Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Interpretare statistică

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Salut!
Am o ipoteză legată de procentul de seriale de genul X, din totalul serialelor unui canal de desene animate. Pentru perioada analizata (8 luni) am un procent lunar între 50% și 67% (cu o medie de 57%). Cum pot arăta ca acest procent este unul semnificativ statistic (știind că situația ideală ar fi 0%), ce test pot să folosesc?
Mulțumesc!

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
Programul zilnic al canalului, sortarea dupa genuri si calcularea procentajului zilnic, dupa care median.

#3
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
De ce ar fi situația ideală 0%?

#4
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Tema are efecte negative asupra comportamentului.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011
fa cum ti-am spus eu, dovezi, statistica, formulate frumos, dupa care expertize medicale si psihologice si ii dai in judecata.

#6
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Imi trebuie pentru o cercetare, incerc sa demonstrez ca pe un anumit canal se difuzeaza (intr-un procent mare) desene cu impact negativ. Procentele sunt calculate deja, mi-ar fi de ajutor procesarea statistica a datelor (ma gandeam ca stie cineva daca exista un instrument, o formula in SPSS, in JASP sau in Excel.

#7
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009
La modul cum ai pus problema nu ai ce procesare statistică să faci. Nu ai cules suficiente date.

Tu ar trebui să ai 2 seturi de date:
Set 1: % de desene animate de genul x difuzate în fiecare săptămână/zi/un interval de timp ales de tine timp de 8 luni.
Set 2: Efectele negative asupra comportamentului măsurate în fiecare săptămână/zi/interval de timp timp de 8 luni.

Abia apoi poți să faci niște procesări statistice să demonstrezi lucruri.

#8
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Hm, se pare ca vrei un test statistic de ipoteza. Singurul care imi vine in minte e testul Kolmogorov–Smirnov, dar nu e prea potrivit pt. ca tu ai o distributie cu 2 valori (e / nu e X).

Ma gindesc ca poate ar fi mai bun un interval de incredere pentru proportie / probabilitate. De ex. intervalul pt. proportie binomiala si derivate. Acolo e vorba si de un pachet in R pt. asa ceva.

#9
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Multumesc pentru raspunsuri!

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Hypothesis Tests for Proportion

#11
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,070
  • Înscris: 06.01.2007

 maluca, on 06 mai 2019 - 16:44, said:

Salut!
Am o ipoteză legată de procentul de seriale de genul X, din totalul serialelor unui canal de desene animate. Pentru perioada analizata (8 luni) am un procent lunar între 50% și 67% (cu o medie de 57%). Cum pot arăta ca acest procent este unul semnificativ statistic (știind că situația ideală ar fi 0%), ce test pot să folosesc?
Mulțumesc!

Trebuie sa formulezi o ipoteza. pe care o accepti tu ca fiind adevarata, pe baza statisticii. Adica formulezi ceea ce vrei sa evidentiezi. O ptopozitie logica.

Se calculeaza apoi raportul dintre ipoteza formulata de tine versus ipoteza altrnativa, pe baza datelor statistice. Ipoteza nula versus alternativa.

Ai mare grija cum formulezi ipoteza.
Pentru a formula o legatura de corelatie intre comportament si tipul X de emisiuni, iti mai trebuie niste date.
Ce ai adunat tu acolo e doar o simpla frecventa a unui tip de emisiune. Adica ai o probabilitate estimata si.. cam atat.
Te-as ajuta, dar nu stiu ce ipoteza vrei sa formulezi.

#12
maluca

maluca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 20.05.2008
Multumesc pentru raspuns!
Ipoteza mea este: Tema vinovăției neconstructive se regăsește în cel puțin 30% din serialele animate ale canalului X. Nu caut sa demonstrez corelatii sau cauzalitate, vreau sa arat importanta studierii temei, ca parte premergatoare pentru partea a doua a lucrarii.
O dna profesor mi-a sugerat sa reformulez ipoteza de genul: Tema vinovăției neconstructive  se regăsește într-un procent statistic semnificativ din serialele animate ale canalului X. Am datele culese, nu stiu cum (sau daca) pot arata ca procentele mele au semnificatie statistica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate