Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Anycubic i3 Mega / Mega-S

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#55
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostAdm, on 01 iunie 2019 - 19:17, said:

Sunt Ok aceste setari?
Nu am imprimanta asta dar iti recomand sa modifici la:
Retraction distance 1.6 (sau cu probe intre 1.5-2.3)
Retraction vertical lift 0.1 (pana la 0.6) si
Retraction speed 3300 mm/min

#56
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Blah, am uitat sa bifez Structure Suport, deci ma intreb ce va iesi la barile orizontale, si la plafon...

Pe de alta parte, daca le bifam, ce facea oare?

Attached Files



#57
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Mai bine fara decat automat, ca iti umplea interiorul de structura suport. Va face bridging cat va putea, e o experienta buna. Daca as pune suporti as face-o manual cat sa ii mai dau o zona de sustinere si sa reduc distanta de bridging, ceva in genul:

Attached File  Captură.JPG   232.08K   13 downloads

Observi ce bine a pus primul layer pt bridging ca sa reduca distanta fara suport.

Ca idee...
https://www.thingive...com/thing:19655

#58
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Incerc sa fac acel uboat urias, dar la sfaritul imbinarilor, imi apar artefacte ciudate

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   82.92K   20 downloads
  • Attached File  22.jpg   88.31K   25 downloads
  • Attached File  33.jpg   73.86K   22 downloads


#59
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
https://www.thingive...om/thing:184992

S-au mai plans cativa la comentarii de probleme ciudate cu geometrie adițională neasteptata, asa ca la un moment dat a aparut versiunea mai noua "reparata".

Singura ipoteza care imi vine in minte e ca suprafetele cu probleme (in special in pozele 2 si 3) pe care le arati au fost pe /spre  hotbed si n-au avut suport. Chiar pe aer nu poate tipari daca nu are bridging (suport la doua capete), asa cu unul doua trei layere  se curbeaza gravitational pana sa se raceasca si apoi restul se sprijina pe ele. Trebuiau puse ceva suporturi in genul din poze, depinde ce parte decizi sa pui pe HB.

Cu exceptia problemei mentionate arata chiar bine printurile, foarte curate suprafețele la exterior si la interior.

Attached File  Captură01.JPG   129.19K   5 downloads Attached File  Captură02.JPG   143.42K   6 downloads

Edited by SIR, 03 June 2019 - 20:22.


#60
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Erau portiunea de sus, deci aveau suport, asta e ciudat.
Ieri s-a oprit curentul, acum junioril stie sa scoata piesa, sa degreseze si sa dea drumul la urmatoarea piesa.

Folosesc versiunea 2014, reparata.

#61
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
Ce infill ai folosit în slicer? Nu cumva ai pus infill 100%, dacă e așa, trebuie sa stii ca infill-ul nu prea se foloseste mai mare de 50% și în mod normal e de ajuns unul de 5-10%. Zic astea pentru ca am vazut si la suportul ala ca parca era infill prea mare.

#62
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Infill-ul era pe la 25% daca s-a folosit S3D cu profilul dintr-un post precedent, dar așa ceva nu are cum sa fie de la infill. Cel care a făcut modelul a folosit un program 3d rudimentar, care o fi facut cine stie ce minuni de defecte in suprafete și care s-or fi concretizat în g-code in extruziune fără deplasare.

Imprimarea asta 3d nu e chiar plug&play, ceva abilități și hardware de modelism ar fi utile pentru o postprocesare de efect.

#63
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Infill este 15%, pt ca nu imi trebuie rezistenta deosebita la u-boat.
Am terminat lucrarea, rola de PLA a rezistat eroic, iar celelalte materiale ma asteapta sa ma joc cu ele, dar am fost ocupata cu alte proiecte.

Nu se imbina perfect, asa ca voi preda lucrarea socrului si copilului, pt a o lua la pila cu un Dremel :)

PLA se lipreste f bine cu Superglue, asa vorbeste netul.

#64
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Eu folosesc UHU 44310, lipește f bine PLA. Superglue nu prea da timp de potrivire/gandire si durează o zi pana imi dezlipesc degetele.

Am băgat si eu un Dremel in wish-list :).

#65
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Am folosit Picatura gel si a fost ok, dar cam scump pt 2 picaturi de lipici.

Acum se printeaza accesoriile (tunuri, elice etc).

Rola a rezistat eroic, acum isi da duhul, dar am destule materiale, timp sa am pt experimente.

Attached Files



#66
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Prima incercare cu ASA, s-a soldat cu warping pe baseplate.
Aba astept sa imi vina izolatia pt hotbed.

Am folosit 110C temperatura la hotbed.

Din ce am citit, am doua optiuni:
- crestere temperatura hotbed
- sa ii fac o cutie.

Acum regret ca am aruncat o cutie de carton, care ar fi fost perfecta pt acest scop, deci vad o masuta Lack in viitorul meu.

Attached Files



#67
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Cam asa au fost si primele mele incercari in ABS. Ce ajuta:
- Un raft (doar activezi optiunea, lasi setarile implicite) - la ce geometrie convenabila are suportul ala cred ca doar un raft ar fi fost suficient sa eviti warpingul, folosing combinatia 240/110 pe zona de asezare.
- Materialul (cat) mai cald (HE) pe zona de asezare pe HB. Poti face un split de proces cand incepe sa se micsoreze geometria si sa-i reduci apoi 5-10c la HE, pt a evita overheating.  Mai mult de 110c pe HB e rar folosit, poti genera "picioare de elefant" = greutatea piesei si supraincalzirea fac sa se deformeze piesa in zona de asezare.
- Enclosure sau temperatura cat mai constanta, fara curenti de aer (e.g. usa deschisa langa imprimanta) care fac instant warping.

#68
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Nu-s ce mi-a venit si am dat drumul la un Geralt of Rivia, PETG rosu semitransparent. Trebuiau intarite suporturile...

Si m-am apucat de pregatit trecerea la E3D V6, mod ceva mai complex ca include si lagare polimerice Igus, un BLTouch, ghidaj cinematic pentru cabluri (asta il facusem deja si la vechiul mod) etc, Nu stiu unde mai pun ledurile, dar cu problema materializata in fata o sa gasesc o solutie.

Attached File  Capture01.PNG   773.48K   38 downloads Attached File  Capture02.PNG   980.11K   38 downloads

Attached File  Capture03.PNG   816.72K   36 downloads

Edited by SIR, 08 June 2019 - 13:20.


#69
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
Geralt of Rivia gata Posted Image

Attached File  20190609_175840.jpg   290.07K   41 downloads

#70
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
1. Tu cum ai indepartat suportii?
2. Ce mod folosesti pt hotend?
Cand se duce hotendul original, vreau sa montez si eu Titan Extruder comandat de pe amazon, dar nu stiu daca mai merge cu mod-ul de aici.
Am comandat din china ventilatoarele respective.

#71
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 06.08.2005
E o placere sa scoti suportii facuti de S3D, pur si simplu jumatate zboara singuri cand iei piesa de pe HB. Apoi ii misti usor pe cei ramasi si cad. In comparatie: am si acum vreo doua piese cu suporti la care am folosit Cura si am renuntat sa ii mai scot, au ramas piesele "prizoniere" in suporti.

Linkul l-ai pus la un hotend (aproape) E3D V6. Merge cu modul ala, eventual iti mai trebuie un distanțier de vreo 6mm (trebuie masurata diferenta de inaltime dintre ele) ca pare sa fie facut strict pt hotend-ul J5 original al Anycubic-ului.

#72
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca am o problema cu over extruding si cand voi avea timp, voi reface calibrarea:

https://e3d-online.d...ibration_Guides
https://www.thingive...m/thing:3249319

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate