Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Avans mic antecontract

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008
Avansul e stabilit in functie de ce surse de venit/creditare dispui. De exemplu la PC e de regula 5% la antecontract, la ipotecar e 15% etc.

Exista legal vreo restrictie sa spui ca vrei sa achizitionezi o proprietate prin PC, sa beneficiezi deci de 5% avans, apoi sa te schimbi si sa il iei cash sau prin credit ipotecar ?

Caz concret, vreau sa minimizez riscul de a pierde bani (blocul sa zicem se finalizeaza in 1-2 ani) si as vrea sa dau avans cat mai mic.

Edited by greywolfact, 22 May 2019 - 10:35.


#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Eu cand am cumparat casa am dat avens doar 1000 Euro tocmai din acest motiv, in cazul in care lucrurile nu merg bine sa nu am blocati multi bani care trebuiesc recuperati.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Nu prea este posibil ce vrei tu
Clauzele antecontractului sunt destul de clare
Te razgandesti - pierzi avansul

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Antecotractul il poti face acum cu ce avans cadeti de acord. Ideea e ca peste 1-2 ani cand te duci la banca, o sa te oblige sa platesti acel rest pana 5% sau 15%, ca sa iti poata da restul de 85%/95%.
Probabil atunci o sa trebuiasca facut alt antecontract, cu avansul de 5% sau 15%. Ca sa fie ceva scris, sa se vada cat ai platit.
Plus, de luat in calcul ca banca poate iti evalueaza mai putin apartamentul, deci avansul final poate fi mai mare.

Edited by bai3tzash, 22 May 2019 - 10:48.


#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca la avans mergi pe Prima Casa si pe urma te sucesti si vrei ipotecar (deci dai avans mic si pe urma mergi pe alt tip ce ipotecar) banca iti va aproba doar 85%, nu 95% si va trebui sa aduci din buzunar diferenta.

Legat de finalizarea locuintei: exista un antecontract  in care poti face rezervare (am vazut ca, de regula, se cer 500E pentru a rezerva) si pana la o anumita data platesti diferenta de avans (avansul cuprinzand cei 500E pe care i-ai platit deja la rezervare).

Sincer, nu stiu cine poate face rost de diferenta (10%) la un apartament si ce dezvoltator accepta (chiar si la banca cine accepta) o asa sucire. Te inteleg ca vrei sa ai minim de risc, dar ...

Acum, revenind la cazul tau (predare apartament peste 1-2 ani): la Prima Casa stiu ca se pot rezerva fonduri pentru cateva luni (6-18 luni, dar nu stiu sigur daca poti trece in anul X+2, cele 18 luni, cu promisiunea de garantare, la care se adauga un procent pe care trebuie sa-l platesti).

#6
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,416
  • Înscris: 04.09.2008

View PostNaijax, on 22 mai 2019 - 10:47, said:

Nu prea este posibil ce vrei tu
Clauzele antecontractului sunt destul de clare
Te razgandesti - pierzi avansul

Adica se specifica clar in antecontract ca daca eu nu mai fac prin PC pierd avansul ? Chit ca vin cu banii (ori cash ori ipotecar).

View PostPololica, on 22 mai 2019 - 10:53, said:

Sincer, nu stiu cine poate face rost de diferenta (10%) la un apartament si ce dezvoltator accepta (chiar si la banca cine accepta) o asa sucire. Te inteleg ca vrei sa ai minim de risc, dar ...

Hai sa zicem ca am 20k si apartamentul costa 40k. Ca avans pot sa dau 5% prin PC, 15% ipotecar sau 25% cash.
Eu vreau sa zic ca fac prin PC, sa dau 5% adica 2k iar apoi cand e gata sa vin cu restul obtinut din cash + credit nevoi personale (asta e un exemplu).

Din pct lor de vedere banii o sa intre in cont, deci financiar nu ar fi problema, ei isi iau banii.

Ma intereseaza daca legal stau ok si nu ajung sa pierd avansul si apartamentul - mie mi s-ar parea aiurea dar de asta am intrebat.

Edited by greywolfact, 22 May 2019 - 11:01.


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View Postgreywolfact, on 22 mai 2019 - 10:57, said:

Adica se specifica clar in antecontract ca daca eu nu mai fac prin PC pierd avansul ? Chit ca vin cu banii (ori cash ori ipotecar).

DA
Exista chiar riscul sa pierzi dublul avansului pentru ca poate exista si o astfel de clauza
Uite un exemplu de antecontract PC
https://notariat-tin...ract-prima-casa

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Du-te la notar si intreaba. Ideea e ca poate se poate face antecontract dar fara sa se mentioneze ca se ia apartamentul prin prima casa. Sa se specifice doar ca prin credit.
Cand stii ca faci cu Prima casa sau prin credit ipotecar, se face alt antecotract.
Notarul stie astfel de situatii, cunoaste legislatia si ce poti sa scrii/sa nu scrii in antecontract incat sa fie bine. Apoi sa fie si constructorul de acord.

Edited by bai3tzash, 22 May 2019 - 11:09.


#9
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Depinde de dezvolator. Sunt unii dezvolatori care au preturi diferite pentru acelasi apartament: un pret pentru cash < un pret pentru credit ipotecar < un pret pentru PC. Alti dezvoltatori au pret pentru cash si pret pentru credit (indifferent de tipul de credit). In cazul din urma, pe antecontract ar trebui sa apara expresia (iar restul de 95% din suma o sa fie obtinuta printr-un imprumut bancar).

#10
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View Postgreywolfact, on 22 mai 2019 - 10:34, said:

Avansul e stabilit in functie de ce surse de venit/creditare dispui. De exemplu la PC e de regula 5% la antecontract, la ipotecar e 15% etc.

Exista legal vreo restrictie sa spui ca vrei sa achizitionezi o proprietate prin PC, sa beneficiezi deci de 5% avans, apoi sa te schimbi si sa il iei cash sau prin credit ipotecar ?

Caz concret, vreau sa minimizez riscul de a pierde bani (blocul sa zicem se finalizeaza in 1-2 ani) si as vrea sa dau avans cat mai mic.
Faci doar rezervare, eu asa am făcut. Rezervare pana au terminat blocul și actele și după am plătit avansul :)

#11
paulst88

paulst88

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 28.10.2018

View Postmirel3003, on 22 mai 2019 - 10:42, said:

Eu cand am cumparat casa am dat avens doar 1000 Euro tocmai din acest motiv, in cazul in care lucrurile nu merg bine sa nu am blocati multi bani care trebuiesc recuperati.

1000 de euro inseamna mai putin de 2% din pretul unui imobil
Asta inseamna ca cumparator are risc minim (de 1000 euro), si are optiuni: daca la finalizarea proiectului (1-2 ani), piata imobiliara creste ==> cumparatorul castiga la sigur
Daca piata imobiliara scade, abandonezi contractul pentru 1000 de euro ...

Zi-mi ce vanzator/dezvoltator accepta sa fie in bataia vantului!?!?

a) ori nu vinde din faza de proiect, si va vinde in functie de pretul pietei la final de proiect
b) ori vinde la faza de proiect, cu un avans consistent

PS: Daca imi arati constructori cu proiecte pe 2 ani, care accepta 'rezervarea' cu 1000 de euro, iti mai dau tie comision 500 euro, si fac eu specula asta (cumpar azi, cu scadenta peste 2 ani si risc doar 1000 euro)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate