Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

SONY 16K!

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,378
  • Înscris: 09.05.2018
Om trai si om vedea , insa mai repede e alcatuit un panou publicitar din mai multe paneluri  , fata de un tv cu panel de 16K
Asta a fost si idea lui Sony de a prezenta sub forma unui panou publicitar/perete alcatuit din mai multe paneluri ''viitorul'' 16K
Oricum la un panou publicitar de dimensiunile prezentate de Sony sau de pe marile stadioane nu poti sta la 1m sa poti vedea ce ruleaza pe el , ci de la cel putin 4-5m
Si sunt unii dintre noi care pot distinge diferite rezolutii si de la distante maricele
Oricum sigur NU va aparea intai pt TV-uri , dar ramane sa vedem ce si cum

#20
Laurentiu18

Laurentiu18

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 31.01.2019

View PostPopaXXX, on 29 aprilie 2019 - 13:00, said:


Eu astept sa apara 32K.

Peste 50 de ani ������ !

#21
djmaxx

djmaxx

    Tehnicus20

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,182
  • Înscris: 15.07.2005

View Postrz, on 29 aprilie 2019 - 14:23, said:

In Japonia este deja la usa 8K, prin cablu/satelit... 16K este intr-adevar doar pentru publicitate sau cinema experimental (cel putin in urmatorii 10 ani)... 16K in casa este exact ca telefonul cu ecran 8K adica degeaba caci ochiul tau nu face diferenta intre 4K sau 8K, pe un ecran mic (de telefon). Si sa stai la 30cm de TV numai pentru a te bucura de rezolutia maxima nu este o solutie deoarece rotesti capul stanga/dreapta de te saturi

nu mai scrie aberatii omule!! daca ai vederea buna atunci vei face diferenta intre rezolutii chiar si acasa..!!!!
abia astept tv pe 60 inch rezolutie 16k hdr

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjmaxx, on 25 octombrie 2019 - 23:03, said:

abia astept tv pe 60 inch rezolutie 16k hdr
Trebuie sa stai la 30 cm de el pentru a sesiza rezolutia, iar la 60 inci ar trebui sa misti capul constant dupa actiune de la distanta aia. Nu e practic. In fapt, dupa mine, nici un TV de 16K nu e practic. Pentru a sesiza diferenta, trebuie sa stai foarte aproape, iar pentru asta trebuie sa misti capul constant. Daca stai mai departe, ochiul nu mai sesizeaza diferenta.

#23
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt vorbim de mărimea unui pixel raportată la distanţa de vizionare, dacă acceptăm faptul că un TV 4K depăşeşte acuitatea vizuală a majorităţii oamenilor la unghiul recomandat de vedere de cca. 30 grade înseamnă că cel 16K va trebui să fie de cca. 4 ori mai mare la aceeaşi definiţie aparentă adică să acopere toată aria vizuală. Mai mic nu are rost să-l faci, oricum conurile şi bastonaşele de pe retină au şi ele o mărime anume iar cristalinul nu focusează nici el perfect.

#24
derek65

derek65

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.11.2019
Cred ca pentru asa televizor trebuie sa locuiesti intr-o vila din aia de miliardar ca sa incape.

#25
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postmihaicozac, on 26 octombrie 2019 - 17:10, said:

De fapt vorbim de mărimea unui pixel raportată la distanţa de vizionare, dacă acceptăm faptul că un TV 4K depăşeşte acuitatea vizuală a majorităţii oamenilor la unghiul recomandat de vedere de cca. 30 grade înseamnă că cel 16K va trebui să fie de cca. 4 ori mai mare la aceeaşi definiţie aparentă adică să acopere toată aria vizuală. Mai mic nu are rost să-l faci, oricum conurile şi bastonaşele de pe retină au şi ele o mărime anume iar cristalinul nu focusează nici el perfect.

De fapt uiti un lucru elementar. Imaginea perceputa de corpul uman este peste imaginea efectiva a retinei. Imaginea se formeaza in Creier din o multitudine de imagini deci rezolutia efectiva este mai mare decat este rezolutia efectiva a globilor oculari. Globul ocular este in permanenta miscare rapida.. Rezolutia efectiva a imaginii formate in creier este comparabila cu o calitate a unei fotografii digitale de 500-600 MP.

Rezolutia vederii umane bune ar fi deci pe la 32K ..

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Deci sa inteleg ca, dupa tine, imaginea formata in creier e mai fina si mai precisa decat cea captata de ochi ?

#27
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Normal ca da. Imaginea din creier se formeaza dintr-o multitudine de imagini captate de ochi. Nu e dupa mine.. e dupa experti.
Bine in cazul in care nu ai probleme de vedere.. In caz ca ai probleme de vedere ori ramai orb/partial orb e alta treaba.

Eu percep pana si pixelii la displayul telefonului de 5.5 inch 4K la un dpi de 800, daca ma uit atent.. si zicea un mare Boss la Apple ca retina ca 300 dpi, ca ochiul uman nu poate percepe peste.. Astea sunt prostii. Rezolutia efectiva a vederii umane este ~ 32K.. intre 400-500 MP conversie la o rezolutie digitala de la persoana la persoana.

Asa ziceau unii oameni acum 30 de ani cand au aparut in Ro mainstream televizoarele color ca wow ce misto se vede dar acum daca te-ai uita la un CRT Color ai zice ca se vede oribil. La fel este diferenta si dintre HD si 4K. La fel o sa fie si la 8K, 16K sau 32K.

Edited by -koss-, 27 November 2019 - 16:28.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Post-koss-, on 27 noiembrie 2019 - 16:21, said:

Eu percep pana si pixelii la displayul telefonului de 5.5 inch 4K la un dpi de 800, daca ma uit atent.. si zicea un mare Boss la Apple ca retina ca 300 dpi, ca ochiul uman nu poate percepe peste.. Astea sunt prostii.
Banuiesc ca acei experti care sustineau ce zici tu sint formati din persoane ca tine. Apropo, in ce clasa esti ?

#29
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Marketing și nimic mai mult. 4K zic eu că e mai mult decât suficient. Oricum, niciunul de pe aici nu vom deține vreodată un TV 16K, care ar trebui sa fie enorm. Ați văzut cât costă un OLED 4K bun sau un 8K, va imaginați cât vor costa 12/16K? Oricum, abia anul trecut am trecut și noi la un TV 4K, deci vor mai trece câțiva ani, până îl vom schimba. Până atunci, cele 8K mă gândesc că vor deveni relativ accesibile ca preț. Peste 2-3 ani, vor veni cu 20/32K și tot așa. Deja ochiul uman nu mai distinge diferențele. Sunt diverse studii pe aceasta temă.

Edited by Vlad_22, 04 June 2020 - 18:47.


#30
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sigur ca sint, dar oile cred toate bullshit-urile de marketing. De ce au renuntat la 3D, care clar facea o diferenta (ok, nu era 3D real, dar se vedea diferenta intre 3D si 2D, asa cum era) si continua cu rezolutii care nu sint percepute de ochiul uman, nu o sa stiu niciodata, nu are niciun sens.

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Și la 4K-uri, depinde de diagonala și calibrare, ca sa profiți de diferente și de cea mai buna imagine, nu îl cumperi, îl scoți din cutie, îl montezi și gata. Contează și panel-ul. Oricum, rămân la părerea că 4K, hai 8K, peste ceva ani, sunt arhisuficiente, însă marketing-ul agresiv nu se va opri și vom ajunge cred și la mama mă-sii, 90K+.

Edited by Vlad_22, 05 June 2020 - 13:16.


#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nici 8. 4 e suficient. Mai mult distanta de vizionare se bate cap in cap cu diagonala.

#33
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Exact. Oricum, daca sunt toți de acord cu ceva, e ca panel-urile de pe OLED-uri, sunt incomparabile. Daca pui alaturi ceva bănuți și iei un OLED ceva, preferabil de la LG, cred că ești future-proof, lejer. Plus că sunt care vin și cu G-Sync pt pasionații de gaming. Nu stiu, așa văd eu lucrurile. Daca ai vila și ai unde pune TV de 8K de 100 inch, nimeni nu te oprește, in fond, fiecare face ce vrea cu banii proprii. Dar nu înghit gogoșile de marketing, din ultima vreme.

Edited by Vlad_22, 05 June 2020 - 20:16.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate