Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sfaturi privind alegerea facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
527 replies to this topic

#19
Ferlito

Ferlito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 29.03.2019

 costel844, on 04 iunie 2019 - 07:50, said:

Teologie tata , ai viitor sigur si imbelsugat .
dupa cum a zis si colegul, fa teologia
bani gramada, neimpozabili, enoriase devotate, the works

#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 costel844, on 04 iunie 2019 - 07:50, said:

Teologie tata , ai viitor sigur si imbelsugat .

Dar cine ajunge acolo maica?Locuri putine si se mosteneste din tata in fiu.

#21
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019
Ia vezi,asta-ti place? https://unibuc.ro/st...4-42524d06-0354

#22
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Si acolo care e structura, baza nu ar fi matematica?

Ce optiuni ai dupa ce termini facultatea respectiva?
As prefera o facultate din zona mea Suceava, Iasi, eventual Cluj.

Edited by smiley2, 04 June 2019 - 09:53.


#23
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019
Tu esti mai dezorientat ca mine in momentul in care a fost momentul sa fac o facultate...hai sa ma dau pe mine ca exemplu...nu mai stiu care este structura invatamantului liceal in momentul de fata...pe vremea mea am fost in liceu la sectie de real - fizica / chimie iar ca facultate toata lumea care ma cunostea se astepta sa dau la o facultate de profil pentru continuarea studiilor ( medicina,fizica sau chimie )...toti au fost surprinsi cand am dat la ASE / Facultatea de Economie Teoretica si Aplicata...la momentul acela mi s-a parut o facultate interesanta...2 ani mai tarziu mi-am dat seama ca de fapt nu prea mi se potriveste si am facut o a doua facultate,UPB / Facultatea de Electrotehnica (actualmente se numeste Facultatea de Inginerie Electrica),ca si specializare am ales  Electronică de Putere și Acționări Electrice.
Concluzie : stai calm...cauta cu atentie pe net la fiecare facultate in parte ce se studiaza si sigur vei gasi ceva ce ti se potriveste.

#24
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Iar acum spre ce domeniu te-ai indreptat cu cele 2 facultati(una neterminata)?
Cum era dupa 2 ani de la ASE?Puteai continua dupa 1-2 ani daca te razgandeai sau aia is pierduti dupa un timp?Daca vroiai sa te transferi puteai doar pe acelasi domeniu tot din economie sau cum se procedeaza?
Daca vrei de exemplu de la Calculatoare sa te transferi la Drept la aceeasi facultate trebuie sa "ingheti" anul si o iei de la capat?Nu sunt alte sanse daca nu iti place si nu te descurci?

Si pe m-ar interesa Facultatea de Inginerie Electrica sau Calculatoare/Automatica, insa calculele si fizica dau totul peste cap.
As incerca totusi un an sa vad daca merge treaba pe domeniul respectiv, insa nu stiu cum ar fi mai departe daca m-ar ajuta facultatea respectiva la un job pe piata muncii din Romania(daca as lucra in domeniu) sau ar trebui sa fac ceva pe cont propriu.
Cumva se bat cap in cap programarea cu economicul(drept, stiinte economice), spre astea as vrea sa ma indrept insa nu sunt absolut sigur spre ce sa ma indrept.Nu as vrea sa fiu nici departe de casa, vreau sa ma pot ocupa si cu altceva in limita timpului disponibil si ca ar fi putin mai complicat cand faci facultatea la km departare si apoi vrei sa revii in judet pentru un job.

Edited by smiley2, 05 June 2019 - 10:14.


#25
CrytoS

CrytoS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 01.06.2019
Am ambele facultati terminate.
In momentul de fata lucrez in industria energetica,deci tot inginerie,companie olandeza care produce echipamente electronice de mare putere si actionari electrice deci exact pe specializarea pe care am facut-o in politehnica.

Am facut referire la cei doi ani in sensul ca la doi ani dupa terminarea ASE-ului...in acei doi ani am lucrat la o companie de asigurari...sincer nu mi-a placut.

#26
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cu transferul sau pierderea anului cum se procedeaza?

#27
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cu programarea asta cum e, daca nu excelezi in matematica si fizica nu te vei descurca nici in programare?

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Daca nu excelezi pentru ca ai fost lenes, nu te-a interesat ori alte asemenea, nu-i o problema. Dar daca nu excelezi pentru ca nu te duce mintea, abia aici e o problema.
Ori in liceu asta indica matematica si fizica (si nu numai), capacitatea de intelegere a unor notiuni oarecare, cu o logica definita si care rezolvau diverse probleme asociate. Demonstrand ca intelegi acele aspecte, inseamna ca poti intelege si altele, printre care si programarea. Acum daca tu ai capacitatile astea si vrei sa le folosesti pentru a intelege un domeniu, ai sanse la fel de bune sa reusesti. Drama e cand nu ai inzestrarea necesara. Dar asta numai tu o vei descoperi, unii au rezolvat deja ecuatia asta.

Edited by neagu_laurentiu, 05 June 2019 - 21:50.


#29
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 smiley2, on 03 iunie 2019 - 20:07, said:

Vad ca multi tineri se orienteaza spre facultatile economice si Drept, care din cele doua ar fi mai folositoare pe piata romaneasca

Activitatea IT economica eficienta, bine platita, se poate face fara sa stii prea multa matematica si informatica cu ERP-uri profesionale, folosite in general de corporatii, dar care sunt adoptate si de firme mijlocii. Un exemplu modern este SAP/HANA - versiuni mai vechi SAP /R3.

https://en.wikipedia.org/wiki/SAP_HANA
--https://en.wikipedia.org/wiki/SAP_HANA--

https://learninghub.sap.com/
--https://learninghub.sap.com/--

Cei de la SAP HANA pretind ca softul lor poate fi configurat dupa ultimele standarte "best practices".
Concrert, daca ai o linie de productie de componente auto, niste consultanti SAP HANA iti poate configura "modulul de productie" al acestuia, dupa o linie de productie de la Wolkswagen; CU CONDITIA SA STIE CUM SE FACE TREABA ACOLO SI CUM E CONFIGURAT ACOLO. Daca vrei sa configurezi modulul de productie dupa modelul de managemernt de la fosta fabrica comunista falimentara Republica, lucrurile pot fi fortate - desi nu e recomandabil cu rezultate pe masura.

Prin urmare, ca manager, - absolvent de studii superioare cu ASE - poti eficientiza (facand parte dintr-o echipa) o fabrica de productie romaneasca dupa cel mai eficient model occidental. Beneficiarii softului, vor sti tot timpul in timp real ce merge si ce nu merge cum trebuie, ce trebuie imbunatatit, la standarte "BEST PRACTICES".

Studiul produsului SAP se face la ASE - cibernetica master; sunt admisi si absolventi de politehnica - management+o specializare ingineresaca - licenta 4 ani.
Admiterea o dai la C++ si SQL; subiectele mi s-au parut putin peste ce se face in liceu - matematica informatica si Oracle de clasa a XII a. Este foarte importanta media de absolvire a 3/4 ani de master. Locurile sunt totusi putine. Admiterea e si un pic loterie.

Trebuie sa te interesezi la facultate, ce specializari din politehnica-management si din ASE iti permit trecerea la master - cibernetica, sectia de care iti zic.

La master ai si un curs de programare in ABAP, destul de dificil dar sunt necesare cunostinte minime de programare generala.. SAP/ABAP sunt foarte bine platite si in Ro (daca gasesti job) si in afara.

Exista SAP HANA EXPRESS, FREE, care se descarca de pe internet, dar iti cere 32 GB de RAM, + stiinta de a-l configura + ... E bine sa ti-l instaleze/configureze cineva cu experienta, si urmezi un curs organizat.

PT SAP exista si alte module: Contabilitate, Managementul materialelor, ...si cate si mai cate. Fiecare reprezinta o specializare in sine.

Cauta si tu pe internet "Consultant SAP" si vezi cat se castga.

Edited by RomeoM, 06 June 2019 - 10:21.


#30
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Cand spui ASE te referi strict la Bucuresti sau poate fi si Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica - Management?

Nu m-ar interesa Politehnica sau ASE-ul din Bucuresti, vreau sa raman in regiune, daca nu ar fi salariul cat de cat atunci voi incerca undeva in afara.

http://www.seap.usv....ndex.php?pag=21

#31
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 smiley2, on 06 iunie 2019 - 13:21, said:

Cand spui ASE te referi strict la Bucuresti sau poate fi si Facultatea de Stiinte Economice si Administratie Publica - Management?

Stiu pe cineva care dupa 4 ani de management-inginerie a mers la Academia de Studii Economice la stat, la Cibernetica una din sectiile master.
Trebuie sa identifici sectia, si sa intrebi la secretariatul facultatii care sunt conditiile de trsanfer - ma refer la cele doua diferente C++ si SQL-ORACLE + facultatea specializare de unde vii. De pe internet nu-ti poti da seama. S-ar putea sa se poata si intre sectiile ASEului.

Este foarte ineresant de vazut daca la particulari se studiaza SAP ( + ABAP). Daca da, nu mai sta pe ganduri.

PS: Acum 15 ani se facea SAP si la Politehnica. Nu stiu daca se mai face...

Este foarte important sa finalizezi macar licenta in domeniul economic ( contabilitate, finante, management, si mai vezi...); se intra fara probleme. Avand studii superioare ( recomandabil cu master ) poti deveni consultant SAP cu acte in regula ( contabilitate, finante, resurse umane...).
Fara studii superioare posibil dar nu stiu daca te baga cineva in seama.

Edited by RomeoM, 06 June 2019 - 13:41.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Scopul absolventului de stiinte economice (indiferent de universitate) nu e sa invete o aplicatie software ci principii economice. Iar ele pot fi exemplificate cu diferite aplicatii.

Edited by neagu_laurentiu, 06 June 2019 - 13:36.


#33
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 neagu_laurentiu, on 06 iunie 2019 - 13:35, said:

Scopul absolventului de stiinte economice (indiferent de universitate) nu e sa invete o aplicatie software ci principii economice. Iar ele pot fi exemplificate cu diferite aplicatii.
De acord, dar SAP-ul face diferenta intre cei 95% de economisti, contabili, manageri, ... care nu gasesc de lucru, sau sunt platiti mizerabil (despre care se pomenea mai sus), si cei cu salarii de peste 1500 euro pe luna cautati si apreciati. Gandirea economica o formezi la licenta. SAP-ul e specializare master.

Probabil ca 50% din cei 95% care stapanesc proincipii economice, le stapanesc mai bine decat cei din SAP. Dar nimeni nu le-a povestit de aceasta posibilitate, si este un mare mister modul in care ca economist, poti urma un asemenea curs in Romania. De obicei te trimite corporatia. Dar ei prefera consultanti gata formati.

Edited by RomeoM, 06 June 2019 - 14:05.


#34
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Din cateva cautari SAP-ul s-ar studia doar la Facultatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor, nu stiu care ramura din acel domeniu.

Ar trebui sa fie ingineri care au terminat si ar putea spune in ce ramura a acelei facultati economice se studiaza SAP-ul.

Dar daca as studia la Calculatoare acel program nu ar fi acelasi lucru ca la ASE?

PS: Asa ca SAP-ul e o specializare la master.Cam poti termina orice facultate si sa nu lucrezi in domeniu, asa ca ma pot orienta spre orice...Si la o facultate economica se face destula matematica banuiesc, sau pe principiul matematicii se face studiul economiei.Asa ca poate ar fi mai bine sa merg pe programare, Calculatoare si poate se deschid mai multe usi sa am de unde sa aleg?
Cam la toate facultatile se face matematica si fizica, mai putin la Drept, Litere si Jurnalism.

Edited by smiley2, 06 June 2019 - 14:00.


#35
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 smiley2, on 06 iunie 2019 - 13:50, said:

Din cateva cautari SAP-ul s-ar studia doar la Facultatea de Inginerie Electrică şi Ştiinţa Calculatoarelor, nu stiu care ramura din acel domeniu.

Ar trebui sa fie ingineri care au terminat si ar putea spune in ce ramura a acelei facultati economice se studiaza SAP-ul.

Dar daca as studia la Calculatoare acel program nu ar fi acelasi lucru ca la ASE?

Automatistii se ocupa cu configurarea sistemelui de operare, configurarea serverelor de baze de date, serverele de aplicatie, securitate, drepturi utilizatori, retelistica, salvari-restaurari de date si ce o mai fi. Sunt cel mai bine platiti ( SAP Basis se numea intr-un timp ). Scopul lor este ca sistemul sa poata fi utilizat de consultanti. Nu e treanba ta aici; si e foarte greu si cu mare raspundere. Tu te faci consultant pe un anumit modul economic. Dupa ce capeti experienta poti scrie rapoarte in ABAP. Dar asta e specialitate de programator mult mai bine platita.

Cursurile de SAP de formare nu respecta un calendar care sa aiba periodicitate. Siunt foarte, foarte rare. Un exemplu de anunt de acum 3 ani:
https://2017.stagiip...ap-development/
--https://2017.stagiipebune.ro/stagii/sap-abap-development/--

Edited by RomeoM, 06 June 2019 - 14:03.


#36
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Atunci in principiu pot sa fac oricare din cele 2 facultati(Calculatoare sau Economie) iar apoi masterul sa fie ceva cautat pe piata muncii.Sau nu se poate asa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate