Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Afi City - Bucurestii Noi

- - - - -
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Așa e și cu mașinile, cu telefoanele f scumpe... Sunt oameni care nu au mașini și, totuși, trăiesc bine mersi. Se poate merge și cu autobuzul, cu metroul, cu trenul, cu avionul... Cum se poate, e sf pentru multi. Dar asta e altă discuție iar eu sunt off topic. :)

#20
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,228
  • Înscris: 25.10.2018
Încă nu e de cumpărat .. faceți un tur al zonei și o sa înțelegi..  uitați va și pe google Maps ..
Cel puțin 10 ani va fi un santier toată zona..dar la ritmul in care construiesc banuiesc ca e optimist termenul..
eu consider ca e o tatonare cele doua blocuri..
și lângă ele e și un teren mare care nu le aparține..
iei in capat cu gândul ca scapi de balamuc și te trezesti cu unul și mai mare..


#21
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Vor construi cativa ani buni, 5-6 poate. Acum au doar doua blocuri la rosu, din care au inceput sa vanda. Cred ca in total sunt 30 de blocuri, ceva de genu.

Legat de 'camera tehnica', e destinata adapostiri aparatului de aer conditionat.

Apartamentul de 2 camere si 55mp nu e rau deloc, totusi eu zic ca se putea mai bine dpdv al pretului avand in vedere ca nu e gata blocu, cumperi un apartament la rosu in momentu asta.
Nici prea ieftine n-au cum sa fie ca esti totusi in Bucuresti di foarte aproape de metrou.

Trebuie mers acolo si discutat pentru cei interesati.

Edited by badsica, 13 May 2019 - 07:39.


#22
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004
Deci un mic rezumat pentru cine este interesat. Stau in zona de cind m-am nascut. Parintii la fel. Cunosc terenul si istoria zonei complet.
Sa discutam despre terenul de constructie
Se construieste pe terenul unei foste fabrici de laminate. O parte din teren a apartinut fabrici. Alta parte reprezenta baza sportiva si era doar administrata de fabrica. Aceasta mai avea niste terenuri pe malul lacului Grivita in prezent revendicate si obtinute de "fostii proprietari".
Terenul pe care s-au construit in prezent cele 2 blocuri sint efectiv la latura din spate a fostei fabrici acolo unde incepe baza sportiva. Au inceput sa construiasca in toamna trecuta si s-au oprit cam vreo 3 saptamini din sapat. De ce ? Pentru ca in pamint era fundatia fostelor hale si baietii au crezut ca au ras tot  de pe teren timp de doi ani cit au pus totul la pamint. Surpriza surpriza....nu Posted Image
Au muncit excavatoarele si picamerele zi si noapte si ei nu au reusit sa toarne prima cifa decit dupa aproape o luna. Am crezut ca renunta cind am vazut ce greu merge.
Faptul ca nu stiau ce este in pamint imi spune ca ei nu au facut studii si foraje in sol inainte sa se apuce de construit. Au construit in orb fara o analiza a fostei albii a raului Colentina. BTW la 10 metri de blocuri se aflau in anii 60 bazinele de decantare pentru substantele acide folosite in fabrica la tevile speciale. Apa acelor iazuri era verde. De la acidul sulfuric. Acele substante au distrus panza freatica in zona si fabrica LAromet a fost nevoita sa traga conducta de apa potabila in cartier pentru oameni. Apa neplatita pina prin 1985.
Acele substante acide, corozive s-au infiltrat in aceea zona si banuiesc ca nu o sa fie prietenoase cu fundatia blocurilor de acolo. Posted Image
Contructia in sine a mers foarte rapid indiferent de anotimp sau vreme in ritmul de 2 etaje la 3 saptamini. S-a lucrat si noaptea iar muncitorii in majoritatea lor nu sint romani. Sint ceva asiatici, pakistanezi sau ceva asemanator. Relativ linistiti fara scandaluri sau galagie pe santier.
Materiale...fier, beton si bca. Pentru un apartament de lux ( cum il vand ei ) mi se par cam ieftine.
Locatia o sa fie un santier inca multi ani de acum incolo. Deocamdata iesirea se va face prin doua strazi ( Episcop Vulcan si LAminorului)  strazi de cartier care nu o sa suporte traficul crescut cind toate blocurile or sa fie terminate.
Dar nu toate blocurile or sa fie de locuinte. Multe o sa fie de birouri. Am atasat primele idei pe care le-au avut ( cu regim de inaltime de 24 de etaje/78 metri) si maximul de acum de 45 de metri/12 etaje.
Au disparut strazile adiacente latite, piateta construita in locul cimitirului Posted Image ,  Dedeman-ul, mall-ul....
Am atasat si o plansa topografica pentru cine este interesat.
Sint curios la ce se va ajunge peste 5-10 ani cind o sa se termine toate constructiile
Aaaaa.. si au disparut si o gramada de locuri de parcare ca doar cine o sa se mute acolo o sa zboare nu o sa mearga cu masina...Posted Image

Attached Files



#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Circulatia spre centru e mirifica, Dimineata, coada incepe de pe la parc Bazilescu si se disperseaza oarecum dupa trecerea podului Constanta. Pana se vor termina toate blocurile de pe locul fostei fabrici Laromet cred ca o sa se stea la coada, de la iesirea din bloc...Posted Image  Daca tot au scos tramvaiul puteau sa faca 3 benzi pe sens de la Laromet pana la Jiului... Dar mintile luminate au facut insule cu iarba pe mijloc, lasand 2 benzi din care una e mai tot  timpul ocupata de masini parcate si unde au ramas vechile linii de tramvai, s-au transformat in parcari...
Ca idee.. cu transportul in comun de la Jiului la podul Constanta dimineata faci in medie 10 min.. sunt 2 statii... pe jos ajungi mai repede... La momentul actual cel mai rapid ajungi in centru cu metroul.

Edited by baribalu, 14 May 2019 - 07:13.


#24
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004
Daca se vor da in folosinta 3000 de apartamente asta o sa insemne sa zicem 1.5 masini per apartament. Un loc de parcare are 11 metri patrati.
Deci avem 11 x 3000 x 1.5=49500 mp
Suprafata terenului fostei fabrici Laromet pe care se construieste este conform anuntului de intentie de doar 101338 mp
Deci aproape  jumatate din suprafata terenului de acum o sa fie ocupata cu masini. Posted Image

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Asta cu traficul e un subiect tabu în București. Eu lucrez in Pipera și ajung la munca de pe A3. Până la Petricani, se merge brici. De acolo și până la serviciu, adică pe o porțiune de 100-150 de metri, fac și 20,25 de minute. Adică fac in total undeva pe la 35-40 de minte. Dacă este weekend și lejer, fac 15-20 cu totul.
Deci faptul că faci de acolo o grămadă, până la centura... bullshit! Big city life.

#26
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostLauCalin, on 14 mai 2019 - 22:02, said:

Asta cu traficul e un subiect tabu în București. Eu lucrez in Pipera și ajung la munca de pe A3. Până la Petricani, se merge brici. De acolo și până la serviciu, adică pe o porțiune de 100-150 de metri, fac și 20,25 de minute. Adică fac in total undeva pe la 35-40 de minte. Dacă este weekend și lejer, fac 15-20 cu totul.
Deci faptul că faci de acolo o grămadă, până la centura... bullshit! Big city life.
o chestie stramba,. autostrada aduce trafic in oras, nu-l descongestioneaza!

#27
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Și cu restul blocajelor din București , cum e? E tot de la autostrăzi?

#28
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View PostLauCalin, on 15 mai 2019 - 09:19, said:

Și cu restul blocajelor din București , cum e? E tot de la autostrăzi?
blocajele sunt de la dorinta nebuna de a folosi masina in oras, daca ar fi parcarea foarte strict reglementata, ar fi ratb-ul plin.

#29
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Aveti metrou la 2 minute. De ce va plangeti de blocaje?

#30
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008

View Postkopac, on 15 mai 2019 - 09:37, said:


blocajele sunt de la dorinta nebuna de a folosi masina in oras, daca ar fi parcarea foarte strict reglementata, ar fi ratb-ul plin.

Multi zic sa decongestionăm traficul folosind transportul in comun. Dar poate nu își dau seama că și ăla e uneori depășit. Te invit dimineața pe la 9:00 pe linia lui 300, 335, tramvaiului 41 sa vezi cum stau toți "claie peste gramada". Iar magistrala 4 e o ciudățenie. Ca sa ajungi de acolo până în Pipera, trebuie sa schimbi 3 metrouri. In condițiile in care vorbim de 7,8 stații. Si ajungi sa faci 40, 50 de minute. Sau până la Unirii , schimbi la Basarab, iei spre Eroilor și ocolești f mult.

Edited by LauCalin, 15 May 2019 - 10:32.


#31
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Atunci nu va mai plangeti de trafic. Transportul in comun e aglomerat in toata Europa.

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Asta incerc sa spun și eu.

#33
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,841
  • Înscris: 14.09.2004

View PostAfroditu, on 15 mai 2019 - 10:11, said:

Aveti metrou la 2 minute. De ce va plangeti de blocaje?
Posted Image Posted Image Posted Image

Doua minute fac doar cei care stau in buza metroului. Eu care stau mai departe fac 15 min pina pe peron. Si schimb doua metrouri ca sa ajung la serviciu. Exact cum zicea LauCalin, cam 50 de min de cind ies din casa pina ajung la birou. Cu masina personala fac 35 min. Cu tot cu parcare la 1 km de locul de  munca. De ce as folosi metroul ?

#34
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostAfroditu, on 15 mai 2019 - 10:33, said:

Atunci nu va mai plangeti de trafic. Transportul in comun e aglomerat in toata Europa.

Problema e ca in Europa transportul circula ceas, are benzile dedicate, are iarna caldura, vara aer conditionat, etc, etc.
La noi pot sa bage sute de autobuze.
Ele tot in trafic vor sta impotmolite.
Pe de alta parte, oricat de bun ar fi transportul, cu linii dedicate, etc, etc, mentalitatea romanului este sa fie in masina.
Si nu ma refer la aia care nu au mijloc de transport aproape.
Sunt multi care stau in sud si merg in  nord cu masina cand au metrou la scara si langa birou.
Fiecare evident are optiunile si prioritatile lui insa, poti sa faci cel mai bun transport posibil, mentalitatea va ramane aceeasi.

#35
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Eu fac cam 20-25 de minute pana la metrou, mers pe jos. Cand vremea nu ajuta, luam masina (conduce sotia pentru ca eu sunt un inadaptat si nu am permis) si o parcam la 3 minute de metrou, regulamentar. Printre stradute, nu e aglomerat - mers 2 km.
Dar, prefer sa plec mai devreme si sa ajung si mai devreme. Metroul e aglomerat, intradevar. De multe ori, iau metroul spre tineretului pentru ca la unirii nu am loc.

#36
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Sunt o multitudine de cazuri particulare, offtopic. Ideea e ca sunt mai scumpe in zonele cu acces rapid la metrou si pe buna dreptate. Zona asta unde construieste Afi e aerisita, la momentu asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate