Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cu ce nu am voie in Qatar/Doha

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
alx0

alx0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 591
  • Înscris: 01.10.2003
Nu ai voie nici cu țigări electronice.

#20
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View PostOwidiu, on 05 mai 2019 - 01:52, said:

Whatsapp, Skype, FB Messenger
Daaaaa....si apoi te trezesti actor de renume mondial, cu toate ca n-ai trecut pe la UNATC.

#21
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
GAsesti de toate acolo inclusiv cartele cu internet si ieftine rau. La marriot gasesti sa bei vin si bere,etc. stai calm, e mai bine decat in unele capitale europene.
LA mall gasesti chiar orice.Vezi ca Mall mare e mult in afara DOha. In rest gasesti si alcool gramada doar sa cauti unde trebuie.Dar vezi ca vine RAmadam si atunci cam te da peste cap ca magazinele sun inchise pe perioada zilei le deschid dupa caderea intunericului pana dimineata. Ai piata bazarul numai retin cum ii zice. gasesti de la animale pana la roabe....mirodeni si aur garla....sa iti cu kg. daca vrei .
In rest asa cum zicea cineva mai sus fara gesturi in public fara discutii despre religie ca nu stii cine te asculta, ai Uber si taxi, la taxi s afii atent sa dea drumul la aparat la Uber cei mai decenti.
Ai muzee gratis cu unele opere din Apus, Au cel mai mare Mall cel mai mare muzeu, etc etc. nu ai voie s afcai baie in ocean decat in zonele expres facute pentru asa ceva. Iti recomand sa mergi s a mananci friptura de vita la Butcher in mall de langa hotel Torta...Vilagio ii spune.....mall Vilagio.[Vezi ca au si de 200 grame si 400 si 900]Cauti bine si ai restaurante in care se vinde si alcool.Nu e ieftin acuma depinde  de ce iti permiti.Exista magazine specializate de und epoti cumpara si alcool si restul.Nu stiu daca ai acces tu la ele.Souk wakif ii spune la piata in centru. zona de golf iara frumoasa.Aveau la muzeul islamului expo cu edicatie pentru boxerul Casus Clay ''Mohamad Ali.
Ai atatea restaurante in Souk  sa tot alegi pentru toate gusturiile.La stop stai mai mult ,benzina e doar 10 % din pretul din Ro...in rest Pace.Comunitate mare de romani.

Edited by reti, 05 May 2019 - 06:56.


#22
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Multumesc frumos pentru toate informatiile si sfaturile primite.
Timp sa vizitez o sa am pentru ca in weekend nu lucrez deloc. Despre preturi nu stiu ce sa zic, am 35 euro/zi alocati pentru mancare, breakfast-ul este inclus, sper sa imi ajunga.
Aveti idee cand este la ei weekend? cumva vineri si sambata apoi duminica lucreaza?

Edited by Luci900, 05 May 2019 - 07:27.


#23
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007

View PostLuci900, on 05 mai 2019 - 07:23, said:

Multumesc frumos pentru toate informatiile si sfaturile primite.
Timp sa vizitez o sa am pentru ca in weekend nu lucrez deloc. Despre preturi nu stiu ce sa zic, am 35 euro/zi alocati pentru mancare, breakfast-ul este inclus, sper sa imi ajunga.
Aveti idee cand este la ei weekend? cumva vineri si sambata apoi duminica lucreaza?
Vineri e zi libera la ei e diferit fata de ce stii tu pe aci in lumea cRestina.Duminica e prima zi de lucru.
Se pregatesc intenns cu stadioanele pentru Mondial ,la anul jocuriile olimpice de vara .Sport la greu, gasesti d einchiriat orice teren de sport ..daca va strangeti si vreti sa jucati.Nu prea sant reduceri acuma de ramadam daca te gandesti ca la noi de sarbatori ..dar gasesti anumite lucruri ieftine si bune.CU 35 de coco te descurci.Cardul la tine sa platesti direct Uber si asa cum ti-am zis Mariot, Sheraton . zona de vizitat sau plimbat cu barciile Cornishe ai destule crede-ma.Nu iti da nimeni in cap stai linistit.Nu sunt hoti de buznare ,etc etc.

Edited by reti, 05 May 2019 - 07:40.


#24
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
ma gandeam la optiunea sa vin acasa din cand in cand. Adica pot sa imi iau liber 2 zile plus cele 2 zile din weekend si sa vin acasa.
Qatar Airways este destul de scumpa, ma costa 1100 Euro un drum dus-intors dar observ ca este si Pegasus Airlines. M-am uitat la pretului biletelor la cea din urma mentionata si ma costa 300 euro dus-intors.
A zburat cineva cu Pegasus? sunt ok?

"reti" - ai idee daca sunt sali de fitness sau de forta? Obisnuiesc sa merg de minim 3-4 ori pe saptamana la sala. Pista de bicicleta sau pt role au?

Edited by Luci900, 05 May 2019 - 07:56.


#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Considerand ca aici e arie de vacanta, deci nu se pune problema de stat 4 luni, cred ca mai bine intrebi pe aria de emigrare.
Pegasus e linie low cost, deci o sa ai limitari de greutate bagaje dar pentru 4 zile presupun ca nu o sa iti iei prea multe cu tine.

#26
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 12.09.2005

View PostLuci900, on 05 mai 2019 - 07:55, said:

ma gandeam la optiunea sa vin acasa din cand in cand. Adica pot sa imi iau liber 2 zile plus cele 2 zile din weekend si sa vin acasa.
Qatar Airways este destul de scumpa, ma costa 1100 Euro un drum dus-intors dar observ ca este si Pegasus Airlines. M-am uitat la pretului biletelor la cea din urma mentionata si ma costa 300 euro dus-intors.
A zburat cineva cu Pegasus? sunt ok?


Daca plateste compania, zbori cu Qatar Airways, daca platesti tu, zbori cu Pegasus. Ia biletele din timp ca sa le prinzi ieftine.

#27
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016

View PostAlexEn, on 05 mai 2019 - 08:15, said:

Considerand ca aici e arie de vacanta, deci nu se pune problema de stat 4 luni, cred ca mai bine intrebi pe aria de emigrare.
Pegasus e linie low cost, deci o sa ai limitari de greutate bagaje dar pentru 4 zile presupun ca nu o sa iti iei prea multe cu tine.
Pentru 4 zile am nevoie decat de hainele de pe mine si eventual rucsacul + laptop

View Postgear, on 05 mai 2019 - 08:31, said:


Daca plateste compania, zbori cu Qatar Airways, daca platesti tu, zbori cu Pegasus. Ia biletele din timp ca sa le prinzi ieftine.

Acum o sa plec cu Qatar - zborul este platit de companie, biletul este deja cumparat.
Daca e sa vin eu pt un weekend o sa incerc Pegasus

#28
reti

reti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 29.07.2007
Da, gasesti sali de fitness, bicilete nu prea, acuma e deja cald 28-30 C , nu ai piste toata lumea cu masina si cel mai sarac tot cu masina. Role nu prea dar poti cumpara si sa te dai in jurul stadioanleor. sau pe Cornishe. trotuare cum suntem noi obisnuiti in centru destul de aglomerate, si dupa ce ai trecut de o anumita limita nici trotuare nu sunt terminate  sau se lucreaza in mod constant la altceva. DOha este in permanenta sub contructie. AU terminat si Metroul ....dar fitness ti-am zis langa stadioane au si sali si terenuri de inchiriat, UA patinuare in MAll. deci poti inchiria patine de gheata. fara problema.AI caiac in port d einchirat la cluburi trebuie doar sa te inscrii in club o suma modica si te iei la intrecere in zona. Cornish le fel ai si aoclo terenuri de sport.Dar la hoteluri gasesti fitnessul si vb direct la receptie. Nu conteza low cost sau nu.....parerea mea. Aeroportul e super misto.Mare....ai de toate.Da trebuie s aintrebi limita de bagaje clar. dar iti repet iti poti cumpara de aoclo orice. DIn Souk wakif absolut orice.trebuie sa fii familiarizat cu lcouriile . la magazine de firma preturi ca in Occident asta e clar. Decembrie in schimb au reduceri si de 80% .la orice.descarca Uber aplicatia ataseaza cardul de aici si platesti orice transport direct cu  cardul. asta ca sa nu iti bati capul cu taxiul.....Depinde in ce cartier o sa stai acolo gasesti orice si te axezi acolo si la tuns si la spalatorie ,etc.In rest mergi pe google map in Cornishe sau vb cu soferul de pe uber sa te duca la SOUk wakif. ai sa descorperi zi de zi altceva. sunt convins.

Clar acuma inainte de Ramadam or sa fie scumpe in draci deci atentie cum ti le aranjezi.

#29
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLuci900, on 05 mai 2019 - 07:55, said:

ma gandeam la optiunea sa vin acasa din cand in cand. Adica pot sa imi iau liber 2 zile plus cele 2 zile din weekend si sa vin acasa.
Qatar Airways este destul de scumpa, ma costa 1100 Euro un drum dus-intors dar observ ca este si Pegasus Airlines. M-am uitat la pretului biletelor la cea din urma mentionata si ma costa 300 euro dus-intors.
A zburat cineva cu Pegasus? sunt ok?

"reti" - ai idee daca sunt sali de fitness sau de forta? Obisnuiesc sa merg de minim 3-4 ori pe saptamana la sala. Pista de bicicleta sau pt role au?

Am zburat foarte mult cu Pegasus.

Sunt foarte ok. Au și un sistem de puncte foarte util, de ex după un zbor Beirut-Istanbul mereu îmi luam în zbor domestic în turcia moca cu puncte

#30
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostLuci900, on 04 mai 2019 - 21:14, said:

Buna seara,
Urmeaza sa plec in Doha. Compania pentru care lucrez a decis sa imi desfasor activitatea acolo pentru urmatoarele 4 luni. Am fost luat pe nepusa-masa si nu cunosc deloc obiceiurile sau regulile de acolo.
Intrebarea mea este daca am voie sa iau pe hdd-ul extern niste filme xxx. O sa radeti dar totusi am 25 de ani si 4 luni e ceva timp.  
Cu ce alte lucruri nu am voie sau ce nu trebuie sa fac acolo?
Am calatorit peste tot in lume dar niciodata intr-o tara araba, stiu ca intrebarile par stupide dar mai bine ma informez decat sa fiu pus in fata faptului.
Un VPN bun face toti banii

View Posttfmercedez, on 05 mai 2019 - 00:17, said:

mi-am povestit cineva ca skype , viber, watsap  si alte chestii cu video call sunt blocate.
VPN, VPN

#31
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View Postccdsah, on 05 mai 2019 - 19:13, said:


Un VPN bun face toti banii


VPN, VPN
si crezi ca arabii n-au auzit inca de vpn? Am avut discutii cu cineva care a locuit in Abudhabi 6 ani, pe tema asta, chiar legat de VPN.
Merge o vreme si apoi tot te prind si te blocheaza.



@Luci900 sa nu iesi in public torpilat, (cu alcool la bord)  ca poti avea probleme.

Edited by tfmercedez, 05 May 2019 - 19:51.


#32
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006

View PostLuci900, on 05 mai 2019 - 08:35, said:

Pentru 4 zile am nevoie decat de hainele de pe mine si eventual rucsacul + laptop[...]
Sunt 31°C acum, și încă nu e ora 10. 4 zile cu același tricou? Pe bune?

#33
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,825
  • Înscris: 18.12.2007
Considerand ca se duce acasa, probabil ca mai are acolo alte haine... Posted Image

#34
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,321
  • Înscris: 09.09.2006
Fuck, am citit fix pe dos. Evident, are mult mai mult sens ce zici tu.

#35
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009

View PostLuci900, on 05 mai 2019 - 08:35, said:


Pentru 4 zile am nevoie decat de hainele de pe mine si eventual rucsacul + laptop


Acum o sa plec cu Qatar - zborul este platit de companie, biletul este deja cumparat.
Daca e sa vin eu pt un weekend o sa incerc Pegasus


Decat succesuri!

View Posttfmercedez, on 05 mai 2019 - 19:52, said:

si crezi ca arabii n-au auzit inca de vpn? Am avut discutii cu cineva care a locuit in Abudhabi 6 ani, pe tema asta, chiar legat de VPN.
Merge o vreme si apoi tot te prind si te blocheaza.



@Luci900 sa nu iesi in public torpilat, (cu alcool la bord)  ca poti avea probleme.

Am folosit VPN in zona ani de zile fără probleme.

VPN plătit.

Apropo de asta cu mersul acasă prea des.

Nu știu care mai e politica în Qatar, insa când eram eu tânăr Qatar avea cel mai tâmpit kafala după KSA.

ce înseamnă kafala? E sistemul lor de viza prin care pot angaja străini.
Problema e ca de obicei nu prea poți părăsi tara de capul tău decât cu permisiunea sponsorului.


Bine. Poate s-au mai schimbat lucrurile. Dar eu zic sa te interesezi

#36
Luci900

Luci900

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 23.10.2016
Din ce m-am interest pe net este inca la fel, nu poti parasii tara decat cu permisiunea angajatorului.
Astazi trebuia sa plec dar inca nu mi-a iesit viza.

View Postccdsah, on 05 mai 2019 - 19:13, said:

Un VPN bun face toti banii


VPN, VPN

de unde cumpar un VPN platit si bun?
Astazi mi-am luat un modem/router ca sa bag in el un SIM card de acolo si sa pot sa imi dau wi-fi la telefon si la laptop.
Am ales varianta asta:
https://www.emag.ro/...5/pd/D10S1NBBM/

Edited by Luci900, 07 May 2019 - 11:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate