Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Inchirieri auto Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
alina99999

alina99999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2019
Stiti cumva un rent a car in Bucuresti serios? nu companii mari cu multe pretentii, ma refer la garantie mai mica.

#2
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,939
  • Înscris: 02.09.2005
nu te-au invatat parintii ca ieftin, bun si serios nu exista?

#3
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Cu garantie mai mica sau 0 doar daca platesti asigurare full. Merita pentru cateva zile.
Pana si prin Sunny Cars trebuie sa platesti depozitul chiar daca asigura totul. In caz de dauna duci dosarul si recuperezi banii. Pentru ceva mai ieftin foloseste taxi.

#4
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Garantie mica nu inseamna ca in caz de dauna platesti in limita garantiei depuse .

Edited by mihai!, 16 May 2019 - 16:18.


#5
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
@mihai - stiam ca doar garantia se opreste in caz de dauna. Am vazut cazuri in care rotile si geamurile se taxeaza suplimentar dar la urma tot in fransiza sunt incluse.

#6
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Sau folosesti un card de credit, cu limita mare, care permite blocarea unei sume de bani virtuali care nu sunt si nu au fost niciodata ai tai.

Daca ai si un card de credit cu asigurare de calatorie, cum am eu, care include si plata in full a oricarei stricaciuni produsa masinii de inchiriat, atunci te doar fix la banana ca iti cere firma de inchirieri 1000+ de euro garantie.

Cele mai misto inchirieri le-am facut asa. Te duci pe site, firmele de inchirieri te momesc cu preturi de genul 10 euro pe zi la o masina compacta, automata plina de optiuni.

Cand te duci sa o ridici, iti zic: ah, dar stiti, trebuie sa platiti asigurare 15 euro pe zi, altfel garantia e 1400 de euro. Se bazeaza pe faptul ca nici 5% dintre cei care se prezinta la ghiseu nu au 1400 de euro de blocat pe card sau ca se sperie ca in caz de accident pierd 1400 de euro.

Eu le intind cardul Mastercard platinum si le zic zambind: blocati cat este nevoie si dati-mi limuzina cu 10 euro pe zi Posted Image

Edited by abac, 18 May 2019 - 10:28.


#7
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Aici nu cred sa fie esential ce limita ai pe card. Problema e ca cei care inchiriaza masini discuta doar cu carduri de credit nu si de debit. Ii doare fix in pix de limita cardului. Inchiriera de masina e o loterie supusa unui risc de accident. Cat si cum se suporta e problema fiecaruia. Cateodata e mai indicat sa folosesti taxi decat sa inchiriezi o masina.

Edited by Buxelm, 18 May 2019 - 19:02.


#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,243
  • Înscris: 28.10.2018
Pai pe ei nu ii doare de limita cardului, te doare pe tine ce limita ai pe card.

Daca ai disponibil doar 300 de euro pana la limita ai o problema. Platesti ca gusterul mega asigurare pe zi sau mergi cu taxiul.

#9
alina99999

alina99999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2019
Am gasit o firma in Bucuresti, LPG Cars se numeste, am inchiriat un  mercedes a class 2018 cu 40E - 5 zile si garantia 300E si i-am recomandat unui prieten care a luat un Audi Q3 cu 55E, 12 zile, garantia 350e. Mi se par ok, uitati si site-ul lor dar am inteles ca acum il refac si nu sunt toate la zi   https://lpgcars.ro/

Am facut transfer bancar si garantia mi-au dat o la 24h inapoi

Edited by alina99999, 06 June 2019 - 13:36.


#10
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015

 alina99999, on 06 iunie 2019 - 13:31, said:

Am gasit o firma in Bucuresti, LPG Cars se numeste, am inchiriat un  mercedes a class 2018 cu 40E - 5 zile si garantia 300E si i-am recomandat unui prieten care a luat un Audi Q3 cu 55E, 12 zile, garantia 350e.

40e pe zi? Atunci nimic deosebit, doar garanția.

#11
alina99999

alina99999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2019

View Postalina99999, on 06 iunie 2019 - 13:31, said:

Am gasit o firma in Bucuresti, LPG Cars se numeste, am inchiriat un  mercedes a class 2018 cu 40E - 5 zile si garantia 300E si i-am recomandat unui prieten care a luat un audiQ3 cu 55E, 12 zile, garantia 350e. Mi se par ok, uitati si site-ul lor dar am inteles ca acum il refac si nu sunt toate la zi   https://lpgcars.ro/

Am facut transfer bancar si garantia mi-au dat o la 24h inapoi


#12
Roxana2019

Roxana2019

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.06.2019
Buna,

Da si eu am avut aceeasi problema pana mi-am gasit o firma de incredere. Am inchiriat de multe ori in afara tarii (Mexic, Italia, Spania) insa in Romania am avut surprize..
Ca sa fiu sincera, am alocat prea putin timp researchului si de asta am ajuns in situatia de a plati mai mult decat era nevoie. Acum folosesc serviciile celor de la FIVE. Firma mica, de familie, cu o flota auto de 25 masini. Mereu gasesc ceva avantajos si sunt super flexibili (pot lasa masina in alte locatii decat cele stabilite doar daca le dau un telefon si ii anunt; chiar au venit si mi-au preluat masina de la hotelul de unde eram cazati). Preturile sunt usor negociabile si asta imi place. Daca vrei masina in perioada de vara (iunie-iulie-august) intr-adevar trebuie sa suni in avans pentru ca sunt foarte multi care revin la aceasta firma si este "bataie" pe masini.

http://www.inchirier...auto-bucuresti/

Sper sa va fie de folos !
O vara frumoasa sa aveti.

#13
raresim196

raresim196

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2019
Eu cand am nevoie sa inchiriez o masina din Bucuresti in interes de seriviciu, folosesc https://www.premiumrent.ro/en. Ma declar multumit pentru ca au un raport pret/zi destul de bun si sunt seriosi.

#14
alina99999

alina99999

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.05.2019
Uite ce masini au Posted Image Posted Image  nu cred ca altii au asa: https://lpgcars.ro/m...i-de-inchiriat/

#15
justthink

justthink

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 22.06.2006
Alina tu o cam arzi cu reclama pe forumul asta, zi direct ca lucrezi pentru ei, posteaza niste oferte, poate un discount pentru membri forumului si aia e. Asa cu reclama ascunsa e de prost gust.
Greu de crezut ca din Mai si pana acum nu ai rezolvat cu inchiriatul;

Cca recomandare de inchiriat masini,sa ramanem on-topic, eu tot timpul merg pe rentalcars.com, asigurare de la ei sau asigurarea cardului de credit si aia e. Pentru mine, cel putin pana acum, nu a fost niciodata mai convenabil sa merg direct la firma de inchirieri.

#16
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Cei ami serioși din aeroport sunt cei de la fmn rent,am închiriat de la toate de acolo,ăștia au fost cei mai serioși,de la un timp de când închiriez de la ei nici nu îmi mai rețin garanție,oricum era 2-3 sute

#17
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Alte sfaturi, din proprie experienta, pt o firma de incredere si cu preturi decente, in Bucuresti?

#18
Young_Soul

Young_Soul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.11.2009
Am avut si eu cateva experiente cu firme de rent a car.
Am inchiriat de 2 ori de la Autoflux Chitilei pe baza rating-ului de pe Google.
Prima data am avut nevoie in 2019 pentru 10 zile si rezervasem un Skoda Rapid. In drum spre ei... surpriza! Primesc vestea. Masina nu era disponibila ca intarzia cineva s-o returneze.
"Norocosul" de mine a primit insa un upgrade in acelasi pret: Opel Astra Break 2015.
Nu am avut incidente in cei 2500 km parcursi astfel ca garantia de 100 euro mi-a fost returnata fara probleme. Platisem din cate imi amintesc pentru cele 10 zile aproximativ 1200 lei.
Nici a 2-a oara cand am revenit la ei in 2020 nu am intampinat probleme, am inchiriat un VW Polo 2018 pentru 8 zile pentru care am platit ~800 lei si 200 € garantie.
Masinile au avut sub 50000 km si s-au prezentat excelent. Oamenii sunt ok.
O alta firma la care am mai apelat a fost B-Smart Rent de unde am inchiriat un Logan 2018 si de asemenea nu am avut incidente, pret imbatabil (16€/zi) si garantia (200€) returnata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate