Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Film pe pelicula pentru proiector

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
nicubuga

nicubuga

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.06.2017
Buna, am o intrebare. Pe eBay se gasesc un numar oarecare de filme pe pelicula "vintage", dar cunoasteti de unde se poate de cumpara asa ceva in Romania sau poate alte surse de filme pe pelicula mai vechi? Poate exista colectii, colectionari?

Merci.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Se gasesc si noi dar, despre ce fel de pelicula vorbim ?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ia legătura cu DJL sau cauți pe olx. Sau pe Antic Shop.

Lumea se chinuie cu HD și tu cauți pelicule vechi ?

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,823
  • Înscris: 18.12.2007
Nu are voie sa caute pelicule vechi? :)

#5
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
S-au vandut de mult, ca sa aiba avans pt. 16K.

Altfel, IMAX pe pelicula de 70mm si IMAX 3D pe 2 x 70mm nu gasesti pe OLX...

#6
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Are voie sa caute ce vrea, dar inainte de a cauta, ar fi bine sa stie ce vrea. La halul in care a przentat problema, nu are sanse sa primeasca un raspuns ok.

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

 waterman, on 15 mai 2019 - 12:16, said:

Ia legătura cu DJL sau cauți pe olx. Sau pe Antic Shop.

Lumea se chinuie cu HD și tu cauți pelicule vechi ?

Lumea se chinuie acum cu 16 K, poate si cu 8K.

Cu HD (720p) nu se mai chinuie lumea din secolul trecut.

Edited by loock, 15 May 2019 - 13:15.


#8
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006

 nicubuga, on 15 mai 2019 - 12:12, said:

cunoasteti de unde se poate de cumpara asa ceva in Romania sau poate alte surse de filme pe pelicula mai vechi? Poate exista colectii, colectionari?
Depozitele fostelor cinematografe din orasele mari? Zic si eu.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
E elegant să ai filmele stocate digital şi să le vizionezi pe un sistem home cinema, sau pe un proiector.
Însă filmul autentic, pe peliculă, e... altă senzaţie.

Nu ştiu dacă a cântat cineva, fie şi în joacă, pe un sintetizator analogic şi apoi pe unul contemporan, sau pe un MIDI keyboard şi un DAW. Pe un MIDI keyboard cu un DAW sau cu un generator de tonuri, acelaşi sunet parcă nu are profunzimea celui de pe synth-ul analogic. Să apeşi pe clape şi în acelaşi timp să mişti potenţiometre şi slider-e, să apeşi switch-uri, să cuplezi tu singur module şi filtre între ele... de nepreţuit. Muzicienii care cântau în anii 70 la aşa ceva erau şi electronişti.
În prezent, sunt synth-uri care încearcă să reproducă tot mai fidel senzaţiile oferite de monştri sacri precum Moog, Korg şi Emulator.

Nu pot uita celebrul VL-1 de la Yamaha, care folosea un breath controller (via MIDI) pentru a reda sunetele instrumentelor de suflat. Suflai în muştiuc şi astfel reproduceai nuanţele acelea subtile ale unui nai, de exemplu.

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
De cumparat nu stiu, dar poti sa intrebi la Cinemateca sa-ti faca o copie.

#11
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 PSC, on 15 mai 2019 - 13:18, said:

Suflai în muştiuc
Acum se suflă puternic în flaut cu gușă.

#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,785
  • Înscris: 04.01.2018
La noi nu prea viziona lumea filme pe pelicula acasa, de unde pelicule si proiectoare, cand erau la moda prin anii '50-'60-'70, romanii abia aveau bani de mancare. Pe urma in anii '80 cei mai instariti si-au luat video-uri si asa au putut sa vada filme acasa, in afara de cele date pe TVR.
In tarile civilizate inainte insa erau camere cu pelicula pentru amatori pe 8mm si proiectoare de 8mm. Se puteau cumpara si pelicule inregistrate cu filmulete de scurt metraj, desene animate, videoclipuri,etc. Proiectoarele si filmele pe 16 sau 35 erau mult mai scumpe insa, putini si le permiteau.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Se gaseau si la noi camere si proiectoare pentru 8mm, doar ca era distractie cam scumpa. un film alb-negru de 3-4 minute, costa in jur de 70 lei, plus munca cu developatul, eventual montaj.

#14
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Se găseşte peliculă şi de 16 m.m. şi am văzut la unii şi de 35.
Eu am de 16 pe acasă (sper să iau şi proiector... am găsit mai demult pe la cineva), dar să văd unde găsesc şi un din ăla de lipit filmul utilizând scotch special (dacă lipeşti cu lipici pirezi automat mai multe cadre), derulator şi nişte role goale ca lumea.
Caut peliculă pentru imaginii din anumite domenii sau imagini inedite.
Pentru 8 şi Super 8 e cel mai uşor să găşeşti. Găseşti şi imagini inedite, dar la 8 nu e prea bună calitatea.
Mă întreb dacă s-a păstrat pe la noi în vreo colecţie privată film de 70 m.m. Pentru ăsta însă nu ştiu cum găseşti proiector pe la noi (pentru 35 mai găseşti la vânzare, dar de 70 nu au fost prea mult pe la noi - 70 clasic, nu I-MAX... pe youtube însă am văzut un pasionat care împingea prin casă unul de 70).
16 m.m. mai merge la bloc, unul de 35 însă e cam prea zgomotos. Nu e vorba de vecini, că nu toţi sunt idioţi, însă din câte am înţeles dacă încăperea e mică rişti să nu prea auzi sunetul din cauza zgomotului.

Edited by djl, 15 May 2019 - 15:40.


#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
De unde colectie privata? Eventual la unul cafe a lucrat la Sahia, sau arhiva si le-a ciordit. Filmele destinate cinematografelor nu se vindeau, ele erau trimise mai departe, de la un cinema la altul.

De unde colectie privata? Eventual la unul cafe a lucrat la Sahia, sau arhiva si le-a ciordit. Filmele destinate cinematografelor nu se vindeau, ele erau trimise mai departe, de la un cinema la altul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate