Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Adevaratul rasism

  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#73
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postccdsah, on 31 mai 2019 - 21:19, said:


Arabii au fost mai civlizati ca europenii secole intregi (7-13), pana i-au distrus mongolii. Atunci noi eram barbarii.
https://en.wikipedia...amic_Golden_Age
Ca sa nu zic de chinezi sau japonezi, aia aproape sau nascut civilizati. Daca chinezii nu erau orintati spre interior si nu ii aveau vecini pe mongoli, cred ca ar fi colonizat ei Africa si America
https://en.wikipedia...reasure_voyages
Atunci oamenii erau mai puțin inteligenți decât acum,nu are rost sa comparăm vremurile alea cu cele de acum
Treabă la arabi a început să puta de când profetul schizofrenic și pedofil pe nume Mahomed le-a dăruit o religie bolnava și mai e o cauză,împerecherea între neamuri ia adus în stagiu asta de tâmpenie,știe toată lumea că atunci când se practica consangvinizarea apar forme de viață cu probleme la tărtăcuță...și ei practică treabă asta de când a apărut islamu

Edited by I2O, 31 May 2019 - 21:31.


#74
Rookie_2

Rookie_2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 12.02.2017
Arabii mancau rahat de camila incalzit la foc de rahat de camila. S-au "civilizat" abia cand i-au cucerit pe Persi si in cateva secole au invatat ce-i aia apa calda. Dupa ce i-au cucerit si pe indieni au invatat si sa numere. Imbecilitatile wikipedia referitor la arabi nu mai conving decat pe cei slabi de minte. Este echivalentul pakistanezilor care peste 500 de ani o sa sustina ca au construit Londra. Algebra, astrologia - totul au preluat de la Persi si de la ceilalti cuceriti

PS: sa nu-i zici vreunui arab ca nu-i alb si o sa-ti taie gatul :)

View PostI2O, on 31 mai 2019 - 21:07, said:

Soros e doar lacheu de serviciu, alții mult mai puternici sunt in spatele lui sigur i-au promis ceva tare de tot pentru toate astea...poate chiar prelungirea vietii

Ca se vrea sau se si crede imortal, asta e clar.  Ca sunt si altii ca el dar stau mai in umbra, si asta e clar. Dar tot niste nenorociti nascuti pe aceasta planeta sunt. Cand o crapa Soros ramane fi-su, si fundatia lui nenorocita cu mai toata averea - a transferat 18 MILIARDE de dolari in 2017. Dar cand se va intampla, ma imbat rau, rau.

#75
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostRookie_2, on 31 mai 2019 - 21:40, said:

Arabii mancau rahat de camila incalzit la foc de rahat de camila. S-au "civilizat" abia cand i-au cucerit pe Persi si in cateva secole au invatat ce-i aia apa calda. Dupa ce i-au cucerit si pe indieni au invatat si sa numere. Imbecilitatile wikipedia referitor la arabi nu mai conving decat pe cei slabi de minte. Este echivalentul pakistanezilor care peste 500 de ani o sa sustina ca au construit Londra. Algebra, astrologia - totul au preluat de la Persi si de la ceilalti cuceriti

PS: sa nu-i zici vreunui arab ca nu-i alb si o sa-ti taie gatul :)



Ca se vrea sau se si crede imortal, asta e clar.  Ca sunt si altii ca el dar stau mai in umbra, si asta e clar. Dar tot niste nenorociti nascuti pe aceasta planeta sunt. Cand o crapa Soros ramane fi-su, si fundatia lui nenorocita cu mai toata averea - a transferat 18 MILIARDE de dolari in 2017. Dar cand se va intampla, ma imbat rau, rau.
Ai perfecta dreptate

#76
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postxyz_forever, on 20 mai 2019 - 13:56, said:

http://www.unz.com/g...rain-diversity/
si diferente rasiale intre europeni
http://www.unz.com/g...rain-diversity/
si intre rase diferite
Problema e ca ori de cate ori se discuta despre rase, se invoca superioritatea rasei albe nordice. In primul link doar despre asta este vorba; despre cat de destepte si deosebite sunt populatiile desprinse din rasa alba nordica. Degeaba se mandresc unii colegi pe aici ca fac parte din rasa alba, pentru ca populatiile blonde si inalte (lol) nu ne invita si pe noi la masa lor, incluzandu-ne in categoria nonarienilor. Posted Image

View PostI2O, on 31 mai 2019 - 15:31, said:

Eu sunt mandru ca m-am nascut din rasa alba si civilizata pe cand africanii si arabii sunt niste barbari...si nu o spun eu o spun omorurile si toate nenorocirile care le fac zi de zi
Nu pot sa nu fiu mandru ca fac parte din rasa cea mai dezvoltata,educata si civilizata de pe mapamond
Rase au existat de cand sa format pamantu asta,exista si in prezent si vor exista si in viitor,la fel cum au existat rase proaste si destepte in trecut asa exista si acum si vor exista si pe viitor
Cine neaga asta,neaga adevaru gol golut....

Ce intelegi tu prin rasă? Rromii, indienii, turcii, sirienii, astia din ce rasa fac parte?
In zilele noastre cat de stiintifica este ideea ca unele rase sunt superioare cognitiv-biologic altor rase?
Cum putem verifica aceasta idee?
Mai degraba unele populatii sunt superioare altor populatii, si nu neaparat biologic ci doar cultural.
Da, suedezii ne sunt noua, românilor, superiori dpdv cultural. Dar oare ne sunt superiori si dpdv cognitiv?
Mai clar, suedezii sunt mai dezvoltati ca noi dpdv economic pentru ca ne sunt superiori dpdv genetic?

La randul nostru, noi o ducem mai bine decat sirienii. Oare pentru ca le suntem superiori genetic?
Biologia spune ca procesul evolutiv al organismelor este lent si anevoios. Sa retinem asta!
Nu cred ca dacii erau inferiori cultural vikingilor. De fapt, in acea vreme majoritatea populatiilor europene aveau cam acelasi nivel cultural.
Pe de alta parte, dacii si stranepotii lor au purtat de zece ori mai multe razboaie decat vikingii si stranepotii lor. Suedezii se mai bateau pe acolo cu neamurile lor; românii erau nevoiti sa se confrunte tot timpul cu armate de +100 de mii de indivizi. Pe la 1900 populatia României era de aproximativ 6 milioane pe cand populatia unor state din vest, cum ar fi Germania, era de 55 de milioane. Asadar e clar ca o tara ca Germania avea de unde sa isi aleaga soldati, muncitori, cercetatori cu ajutorul carora sa domine alte populatii.

In antichitate, nicio populatie europeana nu a reusit sa dezvolte o cultura precum cea a mayasilor, de exemplu. Diferenta intre mayasi si europenii antici ar fi ca diferenta intre olandezi si albanezi. Nici nu mai are rost sa-i aduc in discutie pe chinezi, indieni, egipteni, perși etc.
Chiar daca grecii și romanii sunt incadrati in rasa europeana, ei totusi sunt diferiti ca infatisare si temperament față de rasa germanică. În plus, stramosii germanicilor au ocupat Europa inca din paleolitic. Pe cand stramosii grecilor si romanilor vin de undeva dintr-o zona unde se putea umbla tot timpul anului in pielea goală, intrucât grecii și romanii erau/sunt mai inchisi la culoare decat germanicii. Germanicii sunt albi pe intreaga suprafata a corpului, neavand niciun pic de bronz - asta inseamna ca stramosii lor au stat tot timpul imbracati, intr-o clima foarte rece.

Lipsindu-i pe germanicii antici de cultura greco-romană, acestia nu rămân decat niste barbari comparativ cu mayașii. De altfel, Hadrian chiar a construit un zid care sa protejeze imperiul contra barbarilor. Si totusi, se spune, *da, dar europenii au reusit sa aduca civilizatia pana in clipa de față, iar celelalte civilizatii au stagnat undeva in evul mediu cel mult, iar mongoloizii au copiat de la europeni*.
Cultura si civilizatia greco-romană era una de secol 20 - 21. Si nu exagerez deloc, cu exceptia calculatoarelor si motoarelor, greco-romanii aveau un stil de viata comparabil cu stilul de viata al oamenilor din ziua de azi! Germanicii au preluat ca stil de baza acest model si au tot incercat sa il dezvolte. Si, intr-adevar, l-au dezvoltat. Dar nu l-au inventat ei, asta-i smecheria. Pe când românii erau macelariti de razboinicii asiatici (si nu numai), germanicii dezvoltau relaxati aplicatii ale teoremei lui Pitagora. Sau studiau democratia inventata de greci. Ori dreptul roman, poftim. La randul lor, grecii si romanii au preluat tot ce era mai bun si mai interesant din cultura popoarelor antice. Iar germanicii au preluat totul de-a gata, pretinzand astazi ca ei au inventat umanitatea!

Trebuie sa mentionez faptul ca Suedia sau Germania sunt mult mai bine plasate dpdv climatic si geopolitic decat Siria, sa zicem.
Asadar am reusit sa explic diferentele economice si culturalte dintre populatii, nu folosindu-ma de explicatii biologice deterministe, batute in cuie, ci tot de explicatii ce tin de cultură. Este adevarat ca indivizii nu sunt trasi la indigo, ca exista diferente biologice intre indivizi, insa aceste diferente pot creste sau se pot estompa in timp cu ajutorul culturii. O populatie poate evolua dpdv cognitiv datorita culturii, insa isi poate pierde relativ repede atuurile dobandite daca renunta la cultura sau daca se incruciseaza prea mult genetic sau cultural cu indivizi ce provin din populatii lipsite de cultura generatii de-a randul. Ca o comparatie, faci greu muschi, insa îi pierzi repede daca nu te tii de antrenament.

Edited by Cristi_E, 01 June 2019 - 10:31.


#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Posteiffel, on 30 mai 2019 - 15:50, said:

Uite "albul" de bastina din majoritatea articolelor mentionate de tine.
Astia sunt bastinsii din US.

Problema este ca astia au fost bastinasi la venirea albilor doar ca, din cate se pare, nu au fost bastinasi mereu in America. La randul lor cand au ajuns acolo (cel mai probabil prin Alaska, pe vremea cand era legata de Siberia) au masacrat o alta populatie, mai veche decat ei.

View PostCristi_E, on 01 iunie 2019 - 10:08, said:

Rromii, indienii, turcii, sirienii, astia din ce rasa fac parte?

Din mai multe rase, pentru ca toti cei enumerati de tine sunt natiuni in sens politic, nu au o origine omogena. E ca si cum ai intreba din ce rasa fac parte americanii.

Sa-i luam pe rand.

t- iganii- sunt o adunatura de triburi care au migrat impreuna din India, Pakistan, Caucaz, Orientul Mijlociu, catre Europa. Cei mai multi s-au oprit in Asia Mica (Turcia de astazi), restul au continuat catre Europa, in masura in care li s-a permis sa se aseze. Pe teritoriul romanesc li s-a permis accesul doar ca robi. La vremea respectiva liderii lor au acceptat.

indienii - astia sunt una dintre cele mai vechi civilizatii, ce inglobeaza populatii diferite rasial (aia din sud arata complet diferit de cei din nord).

turcii - aia adevarati, adica cei din tribul lui Osman sunt destul de putini. Imperiul Otoman era un amalgam de populatii. Multi sunt indo-europeni, foarte apropiati genetic de noi.

sirienii - Siria este condusa de o minoritate. Ei sustin ca sunt minoritari doar in sens religios dar realitatea este ca alawitii sunt diferiti de arabi si din punct de vedere genetic (din motive evidente nu vor recunoaste niciodata dar e suficent sa te uiti la ei sa-ti dai seama). Pe langa aceste doua populatii mai traiesc si kurzi in Siria (destul de multi).

Am pus si o fotografie cu membrii unui trib alawit. Sa fim seriosi nu sunt arabi.

Attached Files


Edited by razor01, 01 June 2019 - 11:24.


#78
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postrazor01, on 01 iunie 2019 - 11:13, said:

north india and south india

Da, am auzit si eu ca in India exista o populatie alba...
Insa populatia aia alba, dupa cum se poate observa, nu are trasaturi nord-europene, ci tot asiatice, adica asa mai rotunjoare, nu patratoase, cum au nord-europenii. Am cautat pe facebook indivizi din India de Nord si am vazut ca de fapt sunt de toate culorile si acolo, insa, da, sunt si albi. Clima in India de Nord; verile ating chiar si 49 de grade, iar iernile se invart undeva in jurul la 0 grade. Culmea, in sud verile nu sunt atat de calduroase, insa cei din sud sunt mai bronzati decat cei din nord.

Cine stie cum s-au albit indienii aia, probabil de la englezi. Asa pot sa iti arat fete din Indonezia, care aduc mult cu fetele din România. Cum se explica acest fapt? Olandezii au stat vreo 3 secole prin Indonezia, si e clar ca unii olandezi s-au combinat cu unele indonezience, rezultand indivizi euro-asiatici. Asa si la noi; mongoloizii s-au combinat cu europence, rezultand euro-asiatici. Uite cateva poze cu indonezience:

Attached Files

  • Attached File  a.jpg   75.86K   6 downloads
  • Attached File  b.jpg   60.35K   6 downloads
  • Attached File  c.jpg   83.34K   6 downloads
  • Attached File  d.jpg   61.3K   6 downloads


#79
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Le incurci. Nu sunt albi in sensul de rasa alba (caucazieni). Nu s-au albit, asa au fost de la bun inceput, India este un amalgam de populatii cu origine diferita.

Cum sa se albeasca de la englezi? Posted Image

Nici daca migra toata Europa in India nu reuseau sa-i ,,albeasca'' pe aia la cat de multi sunt.

View PostCristi_E, on 01 iunie 2019 - 11:56, said:

Olandezii au stat vreo 3 secole prin Indonezia, si e clar ca unii olandezi s-au combinat cu unele indonezience, rezultand indivizi euro-asiatici.

Nesemnificatv, probabil 0.1% din populatia acelei tari.

#80
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postrazor01, on 01 iunie 2019 - 12:01, said:

Le incurci. Nu sunt albi in sensul de rasa alba (caucazieni). Nu s-au albit, asa au fost de la bun inceput, India este un amalgam de populatii cu origine diferita.
Pai da, nu sunt albi in sensul de rasă albă. Si oricum, ăia nu reprezinta nici 1% din populatia tarii.
Cum si de unde au aparut atatea tipologii umane, avand in vedere ca savantii evolutionisti spun ca toti oamenii se trag dintr-o populatie de maxim trei mii de indivizi?

Edited by Cristi_E, 01 June 2019 - 12:22.


#81
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
eu stiu ca sunt 4 mari rase pe pamant...albi, negri(africani), rosii (indieni americani) si galbeni (asiatici). Nu stiu daca cei mai maro au ei rasa lor

#82
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postjimi91, on 30 mai 2019 - 16:07, said:

rasa alba a fost dintotdeauna considerata cea mai frumoasa Posted Image
Ia pune cateva poze cu exemplare frumoase din rasa alba, sa vedem si noi!

View Postjimi91, on 01 iunie 2019 - 12:33, said:

eu stiu ca sunt 4 mari rase pe pamant...albi, negri(africani), rosii (indieni americani) si galbeni (asiatici). Nu stiu daca cei mai maro au ei rasa lor
Sunt prea amestecate rasele in ziua de azi, mai ales cea alba. Exista indivizi ce inglobeaza trei sau patru rase in ei.

Edited by Cristi_E, 01 June 2019 - 12:42.


#83
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HjSh_esW9W4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#84
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
am totusi o intrebare....poate stie cineva raspunsul, din punct de vedere genetic, oare albul castiga ? orice rasa combinata cu rasa alba, ne da ceva mai alb ? Ii includ aici si pe asiatici (ma refer la ochii lor)...li se deschid ochii mai mult :)), se pierde in timp aceasta trasatura ?

#85
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015
Sunt prea amestecati ăia si oricum, toti arata bine. Asiaticii aia au trasaturi europene, negrii sunt de fapt mulatri, iar europenii ăia sunt o amestecatura de populatii europene. Nici nu mai e vorba de rase acolo ci de gusturi personale.

Negru e gena dominanta, iar albul e gena recesiva. Din negru si alb iese mulatru. Din alb si galben iese o combinatie de trasaturi mai mult sau mai putin fericita. E o loterie. Din negru si galben, la fel, loterie.

#86
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
ai urmarit clipul ? ai inteles despre ce e vorba ? nu vorbim despre acei actori...sunt doar recuzita in acel clip....

Datele din acel clip spun ca, albul e considerat mai frumos :)

Edited by jimi91, 01 June 2019 - 13:48.


#87
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postjimi91, on 01 iunie 2019 - 13:48, said:

Datele din acel clip spun ca, albul e considerat mai frumos Posted Image
Nu albul pur ci albul mixat. Aia din recuzita sunt albi mixati. Care alb e considerat cel mai frumos, albul urat sau albul frumos?
Crezi ca nu exista si albi urati? Tot nu am inteles ce inseamna pentru tine alb. Pune niste poze cu albi frumosi.

Edited by Cristi_E, 01 June 2019 - 13:54.


#88
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostCristi_E, on 01 iunie 2019 - 13:53, said:

Nu albul pur ci albul mixat. Aia din recuzita sunt albi mixati. Care alb e considerat cel mai frumos, albul urat sau albul frumos?
Crezi ca nu exista si albi urati? Tot nu am inteles ce inseamna pentru tine alb. Pune niste poze cu albi frumosi.

Ba da...urati cu urati, frumosi cu frumosi...ce naiba mai...aia din clip sunt doar recuzita, sa explice mai clar datele....

Conform datelor, rasa alba e mai dorita de ceilalti...na, ca sa nu zic mai frumoasa :)

#89
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,038
  • Înscris: 31.03.2015

View Postjimi91, on 01 iunie 2019 - 13:56, said:

Conform datelor, rasa alba e mai dorita de ceilalti...na, ca sa nu zic mai frumoasa Posted Image
Am inteles, dar na, defineste rasa alba. Na, uite indivizi din rasa alba. Ce parere ai?

Attached Files

  • Attached File  ad.jpg   201.65K   1 downloads
  • Attached File  ae.jpg   39.99K   1 downloads
  • Attached File  c.jpg   49K   2 downloads
  • Attached File  de.jpg   122.85K   2 downloads

Edited by Cristi_E, 01 June 2019 - 14:08.


#90
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
vrei sa spui ca rasa alba are si alte origini (mai ai putin negru, putin asiatic)...ca ne-am combinat in mii de feluri...da, asa e. Adica, nu am ce sa combat, astea sunt datele :)


Eu am spus doar ca, indiferent de origini, tot albul e considerat mai frumos...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate