Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

merita sa pastrez tableta?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
@buyonevideo eu nu folosesc facebook si nici alte retele sociale doar ca ma enerveaza sa astept pana revine curentul pt ca vreau sa pot intra oricand pe net in alta ordine de idei am returnat tableta si mi-am luat second un tel 4g aici sunt offtopic dar poate cineva sa-mi spuna ce sa fac cu o mica problema? telul are un conector ciudat care nu-i microusb si cineva mi-a zis ca e usb-c asa ca am imprumutat un cablu detasabil usb-c si merge dar telul se incarca f. incet.
trebuie sa cumpar un incarcator usb-c?

#38
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ce telefon ?
Ce scrie pe incarcatorul tau, citi mAH sau AH ?!
Cu cit e mai mare (500, 1000, 2000, 5000, respectiv 1, 2, 5) cu atit se incarca mai repede.
Nu e problema ca ar fi prea mult 5000 / 5, este OK.
Sau poate e bulita bateria sau mufa de incarcare....
Sau multe chestii, e second hand.
Cit ai dat pe el ?

Edited by buyonevideo, 31 May 2019 - 15:57.


#39
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
e un motorola g6 plus stiu e chinezesc da' m-am saturat sa iau numai teluri cu specificatii modeste am dat 650 pe el si asta fara accesorii. pe incarcatorul meu scrie 5v 2a e de la telul asus pe care l-am avut si am bagat in el cablul usb-c pe care l-am imprumutat si cum ziceam merge dar se incarca greu motorola care are bateria la 3200 mah si asta nu inteleg de ce pt ca asusul avea chiar mai mult la baterie cam 4000 mah si se incarca bine cu incarcatorul asta.

#40
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Deci, Motorola G6 Plus secand hand fara accesorii la 650 d elei, se pare ca sint unele probleme cu bateria.
Sau Nokia sau Honor, nou nout, 2 ani garantie, tot la 650 de lei, cu accesorii, cam 99% aceleasi caracteristici si garantie, am zis de garantie ?!
https://www.emag.ro/...ntre-15-si-650/

Revenind la problema noastra, incarcatorul pare ok, este de 2 amperi.
Daca merge bine cablul la alt telefon, posibil sa fie problema de la Motorola (alt defect), de la bateria Motorola sau de la mufa Motorola.
Nu exista incarcator USB-C, aia e mufa si alte alea.
Incarcatorul in sine e tot ala.
Dar nu strica sa probezi alt incarcator.
Sau poate nu e nici o problema, poate asa se incarca el.
Ce inseamna greu, cit de greu se incarca ?

Pe de alta parte, nu ai rabdare sa revina curentul :)
Buna asta.
Deja am intrebat: cit timp este luat curentul si cit de des..... ?

Edited by buyonevideo, 31 May 2019 - 16:47.


#41
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
pai a durat cam 4 ore sa ajunga de la 30% la 99% la incarcare ti se pare normal? poate ar trebui sa incerc alt cablu usb-c? cat despre curent se intrerupe aleator sunt zile in care nu cade deloc si zile in care se intampla si de 2-3 ori si ma enerveaza la culme.

#42
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
dar in ce oras locuiesti de cade asa des curentul?

#43
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 abulafius43, on 31 mai 2019 - 17:52, said:

pai a durat cam 4 ore sa ajunga de la 30% la 99% la incarcare ti se pare normal? poate ar trebui sa incerc alt cablu usb-c? cat despre curent se intrerupe aleator sunt zile in care nu cade deloc si zile in care se intampla si de 2-3 ori si ma enerveaza la culme.
4 ore de la 30 la 99% mi se pare chiar foarte OK !!!!
Pai, serios, tu cit de repede ai vrea ?
Vezi ca iar raspunzi cite jumate si e incredibil de enervant.
Fostul telefon cit de repede se incarca ??

In unele zile s eia de 2-3 ori curentul, OK.
Vezi ca iar raspunzi cite jumate si e incredibil de enervant.
Si cit dureaza aceste caderi de curent ?

Si, concret, in afara de un oarecere OCD (ca TREBUIE sa STII tu ca POTI sa intri online ORICIND), concret, chiar ai nevoie NEAPARAT, in EXACT acele 2-3 momente de internet ?

#44
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
poti sa zici ca e ocd de fapt curentul nu cade asa des cam o data la cateva luni dar cand cade poate sa tina cateva ore de aici obsesia mea sa am alternative pt cazul asta. fostul tel avea o baterie mai mare (4000 mah cum am mai zis) da' parca se incarca mai repede in niciun caz in 4 ore cel mult 2-3 dar cred ca aici e de vina cablul ce l-am imprumutat nu e chiar un usb-c e un microusb ce are la capat un adaptor care atarna de el si-l poti conecta la microusb si astfel devine usb-c deci solutia e clara sa cumpar un usb-c propriu-zis ai vreo recomandare?

#45
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
problema e ca incarcatorul si telefonul nu se inteleg. Din cauza asta telefonul restrictioneaza curentul de incarcare la 500mA. USB-C suporta vreo 3A minim dar poate merge pana la 5A. Tie ti se incarca 70% din capacitate in 4h. Adica 0.7x3000=2100mAh  adica cca 500mAh intr-o ora. Cred ca e suficient un cablu usb-c fara adaptoare daca incarcatorul e ok si semnalizeaza ca poate da curent desi nu ar strica unul de 3A. Daca treaba asta nu te afecteaza nu merita sa strici banii, se poate incarca foarte bine si lent peste noapte.
Tableta aia Samsung era buna de vazut filme pe Netflix de ex nu doar ca sa intri asa pe net. e buna si pentru asta dar filmele se vad foarte bine. Dupa primele postari am crezut ca de aste te afecteaza lipsa 4G, ca atunci cand nu esti acasa nu poti sa te uiti la filme, ulterior abia am inteles ca e vorba de OCD.

Edited by chilly willy, 01 June 2019 - 14:47.


#46
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Ia un cablu, doar cablu, si vezi cum merge

#47
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Ce sa faci cu cablul?

#48
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sa si-l bage in.... telefon un capat si in incarcator celalalt capat.
Tu ce credeai, pervers mic ce esti ?! ;)

#49
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
si acum urmarea am luat un cablu nou usb-c samsung si s-a incarcat cu el telul de la 15% pana la full in vreo 2 ore jumate fata de 4 ore inainte deci problema era cablul imprumutat. cum ar zice englezul acum e case closed pacat totusi de tableta ca era buna si ar fi fost excelenta daca avea si 4g dar asta-i ce e mai bun costa mai mult.

#50
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pastrai tableta aia, luai orice telefon smart cu 4g, faceai hotspot - cred ca s-a mai spus solutia asta mai sus.

#51
abulafius43

abulafius43

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 19.11.2013
acum am ajuns in posesia unei tablete pe langa tel dar si la asta se aplica intrebarea din titlu si anume daca merita s-o pastrez pt ca e o huawei mediapad t3 si stim ca huawei e cam certat cu americanii si in plus spioneaza la greu asa ca parca nu-mi prea vine s-o pastrez desi e 4g cu android 7 ecran mare dar rezolutie mica parca 1280x800. stiu poate ca exagerez dar dupa ce am tot citit despre scandalul cu huawei ma cam strange la inima cand ma gandesc la produsele lor.
ar trebui s-o pastrez sau nu?

#52
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Esti american ?
Ai ceva care merita spionat ?
Eu cred ca NU si NU.
Plus ca au inceput sa dea inapoi, si google, si microsoft, in chestia asta cu "interzicerea" huawei.
Eu am primit update de securitate google la telefon Huawei acum citeva zile, al 4-5-lea in 4 luni, deci totul este OK.

Cit despre cestiile tehnice... daca tu esti satisfacut.. pastrez.
Daca nu, nu.
E simplu, nu crezi ?!
Cum vrei sa stim noi daca tie iti convine chestiile alea ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate