Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anycubic i3 Mega / Mega-S

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
De multa vreme eram interesata de 3D printing, dar sincer nu prea mai am timp de studiat chestii noi, mai ales atunci cand par cam haotice si de inceput.

Uitandu-ma pe preturile imprimantelor 3D si ce pot face, mi s-a parut educativ, deci am purces la intrebari pe forum si am comandat o imprimanta Anycubic Mega-S (cu livrare DHL, din CZ).

Am tot citit si vizionat videoclipuri pe youtube, asa ca am notat cateva posibile probleme si modificari ce pot fi aplicate:

1. Anycubic I3 Mega Improved Hotend Fanbox

15 Must-Have Anycubic i3 Mega Upgrades & Mods in 2019

2. Un Mosfet pt Hotbed (tot in link-ul de mai sus)

3. I3 Mega ULTIMATE upgrade guide

In functie de ce model de imprimanta imi vine, voi incerca sa o fac mult mai silentioasa.

4. Voi cumpara si clona de Titan 3D Extruder (set2)

Acum astept sa vina jucaria, si sa fac teste Posted Image

Manual Anycubic Mega
P.S. Voi incerca si Marlin Firmware.

Attached Files



#2
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
1. Mai sunt vreo 100 de modele de carcase de hotend pt Anycubic acolo, pe alese.

2. Merg si doua mosfeturi, pt hotbed si hotend. Dragut un comentariu: cica instalarea lor e "less annoying as putting out a house fire in the middle of the night".

3. OK, dar imprimanta asta produce rezultate excelente imediate, trebuie folosita o vreme asa cum e si apoi incepi sa simti ce si unde trebuie upgradata.
Modificarile pentru (relativa) silențiozitate (drivere TMC2208 si ventilatoare silentioase) vor fi da, probabil primele pe lista.
Si daca iti pui in minte sa termini cam toate upgradurile posibile vezi ca aproape puteai lua din banii pe care i-ai cheltuit o Prusa originala :) fara bataia de cap aferenta sumei de upgrade-uri.

4. Primesti un extruder Titan montat pe imprimata - mai vrei unul de rezerva? (Nu vad exact ce vrei, "page not found")

Ce simt nevoia sa mentionez la lista ta:

- Termistoarele din hotend cad la 100-150 de ore de tiparire, mai ales daca o folosesti pt ABS (240C) si nu prea se pot schimba. Hotend-ul complet e piesa de schimb la Anycubic, primesti unul de rezerva odata cu imprimanta dar nu strica sa mai comanzi vreo 5 din China la 5-6$ bucata. Eventual upgrade la un hotend E3D (V6) la 80EUR.

- A aparut un upgrade de firmware excelent pe Thingivers:
https://www.thingive...m/thing:3249319

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Avand in vedere ca piesele vin in 2  luni, prefer sa comand de pe acum.
Deci sa iau 2 MOSFETURI...

Ce am luat eu, e clasic Mega-S, nu cea cu Titan Exruder.

Am citit ca merita Titan Extruder + motorul de aici (set 2)

Alternativ, exista clona de Titan Extruder + Hotend (V6 sau Volcano)

Prusa 3D e frumoasa, dar e 999 EUR + 20 EUR transport din UE.
Mega-S este 300 USD ~ 268 EUR.

Asa, ochiometric as face urmatoarele upgrade-uri:
- izolare baza (0$, am de toate)
- 2 mosfet (17 USD)
- Titan Extruder, cu stepper motor si V6 hotend ~80 USD (clone)

E totusi o diferenta uriasa de bani.

#4
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
https://all3dp.com/1...inter-shootout/

Attached File  Captură.JPG   65.33K   15 downloads

(Clona de Titan clara in poza)

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Deci mega S are deja clona de Titan Extruder? Posted Image
Recomanzi sa cumpar un Hotend V6 (original sau clona)?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ol6QecdYUw0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Print pt 2 mosfeturi

#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,221
  • Înscris: 05.06.2002
resimti nevoia unei astfel de imprimante pe langa casa? cam ce ai avut pana acu de imprimat si n-ai avut cu ce? sau e mai mult de hobby. intreb pt ca m-am uitat si eu la jucariile astea, imi plac, dar parca n-as plati una ca sa imprim un fluier cu bila in interior...

Edited by Fane, 27 May 2019 - 06:16.


#7
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Hotend V6: eu am cumparat o clona de V6 care este absolut identica cu originalul - are inclusiv heat-break-ul de titan (de data asta Ti = materialul metalic, care are o conductivitate termica de ca 4 ori mai mica decat aluminiul sau otelul). Cand mi-o expira colectia de hotenduri Anycubic (7 in total, 3 au decedat, al 4-lea simt ca nu mai are mult) o sa-l montez pe ala.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
@Fane - functia creaza organul sau invers.

Da, e clar hobby, iar suma nu e impresionanta.
Sunt mai ingrijorata de locul unde sa o pun, mai ales ca inca nu l-am identificat inca.

@SIR - da link cu ce hotend V6 ai cumparat plz.

Candva o sa fac si o carcasa.

Mi-a placut cea care foloseste o masuta IKEA si plexy.
Problema este ca Mega S are prins in lateral mosorul cu materie prima, si iese din cadrul masutei lack.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oS7ZtBNh2hE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Turmberg3D - V6 Hotend Set mit 0.4mm Düse, Teflon Schlauch, Lüfter und Pushfit und Wärmeleitpaste für 1.75mm Filament (titan + teflon heatbreak) https://www.amazon.d...p_H4QsIY8evU2uT

Enclosure: mai simplu și mai cheap decat cutia aia de plastic care o pun eu pe imprimanta când tipăresc cu ABS nu se exista :) E și foarte practic sistemul, montarea/ demontarea durează sub 10 secunde.

#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ma uitam la asta

Daca nu incuc eu borcanele, am nevoie de versiunea 1.75 12V (prima versiune)

Care cutie de plastic? :D

Ma incurca rau noul mosor de la Mega-S

#11
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Da, 1,75mm și 12V.

Clona aia nu are heatbreak de titan, și ala e tot spielul la hotend-ul original E3D ca sa limiteze căldura care urca din blocul de încălzire.

Cutia se vede destul de bine in filmulețul care l-am postat cu Anycubicul tipărind ABS in topicul precedent.

Si mosoare găsesti cate vrei pe thingivers, majoritatea prost concepute ca ușurează invartirea mosorului. Trebuie să meargă greu, ca altfel filamentul se autodesfasoara și se încurcă apoi.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Ok, am comandat de pe link-ul tau.

#13
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
începe sa-mi fie ușor jena ca te-am sfătuit sa cumperi o Prusa asamblata Posted Image

Instrucțiuni de asamblare si ceva modificări de soft necesare:
https://e3d-online.d...e/V6 Assembly/6

Instalare: Este necesara o modificare constructivă la I3 Mega din cauza ca  hotend-ul original Anycubic este ușor mai lung decât cel de la E3D. Fără modificarea in discuție fluxul de aer de răcire a obiectului tipărit va fi dirijat sub zona de depunere activa fierbinte si fără răcire eficientă piesa de tipărit va începe la un moment dat sa curgă. Este si posibil ca blower-ul de răcire sa atingă el primul hotbed-ul din cauza diferenței de lungime. Sunt zeci de soluții de rezolvare pe thingiverse, majoritatea propunând o alta construcție pentru blower-ul de răcire. Am gasit o singura solutie care propune un mic distanțier, banal de tipărit, de montat intre suport si  hotend-ul E3D. O s-o verific ca e OK si postez linkul. Asta mi se pare de departe cea mai simpla rezolvare si vad ca avantaj ca păstrează posibilitatea de a folosi ambele hotend-uri după disponibilitate.



View PostFane, on 27 mai 2019 - 06:16, said:

... fluier cu bila in interior...


interesanta idee, daca o dezvolți și iei in calcul faptul ca ai avea posibilitatea de a crea camere multiple înseriate si/sau paralele, bile de diverse greutăți etc.  Cum zicea si Adm, odată ce stăpânești o capabilitate noua începi sa-i găsești întrebuințări. Acum dacă avem si un topic dedicat pentru 3D print cred ca pot da exemple de întrebuințări mai mult sau mai puțin uzuale:

- Am pus imprimanta într-o camera la subsol, unde aveam doar becuri montate in doze simple de plastic, urate. Având capabilitatea, am îmbunătățit si personalizat a’la Goa’uld :) estetica iluminării camerei.
Attached File  Captură2.JPG   120.34K   46 downloads Attached File  Captură3.JPG   102.49K   45 downloads Attached File  Captură5.JPG   132.84K   44 downloadsAttached File  Captură6.JPG   78.74K   44 downloads
- Un prieten pasionat de kitesufing m-a rugat sa-l ajut la dezvoltarea unui mic sistem de propulsie adițional, care sa complementeze tracțiunea in zilele cu vânt slab.
Attached File  Captură4.JPG   323.54K   48 downloads Attached File  Captură8.JPG   207.26K   47 downloads
- Nevasta se plângea de lipsa unui obiect decorativ pe mașina de cafea (s-ar putea totuși sa-i fi sugerat eu lipsa asta :)). A părut sincer incantata de rezolvarea oferita (sau a simulat extrem de credibil).
Attached File  Captură11.JPG   115.32K   45 downloads Attached File  Captură7.jpg   162.87K   47 downloads
- Porumbeii găsesc foarte pitoresc balconul meu de la mansarda. Am citit ca macheta unei păsări răpitoare ar ajuta. L-am ținut si pe băiețelul meu ocupat o după masa cu pictatul. N-am rezolvat încă cu porumbeii.
Attached File  Captură01.JPG   119.29K   50 downloads
- La munca discutam ideea unui disc de presiune bionic, tip membrana flexibila ranforsata. Am tipărit o forma simplista pentru a avea un suport tangibil pentru idei :)
Attached File  image003.png   183.59K   49 downloads Attached File  Captură10.JPG   119.01K   48 downloads
- Făcând probe cu materiale, extrudere si hotend-uri am tipărit o mulțime de bărcuțe si bufnite miniaturale. Am devenit popular printre copiii vecinilor si prietenilor.  


Sigur, se poate trai fără lămpi de plastic, fluiere cu bila si bătăile de cap aferente semi-pionieratului care domnește in domeniul asta. Si totuși domeniul e in efervescenta de când fabricarea aditiva a ajuns la costuri rezonabile si la o fiabilitate acceptabila. Mulți oameni au o creativitate latenta încătușata de lipsa posibilităților de exprimare si domeniul asta stimulativ si aproape hipnotic in funcționare aduce o soluție. Gata ca am început deja sa bat câmpii :)

Attached Files



#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Le iau pe rand.

1. Sa vina jucaria.
2. Sa vad unde o montez.
3. Sa printez prima jucarie si suportii pt MOSFET (deja i-am luat 2 buc de pe OLX).
Attached File  mosfet.jpeg   162.23K   20 downloads
4. Sa printez suportii pt cei 2 Mosfet.
https://www.thingive...m/thing:2934710
5. Sa montez Mosfet (trebuie sa fac rost si niste sarme)
6. Sa izolez hotbed-ul (mod).
7. Dupa ce ma joc cu PLA, o sa incerc ABS si PETG, dar intai trebuie sa le cumpar pe ultimele doua.
8. O sa incropesc si o carcasa, macar de teste la inceput.
9. V6 Hotend ma apuc abia dupa ce ma satur de Hotendurile originale.

Mi-am comandat de pe eMag niste ventilatoare silentioase.

Also, am comandat un Pi3B+ complet de pe Ali, inclusiv webcam.
Super ieftine, doar ca estimez rezervat 2 luni de livrare.

#15
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Vreau sa comand 5 buc TMC2208

Am inteles ca sunt mai multe versiuni, iar eu am gasit unii ce par a avea v3, dar cu doua optiuni:

- Direct (bauiesc ca e motul default)
- UART (ce pare mai complex de implementat)

https://www.aliexpre...3008357394.html
https://www.aliexpre...3013898949.html

#16
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Cumpara-le pe cele care vin cel mai repede.
Recomandate sunt FYSETC TMC2208 V1.2 Eu am Redrex Ultra-quiet TMC2208 V2.0

Trebuie setată tensiunea de alimentare, dar probabil ca stii asta.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
FYSETC TMC2208 V1.2 sa fie, dar mai repede nu prea se poate.

In China costa 19.04 USD (am avut cupon), in Ro nu exista, iar in Germania sunt 45 EUR

#18
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Un neamț scrie acolo ca le-a primit in 2 saptamani.

Ar merge si asta ca sa rămâi in zona profi Posted Image

https://www.aliexpre...2879369315.html

Edited by Adm, 28 May 2019 - 10:52.
link


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate