv functiona dinainte de marea lansare. pana atunci fusese canal31 iar mai aproi protv cu sigla de colt alb-negru transparenta si dungile in perspectiva. exista o echipa editoriala care functiona si pentru stiri si pentru sport, existau grupuri de editare, editori, echipe de teren formate, infrastructura de baza exista si era functionala. postul era deja preluat de cablisti si emitea si terestru.

2. la momentul respectiv nu exista o concurenta reala. un tvr facut cum s-au priceput si ei mai bine, antena 1 care dadea mai mult filme vechi luate de la cinema si tele7abc care era oarecum un pericol fiindca acolo erau emisiuni realizate de ei, de buna calitate si filme / seriale bune. hatz jonule, acum exista concurenti seriosi printre care insasi protv care sunt mai greu de detronat.

3. in 1996 internetul era o chestie foarte putin raspandita si nu putea sa concureze cu televiziunile in ceea ce priveste divertismentul si informarea publicului. acum suntem in doozeci doozeci si avem internet peste tot care ne da toate informatiile si distractia, iar cel mai important lucru este ca ne-o da atunci cand vrem noi iar daca ne plictisesc reclamele putem sa platim niste sume destul de corecte pentru a scapa de ele. hatz jonule *2, joac-o p-asta.

4. a fost primul post de televiziune care a adus emisiuni de concursuri cu niste castiguri de neimaginat la momentul respectiv. si da, atunci toata Romania statea cu ochii beliti la robingo si te uiti si castigi, era deja un fenoment de masa, o isterie nationala. not anymore.

Pe ce s-a bazat protv la lansare si de ce nu mai poate fi refolosita schema asta:

1. in primul rand s-a bazat pe calitate tehnica si vizuala a produslui livrat la public. majoritatea echipamentelor noi, de calitate, set-up de studio de calitate, imagine de calitate si aici vorbim nu doar tehnic dar si din punct de vedere al compozitiei imaginii. tot ce spuneau ceilalti "lasa ca merge si-asa", protv trebuia sa aiba la cea mai buna calitate. acum majoritatea posturilor importante ofera calitatea asta. Ca sa intelegi ce zic e de ajuns sa te uiti la emisiunile tvr si apoi la protv, kanald, antene si ai sa intelegi ce spun.

2. pe filme si seriale bune. asta nu mai este un atu, avem internet, avem alte posturi care dau filme si seriale bune, nu prea poti sa te mai ridici cu chestia asta.

3. emisiuni bune. la divertisment o sa fie cam greu sa ia niste formate pe care sa le puna in scena si sa se bata cu celelalte televiziuni. la ceilalti se ruleaza deja niste sume imense de bani pentru asta. iar cu emisiunile bune... deja nu mai prezinta interes. ce o sa fie la ei? probabil vor fi niste emisiuni radio, ce-i drept televizate.

Atunci era momentul oportun. Atunci lumea era insetata la maxim de televiziune. dupa atatia ani de comunism beleai felinarele la ecran indiferent de ce cacat vedeai, iar asta de la pro era si cu perje. Nu mai poti face asta. Lumea s-a schimbat enorm. Atunci erau niste nevoi, acum sunt altele. Atunci nu exista interactivitate, acum ne uitam cate laicuri are un filmulet pe care NOI (publicul) il dam la public.

Edited by Alexis, 02 February 2020 - 00:04.


#60
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006

Quote

4. a fost primul post de televiziune care a adus emisiuni de concursuri cu niste castiguri de neimaginat la momentul respectiv. si da, atunci toata Romania statea cu ochii beliti la robingo si te uiti si castigi, era deja un fenoment de masa, o isterie nationala. not anymore.
O corectie, daca nu te superi. Robingo a fost la TVR, prezentat de Brenciu, care cred ca avea vreo m20 de ani pe atunci :P Ei au fost primii care au vandut bilete prin agentiile loto, dar chestia a luat amploare abia prin '98 cand s-a bagat Antena cu Bingo Europa (Zi-le domnu' Geo!) Pro au incercat si ei sa faca un ban din asta, dar s-au trzit tarziu. Cred ca a fost cam singura mare tendinta pe care n-=au "mirosit-o" la timp.

Pro aveau in schimb concursuri de cultura generala (Stii si castigi, apoi Risti si castigi pe formatul Jeopardy!). Tot ei au adus in Romania Pretul corect si Roata norocului. Dar marea lovitura au dat-o cu Te uiti si castigi, cu Caliiin Florinescu :P Atunci chiar era o isterie a cartilor postale, isterie care avea sa fie egalata doar in perioada de aur a bingo-ului.

In rest, 100% de acord cu analiza ta. Dealtfel se si vede ca putine televiziuni lansate dupa Pro reusesc macar sa se apropie de ei. Poate Kanal D, dar turcii au bagat bani seriosi, si in primii ani erau cam la coada. Numai cand au inceput sa bage seriale turcesti si show-uri de scandal au inceput sa urce in audiente. In schimb Primna, care promitea mult, e de ani de zile in pragul falimentului si a schimbat n-spe proprietari.

#61
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 22.01.2004
Da, robingo era la tvr, am formulat eu gresit, voiam sa spun ca romanii erau deja innebuniti cu robingo, dupa care a intrat si pro cu te uiti si castigi si asa mai departe. pe bingo pro-ul nu a mers deloc. emisiune gen te uiti si castigi a incercat si calinescu atunci cand a plecat la tele7 si a incercat sa il relanseze, dar nu a facut nici o branza pe acolo. era prea tarziu si nu avea cum sa atraga audienta fiindca nu avea nici experienta celor de la pro si nici puterea financiara.

prima tv cred ca a fost televiziunea cea mai ok din multe puncte de vedere, dar care mi-a dat impresia ca nu a fost lasata pur si simplu sa evolueze firesc, parca au tinut-o fortat la un nivel jos. au avut big brother care a spart audientele si acolo era producatoare una care plecase din pro, dar nu s-au folosit de succesul ala sa se ridice. stilul insa, faptul ca nu tabloidizau ca celelalte televiziuni mi-a creat imaginea de televiziune curata si serioasa, chiar mai mult decat digi in prezent. au ramas cu scule analogice pe sd desi upgrade-ul la hd digital nu era asa de scump... imi pare rau de ei. iarasi un post caruia nu i-au fost date sanse a fost nationalul, cu n24 pe vremea de inceput cand aveau doar stiri. oamenii scoliti la itv in anglia, aveau aparatura, aveau oameni, nu stiu de ce s-a stricat treaba acolo. kanald merge pe tabloid si a ridicat un pic si calitatea tehnica si vizuala a programelor dar din ce am auzit angajatii nu o duc prea bine acolo, nu stiu daca e doar un zvon sau asa e. cam acelasi lucru se zvonea si despre b1 dar nu am detalii.

#62
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006
Te contrazic din nou. A avut si Pro TV joc de bingo, dar au venit tarziu si n-au rezistat decat cateva luni. Uite aici un clip (se pare ca prezenta Mihai Calin impreuna cu Busu, la fel de penibil ca de obicei):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rBBAnb46pCo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by pufonel, 02 February 2020 - 22:50.


#63
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 30.07.2018
Ar fi tare să vedem peste vreo doi trei ani că Adrian Sârbu Găsește un nou partener strategic care să vină cu banii probabil acum e greu să convingă pe cineva și datorită problemelor din Justiție Dar cum ar fi să vedem peste vreo trei ani așa un nou grup mare în spatele lui Adrian Sârbu Chiar mă gândeam astăzi la varianta asta

#64
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 10.10.2005

 Alexis, on 02 februarie 2020 - 00:01, said:

De ce a avut protv succes si de ce nici un post tv nu va mai avea succesul pro-ului de la inceput (chiar daca e facut de sarbu)?

1. pro tv functiona dinainte de marea lansare. pana atunci fusese canal31 iar mai aproi protv cu sigla de colt alb-negru transparenta si dungile in perspectiva. exista o echipa editoriala care functiona si pentru stiri si pentru sport, existau grupuri de editare, editori, echipe de teren formate, infrastructura de baza exista si era functionala. postul era deja preluat de cablisti si emitea si terestru.


Nu stiu in restul tarii, dar in RM. Valcea la nivel de 1995 pe cablu se transmitea doar TVR 1,2, cred ca Tele7 si o multime de posturi straine, franceze, italienesti si nemtesti. Iar pe terestru Cozia dadea doar Tvr1,2. Cand a inceput sa transmita Protv chiar a fost un impact, imginea era foarte buna, stirile erau mai dinamice nu asa statice ca Tvr-urile, emisiunile erau mai tineresti. Pe urma au aparut Antenele , Prima etc. Cred ca Protv a fost prima retea TV comerciala nationala

Edited by trid_ovi, 03 February 2020 - 09:52.


#65
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 22.01.2004

 pufonel, on 02 februarie 2020 - 22:48, said:

Te contrazic din nou. A avut si Pro TV joc de bingo, dar au venit tarziu si n-au rezistat decat cateva luni. Uite aici un clip (se pare ca prezenta Mihai Calin impreuna cu Busu, la fel de penibil ca de obicei):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rBBAnb46pCo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ai dreptate, mi-a scapat.

 FANCHELSEA-BVB-MILAN, on 02 februarie 2020 - 23:53, said:

Ar fi tare să vedem peste vreo doi trei ani că Adrian Sârbu Găsește un nou partener strategic care să vină cu banii probabil acum e greu să convingă pe cineva și datorită problemelor din Justiție Dar cum ar fi să vedem peste vreo trei ani așa un nou grup mare în spatele lui Adrian Sârbu Chiar mă gândeam astăzi la varianta asta

Cine ar mai avea incredere in el? Si sa scoata ce, un alt pro tv cum era in 1996? degeaba.

 trid_ovi, on 03 februarie 2020 - 09:50, said:

Nu stiu in restul tarii, dar in RM. Valcea la nivel de 1995 pe cablu se transmitea doar TVR 1,2, cred ca Tele7 si o multime de posturi straine, franceze, italienesti si nemtesti. Iar pe terestru Cozia dadea doar Tvr1,2. Cand a inceput sa transmita Protv chiar a fost un impact, imginea era foarte buna, stirile erau mai dinamice nu asa statice ca Tvr-urile, emisiunile erau mai tineresti. Pe urma au aparut Antenele , Prima etc. Cred ca Protv a fost prima retea TV comerciala nationala

Din cate stiu tele7abc se transmitea in unele zone din tara pe casete, adica emisiunile care erau azi se inregistrau si se trimiteau casetele in tara la cablisti de unde le dadea play a doua zi.

Pro tv / c31 a emis la inceput terestru in Bucuresti. erau insa si firme de cablu (eu eram la eurosat - care a fost apoi cumparat de astral si apoi astralul cumparat de rds) care il transmiteau doar pe Bucuresti (ca doar aici avea licenta). Cu cateva luni inainte de marea lansare de la 1 dec, s-au facut contracte cu toti cablistii din tara astfel incat de la 1 decembrie sa intre pe noua licenta nationala si sa transmita peste tot. Tot de la 1 decembrie s-a intrat cu emisie pe satelit de unde au preluat toti cablistii din tara.

Pana la 1 decembrie cablistii din bucuresti il preluau terestru si au continuat cateva luni pana sa ia emisia de pe satelit si sa se vada bine.

Cred ca daca nu exista ar trebui facut un topic "istoria protv" si mutate acolo toate postarile astea

#66
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,004
  • Înscris: 27.02.2006
astralul cumparat de rds? poate de upc ai vrut sa spui.

#67
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 22.01.2004

 Iaro, on 04 februarie 2020 - 20:42, said:

astralul cumparat de rds? poate de upc ai vrut sa spui.

am gresit eu cu astralul, eurosat a fost cumparat direct de rcs

#68
Adytuny

Adytuny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 758
  • Înscris: 21.10.2017
Se pare ca smartul a uitat sa se lanseze. Poate pe 1 luna viitoare sau 1 la anu'. 😂 A intrat într-un șanț.

#69
aljarreau

aljarreau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 11.02.2006
Salutare... Da, Smartul e-n sant, bine spus. Inteleg ca lucurile nu se misca asa de repede cum se asteptau ei si termenul de lansare din 31 ianuarie a fost aminat. Pentru cind? Am intrebat si eu.... Inca nu se stie. Ar putea fi intr-o luna sau doua. Scirtiie ceva acolo.... bani in scule si aparatura nu prea au bagat, unii oameni au zis ca vin... si dupa ce au vazut ca lucrurile nu sint prea roz au dat-o cotita.... Asa ca acum se cauta personal. Problema e alta, ca de la Pro au venit ce au venit, pe super salarii. Dar cica daca nu vii de la Pro, nu-ti ofera dublul salariului actual. Adica ei au zis ca iau crema de la Pro si restul organigramei ca sa zic asa o plombeaza cu oameni platiti mai slab. Problema e ca mai slab inseamna 3 angajati pe 10.000 de lei. Or in televiziune 3.000 si ceva de lei e un salar de doi bani. Iar lumea nu se inghesuie deloc...Posted Image

#70
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,208
  • Înscris: 22.01.2004
Pai cum. Adica nu mai merge ce a mers atatia ani in pro si anume sa se angajeze studenti cu juma de salariu minim??? Nu mai tine amenintarea: "e coada pana in Iancului de oameni care asteapta sa se angajeze in locul tau"??? Vaaaaaaaaaai.... In ce lume traim.....

Edited by Alexis, 06 February 2020 - 14:18.


#71
FANCHELSEA-BVB-MILAN

FANCHELSEA-BVB-MILAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 30.07.2018
vă recomand să vedeți interviul lui Adrian Sârbu când Pro TV a împlinit opt ani dacă nu mă înșel și o să vedeți acolo unde spune mai direct mai indirect că fără infuzia și fără dorința celor de la central european media Enterprises dea se extinde nu ar fi existat nici Pro TV și canal 31 era în Moarte clinică mergea mai mult pe burtă decât în picioare

#72
raduors

raduors

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,108
  • Înscris: 13.07.2008
Uau.... Cum ai reușit să nu pui niciun semn de punctuație in ditamai fraza?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate