Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Zid de sprijin ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua,

Povestea e în mare așa:

Ridicat casă pe un teren cu diferență de nivel destul de mare. În spatele casei pământul este la 1,6m, în fața e la 0, pe o lungime de 20m.. Distanță dintre casă și limita proprietății e de 3m.
Fundația casei e de 60cm iar temelia de 1m. Peste fundație îmi ies scurgerile de la canalizare - acelea ar trebui îngropate.

Proiectantul propune un zid de sprijin pe toată lungimea casei + 2m stânga/ dreapta, umplutură pământ de minim 70cm + 10cm balast. Constructorul mi-a spus că în planurile date, ar intra 4 tone de fier și 50 mc beton (a doua fundație???). Zidul proiectat e în formă de L - 90 cm în pământ, 110 în afară (2m lungime) talpa de 140.

Există și alte soluții/ dimensiuni (nu știu cât ar ajunge prețul materialelor prefabricate) ?

Mulțumesc!

Edited by cain2k, 04 May 2019 - 08:45.


#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Banuiesc ca ti-a spus constructorul ca toata treaba te duce in 8 mii de euro...

#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
.
Totusi chestia asta nu trebuia facuta inainte sa faci casa ?
P.S. Sa nu uiti sa pui si sistem complet de drenaj

#4
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Diferența de nivel este clară , dar depinde și ce este mai sus ...deal , teren plat , ce configurație are terenul .
O poza ai ?

#5
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@dan1980 - nu 8 mii, cca. 5 mii de euro ..

@Baxon - nu știu. Cred că dacă faceam înainte oricum trebuia să sap să-mi trag canalizarea + apa...

În spatele casei e ok. Malul de pământ e la cca. 2 m de temelie, 1,6m înălțime. Acolo va intra doar pământ. Problema e în fața... Fundația e descoperită total ..

Ceva poze - la drum și in spate ...

Attached Files



#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Se înțelege tot !?

#7
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu nu inteleg. Ai luat proiectul de la o casa pe teren drept si l-ai facut la tine? Cum adica " in fata fundatia este descoperita total"? La tine fundatia sta pe pamant? Nu este sub nivelul terenului? 60 cm de fundatie mi se par putini, ea trebuie sa fie mai mare decat cota de inghet.

#8
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@86-APP : în spate nu e deal. La drum fundația e la nivelul drumului, în spate, unde sunt puse lemnele e nivelul terenului .. Mai clar momentan nu am ...

@bobocul - da,fundația stă pe pământ, nu este sub nivelul terenului. Din acest motiv trebuie un zid de sprijin, să îngrop fundația (în fața - în spate doar trebuie pus pământ)... Proiectul a fost pentru terenul meu, nu pentru un teren drept.

Edited by cain2k, 04 May 2019 - 09:29.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postcain2k, on 04 mai 2019 - 09:28, said:

@bobocul - da,fundația stă pe pământ, nu este sub nivelul terenului.
Posted Image
cine a aprobat proiectul?

Edited by DaculScoril0, 04 May 2019 - 09:51.


#10
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

View PostDaculScoril0, on 04 mai 2019 - 09:51, said:


Posted Image
cine a aprobat proiectul?

Proiectantul ... 😞

Edited by cain2k, 04 May 2019 - 10:02.


#11
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vai, vai ce " proiect " . Sa nu-mi zici ca faci si etaj la cosmelia aia Posted Image

#12
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@Baxon ... Nu, fară etaj, momentan. In viitor, o mansardă. Aș prefera fără "coșmelie". Dacă e un sfat sau o idee, ok. Dacă nu, move on. Mulțumesc!

#13
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Proiect aprobat de proiectant? Eu stiam ca un proiect se avizeaza de un verificator autorizat, pe specialitati. Zid de sprijin, sa ingropi fundatia? Tare multe ciudatenii sunt acolo, ceva nu este in regula. Nu pui si niste poze neblurate? Sau nu ai nimic legal acolo si nu vrei sa recunoasca lumea locul?

#14
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@bobocul - totul e legal 😂. Când am mers la Inspectoratul Teritorial de Construcții au cerut ca proiectul să fie verificată structura ...

E vorba de teren. S-a nivelat tot și după se acoperă cu pământ. Problema e că la drum nu are pe ce se sprijini ..

#15
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Cred ca inteleg. Vezi ce preturi au tipul asta de prefabricate,(cauti o dimensiune apropiata cu ce-ti trebuie tie) poate iesi mai ieftin.   Daca ai numai 3 m pana la limita, as foosi zidul de sprijin si ca fundatie pt gard.
  Si nu pierde din vedere ca din strada trebuie sa mai intri si in curte. 80 cm de umplutura fata de actualul nivel al strazii, cam mult, tare imi este ca o sa ai zid si pe laterala, ca sa nu-ti alunece umplutura in aleea de acces.

Attached Files


Edited by bobocul, 04 May 2019 - 10:52.


#16
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@bobocul - Mulțumesc pentru informații. Va fi și un mic zid de sprijin pe o laterală. Dar acolo nu e asa mare diferența de nivel. ☺

Edited by cain2k, 04 May 2019 - 12:13.


#17
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
Sincer nu se intelege absolut nimic.in fata casei terenul curții este la acelasi nivel cu strada?dar pe materialele casei?În spate am inteles ca ai acea diferență de nivel

Acel zid de sprijin vrei sa-l faci in fata casei?Ce rost are sa faci acea umplutura?De ce nu ai săpat în pământ și făceai garaj in fundație iar deasupra casa?

Casele in deal ies foarte bine.trebuia să întrebi inainte de a te apuca de lucru

#18
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
@EMPP : Proiectantul, după ce am ridicat casa și l-am chemat, mi-a spus că ori subzidire în fața, ori zid de sprijin. Constructorul și dirigintele de șantier au hotărât că se decapeaza tot pământul și după se umple cu pământ fundația. Chiar dacă nu se decapa, în fata case fundatia intra in pamant doar 10 cm ... Ori intram mai adânc in față, dar atunci geamurile din spate îmi dadeau în dambul de pământ și faceam zidul de susținere în spate. Sau o altă optiune era fundația în trepte ...

Cum dădeam, tot trebuia undeva zid de susținere. Mai bine în fața, deoarece va avea și rol de gard...

Mulțumesc!

@EMPP : Proiectantul, după ce am ridicat casa și l-am chemat, mi-a spus că ori subzidire în fața, ori zid de sprijin. Constructorul și dirigintele de șantier au hotărât că se decapeaza tot pământul și după se umple cu pământ fundația. Chiar dacă nu se decapa, în fata case fundatia intra in pamant doar 10 cm ... Ori intram mai adânc in față, dar atunci geamurile din spate îmi dadeau în dambul de pământ și faceam zidul de susținere în spate. Sau o altă optiune era fundația în trepte ...

Cum dădeam, tot trebuia undeva zid de susținere. Mai bine în fața, deoarece va avea și rol de gard...

Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate