Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prima Casa (2 persoane necasatorite - proprietari)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012
Buna ziua,
As vrea sa cumpar un apartament prin programul Prima Casa, dar sa fim trecuti amandoi ca si proprietari.
Se poate asa ceva? Ce conditii trebuie sa indeplinim?

#2
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Da, se poate. Doar sa indepliniti conditiile bancii.

#3
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Nu vad de ce nu s-ar putea.

Ar trebui sa o lase mai moale cu conventiile invechite. Se pare ca are un buffer de 10 ani, pana se implementeaza la noi fata de vest.

#4
VarfDeAtom

VarfDeAtom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 558
  • Înscris: 16.12.2012

 Pololica, on 16 mai 2019 - 12:43, said:

Da, se poate. Doar sa indepliniti conditiile bancii.
Stiu doar ca trebuie sa avem aceeasi adresa.
De exemplu daca unul dintre noi are contract pe perioada determinata e vreo problema?

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,502
  • Înscris: 16.03.2007
poate gasesti, dar stai calm ca majoritatea nu se leaga la cap cu voi. daca unul nu mai plateste le este greu sa va execute ipotecar.

si pana la urma de ce sa se lege la cap cand nu ii doare?

Edited by laffin, 16 May 2019 - 13:18.


#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 VarfDeAtom, on 16 mai 2019 - 13:12, said:

Stiu doar ca trebuie sa avem aceeasi adresa.
De exemplu daca unul dintre noi are contract pe perioada determinata e vreo problema?

Eu si viitoarea doamna am cumparat prin prima casa si adresele din buletin sunt la parinti (care nici macar nu sunt in acelasi sector), nu avem, inca, domiciliu comun (din moment ce avem nunta in toamna, n-are sens sa mai ne pierdem timpul cu un set nou de buletine).

LE: Contractele determintate au un minus: fiind credit pe termen lung, s-ar putea sa aveti o problema. Intreaba a banca sa vezi daca se accepta sau vorbeste cu agajatorul sa modifice din determinat in nedeterminat si, daca proiectul se termina, sa se semneze o demisie in alb (sau sa faca o concediere, bla, bla) si sa inchida contractul la data la care ar fi incetat in mod normal.

Edited by Pololica, 16 May 2019 - 13:25.


#7
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
De ce? Unul e titular de credit si unul girant. Titularul doreste sa treaca ca proprietar si persoana care gireaza.

#8
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Intreaba la banci; la fel cautam si eu acu cativa ani; am luat la BRD; mai era o banca care accepta prima casa pentru necasatoriti, dar nu imi mai amintesc care era; parca era una mai necunoscuta si am ales pe asta foarte scumpa, dar, mai populara.
Practic s-au facut 2 credite prima casa , in loc de unul, ambele pe jumatate din suma.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Lal mine a fost in felul urmator:
  • contractul de rezervare cu mine si viitoarea doamna, pe post de viitori cumparatori, si dezvoltator, pe post de viitor cumparator
  • precontract de vanzare cumparare care a preluat aceleasi data din rezervare
  • contract de finantare (credit) la banca cu mine titular si viitoarea doamna pe post de girant
  • contract (final) de vanzare cumparare care a preluat aceleasi date din precontract
Banca a fost BCR. Am folosit un broker de credite sa alerge in locul nostru (nu aveam timp fizic sa merg la toate bancile sa intreb si sa ma uite Dumnezeu cu orele cine stie pe unde).

Edited by Pololica, 16 May 2019 - 13:38.


#10
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Mai in gluma, mai in serios, daca va inhamati la un apartament nou, s-ar putea sa semnati CVC-ul deja casatoriti.
Cunosc un caz: eu :))

#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Unii au avut putin noroc si au luat domiciliul inaintea casatoriei :)

#12
mirage321456

mirage321456

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 22.11.2018
BCR acceptă coproprietatea insa in ceea ce priveste creditul doar o persoana va fi titular al creditului, iar cealaltă codebitor. În ceea ce priveste contractul de muncă pe perioada determinata, ar fi o problema daca tu ai fi titularul creditului in ceea ce priveste riscul pe care si l asuma banca probabil, lucru care poate influenta suma totala acordata, etc, dar in conditiile in care indeplinesti condițiile celelalte( un an vechime in munca sau 18 luni, nu mai stiu exact si 3 luni la ultimul angajator), nu ar trebui sa fie o problema pentru acordarea unei sume de bani. S-ar putea sa fie o problema daca incetează contractul de munca in timpul perioadei de acordare a creditului(gen de cand depuneti actele pana vi se acorda banii), dar daca se prelungeste contractul pe perioada determinata va trebui doar sa reluati procedura de acordare a creditului, in niciun caz nu poate fi vorba sa nu va acorde banii, doar ca durează mai mult.
În concluzie se poate, dar cele mai multe informatii si corecte le aflati fix de la banca. in general au solutii pentru orice situatie(doar e si in avantajul lor sa gasească).

#13
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Eu si prietenul meu vrem sa cumparam un ap prin prima casa, doar ca nu suntem casatoriti si nu avem copiii. In cazul in care se intampla ceva cu unul din nou, vin ca mostenitorii parintii nostri? Putem face testament particular pt ap..acesta poate fi atacat?

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
La mine și viitoarea doamna scrie în contract ca fiecare are 50%. În caz ca moare unul și nu sunteți căsătoriți, se moștenește conform codului civil, adică ajunge la familia celuilalt (daca nu semnați actele la primarie) sau rămâne celuilalt (daca se întâmplă după ce semnați la primarie).



Da, puteți face testament, dar ma gândesc ca poate fi atacat de familia celuilalt.

Nu știu care ar fi șansele de câștig, dar, dacă nu va înțelegeți cu familia celuilalt s-ar putea întâmpla asta.

#15
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Domnul Pololica, aam.inteles ca chiar daca suntem casatoriti un sfert merge catre parintii celulilat daca nu sunt copii la mijloc. Dvs stiti ca ramane sotului mostenitor daca suntem casatoriti?

#16
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ca idee generala, averea rămâne în familie. Dacă veți forma una (vă căsătoriți), casa rămâne în cea mai mare parte vouă (daca nu se face testament, adică moștenirea standard), cu testament rămâne la cine scrie.

Sunt ceva briz brizuri prin codul civil și codul familiei și mi-e sa nu spun vreo transaie.

Ca să dau un exemplu: tatăl unui prieten a murit anul trecut (face un an zilele astea) si avea o casa și ceva teren care s-a împărțit parțial familiei prietenului (soția supraviețuitoare și copii) si o parte la fratele tatălui decedat (prietenul are un unchi). Nu știu dacă la moartea bunicilor (părinții tatălui decedat) s-a făcut succesiune sau nu și nu știu toate detaliile. Tot ce știu e ca averea din partea tatălui s-a împărțit și la rudele din partea lui (unchi).

#17
Roxana17889

Roxana17889

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.05.2019
Am inteles ca se paote ataca si testamentul? Eu nu am o relatie buna cu vitorii socri si ini este frica sa faca acest credit, de teama sa nu intervina ca si mostenitorii in cazul unei nenorociri, Doamne Fereste. Doresc sa gasesc o solutie pt aceasta lege din Romania. Mi se parea normal sa ramana al.nostru si legea sa ni dea posibilitatea sa intervina alte neamuri. Eu intelesesem ca si testamentul poate fi atacat

#18
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Cred ca ar trebui sa vorbesti cu prietenul tau si daca sunteti pregatiti sa va bagati in acest proiect.
Si eu am fost in aceeasi situatie, nici macar nu eram logoditi cand am dat avansul. Pana ne-am mutat, ne-am si casatorit (aveam in cap lucrul acesta si nu a fost ceva fortat).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate