Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Accesorii Samsung Galaxy S 10

  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013
Stie cineva care e diferenta dintre folia de silicon mata si cea normala vanduta de catre cei de la Smart Protection? Am luat varianta mata si e destul de plasticoasa la atingere.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Sunt vreo 10 materiale diferite din care se fabrica foliile si tot vreo 10 tipuri de folii.
Ce anume cauti exact ?

#3
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Fix cum spune și numele: una e mată, una lucioasă. Aia mată e mai bună în medii cu lumină puternică, inclusiv în exterior, pentru că nu lasă lumina să se reflecte din ecran și nu ajungi să te vezi în el ca în oglindă. Dezavantajul celei mate e că atenuează puțin culorile. Cea lucioasă permite culori mai vii, dar în medii cu lumină puternică face telefonul inutil.

[ https://forums.crackberry.com/attachments/blackberry-z30-f401/285812d1405726667t-ghost-armor-clear-vs-matte-screen-protector-z30-pics-1.1.1.1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Lachitza

Lachitza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 10.01.2014

View Postliviudami13, on 14 mai 2019 - 16:37, said:

Stie cineva care e diferenta dintre folia de silicon mata si cea normala vanduta de catre cei de la Smart Protection? Am luat varianta mata si e destul de plasticoasa la atingere.

Diferenta este si in usurinta glisarii si montajul mai rapid / ok fata a celei Anti Glare fata de Clasic, presupunem ca de la anti glare-ul din folie.
Da, imaginea este usor pixelata si ia putin din calitatea culorilor, insa noi toti ne-am obisnuit cu acest efect mai special dupa o zi, maxim doua.

Folia Clasic este cum insinueaza si denumirea, simpla, usor lucioasa, 100% transparenta.
Ambele materiale au self-healing real si nu doar ca e un polimer, strat dispersie socuri, pastrare maxima a calitatii culorilor si adeziv siliconic activ pe spate.

Cu stima.

#5
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Ce folie ok recomandati pentru S10+?
Am luat un tempered glass cellara si era nasol, nu aluneca degetul cum trebuie se umplea de urme de amprente si senzorul de amprenta o lua mai greu.
Am aruncat-o si am luat folie originala. Totul era ok, dar cateodata mi se bloca aplicatia pe ecran si nu scapam decat dupa restart-ul telefonului si nu functioneaza cum trebuie gesturile din bara de navigare. Se mai umplea si de urme de amprente
Initial credeam ca are telefonul meu probleme la ecran, dar de o saptamana il folosesc fara folie si nu am mai avut nicio problema. Deci folia originala era de vina.
I-as pune totusi o folie pe geam sa nu se zgarie, dar nu stiu care ar fi ok la atingere, amprenta sa functioneze bine si sa aiba tratament oleofobic.

#6
ionuturse

ionuturse

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 13.08.2011

View Postxew, on 14 septembrie 2019 - 11:28, said:

Ce folie ok recomandati pentru S10+?
Am luat un tempered glass cellara si era nasol, nu aluneca degetul cum trebuie se umplea de urme de amprente si senzorul de amprenta o lua mai greu.
Am aruncat-o si am luat folie originala. Totul era ok, dar cateodata mi se bloca aplicatia pe ecran si nu scapam decat dupa restart-ul telefonului si nu functioneaza cum trebuie gesturile din bara de navigare. Se mai umplea si de urme de amprente
Initial credeam ca are telefonul meu probleme la ecran, dar de o saptamana il folosesc fara folie si nu am mai avut nicio problema. Deci folia originala era de vina.
I-as pune totusi o folie pe geam sa nu se zgarie, dar nu stiu care ar fi ok la atingere, amprenta sa functioneze bine si sa aiba tratament oleofobic.

Salut!Eu îți recomand folia clasică de la Smartprotection!Se montează fără probleme  și nu se zgaraie ușor, este foarte plăcută la atingere!Am avut-o atât pe S7 Edge, cât și pe Note 9,acum am S10+ și urmează să comand una!

#7
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Daca vrei protectie mai buna, eu am asa ceva:
https://s.click.alie....com/e/BrbiSzZO
Doar ca senzorul de amprenta nu mai este la fel de precis, trebuie sa apesi putin mai tare.
De 50 lei iti poti lua cam 3 bucati fata de smart protection.

Edited by cipri_m78, 14 September 2019 - 16:39.


#8
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Parca ma incanta mai mult o folie decat un geam cu loca/lipici.
Folia asta de la Smartprotection are vreun tratament oleofobic sau raman urme de la amprente/transpiratie/grasime a feței si/sau a mâinii?
Nu am vazut pe nicaieri sa se specifice ceva despre oleofobic.

Am avut folie geam cu loca/lipici pe Mate 20 Pro si am avut probleme cu amprenta, parca nu as mai lua asa ceva, trebuie apasat mai tare pe ecran si nu o ia mereu cum trebuie.
Dupa cum spuneam, stau de vreo saptamana cu ecranul gol, nu as astepta chiar si 2 luni (depinde de noroc) sa vina ceva din China, as lua ceva din tara.

#9
cipri_m78

cipri_m78

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.05.2010
Arata mai bine folia de silicon pe telefon, si amprenta merge mai bine, pentru zgarieturi e buna, daca stii sigur ca nu-l scapi atunci e ok.
Poti incerca folia de silicon de la samsung, este ok si aceea, doua buc. 33 lei. Eu am tinut-o pana mi-a venit folia din China. Daca nu vrei sa astepti mai gasesti pe olx, dar putin mai scump.
Eu nu am curajul sa-l tin fara folie de sticla, chiar daca pt. deblocare trebuie sa apas putin mai tare, folosesc mai mult deblocarea faciala.

Edited by cipri_m78, 14 September 2019 - 20:20.


#10
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,506
  • Înscris: 30.12.2007
Am avut folie originala Samsung si imi facea figuri, ai link mai sus. Initial credeam ca am probleme cu ecranul, cu touch-ul, dar de o saptamana stau cu ecranul curat fara folie ca am dat jos folia Samsung originala si nu am mai avut nicio problema.
I-as pune folia aia de la Smartprotection, dar nu stiu cum sta pe parte de tratament oleofobic. Nu as vrea sa-l tin plin de urme, de amprente, de grasime.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate