Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Doresc realizare magazin online pe platforma Magento

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
Hello,

Doresc sa deschid un magazin online cu peste 20.000 de produse  pe platforma Magento si ma uit la 2 companii care folosesc platforma Magento. Am nevoie de un server dedicat la numarul asta de produse si sincer am nevoie de niste pareri. Eu am vazut ofertele de la Spiral Advertising si de la Blugento.
Cei de la Spiral Advertising au infrastructura lor de servere si pot plati magazinul in 12 rate, iar cei de la Blugento platesti cat timp folosesti dar nu au serverele lor sunt inchiriate de la Amazon. Eu am nevoie si de suport hosting si doresc sa va intreb daca imi recomandati sa aleg Spiral Advertising ? Ati mai folosit ? Astept parerea voastra

sursa:
http://www.spiraladv...rte-si-preturi/
https://www.blugento.ro/preturi

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
de ce nu apelezi la un hosting individual? sau nu te pricepi si vrei administratie din partea lor.

200€ pe luna mi se pare mult, mai ales ca nu stii ce vanzari o sa ai, indiferent ca ai 20.000 daca marja de profit pe produs este de 1€ bucata si tu vinzi 30 pe luna.

Apeleaza la un hoster, cumperi un pachet performant si administrezi tu tot.

#3
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
Chestia este ca Spiral Advertising in acesti bani  iti realizeaza si magazinul pe platforma Magento si iti ofera si hostingul ( server dedicat in cazul meu) . Cautand pe internet si vazand resursele de care ai nevoie pentru un magazin pe Magento , bineinteles si optimizat sa se incarce rapid nu sa imi plece clientii, atunci pretul mi se pare chiar foarte bun. Practic o investitie pe 12 luni si apoi ramai doar cu hostingul. Pe nexcess, hosting Magento costa aprox 400euro pe luna....

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
si daca iti pica magazinu' ca s-au impiedicat balanii de un cablu' ce faci?

as avea incredere mai multa in aia care apeleaza la infrastructura dedicata aws pentru hosting decat dorel cu "datacenter" in camara unde facea ma-sa mare bors pe vremuri.

btw, de ce nu-ti cumperi pentru inceput un vps mai spalat si iti instalezi un magento si incepi sa bagi produse? apoi treci pe un dedicat daca e nevoie.

Edited by laffin, 10 May 2019 - 11:22.


#5
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
Sincer nu vreau sa ma ocup eu de dezvoltarea magazinului online. Vreau sa ii las pe cei de la Spiral sa il realizeze si sa imi ofere suport. Nu am oricum atatea cunostiinte incat sa ma apuc sa instalez si sa testez. Iar legat de VPS sau server dedicat o sa iau legatura cu ei sa vad ce imi ofera si revin cu raspunsul lor

#6
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,726
  • Înscris: 10.12.2006
Eu nu-s fan companii care se folosesc de platforme gratuite pentru a lua clientii in sclavie.

Trebuie sa cauti un "managed dedicated server". Apoi cu 500-1000 euro gasesti pe cineva capabil sa-ti puna Magento cum vrei tu.

Daca nu vrei sa te complici poti incerca si cu aia, doar fii pregatit sa te enervezi, pentru ca siteul nu va merge ca in povestile lor. Exista un motiv pentru care serverele dedicate sunt scumpe.

Vorbeste totusi cu ei inainte, deoarece ai zis de 20k produse si Spiral zice ca duce doar 10k pe cel mai scump pachet al lor. Chiar si chestia asta in care iti limiteaza numarul de produse e o aiureala, dar ei se bazeaza ca nu vei ajunge tare repede la numarul ala si vei fi multumit de performante, apoi dupa cateva luni cand ii cauti o sa-ti bage o poveste ca sa platesti ceva mai mult, ca doar siteul tau consuma exagerat. Daca nu iti place, te descurci cum stii.

#7
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014
Nu imi dau seama daca discutia de fata e de tipul "Dragi cititori ai blogului meu, azi vroiam sa imi cumpar X (link afiliat), dar am gasit si Y (link afiliat), voi credeti ca Z sau T (link platit) sunt mai bune?"

#8
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
Am avut discutia cu cei de la Spiral Advertising la telefon. Am stat vreo 15 minute in telefon si pot sa zic ca am fost placut impresionat, au avut rabdare sa ma asculte si sa imi sugereze ce ar trebui sa fac. Ei mi-au spus asa... desi doresc sa am 20 000 de produse, magazinul online este unul nou, nu detin un numar mare de vizitatori  activ pe site si nu are rost sa aleg cel mai mare abonament de la ei. Ei mi-au recomandat sa merg pe un vps, imi pot configura ei un vps cu o procesare mai buna decat unul standard care il au la baza pentru a  suporta  numarul de produse fara probleme.
Am intrebat daca ei limiteaza numarul de produse. Si mi-au spus ca ei nu limiteaza si nu au de ce pentru ca magazinul online va fi al meu si oricum pot pune apoi cate produse vreau. Se pare ca ei au un calcul trafic si nr produse, din cate am inteles la peste 10.000 de produse active pe un Magento si un magazin cu o vechime in online si cu un trafic mare recomanda pe solutii personalizate de server dedicat si atunci pot alege un pachet de server dedicat. Si mi-au spus ca au un acord SLA si returneaza procent din plata lunara daca serviciul de hosting nu functioneaza si altfel magazinul online nu poate fi accesat, deci aici este in regula. Se pare ca sunt profesionisti si pun accent pe partea asta de servicii.  Mi-au trimis pe email acum contractul lor si din ce citesc daca magazinul online nu este accesibil sub 90% din timp intr-o luna imi ofera o luna gratuita TARE:))
pe scurt:

pro:

par profesionisti, m-au ascultat / sfatuit  si nu s-au grabit sa imi zica da iti trebe server dedicat si platesti atata pe luna
pot pune si 20.000 de produse si mai mult in magazin
mi-au oferit platforma sa o testez si imi vor face o macheta zilele astea cu ce le-am cerut

contra:
nu afiseaza pe website ca poti avea vps si cu nr de produse si te duce in eroare
e necesar sa ii contactezi sa le explici ce vrei pentru a oferi cea mai buna sugestie

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
hai plimba ursu', ai veni aici sa faci reclama la spiralshitul tau...

#10
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
???... stergeti topicul ...eu am avut nevoie de o sugestie nu de show

stergeti mi topicurile mele la asta m-am referit..

sters

1. nu am zis ca aleg serviciile celor de la Spiral.
2. am promis ca revin cu un raspuns dupa ce mi-ati spus la ce sa fiu atent si am revenit. insa se pare ca sunt injurat pe forum pentru asta
3. v-am spus sa imi stergeti toate postarile, nu ma intereseaza sa le fac reclama niciunei companii

imi pare rau ca asa functioneaza aici lucrurile. prefer sa nu mai postez pe acest forum daca vin unii si te injura....
ambele companii sunt bune probabil si mai sunt si altele deci nu luati postul meu ca o reclama.

si urmeaza sa vorbesc si cu alte companii.dar bineinteles ca nu mai postez. altii ca mine ma inteleg ca nu ai unde sa intrebi ceva ca imediat se alerteaza toti. faceti ce vreti. multumesc celor care mi-au raspuns si m-au atentionat la ce sa fiu atent

#11
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
hai să recapitulăm:

1. nu ai experiență în ecommerce
2. nu ai bani, de aia vrei cu plata în rate
3. nu ai pe cine să întrebi.

cam în cât timp estimezi că îți iei un Q7?
pentru că altfel, la fel cum au zis colegii mai sus, companiile astea te leagă de ei pe vecie și nu vrei asta.

#12
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
defapt pe acest topic ai vrut sa ne povestesti cat de "tare" e spiralshitul tau, poate prinzi cativa fraieri sa puna botu'...

esti usor de citit boyuletz, chestile astea se faceau acum 15 ani cand era lumea mai batuta-n cap, acum trebuie ceva mai mult sa convingi pe cineva Posted Image

ce dreacu, ba, vreti sa va invat eu mura-n gura cum sa faceti spam sa nu se prinda lumea?

Edited by laffin, 10 May 2019 - 13:02.


#13
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019

View Postlaffin, on 10 mai 2019 - 13:00, said:

defapt pe acest topic ai vrut sa ne povestesti cat de "tare" e spiralshitul tau, poate prinzi cativa fraieri sa puna botu'...

esti usor de citit boyuletz, chestile astea se faceau acum 15 ani cand era lumea mai batuta-n cap, acum trebuie ceva mai mult sa convingi pe cineva Posted Image

ce dreacu, ba, vreti sa va invat eu mura-n gura cum sa faceti spam sa nu se prinda lumea?

Omule daca spiralshitul era al meu nu stateam aici...si doi Blugento am primit recomandare ca ar fi mai bun insa am vazut ca e mai scump. Am intrebat si uite ce a iesit. Iar spiralshitul am postat ce am vorbit cu ei. O sa vorbesc si cu Blugento si mai mult ca sigur o sa fiu multumit de ei. Pot sa postez si ce am vorbit cu Blugento? Crezi ca ma lasi? Multumesc

sau detin si blugento acum?

Sincer nu ma gandesc sa imi iau un Q7 prea curand. Insa as vrea sa investesc in ceva care sa genereze profit dupa 1 - 2 ani. Am gasit niste furnizori buni in Belgia care imi pun la dispozitie feed si pot urca produsele automatizat in platforma. Ei au modul pentru Magento si de aceea caut platforma aceasta

View Postvali, on 10 mai 2019 - 13:00, said:

hai să recapitulăm:

1. nu ai experiență în ecommerce
2. nu ai bani, de aia vrei cu plata în rate
3. nu ai pe cine să întrebi.

cam în cât timp estimezi că îți iei un Q7?
pentru că altfel, la fel cum au zis colegii mai sus, companiile astea te leagă de ei pe vecie și nu vrei asta.

Sincer nu ma gandesc sa imi iau un Q7 prea curand. Insa as vrea sa investesc in ceva care sa genereze profit dupa 1 - 2 ani. Am gasit niste furnizori buni in Belgia care imi pun la dispozitie feed si pot urca produsele automatizat in platforma. Ei au modul pentru Magento si de aceea caut platforma aceasta

View Postvali, on 10 mai 2019 - 13:00, said:

hai să recapitulăm:

1. nu ai experiență în ecommerce
2. nu ai bani, de aia vrei cu plata în rate
3. nu ai pe cine să întrebi.

cam în cât timp estimezi că îți iei un Q7?
pentru că altfel, la fel cum au zis colegii mai sus, companiile astea te leagă de ei pe vecie și nu vrei asta.

Ai vreo sugestie? Cunosti vreo companie sau ai lucrat cu ea? Mersi

Edited by rvale, 10 May 2019 - 13:10.


#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
despre ce tip de produse vorbim, daca o sa ai o gama de 20.000?

#15
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019
tot ce inseamna fashion pentru femei, barbati. De la haine pana la accesorii, incaltaminte etc.

Am mai gasit o firma interesanta care face tot Magento. Ce parere aveti ?

sursa: https://thecon.ro/magento/

sursa: cautare directa pe google  - creare magazin online magento

#16
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
păi și ai 500.000€ să bagi în marfă și nu ai 10.000€ să îți facă cineva magazinul?

#17
rvale

rvale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 10.05.2019

View Postvali, on 10 mai 2019 - 13:32, said:

păi și ai 500.000€ să bagi în marfă și nu ai 10.000€ să îți facă cineva magazinul?

Dar nu bag in marfa nimic. La lansarea comenzii se trimite o cerere la furnizor si trimite coletul in tara. Eu ma ocup de livrarea in Romania cu curierat rapid. Impachetez produsul si il trimit clientului. Tot procesul dureaza 7-10 zile dar preturile sunt super bune

#18
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
ha ha ha. ok. we're done here.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate