Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Călătorie în afară

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Cozminel2001

Cozminel2001

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.05.2019
Salut! Am împlinit în martie 18 ani și buletinul meu expira abia la anul în martie și nu am cum sa il reînnoiesc!! Vreau sa merg la muncă vara asta și vreau sa stiu daca pot trece granița cu buletinul de 14 ani sau nu? Ma puteti ajuta ? Multumesc!!

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015
De ce nu faci pasaport sa scapi de grijanii?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Atata timp cat e in termenul de valabilitate, nu ai probleme.
CI o poti reinnoi oricand.

Edited by pasilla, 15 May 2019 - 21:49.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
Trci fara probleme cat timp e valabila CI.

#5
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Doar in tarile ce accepta intrarea pe baza de CI, altfel obligatoriu pasaport.
Mai bine faci si pasaport, doar sa-l ai ca nu se stie cat de tare te apuca dorul de munca pe unde vei fi si cand vrei sa vii acasa te trezesti in pana de acte.

Edited by keta, 16 May 2019 - 00:30.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,801
  • Înscris: 20.10.2015

View Postketa, on 16 mai 2019 - 00:28, said:

Doar in tarile ce accepta intrarea pe baza de CI, altfel obligatoriu pasaport.
Mai bine faci si pasaport, doar sa-l ai ca nu se stie cat de tare te apuca dorul de munca pe unde vei fi si cand vrei sa vii acasa te trezesti in pana de acte.

Si eu as merge pe treaba asta, ar putea intampina probleme daca expira sub 6 luni, nu stiti care e regula in fiecare tara
Pasaportul e sfant. Nu costa mult si are timp sa si-l faca.

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mai sint 180 topicuri din astea pe aici: expira buletin in XXX zile/luni/ani, pot sa merg in UE ?
Din ce-mi aduc aminte, 99.99% raspunsul este DA.
Poti sa cauti si singur pe forum.....

Pe de alta parte, cred ca poti sa schimbi buletinul cind vrei tu.
Ori direct, simplu, la cerere, "ca asa vrei tu".
Ori il declari pierdut, eventual platesti vreo amenda (sau nu, mai sint 1765 de topicuri... deja ai inteles ideea, presupun).

#8
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
In UE poti calatori si cu CI care expira peste cateva zile(de ex poti in mod 100% legal sa iti obtii pasaportul si in afara tarii). Daca iti expira la anul nu ai de ce sa iti faci griji. Dar, vezi ce acte iti trebuie pentru a munci legal.

In afara UE, in tarile din spatiul Shengen care nu sunt in UE(Elvetia, Norvegia) posibil sa ceara minim 6 luni.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
El a ntrebat daca poate trece granita (romaneasca cred).  Raspuns unic: DA.
Daca il primeste dincolo, e alta treaba. Stat UE, non UE, Turcia, etc.
Pt toate, sunt raspunsuri diferite.


#10
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Ce părere aveți? Daca un copil român, in vârstă de 10 ani, are pașaport valabil, emis de Anglia (tatăl are dubla cetatenie engleza/romana) poate călători, plecând din România in tarile din Europa (Bulgaria, Grecia) însoțit de ambii părinți?
Deci, copilul are pașaport emis de Anglia, nu de România si vor sa plece in vacanță din România in Grecia.
Care sunt documentele necesare pentru a călători un minor cu vârsta de pana la 14 ani in tarile din Europa? Mulțumesc mult.

Edited by Camataru10, 22 May 2022 - 12:30.


#11
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Problema mai gravă e ca UK nu mai e in EU. Asta înseamnă ca in interiorul EU folosește pașaportul cu care a intrat in EU.
Dacă a intrat cu pașaportul UK in RO/ EU, poate, in limita impusă, călători in zona.

Atenție la limita de ședere pentru cetățenii britanici in EU, cred ca e 6 luni.

In alte cuvinte, va complicați aiurea.

#12
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Mulțumesc de răspuns. Cei in cauza, familia se află in România. Dint cetateni romani si vor sa plece in vacanță far nu stiu ce documente au nevoie pentru copilul de 10 ani. Are pașaport emis de Anglia dar nu stie daca e valabil si pentru a putra merge in vacanță in Grecia, Bulgaria.. Asta e problema

#13
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Copilul când o intrat in EU, ce document o folosit? Tot cu ăla poate călători și in restul EU.

Also, ar trebui sa își rezolve intrarea dacă o folosit pașaport britanic acum 6+ luni. Altfel, teoretic, e considerat ca are overstay ilegal.


Edited by Lex404, 23 May 2022 - 10:13.


#14
Camataru10

Camataru10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 28.05.2012
Vai, tot nu m-am făcut înțeles. Copilul a stat dintotdeauna on România, are domiciliul stabil în România dar are pașaport englezesc deoarece tatăl, care este tot roman, a stat 15 ani in Anglia si i-a facut si copilului pașaport englezesc.


#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Deci copilul e cetatean britanic. Daca circula cu pasaport britanic I se vor aplica regulile de circulatie ale cetatenilor britanici, trebuie sa se intereseza care sunt acestea. Daca era UK in UE puteam sa-ti spun ca circula fara nicio bataie de cap, cunosc caz de copil cu dubla cetatenie (romana si alta din UE) care a circulat si singur (minor fiind) si cu 1 parinte intrand-iesind din Romania fara probleme. Dar pt britanici nu stiu cum e dupa brexit

Edited by mdt, 23 May 2022 - 20:49.


#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Sa ii faca pasaport EU. Cu ala britanic numai batai de cap.

Va mai si treziti ca se intoarce cu ala britanic si peste 6 luni trebuie sa scoateti copilu din EU si tre sa il tineti 6 luni afara (sau cat dureaza sa faca rost de un pasaport romanesc la consulat, minim 3 luni
)

#17
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 04.02.2008
Cred ca locul acestui topic nu este aici. Mai urmeaza sa postam aici programul si actele necesare pentru schimbarea buletinului.

#18
chirea_mircea

chirea_mircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 30.12.2012

View PostCamataru10, on 23 mai 2022 - 17:07, said:

Vai, tot nu m-am făcut înțeles. Copilul a stat dintotdeauna on România, are domiciliul stabil în România dar are pașaport englezesc deoarece tatăl, care este tot roman, a stat 15 ani in Anglia si i-a facut si copilului pașaport englezesc.

Varianta 1: ii face pasaport romanesc si poate circula in UE fara nicio problema.

Varianta 2: cu pasaportul britanic i se aplica regulile pentru UK, cum au spus colegii, adica pasaportul sa fie valabil minim 3 luni dupa parasirea tarii (in care vrei sa intri), sedere maxima 90 zile in intregul spatiu Schengen indiferent de cate tari vizitezi. Mai multe detalii gasesti pe gov.uk la "travel advice" pentru fiecare tara in parte, sectiunea "entry requirements".

Nu-s necesare vize sau alte formalitati daca stau mai putin de 3 luni in vacanta, doar pasaportul Posted Image

Edited by chirea_mircea, 26 May 2022 - 10:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate