Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cine mai asculta posturi pe unde scurte?

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Doomsday preppers?!
LE
Radio ieftin și bun Amazon Echo Dot 3

Edited by PostacheNegrutzi, 02 May 2019 - 23:08.


#20
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004

View Postandreic, on 02 mai 2019 - 22:16, said:

Poate Horizont Posted Image Хоризонт

Nu ştiam sigur cum îi zice. Existau nişte televizoare Sovietice 'Gorizont' şi de aia am făcut confuzia...

View Postadrgu371, on 02 mai 2019 - 22:44, said:

Am gasit radio de masina pe scurte.
https://we.tl/t-HGQpxkgdsh

Adică un 'Lira' de "Tehnoton" Iaşi. Tranzistorizat. Nu ştiu dacă era mare lucru de capul lui.
Iete ji unul modern

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JrNZe6fw7Eg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 03 May 2019 - 00:23.


#21
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Am cautat si eu rapid pe net ; se pare ca radio Romania international este una dintre cele mai puternice statii pe unde scurte...E ascutat de straini.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Daca trebuie un radio bestial pe US atunci acesta este https://www.olx.ro/o...html#4489649ecb
S-au facut si cu banda UUS 88-108 dar sunt rare , de tras in banda este destul de sensibil

#23
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai ascult in masina RRA cand nu mai prind nimic pe FM. Acasa nici nu mai am radio, eventual mai dau drumul la telefon pe TuneIn.

Posturi asa indepartate n-am prins.

#24
adrgu371

adrgu371

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdjl, on 03 mai 2019 - 00:20, said:

Nu ştiam sigur cum îi zice. Existau nişte televizoare Sovietice 'Gorizont' şi de aia am făcut confuzia...



Adică un 'Lira' de "Tehnoton" Iaşi. Tranzistorizat. Nu ştiu dacă era mare lucru de capul lui.
Iete ji unul modern

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/JrNZe6fw7Eg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Tare asta, videclipul cred ca este facut cand masina stationeaza, nu cred ca este foarte stabil cand circula.

#25
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019
Nostalgie.... In rest e mai buna acoperirea de date în România decât cea radio. Radioul este o relicva chiar dacă nu ne place. Internetul pica definitiv doar in urma unui eveniment terestru sau cosmic în care oricum nici radioul nu mai folosește cuiva.

#26
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă asculţi pe Unde Scurte e bine să alimentezi aparatul de la baterii, ca să eveţi paraziţii ce vin pe reţeaua electrică.
P.S. Au existat şi radiouri pe lămpi cu baterii. Portabile, dar şi staţionare.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPostacheNegrutzi, on 03 mai 2019 - 10:00, said:

Internetul pica definitiv doar in urma unui eveniment terestru sau cosmic în care oricum nici radioul nu mai folosește cuiva.
Sau politic :roflmao:

#28
PostacheNegrutzi

PostacheNegrutzi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 12.03.2019

View Postandreic, on 03 mai 2019 - 11:17, said:


Sau politic :roflmao:
Da, cenzurat.. sau doar intranet...
LE
Dar n-are viitor metoda decât dacă se vor apuca sa doboare sateliți și drone lucru care va duce la scenariul de război. Cred că doar China poate scăpa nepedepsită o perioadă fără să accepte "emisie de internet" din satelit.
LE.
Cred că la un moment dar internetul va fi declarat drept al omului și va fi scos de sub "suveranitatea națională".

Edited by PostacheNegrutzi, 03 May 2019 - 12:48.


#29
adrgu371

adrgu371

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2015

View PostPostacheNegrutzi, on 03 mai 2019 - 12:41, said:

Cred că la un moment dar internetul va fi declarat drept al omului și va fi scos de sub "suveranitatea națională".
Este o idee dar cred ca vor mai trece minim 20 de ani pana atunci. Pana una alta radioul ramane cea mai accesibila forma de divertisment.

#30
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
La mine, după ce cică vor reabilita termic le bloc voi întinde fir pentru recepţie A.M. Am un radio "National-Panasonic" DR28 (RF 2800A) cu 4 subgame de surte (4 subgame am şi la radioul pe lămpi) care poate fi alimentat şi de la baterii (dar să văd ce pun că să pui 9 baterii mărimea D (R20) nu e ieftin  Posted Image   ) şi are conector pentru antenă externă. Să văd ce oi recepţiona pe scurte. Din păcate ăsta nu are Lungi   Posted Image
Dar dacă conectez aparatul pe lămpi la priză există vreo cale de-ai pune un filtru pentru a mai reduce din paraziţi?   Posted Image
Cu cel pe lămpi, când am fost o dată la reparat, nu prea erau chestii care să bruieze şi pe Unde Medii nu avea paraziţi... şi asta fără împământare! (foloseam antena de ferită).
Când am am din nou bicicletă, am să pun "Grundig" CityBoy-ul 1100 în coş şi am să ies cu el într-un parc mai mare.

Edited by djl, 03 May 2019 - 13:22.


#31
adrgu371

adrgu371

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdjl, on 03 mai 2019 - 13:20, said:

Dar dacă conectez aparatul pe lămpi la priză există vreo cale de-ai pune un filtru pentru a mai reduce din paraziţi?   Posted Image

Poate te ajuta https://www.olx.ro/o...html#e83503dd02

#32
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla e filtru pentru antenă.
Într-o carte veche despre radio văzusem un filtru pentru eliminarea paraziţilor ce vin prin reţeaua electrică. De aşa ceva întrebam. Să văd în ce carte e.

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Mergi pe aria cu electronica, acolo gasesi ce cauti. Sigur ca sunt, exista destula aparatura unde nu bazaie nimic cand e in priza. Dar nu doi condensatori dupa puntea de redresare, ci mai multe componente ce formeaza un circuit dedicat.

Edited by neagu_laurentiu, 03 May 2019 - 14:58.


#34
adrgu371

adrgu371

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2015

View Postdjl, on 03 mai 2019 - 13:20, said:

Am un radio "National-Panasonic" DR28 (RF 2800A) cu 4 subgame de surte (4 subgame am şi la radioul pe lămpi) care poate fi alimentat şi de la baterii (dar să văd ce pun că să pui 9 baterii mărimea D (R20) nu e ieftin  Posted Image   )....

Cel mai bine pui acumulatori, iti iese in total ~300 de lei, dar banii astia ii dai odata si probabil te tine vreo 4 ani.

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu prea cred că am să-l folosesc off-grid.
Dar da, mi-ar fi buni nişte acumulatori, însă unii de calitate sunt cel puţin 50 Lei, aşa că 9 x 50 = 450. Şi mai e şi încărcătorul.

#36
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postldpe, on 03 mai 2019 - 06:17, said:

Daca trebuie un radio bestial pe US atunci acesta este https://www.olx.ro/o...html#4489649ecb
S-au facut si cu banda UUS 88-108 dar sunt rare , de tras in banda este destul de sensibil
f proaste, au avut ai mei, se defecta si baraia... recomand panasonicul postat mai inainte, e si mai ieftin, e si cu garantie, si are o receptie stelara, plus difuzor de 10cm

e de ajuns sa citesti review-urile

View PostPostacheNegrutzi, on 03 mai 2019 - 12:41, said:

Cred că la un moment dar internetul va fi declarat drept al omului și va fi scos de sub "suveranitatea națională".
in norvegia sau suedia parca e deja prins in constitutie, dar ei tot timpul sint mai avansati

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate