Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Colonizarea cosmosului si viitorul apropiat al omenirii - Ce se poate face acum cu ce avem la indemana astazi!

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#37
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Ininitty draga, foarte des arati ca esti in totala visare, in viitorul indepartat.

Asta este o calitate in principiu, si probabil ca multe lucruri pe care le avem acum exista pentru ca au fost oameni care au indraznit sa viseze si sa incerce sa infaptuiasca.
Ei au avut insa si alta calitate, aceea ca atunci cand s-au trezit, au privit in jur incercand da inteleaga ce de intampla.
D-ta esti uneori complet in afara realitatii in care traiesti.

Din pacate, fara a intra in apocalisme ca acelea din postarea lunga de mai inainte, lucrurile sunt cam infundate acum si cu prea putine sanse de a se ajunge la infaptuirea acelor vise. Asta nu pentru ca nu e posibil tehnologic, sau ca nu omenirea nu vrea.

Problema omenirii este existentiala acum. Intelege ca sunt destui oameni pe planeta, si nu oarecare pe vreun forum, care vad sfarsitul. De ne-evitat aproape, si asta in doar cateva generatii de acum incolo. Nu e gluma, nici scenarii cu asteroizi sau atomice. Vad trendul, si se simt fie neputinciosi, fie vor sa faca ceva, sa amane macar, sa salveze ceva.

Nu lasa entuziasmul si visarea sa-ti inunece privirea. Vezi in jur, sa nu fie vreo gaura de canal fara capac, ca atunci chiar ca se termina tot ptr. tine.


#38
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Fiecare generație a avut iluzia sau convingerea ca va fi ultima
Fiecãre construind un scenariu de la "moda" epocii.
Invaziilor barbarilor. Seceta. Ciuma. Rãzboaiele mondiale. Rãzboaiele atomice. Acum sunt cataclismele climatice pe val.
Una la un moment dat s-ar putea sã aibã dreptate.
Însã cã regula generala teoriile și scenariile care depind de moda epocii s-au dovedit false indiferent de domeniul de aplicare.

Revenind la întrebarea topicului, cu tehnologia pe care o avem acum la dispoziție am putea deveni o civilizație de tip 1, sa stãpânim planeta și sa o exploatam rațional și sa începem un program (timid) de cucerire a sistemului solar. Însã o sa se întâmple când o sa învãțãm da ne purtam rațional, iar asta depinde mai puțin de tehnologie.

#39
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostRosebud09, on 25 ianuarie 2021 - 21:12, said:

Ininitty draga, foarte des arati ca esti in totala visare, in viitorul indepartat.

Asta este o calitate in principiu, si probabil ca multe lucruri pe care le avem acum exista pentru ca au fost oameni care au indraznit sa viseze si sa incerce sa infaptuiasca.
Ei au avut insa si alta calitate, aceea ca atunci cand s-au trezit, au privit in jur incercand da inteleaga ce de intampla.
D-ta esti uneori complet in afara realitatii in care traiesti.

Din pacate, fara a intra in apocalisme ca acelea din postarea lunga de mai inainte, lucrurile sunt cam infundate acum si cu prea putine sanse de a se ajunge la infaptuirea acelor vise. Asta nu pentru ca nu e posibil tehnologic, sau ca nu omenirea nu vrea.

Problema omenirii este existentiala acum. Intelege ca sunt destui oameni pe planeta, si nu oarecare pe vreun forum, care vad sfarsitul. De ne-evitat aproape, si asta in doar cateva generatii de acum incolo. Nu e gluma, nici scenarii cu asteroizi sau atomice. Vad trendul, si se simt fie neputinciosi, fie vor sa faca ceva, sa amane macar, sa salveze ceva.

Nu lasa entuziasmul si visarea sa-ti inunece privirea. Vezi in jur, sa nu fie vreo gaura de canal fara capac, ca atunci chiar ca se termina tot ptr. tine.

Rosebud09, eu am si o latura mai dura, iar daca o luam pe concret, atunci iti spun ca meritam totul si ca pentru a incepe o noua poveste e nevoie ca raul sa fie starpit din radacina.

Incepand din sec. 19 am luat-o pe calea raului absolut.

Nu pledez pentru conservarea actualei omeniri ci dinpotriva.

Ce avem astazi este rautate in stare pura, individualism, violenta camuflata cat incape si sclavie moderna.

Cat despre gropi si canale, le simt in tot minutul pe traseul catre job, adica stomacul in gura, rinichii praf, ficatul praf, toate se bat la 4 dimineata de toate telescoapele microbusului, exceptie fac locurile mai din fata pe care le prind uneori.

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Atita vaicareala, dar oare cum rezista soferul microbuzului...

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu o lua asa.
Omul cauta un refugiu, e minunat ca a gasit calea asta.
Mai ales in vremurile astea cumplite, care ar putea fi ultimile pentru unii de aici. Nu stim ce se va intampla maine cu noi, dar fiecare spera, viseza la ceva. Mai dam pe dinafara, nu le stim le toate. Tragem pe unii de maneca, vin altii si ne trag pe noi, pendulam.
Ar fi frumos sa fie, chiar daca  va intampla mult dupa disparitia noastra, intr-un fel fiecare am fi contribuit un pic ca parte a umanitatii.
Va dura insa mult mai mult decat ne asteptam acum. Cine credea ca dupa 50 de ani de la aselenizari vom bajbai inca, nehotarati si aparent incapabili sa mai ajungem pe Luna? Nici macar planurile nu sunt finalizate azi.

Dar poate va fi cum zice Infinity, cine stie? Si la 0.001% sanse tot este o speranta.

#42
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Io am alta intrebare. Ce a fost asa de bun inaintea secolului 19?

Corolar, cand s-a trait mai bine decat acum? Evident, inca avem saracie, sclavie si alta probleme.... insa cand a fost mai bine, epoca aia fara saracie si fara sclavie? Indiferent ca vorbim de Romania, de Suedia sau de China.

Visatul la un viitor mai bun e absolut recomandat de doctor. Insa sa visezi la un trecut idilic pe care cel mai probabil nu-l cunosti e periculos.

#43
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2021 - 10:00, said:

Io am alta intrebare. Ce a fost asa de bun inaintea secolului 19?

Corolar, cand s-a trait mai bine decat acum? Evident, inca avem saracie, sclavie si alta probleme.... insa cand a fost mai bine, epoca aia fara saracie si fara sclavie? Indiferent ca vorbim de Romania, de Suedia sau de China.

Visatul la un viitor mai bun e absolut recomandat de doctor. Insa sa visezi la un trecut idilic pe care cel mai probabil nu-l cunosti e periculos.

Tocmai asta este ca am progresat enorm si trebuia ca la ora actuala lumea sa fie un loc aproape perfect.

View PostRosebud09, on 26 ianuarie 2021 - 07:28, said:

Nu o lua asa.
Omul cauta un refugiu, e minunat ca a gasit calea asta.
Mai ales in vremurile astea cumplite, care ar putea fi ultimile pentru unii de aici. Nu stim ce se va intampla maine cu noi, dar fiecare spera, viseza la ceva. Mai dam pe dinafara, nu le stim le toate. Tragem pe unii de maneca, vin altii si ne trag pe noi, pendulam.
Ar fi frumos sa fie, chiar daca  va intampla mult dupa disparitia noastra, intr-un fel fiecare am fi contribuit un pic ca parte a umanitatii.
Va dura insa mult mai mult decat ne asteptam acum. Cine credea ca dupa 50 de ani de la aselenizari vom bajbai inca, nehotarati si aparent incapabili sa mai ajungem pe Luna? Nici macar planurile nu sunt finalizate azi.

Dar poate va fi cum zice Infinity, cine stie? Si la 0.001% sanse tot este o speranta.

China a fortat mult lucrurile apoi o multime de statulete urcate din mocirla spre un viitor luminos.

In urma cu cca. 20-30 de ani nu existau majoritatea meta-materialelor.

#44
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Am progresat mult, insa asta nu inseamna neaparat "destul".  "Aproape" e termenul cheie din "aproape perfect". Mai avem de munca insa directia nu e inapoi spre secolul 19.


Eu daca as fi dictatorul mondial, as introduce in clasa a 12-a un stagiu obligatoriu de doua saptamani,  in care ar trebui sa traiasca strict ca in secolul 18. Insa pe bune, nu cu papica si izmene de acasa. Sa munceasca la camp, la animale,  sa isi ia o portie de frig, sa-si spele chilotii la rau, sa faca foamea, etc.   Si chiar si asa ar fi multe experiente pe care le-ar rata, gen placerea sa-ti moara jumatate dintre copii inainte de varsta de 5 ani, sa ti se amputeze un picior de o o banala infectie, sa mergi la un dentist din secolul 18 etc.
Insa sunt convins ca nu s-ar mai plange atat de cat e viata lor de cacat, ca nu isi pot permite ultimul aifon.
Si ar intelege si ca injinerii sau savantii nu-s doar niste geeks nef...ti si ca bunastarea si luxul de a putea sa faci filozofie pe internet in loc sa fii la sapa nu popii o aduc.

#45
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 01.10.2009
Colonizarea cosmosului este sansa noastra pentru a fi eterni ca specie. In ipoteza ca s-ar intampla ceva grav cu Terra, ar suprevietui restul, cei din spatiu extraterestru.
Dar si pe Terra se se poate supravietui in caz de calamitate, in habitate similare celor de pe Marte.
Va mai trece insa o veme pana atunci.

View PostInfinitty, on 25 ianuarie 2021 - 05:35, said:

Meta-materialele vor schimba extraordinar de mult viitorul apropiat.
Eu cu metspamale as construi case care sa dureze 2000 de ani. Asa numai o generatie din 20 ar munci pentru locuinta.

#46
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2021 - 15:07, said:

Am progresat mult, insa asta nu inseamna neaparat "destul".  "Aproape" e termenul cheie din "aproape perfect". Mai avem de munca insa directia nu e inapoi spre secolul 19.


Eu daca as fi dictatorul mondial, as introduce in clasa a 12-a un stagiu obligatoriu de doua saptamani,  in care ar trebui sa traiasca strict ca in secolul 18. Insa pe bune, nu cu papica si izmene de acasa. Sa munceasca la camp, la animale,  sa isi ia o portie de frig, sa-si spele chilotii la rau, sa faca foamea, etc.   Si chiar si asa ar fi multe experiente pe care le-ar rata, gen placerea sa-ti moara jumatate dintre copii inainte de varsta de 5 ani, sa ti se amputeze un picior de o o banala infectie, sa mergi la un dentist din secolul 18 etc.
Insa sunt convins ca nu s-ar mai plange atat de cat e viata lor de cacat, ca nu isi pot permite ultimul aifon.
Si ar intelege si ca injinerii sau savantii nu-s doar niste geeks nef...ti si ca bunastarea si luxul de a putea sa faci filozofie pe internet in loc sa fii la sapa nu popii o aduc.

Eu macar armata as pune-o inapoi. :D
Multi din astia care se vaita, explica, acuza nu-s in stare sa-si lege sireturile la pantofi.
Poate de aia s-au si inmultit in magazine slapii si pantofi fara siret... :lol:

#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Tu esti prea sadic, armata e secolul 14 :D

#48
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostKiloW, on 26 ianuarie 2021 - 15:07, said:

Am progresat mult, insa asta nu inseamna neaparat "destul".  "Aproape" e termenul cheie din "aproape perfect". Mai avem de munca insa directia nu e inapoi spre secolul 19.


Eu daca as fi dictatorul mondial, as introduce in clasa a 12-a un stagiu obligatoriu de doua saptamani,  in care ar trebui sa traiasca strict ca in secolul 18. Insa pe bune, nu cu papica si izmene de acasa. Sa munceasca la camp, la animale,  sa isi ia o portie de frig, sa-si spele chilotii la rau, sa faca foamea, etc.   Si chiar si asa ar fi multe experiente pe care le-ar rata, gen placerea sa-ti moara jumatate dintre copii inainte de varsta de 5 ani, sa ti se amputeze un picior de o o banala infectie, sa mergi la un dentist din secolul 18 etc.
Insa sunt convins ca nu s-ar mai plange atat de cat e viata lor de cacat, ca nu isi pot permite ultimul aifon.
Si ar intelege si ca injinerii sau savantii nu-s doar niste geeks nef...ti si ca bunastarea si luxul de a putea sa faci filozofie pe internet in loc sa fii la sapa nu popii o aduc.

Nu idealizez trecutul, spun doar ca tehnologiile secolului 19-21 puteau fi utilizate mult mai eficient in folosul omenirii.

De ce strazile nu ocolesc localitatile?!
De ce autoturismele nu au mai fost dotate cu mijloacele de protectie pasiva si activa a pietonilor cum au existat experimente la inceputul sec. 20 cu acele pluguri frontale cu plase de siguranta amortizoare speciale ...

#49
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
OMG!
Te rugam, mergi inapoi la nave spatiale...

#50
andreiioan2000

andreiioan2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 14.01.2021
Ce vrea sa transmita  Rosebud e ca asa va arata viitorul la modul realistic ,  cam in vreo 20-50 ani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f2Ym3Zc75WI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Trebuie doar sa inlocuiti "Tiberiumul" (acele cristale verzi fictionale) cu "Petrolul".  Efectele   sunt aceleasi.  
In rest, pare sa aiba acuratete:  impartirea planetei in cateva zone rosii, galbene si albastre , atmosfera si apa care devin toxice pentru organismul uman,  razboaie pentru resurse, crize energetice si catastrofe climatice,   terorismul la rata mare, mase de imigranti care vor napadi,  dictatori dementi si lideri religiosi fanatici care vor vrea sa-i depaseasca pe Hitler , Stalin si Mao  ......he he, cred ca o sa duceti dorul dupa anii cand va plangeati de ce prostioara scria Trump pe twitter.

Multi tineri din generatia mea care se joaca Cyberpunk chiar cred la modul prostesc ca fix ca in jocul ala  va arata viitorul, un viitor cyber-retro cu trenduri reinventate . Se insala amarnic.
Vremuri ca-n anii 1970-1990 nu vor mai fi niciodata, si in niciun caz augmentate.


Specia umana probabil  va mai  supravietui inca cateva secole, poate chiar milenii daca inoveaza, dar la scara mica. Dar nu se vor refugia pe Marte sau Luna, ci mai degraba in subteran. Acolo va fi viitorul omenirii, in subteran, cu baze/buncare, poate mini-orase subterane.
Toti miliardarii planetei, de cativa ani, construiesc buncare de lux fiindca stiu ca civilizatia asta moderna , superficiala si nesustenabila nu mai are mult.
Toate trendurile miliardarilor indica ca viitorul omenirii va fi in jos, in subteran, si nu in sus, in spatiul cosmic, fiindca ei stiu : costurile colonizarii spatiale sunt enorme.
Se apropie o noua era glaciara, si ca si la ultima, va trebui sa ne adapostim asa cum au facut-o stramosii nostri in pesteri.
Doar ca de asta data, noua era glaciara nu va fi cu zapada si gheata,ci cu foc, radiatii , toxicitate, cenusa  si smog.  Pandemia o sa para o joaca de copilasi pe langa ce va fi.

Ca nu va fi un razboi nuclear sau un asteroid, eruptia unui supervulcan de magnitudinea lui Yellowstone  are toate sansele sa ne distruga civilizatia si sa ne aduca in epoca de piatra. Chiar si daca am ajunge la stadiul de civilizatie de tip 1.

#51
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Daca se ajunge la asta, se va intampla nu pentru ca nu avem tehnologie, ci pentru ca nu avem o societate si o economie rezilienta. Alergatura dupa eficienta economica a facut fragil modelul nostru social. Nu avem capacitati excedentare, nu avem redundanta pentru infrastructurile critice (apa-haleala-energie-comunicatii) etc. SI nu pentru ca nu putem insa ni se pare prea scump sa blochezi banii in ceva ce speri sa nu fie folosit niciodata.

Pandemia pacii ne-a aratat ce inseamna sa nu poti produce o amarata de masca  sau costum din hartie intr-o tara "dezvoltata" timp de cateva luni.   Daca dpdv economic era rentabil sa le faci doar in Asia, doar in Asia le-am facut. Insa cand un eveniment iesit din comun ne-a lovit ne-a prins cu chilotii in vine.  Capacitatea de a produce si distribui un vaccin la fel, capacitatile de productie sunt concentrate din motive economice doar in cateva tari, si dimensioate pentru o productie obisnuita nu una exceptionala.

Inclusiv faptul ca un lockdown de cateva saptamani in care nu am putut produce/consuma  bunuri si servicii "neesentiale" a pus la pamant intreaga economie,  arata ca modelul economic global este unul extrem de fragil si bazat in mare parte pe credit si na - pe chestii neesentiale.  Si nu a fost fragilizat de saracie, ci dupa o decada de prosperitate si crestere pe tot globul.
Si din pacate modelul bazat pe economia de piata nu incurajeaza rezilienta. O firma "prudenta" care isi face rezerve de cash pentru 6 luni este eliminata din competitie de una complet zanateca care merge doar pe credit si in 2 ani da faliment si dispare, ori o chestie de genul asta nu se va schimba de la sine,  si nici nu are legatura cu tehnologia ci cu regulile economiei.  Care trebuie sa ramana privata si bazata pe competitie, insa regulile competitiei ar trebui poate schimbate ca sa includa si rezilienta nu doar eficienta economica.

Modelul nostru economic actual e ca o masina de F1 de acum 10 ani, extrem de performanta insa la care motoarele tineau o cursa si uneori chiar mai putin. Poate de fapt ne-ar trebui o Toyota, nu o McLaren. Iar F1 a ramas competititva si dupa ce s-au schimbat regulile si a limitat numarul de schimbari de motoare, nu e ca si cum schimband regula jocului  pentru a include rezistenta dispare competitia sau progresul.

Poate ca sunt eu biaised, lucrand de 15 ani in domenii in care siguranta trece deasupra eficientei.

Edited by KiloW, 27 January 2021 - 09:42.


#52
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

View Postandreiioan2000, on 27 ianuarie 2021 - 04:35, said:

...

Nu te mai uita la prostii ca tampesti.
Unele semne se vad deja. :D

Suntem supusi unui bombardament informational dirijat, sunt scopuri precise: sa tampim, ca sa ne supunem fara lupta.
E razboi acum, dus cu alte mijloace, nuclearele sunt inutile si depasite, doar din greseala ar pocni cateva. Razboiul economic si biologic in care suntem participanti activi (loserii adica) e abia la inceput.

Vezi ca azi e vorba sa lanseze SN9. Macar unii nu stau, au lasat visatul si fricile si s-au pus pe treaba.


#53
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Se pare ca NASA lucreaza la un propulsor suprem si care nu incalca nici o axioma a fizicii.

Este vorba despre un laser fotonic ori electronic in care sunt accelerate/cuprinse particule.

Aceasta raza propulsiva are potentialul de a accelera o nava cosmica pana aproape de viteza luminii.

Este interesant faptul ca etajul propulsor se gaseste pe aceeasi nava fie ca discutam despre un laser fotonic fie de un sincrotron care ar accelera un laser electronic.

Se pare ca reculul este foarte mic fata de forta propulsiva si se pare ca energia opusa si egala cu forta de inaintare, apare si se disipa altfel decat ca forta opusa de recul.

Cei care inteleg mai bine compunerea fortelor intr-un accelerator sincrotron cat si efectele ca forte opuse la accelerarea / producerea unor fotoni intr-un arc electric fie intr-un laser.

De asemenea omenirea este pe cale sa stimuleze hibernarea latenta in cazul oamenilor, anul trecut s-a descoperit in oasele europenilor Epocii de gheata inele de crestere similare ursilor, ceea ce probeaza faptul ca oamenii pot hiberna luni de zile in mod natural similar ursilor.

Se pare ca super-astronautii sunt deja printre noi, iar navele super-rapide urmeaza o evolutie similara vehiculelor de transport clasice.

O statie cosmica inelara circum-terestra va fi urmatorul pas, apoi o baza selenara in subsol, apoi alta inelara-orbitala in jurul lui Deimos luna martiana, apoi alta pe orbita lui Ceres.

Luna si Marte vor dispune de ascensoare trans-orbitale, la fel si Ceres si Vesta.

Calisto, Titan, Triton, Pluto-Charon vor fi alte destinatii interesante.

#54
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
Exista si un proiect bazat pe o idee mai veche, in care laserul e pe pamant, pentru trimis sonde
https://fr.wikipedia...hrough_Starshot

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate