Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Preluare / atribuire loc de parcare ADP sectorul 6

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Buna ziua. De curand am semnat contractul de vanzare-cumparare pentru un imobil in sectorul 6. Proprietarul, foarte amabil, a facut promisiunea de a imi transfera si locul de parcare, fapt ce am constatat, din cele citite online, ca este cam imposibil. Saptamana ce vine urmeaza sa imi schimb cartea de identitate (domiciliul pe noua locuinta din sectorul 6), bifand una dintre cerintele atribuirii unui loc de parcare. Inconvenientul urmator este faptul ca eu nu detin masina proprietate personala, si nu stiu ce cale sa urmez acum pentru a fi eligibil : cumpararea autoturismului de la parinti si inscrierea acestuia pe numele meu, in sectorul 6 sau realizarea unui contract de comodat pentru acest autoturism.
  Intrebarea ce se naste, si la care nu am gasit raspuns : Sunt eligibil daca am un contract de comodat pentru un autoturism inmatriculat in provincie?
  De asemenea, exista vreo modalitate de a realiza acest transfer al locului de pacare? Imi este teama ca dupa ce voi reusi sa indeplinesc toate conditiile si voi inainta cererea, fie ca inmatriculez masina sau ma folosesc doar de contractul de comodat, locul de parcare al proprietarului sa fie atribuit unei alte persoane aflata pe lista de asteptare dinaintea mea, Va multumesc.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
locul de parcare va reveni primului care e pe lista de asteptare, cf legii

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
DA - merge si cu contract de comodat
Vezi detalii aici
https://adps6.ro/imp...5-aprilie-2019/

#4
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Nu conteaza unde e inmatriculata masina, locul de parcare se da pe adresa unde stai.
Nu poti sa transferi/cumperi locul de parcare in Sectorul 6 la ADP, poate omul stie o manarie ceva.
Nu poti sa ai loc de parcare fara masina pe numele tau (sau o forma de leasing, procura , etc)..
Locurile de parcare disponibile se atribuie persoanelor eligibile in ordinea cererilor facute (tu nu poti sa faci cerere).

Nu am idee daca contractul de comodat e valid, e posibil.

Edited by gigiipse, 22 May 2019 - 14:54.


#5
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostSheogorath, on 22 mai 2019 - 14:48, said:

  Intrebarea ce se naste, si la care nu am gasit raspuns : Sunt eligibil daca am un contract de comodat pentru un autoturism inmatriculat in provincie?
  De asemenea, exista vreo modalitate de a realiza acest transfer al locului de pacare? Imi este teama ca dupa ce voi reusi sa indeplinesc toate conditiile si voi inainta cererea, fie ca inmatriculez masina sau ma folosesc doar de contractul de comodat, locul de parcare al proprietarului sa fie atribuit unei alte persoane aflata pe lista de asteptare dinaintea mea, Va multumesc.

Numa cu actul de proprietate si cu autoturism inmatriculat pe adresa de domiciliu inscrisa in talon.  Mergi cu fostul proprietar la DITL si acolo depui toate actele si locul se poate transfera.. dar numai cu toate hartzoagele facute ca la carte, cu RCA, ITP valabile, taxele locale platite, tot.. Cel putin asa e in sectorul 3

Locul de parcare, de regula nu se transfera dar.. mai sunt si exceptii.

LE:  Vad ca acolo la sectorul 6 scrie ca merge si cu contractul de comodat..

Edited by Kres, 22 May 2019 - 15:05.


#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,428
  • Înscris: 30.08.2017
Sector 4 here...am vecin cu loc de parcare alocat si masina cu nr de Valcea. Locul l-a primit cand masina era deja inmatriculata pe Valcea dar avea CI de Bucuresti.

In sector 4 se accepta sa ceri loc de parcare daca masina este a parintilor. Vezi daca e aceeasi practica si in 6. Comodatul este acceptat in 4.

In ceea ce priveste transfetul, in sector 4 noul proprietar are 3 luni de a prelua locul de parcare.

Ma gandesc ca toate aceste practici se regasesc intr-o masura la fiecare primarie de sector.

#7
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009
Va multumesc pentru raspunsurile rapide. Nici pe site-ul mentionat de Naijax nu specifica in clar daca este suficient un contract de comodat pentru un autoturism inmatriculat in alt judet. Pe de o parte am gasit si aici o solutie, si anume de a semna un contract de comodat pe masina fostului proprietar, care va ramane inmatriculata pe sectorul 6. Putem spune ca jumatate din dilema s-a rezolvat amiabil.
Referitor la contractul de comodat, cei din sectorul 3 sunt mult mai specifici : "Să fie proprietar / utilizator (contract comodat, contract leasing financiar) al unui autoturism declarat fiscal la DGITL S3;" De aici reiese clar ca indiferent daca esti proprietar sau ai contract de comodat, autoturismul trebuie sa fie inscris in acel sector. In sectorul 6 insa, situatia este putin mai neclara.

Ramane deci sa ma bazez pe mult noroc astfel incat inaintea mea sa nu fie depuse alte cereri la ADP.

#8
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 14.04.2006
Zice pe site ca

b) locurile de parcare pot fi atribuite numai pentru autoturisme înmatriculate în București;
d) se pot atribui numai pentru autoturismele proprietate personală, pentru
autoturismele utilizate în baza unor contracte de leasing şi pentru autoturismele utilizate
în baza unor contracte de comodat (contractul de comodat trebuie să fie autentificat la
notar);

Inainte stiu ca se putea si cu masini inmatriculate altundeva.

#9
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La Sec 4 merge sa transferi locul, e cerere facuta de fostul proprietar sa cedeze noului. Partea cu inscrierea pe sectorul de resedinta ar trebui sa fie valabila doar la proprietar, la Leasing/comodat e ilogica ca eu daca imi iau masina de la leasing Porsche din Baneasa ar trebui sa pot folosi un loc pe care il am in Militari. Sunt multi oameni care au maisni in leasing, nu poti sa alegi firma de leasing in functie de sectorul in care stai. :) Sfatul meu e sa vorbesti la ADP la tine inainte sa faci orice miscare, nu pe forum rezolvi astfel de probleme pentru ca astea sunt regulamente locale difera de la sector la sector.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postgeorge_alexandru, on 22 mai 2019 - 15:08, said:

Sector 4 here...am vecin cu loc de parcare alocat si masina cu nr de Valcea. Locul l-a primit cand masina era deja inmatriculata pe Valcea dar avea CI de Bucuresti.

In sector 4 se accepta sa ceri loc de parcare daca masina este a parintilor. Vezi daca e aceeasi practica si in 6. Comodatul este acceptat in 4.

In ceea ce priveste transfetul, in sector 4 noul proprietar are 3 luni de a prelua locul de parcare.

Ma gandesc ca toate aceste practici se regasesc intr-o masura la fiecare primarie de sector.

In sectorul 1 e la fel. Un prieten are doua case (in sensul ca are un apartament si o garsoniera in acelasi cartier, dar strazi diferite (nu se intersecteaza, ci la cam doua statii de RATB una de alta)) si are loc de parcare la apartament (desi adresa din buletin e la garsoniera). N-am intrebat daca masina poate sa aiba numar de alt judet, doar mi-a zis ca nu a avut probleme cu domiciliul si cu locul de parcare.

#11
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005
reguli diferite de la un sector la altul, singurul lucru in comun e bancnota verde de europeni, functioneaza la oricare din ele

#12
SorynMG

SorynMG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2017
Salutare,

Eu am vandut o proprietate in S6, anul trecut.
Legea atunci pe S6 prin Aprilie permitea transferul si locului de parcare, conditia era ca transferul sa fie facut pe o persoana care a are mutatie pe noua adresa plus, totul intr-o luna ca perioada.

Din luna Mai-2018, s-a schimbat, si nu mai erau transferabile, asta doar in S6, in S4 si S2 inca se poate din experientele recente ale prietelnilor

Momentan dpdv al meu, este doar de fatada, nu mai ai garantia ca vei avea si loc de parcare.

Best
Sorin

#13
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Si eu stau in sectorul 6. In 2017 am primit loc de parcare masina fiind luata prin comodat si inmatriculata in Arges. Anul trecut au inceput invntarierea locurilor si cf noilor Hotarari Locale locurile de parcare se dau numai masinilor inmatriculate in Bucureti. Astfel ca a trebuit sa ”cumparam” masina de la parinti si sa o inmatriculam in Bucuresti.

#14
Sheogorath

Sheogorath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 16.07.2009

View Postsneferu1987, on 23 mai 2019 - 08:16, said:

Si eu stau in sectorul 6. In 2017 am primit loc de parcare masina fiind luata prin comodat si inmatriculata in Arges. Anul trecut au inceput invntarierea locurilor si cf noilor Hotarari Locale locurile de parcare se dau numai masinilor inmatriculate in Bucureti. Astfel ca a trebuit sa ”cumparam” masina de la parinti si sa o inmatriculam in Bucuresti.

Multumesc, cu asta m-am lamurit ca va trebui obligatoriu ca masina, indiferent daca este a mea sau obtinuta prin contract de comodat, sa aibe numere de Bucuresti. O sa imi incerc si eu norocul saptamana viitoare, desi sperantele sunt deja minime, caci parcarea cuprinde doar 30 de locuri si cu siguranta sunt multi altii in asteptare inaintea mea. Va voi tine la curent aici daca voi avea noroc sau nu. Va multumesc tuturor pentru precizari si sfaturi.

#15
Bogoris

Bogoris

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.05.2019
Salut băieți am și eu o  problema de genul asta am loc de parcare lângă o centrala veche  acuma  se face  un magazin profi și cred ca îmi ia locul de parcare ca o sa facă aprovizionarea pe locul meu și de 2 luni ma tot plim cu mașina prin cartier sa o parchez pe unde prin AVÂND LOC PLĂTIT. Ce pot sa fac

#16
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

 Sheogorath, on 25 mai 2019 - 08:37, said:



Multumesc, cu asta m-am lamurit ca va trebui obligatoriu ca masina, indiferent daca este a mea sau obtinuta prin contract de comodat, sa aibe numere de Bucuresti. O sa imi incerc si eu norocul saptamana viitoare, desi sperantele sunt deja minime, caci parcarea cuprinde doar 30 de locuri si cu siguranta sunt multi altii in asteptare inaintea mea. Va voi tine la curent aici daca voi avea noroc sau nu. Va multumesc tuturor pentru precizari si sfaturi.


Ceva noutăți? Am cam aceiași speță. Mă interesează dacă se poate fara sa cumpar mașină de la tată,macar comodat, fiindcă, el asigurare 250 lei, eu 1200 lei.
Caz in care il las ... de loc de parcare

#17
anf_k

anf_k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 12.07.2006

View PostSheogorath, on 25 mai 2019 - 08:37, said:


Multumesc, cu asta m-am lamurit ca va trebui obligatoriu ca masina, indiferent daca este a mea sau obtinuta prin contract de comodat, sa aibe numere de Bucuresti. O sa imi incerc si eu norocul saptamana viitoare, desi sperantele sunt deja minime, caci parcarea cuprinde doar 30 de locuri si cu siguranta sunt multi altii in asteptare inaintea mea. Va voi tine la curent aici daca voi avea noroc sau nu. Va multumesc tuturor pentru precizari si sfaturi.

Salutare! Si pe mine m-ar interesa daca ai reusit sau nu. Eu intentionez sa-mi fac CI pe noua adresa si sa inmatriculez si masina pe acea adresa (si asta in 30 de zile de cand voi deveni proprietar). Se transfera sau nu locurile de parcare in sectorul 6? Daca da, cum?

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,865
  • Înscris: 22.12.2005

 iulian93, on 27 iunie 2020 - 13:57, said:




Ceva noutăți? Am cam aceiași speță. Mă interesează dacă se poate fara sa cumpar mașină de la tată,macar comodat, fiindcă, el asigurare 250 lei, eu 1200 lei.
Caz in care il las ... de loc de parcare

De ce oare mergi pe naspete?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate