Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Casă Cluj-Napoca, Someșeni

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#37
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
@bobocul acei pereți de 60 sunt cu fațada ventilată. Probabil vom renunța la ele.

#38
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGr3go, on 08 mai 2019 - 22:47, said:


Suntem in discutiile cu Novapex: prima oferta doar pentru tubulatura (tubulatura plata, cu insulfare in pardosea, exhaustare pe plafon + montaj), fara unitate: 35k RON. Sincer, mi se pare mult, comparativ cu oferta primita de puisor, de 15k.

este vreun motiv pt care trebuie tubulatura plata? Este și sensibil mai scumpa și ai o pierdere de presiune mai mare folosind-o.

Pretul depinde mult de tipologie. Câte guri de. ventilație (aducțiune sau exhaustare) ai? Cere dnlui Molnar sa îți facă oferta pe materiale și separat manopera.

#39
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanfizesan, on 26 mai 2019 - 16:28, said:

este vreun motiv pt care trebuie tubulatura plata?
Motivul inițial era sa nu avem tavan fals, și traseele sa fie sub IPAT/in șapă.
Însă nu știu din punct de vedere financiar care ar fi varianta mai buna:
1. Tubulatura plata, trasee sub IPAT și sapă. Probabil execuția ar fi mai pretențioasă.
2. Tubulatura cilindrică (classic) si tavan fals.

Ce părere aveți? Ce ați ales, ce ați alege dintre aceste variante?

#40
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Eu am tubulatura rotundă de 9cm sub șapă.

PS: ca să completez:la parter am tubulatura peste tavan fals (rigips). La etaj am combinat:aducțiunea este sub șapă și evacuarea este peste tavan.

Dacă poți, recomand tavan din rigips. Altfel sunt șanse mult mai mici sa iasă drept. Nu zic ca nu se poate, dar trebuie sa ai noroc de meșteri.

Ps2: cite guri de aducțiune/evacuare ai, cite distribuitoare și cât de lung traseu? 35k ron este cam de 2,5 ori cat am dat eu pentru aceste componente şi montaj.

#41
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
- la parter poti pune baia lipita de scari si muti accesul din garaj intre baie si spatiul tehnic...iar accesul in spatiul tehnic din holul creat.
- cosul de fum cat mai aproape de coama casei...cosul trebuie sa depaseasca coama cu >50cm, daca il pui pe margine o sa ai o problema cu inaltimea libera a cosului.

#42
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanfizesan, on 26 mai 2019 - 22:10, said:

cite guri de aducțiune/evacuare ai, cite distribuitoare și cât de lung traseu? 35k ron este cam de 2,5 ori cat am dat eu pentru aceste componente şi montaj.
Insuflare: 6 guri
Exhaustoare: 7 guri
Distribuitoare: 2
Traseu: aprox 60m plat, 100m dn90

View Postbrawnie, on 27 mai 2019 - 12:31, said:

- la parter poti pune baia lipita de scari si muti accesul din garaj intre baie si spatiul tehnic...iar accesul in spatiul tehnic din holul creat.
- cosul de fum cat mai aproape de coama casei...cosul trebuie sa depaseasca coama cu >50cm, daca il pui pe margine o sa ai o problema cu inaltimea libera a cosului.
Mersi de idei. Bun de știut faza cu coșul de fum.

#43
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGr3go, on 27 mai 2019 - 23:20, said:

Insuflare: 6 guri
Exhaustoare: 7 guri
Distribuitoare: 2
Traseu: aprox 60m plat, 100m dn90


Pai si cum ai ajuns la 35k ?

#44
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014
Pai zicea ca pune tubulatura plata.  


...din haur, mancat-as.

#45
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
nu stiu cat mai sunt preturile acum, dar... am link cu cele din 2017 https://novapex.ro/w...egtechnika.pdf. Tubulatura plata 41ron/ml vs cea rotunda 16.4. preturi fara TVA. diferenta de pret la tubulatura 1756 ron. Si eu am 2 distribuitoare, Eu am dat 11500 ron.

Pana la 35k ron mai este cale foarte lunga. De aia intreb, ce este inclus in cei 35k ?

#46
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Postdanfizesan, on 28 mai 2019 - 11:05, said:

Pai si cum ai ajuns la 35k ?

Uite aici oferta.

#47
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
ok, m-am uitat un pic pe oferta ta si as avea citeva recomandari (a se citi ce as fae eu):
  • uita de manopera lor, este bataie de joc. Pot sa iti dau numarul de tel al reprezentatului lor din Cluj si te intelegi cu omul la un pret care este mai de pe pamant. Daca nu vrea, cauti de la alte firme, toate chestiile sunt relativ usor de asamblat si nu este rocket science.
  • Oferta ta contine si parti care eu nu le facusem, deci extra 2000 ron (anemostate etc)
  • Bucatile de interconectare si alte frectii mici duc pretul foarte sus, eu m-as uita foarte mult daca pot sa fac tavan fals (daca am inaltimea necesara la interior) si sa folosesti tubulatura rotunda de 90mm.
  • Daca primeaza pretul vs functionalitate, poti pune toate anemostate/grile pe tava, acestea rotunde de metal sunt 1/4 pretul celor de inox, plus ca nu mai trebuie sa ai tranzitia de la circular la plat, acolo salvezi cam 2000 ron.
In rest cam asta este.

PS: am citit un pic in urma si cred ca inca esti in faza dinaintea AC. Daca da, recomand sa te gandesti la cat va fi inaltimea parterului/etajului, in functie daca vrei IPAT sau nu, daca vrei ventilatie sau tavan fals.

PS2: eu am lasat 20cm la tavan pentru tavan fals, este prea mult, un 12-13cm este arhisuficient sa tragi tubulatura de 9cm
PS3: dupa ce ai trasele pui arhitectul/structuristul sa le marcheze pe planse, sa ai treceri in centuri/grinzi in zonele respective. Eu m-am gandit la asta si dar nu am stiut ca si peretii care nu sunt de sustinere se inchid cu centura (sub planseu) asa ca pe langa cele 12 gauri care le-am prevazut, a trebuit sa mai fac inca 8. Si este 150 ron gaura cu carota.

#48
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
După multe discuții, avem o nouă versiune a planului.
Cateva dintre idei care au dus la schimbări:
- am vrut că scara sa fie într-un loc"mai central" al casei
- terasa sa fie spre vest, unde avem mica zona verde
- dressing cu o singura ușa
- ambele băi de la etaj sa fie accesibile tuturor
- sa eliminam acel hol lung de la etaj
Dezavantaje:
- nu toate dormitoare au geam către sud
- livingul a ajuns sa fie cu trecere

Ce părere aveți?

Attached Files



#49
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, îmi place cum a ieșit parterul,in general. Sa te gândești dacă vrei musai sa ai ușă spre garaj din CT. Îti ocupa 2 jumătăți de pereți pe care nu poți pune nimic.
La baia din stânga de la etaj pe unde duci canalizarea?
In garderoba în dreapta sus este un pătrat mic, de obicei asta semnaliza canalizare, tu ce ai acolo?

#50
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Pe vest e soarele cel mai puternic, daca ramane asa sa faceti sageac cat mai generos la terasa si deasupra geamurilor de la dormitoare.
Altfel spatiul ala de trecere prin living inseamna de fapt o dimensiune utila mai mica a  a livingului gen catre 20mp.
Iar la etaj eu as prefera baia matrimoniala cu baie proprie, e mai bine din anumite puncte de vedere gen intimitate.

#51
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013
Cred ca exista o problema dpdv structural, axele 2-3/C. Cred ca e deschiderea prea mare acolo, si la etaj nu ai loc de elemente structurale pe axul C.. de asemenea, cu geamurile pe colt, iar cred ca o sa fie o problema dpdv structural..Vezi ce zice structuristul. Ce varsta are arhitectul ? (de curiozitate..)
De asemenea, la legea locuintei spune ca nu ai voie sa pui bai peste spatii de locuit (vezi baia de langa scara...). Daca va trebui sa faci verificare la proiectul de arhitectura, nu cred ca trece.. De asemena, daca ia aviz de la DSP (directia de sanatate a populatiei), iar nu cred ca trece.... legal vorbind. Dar.. traim in Romania, unde aproape tot e posibil.
Personal as inchide cu usa intre axele 3,4/C, un vestibul e ok si vara si iarna, actioneaza ca un buffer dpdv termic.
Cam atat.Bafta

#52
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Revin cu niste noutăți:
- s-a depus documentația pentru pud
- compartimentarea a suferit doar schimbări minore, atașez ultimele variante.

După niște discuții cu vecinul de lângă garaj, caruia nu-i convine faptul că garajul va fi chiar pe marginea terenului, am ajuns la niște întrebări fără răspuns:
- vecinul e obligat să ne lase să intrăm pe terenul lui pentru a finalizez peretele alipit? Peretele e proiectat din cărămidă + izolație + tencuiala decorativa
- exista ceva soluție de a construi și finaliza acel zid fara a fi nevoie sa intre muncitorii pe terenul lui?
- oare ar fi mai bine sa lăsăm vreo 50-60 de cm intre gard și garaj? As "pierde" din curtea dinspre vest aprox 9mp...

Attached Files



#53
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009
Nu e obligat. Din aceleasi motive de rea vointa a vecinului, a trebuit să lăsăm si noi 50 de cm in spatele zidului de sprijin :(

#54
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
250 m2 construiti inseamna familia mare.
De la 10 membri in sus.
Pun pariu pe o bere, ca este neasfaltata stada unde vei locui.Posted Image

mda

Edited by romvic, 31 August 2019 - 05:04.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate