Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Starlink by SpaceX - internet din viitor!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#37
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
Si tocmai ce au mai lansat inca o sarja de 58 de bucati

https://science.hotn...link-skysat.htm

are cineva idee cum pot fi accesati?

serviciul este gratuit?

https://pressone.ro/...re-vine-din-cer

Edited by techuser, 14 June 2020 - 07:55.


#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru inceput iti trebuie un terminal capabil sa cominice cu satelitii. Nu apare ca o retea de WiFi.

#39
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,052
  • Înscris: 04.10.2005

View Posttechuser, on 14 iunie 2020 - 07:56, said:

Si tocmai ce au mai lansat inca o sarja de 58 de bucati

https://science.hotn...link-skysat.htm

are cineva idee cum pot fi accesati?

serviciul este gratuit?

https://pressone.ro/...re-vine-din-cer
Gratuit??? Decce ar fi gratuit? Nu- i comerciala oferta, dar ei zic ca o sa fie abo pe 80 usd si 300 usd echipamentul... Intentioneaza, intradevar sa semneze contracte cu guverne, NGO-uri pt a oferi acces gratuit pt locuitorii din africa sau alte zone remote...  Dar nu stiu cate guvernevvor dori sa plateasca ot internet gratuit, avand in vedere ca zonele alea remote is si zone sarace, needucate si reprezinta o masa buna de votanti sau masa moarta... Nu le aduci informare prin internet ca apoi sa se rascoale, sa comunice, sa se organizeze, tinand cont ca mai toate tarile sarace au dictatura...
Dpmdv in afara de nordul americii si poYe sudul americii, nu vaf sa prinda prin europa sau asia avand deja alternative mai bune...
E un proiect win or loose... Concurrntul oneweb a murit inainte de a lansa un satelit...
...iar Musk are sansa de a devenit multi-trialdarul lumii

Edited by khristian78, 15 June 2020 - 04:26.


#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
A fost nebunie cu astia la final de aprilie, se uitau vecinii mei la sirul indian de luminite de pe cer, ginerele lor, tanar de seama cu mine si fost olimpic la fizica, le-a povestit faza si i-a adunat pe toti sa se uite.

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016
Fost olimpic la fizica a ajuns la slatina in loc sa lanseze rachete cu musk? saracu.

#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
A ramas la Slatina. E pasionat mai mult de gradinarit decat de fizica.

Elan, pardon Elon Musk, topic general:

https://forum.softpe...ubiect-general/

#43
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 08.09.2006
Super idee asta cu internetul din satelit. A lansat mai bine de 1200 de sateliti si in curand va atinge primul target de 1440 de sateliti. A cerut aprobare de emisie in UK, DE, FR, PT, SP, IT, GR, NZL, Australia. Au inceput deja livrarile, mai mult in USA de unde a inceput sa vina si feedback, sunt multe filmulete pe YouTube, lumea e multumita. Targetul lui Musk sunt zonele rurale de pe mapamond unde exista doar ADSL servicii fixe, date mobile cu acoperire slaba sau inexistenta, vapoare, yahturi, avioane, camioane de transport. Dreconizeaza annul viitor 100 milioane de abonati la nivel global, abonamentul costa 100 usd, iar antena 500 usd. Cu Siguranta va crea panica in piata globala de telecom cei cu infrastructura slaba vor avea de suferit. Viteza rezultata din testele de pana acum este de maxim 220 Mb download si 150 Mb upload, suficient pentru nevoile unei locuinte. Practic de deschid multe oportunitati, de poate lucra de oriunde online, din zone izolate, iti poti lua RV-ul sau camperul, chair yahtul sau Barca si sa te plimbi, imbinand calatoriile cu munca.

#44
SSpantzer

SSpantzer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,325
  • Înscris: 19.03.2019
Adevarul este ca fix asta este targetul, miliardarii cu yahturi !

#45
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016
Un yacht începe de la prețul unor mașini - costa cam cit un RV-  deci nu e vorba de miliardari.

Edited by vrajitoruldinoz, 21 March 2021 - 09:20.


#46
oddy

oddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 08.09.2006

SSpantzer said:

1616307394[/url]' post='27663681']
Adevarul este ca fix asta este targetul, miliardarii cu yahturi !

Uite ca te contrazic, Eu sunt constantean si in trecut aveam 2 masini una am vandut-o si ne-am achizitionat un velier pe care petrecem concediile la marea Egee. Este destul de spatioasa pentru o familie.Nu este noua dar este intr-o conditie buna si am platit pe da cat am fi dat pe o masina noua mai bunicica. Ma gandeam ca o antena din asta ar fi super, dar sa vedem cum evolueaza lucrurile, care este perioada contractuala , daca poti plati abonamentul doar cand ai nevoie.Este mai rentabil decat sa platesti roaming la Mobil, care nici nu prea are semnal pe mare, doar pe langa coasta si insule. Traficul este nelimitat, te poti uita la tv, viteza pare ok, Netflix pentru copii si nu numai...

Edited by oddy, 21 March 2021 - 09:59.


#47
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,052
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi s-ar părea genial dacă starlink n-ar cere aprobare de emisie, si dacă ar oferi internet necontrolat în toate tarile. Mai ales în alea în care este controlat și care n-ar da aprobare de emisie...

#48
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
Oricum asta nu e internet pentru toata lumea, e imposibil sa asiguri bandiwth pentru miliarde de oameni chiar si cu un numar mare de sateliti. Cand va creste numarul de abonati sigur vor recurge la abonamente cu diverse limitari de viteza sau de trafic.

Mai multe pareri, informatii si teste gasiti si pe reddit, pe https://www.reddit.com/r/Starlink/

#49
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016

View Postoddy, on 21 martie 2021 - 09:54, said:

Uite ca te contrazic, Eu sunt constantean si in trecut aveam 2 masini una am vandut-o si ne-am achizitionat un velier pe care petrecem concediile la marea Egee. Este destul de spatioasa pentru o familie.Nu este noua dar este intr-o conditie buna si am platit pe da cat am fi dat pe o masina noua mai bunicica. Ma gandeam ca o antena din asta ar fi super, dar sa vedem cum evolueaza lucrurile, care este perioada contractuala , daca poti plati abonamentul doar cand ai nevoie.Este mai rentabil decat sa platesti roaming la Mobil, care nici nu prea are semnal pe mare, doar pe langa coasta si insule. Traficul este nelimitat, te poti uita la tv, viteza pare ok, Netflix pentru copii si nu numai...

Unde o "parchezi" si cit e docul?

#50
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
In avioane ar fi marele breaktrough, de regula avion inseamna 0 comunicatii. Si pe vapoare. TIR-urile se pot folosi si de internetul mobil terestru. In cursele aeriene de lunga durata si/sau transoceanice, Starlink ar fi mana cereasca. Sau mana Musk-easca.

#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016
Avioanele au internet și telefon de minim un deceniu, dacă nu doua.

#52
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 04.04.2003
Antena de utilizator Starlink actuala nu este potrivita pentru aplicatii mobile.

#53
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 23 martie 2021 - 18:24, said:

Avioanele au internet și telefon de minim un deceniu, dacă nu doua.

La preț de cocaină în schimb.

#54
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,364
  • Înscris: 21.06.2016
Asa era, acum e mai acceptavbil. E 8$ internetul la southwest pe tot zborul, de exemplu.
Oricum pretul e cotrolat de companie. Nu poti sa vii tu cu antena ta si sa o scoti pe geam.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate