Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Hirsutism

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016
Bună seara! Am 21 de ani, iar de ceva timp (câțiva ani) am constat o creștere excesiva a părului în zone unde nu ar trebui sa existe păr mai deloc (sâni, gât, perciuni, coapse, abdomen). Este vorba despre câteva fire, dar sunt foarte negre și groase. Inițial m-am gândit ca sufăr de sindromul ovarelor polichistice, dar am fost la ginecolog și în urma unei ecografii transvaginale mi-a zis ca nu este vorba despre asa ceva. M-a trimis la endocrinolog, însă nu am reușit sa ajung până acum. Sunt îngrijorată, mai întâi pentru ca aceste fire sunt foarte inestetice și ma deranjează, iar în al doilea rand că ar putea ascunde o problema de sănătate, o dereglare hormonală. Menstruația este regulată, rar se întâmplă să întârzie câteva zile, însă este foarte redusa cantitativ (3 zile, iar a 3 a zis este aproape inexistentă). Țin sa precizez ca încă am câteva coșuri, deși am o rutină de îngrijire a tenului. Întrebarea mea ar fi dacă se poate ca medicul ginecolog sa se fi înșelat când a zis ca nu sufăr de sindromul ovarelor polichistice? Sau care ar mai putea fi alte cauze pentru acest hirsutism?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce inseamna "creștere excesiva a părului" ?
Asta ? "Este vorba despre câteva fire, dar sunt foarte negre și groase"

Pare un pic de.... paranoia.

Edited by pasilla, 26 May 2019 - 00:26.


#3
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016

 pasilla, on 26 mai 2019 - 00:24, said:

Ce inseamna "creștere excesiva a părului" ?
Fire groase și negre de par în locuri în care în mod normal nu creste.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 TmcV, on 26 mai 2019 - 00:26, said:

Fire groase și negre de par în locuri în care în mod normal nu creste.
Bucura-te de viata si lasa prostiile deoparte !

#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
hirsutismul este o afectiune care poate aparea din hormoni masculi in exces numiti androgeni, in principal testosteron.

hirsutismul poate fi cauzat si de:

Sindromul ovarului polichistic
Aceasta este cauzat de un dezechilibru al hormonilor sexuali care poate duce la perioade neregulate, obezitate, infertilitate si, uneori, chisturi multiple la nivelul ovarelor.

Sindromul Cushing
Acest lucru se intampla atunci cand corpul dumneavoastra este expus la niveluri ridicate ale cortizolului hormonal.

Hiperplazia suprarenala congenitala
Aceasta afectiune mostenita se caracterizeaza prin producerea anormala de hormoni steroizi, inclusiv cortizolul si androgenul, de catre glandele suprarenale.

obezitatea. Boala provoaca cresterea productiei de androgen, care poate agrava hirsutismul.

Pentru a elimina permanent parul nedorit, puteti apela la electroliza. Acest tratament implica introducerea unui ac mic in fiecare folicul de par. Acul emite un impuls de curent electric pentru a deteriora si in cele din urma distruge foliculul. De asemenea, terapie cu laser va poate scapa de excesul de par.

#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Mai sunt si alte cauze care banuiesc ca nu e cazul la tine , medicatii, sarcina, cauze hormonale care probabil daca le ai iti vor fi descoperite la endocrinolog precum hiperinsulinemie . Exista si hirsutism idiopatic, adica fara cauza ...

#7
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Spune mai multe despre tine: sex, varsta, inaltime, greutate, tipul corporal, conditia fizica, starea de sanatate, starea vietii sexuale, etc.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Asta e un fel de 'asl pls'?

@initatoare, lasa forumul si mergi la niste analize hormonale.

#9
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Si cum ar zice Petre.

#10
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016

 AlexEn, on 26 mai 2019 - 09:00, said:

Asta e un fel de 'asl pls'?

@initatoare, lasa forumul si mergi la niste analize hormonale.
Cine a zis ca nu voi merge la analize?! 🙄Era o simplă întrebare, în urma căreia voiam sa mai aflu și alte păreri în legătură cu asta. Asta nu înseamnă că îmi rezolv "problemele de sănătate" pe forum.

#11
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Foloseste cu incredere epilatorul. Alta solutie nu-i.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Du-te la endocrinolog, fa-ți analizele și investigațiile pe care ți le recomanda, sigur ai o problema de natura hormonala. Nu sunt normale nici hirsutismul, nici ciclul menstrual atât de redus ca perioada și cantitate.

#13
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Du-te la medic, fă-ți analizele pe care ți le indică.
Pe forumuri (indiferent care este) vei intra într-o serie de polemici și idei care mai de care mai trăsnită.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 TmcV, on 26 mai 2019 - 00:15, said:

în zone unde nu ar trebui sa existe păr mai deloc (sâni, gât, perciuni, coapse, abdomen). Este vorba despre câteva fire, dar sunt foarte negre și groase.

 TmcV, on 26 mai 2019 - 00:26, said:

Fire groase și negre de par în locuri în care în mod normal nu creste.

Tu ai auzit vreodata de materia numita anatomie,adica aia care se ocupa cu stiintele naturale legate de bipezii rationali (din pacate din ce in ce mai putini)?Ai terminat cele opt clase obligatorii?

ps.
Ce inseamna fir gros?Masurat in microni,milimetri,centimetri,metri,etc.?Cu ce ai masurat?

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

 TmcV, on 26 mai 2019 - 09:43, said:

Cine a zis ca nu voi merge la analize?! ��Era o simplă întrebare, în urma căreia voiam sa mai aflu și alte păreri în legătură cu asta. Asta nu înseamnă că îmi rezolv "problemele de sănătate" pe forum.

La simpla asta intrebare nu vei gasi un raspuns pe forum altul de cat sa mergi la doctor si sa iti faci analize.

#16
TmcV

TmcV

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.07.2016

 adisz, on 26 mai 2019 - 20:05, said:





Tu ai auzit vreodata de materia numita anatomie,adica aia care se ocupa cu stiintele naturale legate de bipezii rationali (din pacate din ce in ce mai putini)?Ai terminat cele opt clase obligatorii?

ps.
Ce inseamna fir gros?Masurat in microni,milimetri,centimetri,metri,etc.?Cu ce ai masurat?

Câtă impertinență! Sunt șefă de promoție la facultate, se presupune ca dacă am ajuns pana aici știu și ce este aia anatomie, ba chiar ce crezi? Am și studiat-o! 😂 Dacă nu ești capabil sa formulezi un răspuns care sa se raporteze fix la chestiune, abține-te și nu lua în râs situații sau persoane pe care nu le cunoști! Am postat aici din doua motive: primul ca sunt îngrijorată de niște lucruri pe care tu nu ai cum sa le înțelegi din câte am observat, deși îmi pomenești mie de anatomie, iar al doilea pentru ca nu pot ajunge la un endocrinolog în acest moment din cauza unor chestiuni fix personale! M-am gândit ca printre toți oamenii de pe forumul ăsta sunt și persoane (și ma refer în special la femei) care s-au confruntat cu "problema" asta și care îmi pot spune despre ce este vorba mai exact ca să ma mai liniștesc pana când ajung la medic, nu ca dau de indivizi care vor sa facă pe deștepții, luând în râs pe alții!
P.S Ca să îți răspund la ultima întrebare,  cu ruleta l-am măsurat! 🤣

#17
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Mai, tu nu vrei sa pricepi de niciun fel ca un diagnostic pus pe forum, din cele cateva cuvinte pe care le-ai spus tu, e fix pix. Adica degeaba esti sefa de promotie daca nu intelegi ca un diagnostic il pune un medic, dupa investigatii.
Daca te referi la tratarea simptomelor, e altceva si intrebarea ar trebui pusa pe aria de cosmetica.

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
din cate stiu, sindromul ovarelor polichistice este cel mai adesea asociat cu hirsutismul.
am o colega a carei fiica are o problema similara cu a ta. dupa ce i s-a spart un chist in abdomen, de putea sa moara daca nu era operata de urgenta, avea si probleme cu pilozitatea excesiva - brate, perciuni, mustata, barba, gat. probabil si pe corp in zone in care n-ar trebui sa existe.

a primit tratament cu anticonceptionale, pentru rezolvarea ambelor probleme si da, chiar s-a observat schimbarea in bine in privinta pilozitatii, adica a scapat in mare parte de parul inestetic, i s-a reglat ciclul menstrual, nu a mai avut dureri si disconfort la menstruatie, i s-a curatat si tenul de cosurile inestetice.

daca la endocrinolog nu poti ajunge, de ce nu ceri si o a doua opinie medicala de la un ginecolog ? poate cel la care ai fost, chiar daca ti-a facut ecografie, nu a fost capabil sa observe chisturile si sa puna un diagnostic clar pe baza simptomelor. sau poate ai nevoie si de o monitorizare a ciclului menstrual, cu ecografii si dozari hormonale facute in fazele principale ale acestuia.

in fine, problema ta nu este una de viata si de moarte, cum ai stat pana acum asa, mai poti sta cateva saptamani-luni pana reusesti sa ajungi la medic.

https://www.csid.ro/...atament-4350486

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate