Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Redesign site - Facut mobile responsive

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lixor

lixor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2008
Salutare,

Am nevoie de cineva care sa modifice siteul www.ecupidon.ro si sa-l faca mobile responsive.

Cind a fost realizat siteul layoutul a fost gindit pt. desktop, asa ca nu e obligatoriu sa fie identic cu cel actual, ideea e ca elementele sa se pastreze si sa fie intuitiv si usor de folosit pe telefoanele mobile:
- bannerul orizontal viitor responsive care acum este 728x90 daca nu e in top header stinga poate fi si pe mijloc, sub header
- meniul vertical de cautare daca nu e in stinga ca acum poate fi si pe orizontala (sub bannerul orizontal)
- banner vertical in dreapta cum e si acum
etc.

Designul actual nu este facut pe baza de template, codul html este intercalat cu cel php.

Pe cei interesati ii astept cu un mesaj privat aici sau pe mail la contact@ adresa siteului.

Multumesc!

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlixor, on 28 mai 2019 - 14:43, said:

Designul actual nu este facut pe baza de template, codul html este intercalat cu cel php.
Ai cateva optiuni:

- sa accepti programatori mediocri dar ieftini care vor accepta asta, si care iti vor face greseli si cu care proiectul va depasi termenul si bugetul
- sa bagi in acelasi proiect si separarea business logic de afisare, ca sa atragi programatori mai competenti; proiectul va dura mai mult de cat iti imaginezi tu, dar va fi mai fara greseli si "proiectul" vor fi defapt doua proiecte care iti vor asigura mentenabilitatea pe termen lung si vor scade technical debt.


Ar fi bine sa postezi aici pe care dintre optiune o alegi, ca sa atragi candidatii potriviti.

Succes!

#3
lixor

lixor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2008
Mi-am dat seama de acum citeva saptamini, de cind am inceput sa ma gindesc ca siteul trebuie neaparat refacut, ca startul a fost prost si initial am vrut sa cumpar unul din multele scripturi noi de pe piata pe care sa-l customizez dupa nevoile mele. Din discutiile avute cu altii stiam ca venind cu un nou script, cu o noua structura a paginilor si restul, cu siguranta o sa pierd tot traficul din Google si nu doresc asta. Faceam redirect la pagini, dar nefiind sigur ca totul va fi ok si chiar faptul ca nu stiam cum o sa se comporte noul script m-au facut sa aleg varainta in care sa-l refac pe cel actual.

Evident ca nu e de dorit prima varianta, dar doar pe baza celor doua solutii ale tale, cea de-a doua cred ca este ca si cind as face siteul de la zero, iar asta sunt sigur ca ineamna un buget mult, mult mai mare decit era prevazut doar pt. un "redesign".

Iti multumesc pt. raspuns, OriginalCopy, pt. ca ai pus problema asa si intr-un fel ma faci sa reiau in calcul ideea mea initiala de script nou si mutat baza de date pe el.

#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlixor, on 28 mai 2019 - 20:53, said:

Mi-am dat seama de acum citeva saptamini, de cind am inceput sa ma gindesc ca siteul trebuie neaparat refacut, ca startul a fost prost si initial am vrut sa cumpar unul din multele scripturi noi de pe piata pe care sa-l customizez dupa nevoile mele. Din discutiile avute cu altii stiam ca venind cu un nou script, cu o noua structura a paginilor si restul, cu siguranta o sa pierd tot traficul din Google si nu doresc asta. Faceam redirect la pagini, dar nefiind sigur ca totul va fi ok si chiar faptul ca nu stiam cum o sa se comporte noul script m-au facut sa aleg varainta in care sa-l refac pe cel actual.

Evident ca nu e de dorit prima varianta, dar doar pe baza celor doua solutii ale tale, cea de-a doua cred ca este ca si cind as face siteul de la zero, iar asta sunt sigur ca ineamna un buget mult, mult mai mare decit era prevazut doar pt. un "redesign".

Iti multumesc pt. raspuns, OriginalCopy, pt. ca ai pus problema asa si intr-un fel ma faci sa reiau in calcul ideea mea initiala de script nou si mutat baza de date pe el.
Atunci vrei ceva cu structura bazei de date asemanatoare. Estetica nu prea te intereseaza, ca aia o poti face (de la zero) sa fie destul de asemanatoare cu ce ai acum - adica dpv SEO nu te afecteaza asa mult.

Insa o schema a bazei de date mult prea diferita te afecteaza.

#5
lixor

lixor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2008

View PostOriginalCopy, on 28 mai 2019 - 21:55, said:

Atunci vrei ceva cu structura bazei de date asemanatoare. Estetica nu prea te intereseaza, ca aia o poti face (de la zero) sa fie destul de asemanatoare cu ce ai acum - adica dpv SEO nu te afecteaza asa mult.

Insa o schema a bazei de date mult prea diferita te afecteaza.

Personal nu am lucrat niciodata intr-o firma din domeniu, am fost autodidact si am facut totul din pasiune. Si desi sunt de foarte multi ani in domeniul asta, cind vin astfel de momente se vad limitarile mele.

Nu stiu cum ar face cineva cu experienta, insa iata cum gindeam eu atunci cind voiam sa vin cu un nou script:

Detin si versiunea de domeniu e-cupidon.ro. Ma gindeam sa urc noul script acolo si sa import numai utilizatorii (datele lor de la profil si descrierea) din baza actuala de date, plus poza principala, fara nimic altceva.

Apoi in siteul actual interzic orice noua inscriere si postez un mesaj in care sa informez toti membrii actuali ca avem o noua versiune a siteului si ca ei au o luna de zile sa zicem sa-si mai verifice mesajele etc. pe actuala versiune a siteului. Tot printr-un mesaj postat pe siteul actual le-as putea explica cum in noua versiune moderna, optimizata pt. mobil etc. nu au fost importate albumele foto si mesajele, listele de prieteni etc. As scrie ceva frumos, cum in anii de existenta ne-am gindit intotdeuana la utilizatori etc. siteul fiind 100% gratuit, iar acum le cerem si noi ajutorul si dorim ca ei sa-si urce din nou pozele, sa-si ia adio de la mesajele vechi etc. As apela la intelegerea lor.

Dupa o luna as muta noul site inapoi pe domeniul ecupidon.ro, as face redirecturile pt. SEO (pe e-cupidon.ro poate ar trebui si sa-i dau sa nu-l indexeze in motoarele de cautare) sau l-as lasa pe e-cupidon.ro si dupa ce as inchide siteul actual as pune redirecturile catre noul domeniu, desi eu tot pe cel actual as vrea sa-l tin.

Atunci nu as mai tine cont de structura bazei de date si n-as mai avea de facut altceva decit sa aleg unul dintre cele doua scripturi pe care am pus ochii si sa sper ca fac alegerea corecta.

Cum ti se pare ideea?

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlixor, on 28 mai 2019 - 23:17, said:

Ma gindeam sa urc noul script acolo si sa import numai utilizatorii (datele lor de la profil si descrierea) din baza actuala de date, plus poza principala, fara nimic altceva.
[...]
Cum ti se pare ideea?

Foarte proasta. Cea mai importanta componenta din SEO e sa iti pastrezi utilizatorii fericiti. Nu asa iti tratezi utilizatorii.

Pentru utilizatori, trecerea trebuie sa fie transparenta.

Nu incerca sa inventezi scurtaturi pentru a nu plati tehnical debt acumulata, ca vei transforma un site profitabil (presupun), intr-unul pe pierdere. Sau iti vei intarzia cresterea cu 1-2 ani.

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Presupun ca cel mai mult te sperie costul financiar la solutia 2 pe care am spus-o in prima mea postare.

Dar exista metode de abordare. De exemplu faci un plan pe 2 ani, si iti iei un programator part-time de incredere. Esalonezi costurile asa incat sa-ti permiti.

#8
lixor

lixor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.05.2008

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 17:07, said:

Presupun ca cel mai mult te sperie costul financiar la solutia 2 pe care am spus-o in prima mea postare.

Intr-adevar. Pt. ca sunt sigur ca ar fi aceleasi costuri ca si cind as face un site nou, iar din perioada in care cautam sa fac asta, acum citiva ani, cam stiu cum stau lucrurile.

View PostOriginalCopy, on 29 mai 2019 - 17:07, said:

Dar exista metode de abordare. De exemplu faci un plan pe 2 ani, si iti iei un programator part-time de incredere. Esalonezi costurile asa incat sa-ti permiti.

Asta nu este o solutie. Traficul pe site dinspre mobile l-a depasit pe cel dinspre desktop, iar membrii noi renunta destul de repede. De la ultimul update Google am pierdut si foarte mult din trafic, tot din cauza asta. A fost greseala mea pt. ca am asteptat prea mult sa fac modificarea necesara, dar asta a fost tot din cauza faptului ca nu stiam cum sa procedez.

Ar mai fi poate si posibilitatea sa iau unul din scripturile de care ziceam in postul anterior si sa angajez pe cineva sa-l modifice si sa faca tranzitia asta transparenta. Sunt sigur ca as reduce mult din costuri comparativ cu realizarea unuia nou, iar timpul in care noul site ar fi gata, mult mai mic.

Iti multumesc pt.timpul acordat!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate