Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Prima Casa (2 persoane necasatorite - proprietari)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018
Părinții sunt moștenitori în sensul ca, în situația în care nu aveți un copil, vor primi cei 50% ai prietenului dumneavoastra. Dacă va exista un testament in care va va lasa cei 50 %, ei fiind moștenitori rezervatari( adică legea le prevede o rezerva de moștenire pe care nu le o poate înlătura nimeni) pot ataca testamentul si isi vor lua rezerva( cred ca 1/2 din ce li s ar cuveni legal daca nu era dispus restul prin testament,adică din cei 50%). Soluția ar fi sa intervină un copil care sa i înlăture de la mostenire sau prietenul sa le lase prin testament un alt bun care sa le acopere rezerva succesorala.

#20
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Intervine si sora daca nu mai traiesc parintii? Daca imi lasa testament se poate ataca si care este cota care le-ar reveni lor?

#21
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018

View PostRoxana17889, on 31 mai 2019 - 09:32, said:

Intervine si sora daca nu mai traiesc parintii? Daca imi lasa testament se poate ataca si care este cota care le-ar reveni lor?
Sora nu este mostenitor rezervatar ci doar legal. deci ea nu va primi nimic daca exista un testament, dar daca nu exista un testament ea va mosteni tot fiind singura rudă, legal vorbind.

#22
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sper ca nu ai ganduri necurate? :D Adica sa luati casa (unul din voi va fi titularul de credit, celalalt garant) si pe urma sa-i iei craca de sub picioare (bine, glumesc).


Eu zic sa va vedeti de drumul vostru inainte si sa nu va ganditi la drobul de sare. Inteleg ca nu prea ai la inima familia lui de pui intrebarile astea. Si eu si viitoarea doamna suntem in aceeasi situatie cu voi (nunta e in toamna si am luat casuta anul trecut) dar nu ne gandim ce se intampla daca unul din noi o mierleste. Niciuna din familii nu are pretentii asupra casei, atat timp cat celalalt nu calca pe bec sau repezeste sfarsitul).

#23
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018
Lucrurile nu sunt numai negru si alb. Ei poate nu si doresc sa se căsătoresca și nici copii nu o sa aiba. Poate prietenul este mai in varsta. Pana la urma lucrurile trebuie discutate si fiecare sa stie din start la ce se inhama. Trebuie să te pui de la început la adăpostul legii ca sa nu fie folosită împotriva ta mai tarziu si sa muncești degeaba o viață.
Si eu sunt tot in situatia ta, dar la noi probabil o sa intervină căsătoria mai tarziu si(Doamne ajuta!) macar un copil care o sa simplifice lucrurile astea. Dacă nu, o sa ne certam pe casa până împărțim tot. Asta e traiul in comun si coproprietatea:))

#24
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Chiar daca intervine casatoria, parintilor le revin un sfert din partea sotului. Asa ca asta e viata si legea din Romania

#25
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Pololica nu am ganduri necurate, doar ca e bine sa fii prevazator in viata, nu se stie ce se poate intampla si trebuie sa fim acoperiti sa stim ce decizii luam in viata. Cred ca nu sunt singura in aceazta situatie ai sper ca intrebarile si raspunsurile ale membrilor forumului sa fie utitle si.pt altii

#26
Alexa1010

Alexa1010

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 21.06.2019
Bună ziua am și eu o întrebare pot sa fac convenție matrimoniala? Eu nu sunt căsătorită încă.. am luat un apartament cu prima casa.. Nu am putut sa îl pun pe prietenu meu coplatitor deoarece este în birou de credite ce as putea sa fac sa fie și el proprietar sau sa aibe parte la 50% din bunuri în caz de ceva..?? Se poate face ceva la notar?

#27
remaerdevol

remaerdevol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 25.04.2006
Lasa asa. Daca face presiuni, sa-si caute chirie:)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate