Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandare aparat tuns catei

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
A venit caldura si m-am decis sa tund cateii. Am luat un aparat de tuns dar nu mai tunde bine dupa prima utilizare.
Unde as putea gasi un aparat bun care sa fie si bun si durabil?

Edited by iri_rim, 28 April 2019 - 11:20.


#2
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Moser sau Oster.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Sunt doua firme mari si tari in domeniu :Moser si Aesculap , da, pretul este pe masura , restul imita, folosesc otel slab calitativ etc.
Atentie - masina de tuns inseamna si piese de schimb , motor robust, fir lung minim 3 metri . Aesculap intretin la cineva de 6 ani , este foarte simpla in interior dar de calitate, motor mare, usor de desfacut , piese calitative si otel de inalta calitate .

Edited by ldpe, 28 April 2019 - 11:31.


#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Masina de tuns catei trebuie unsa din 5 in 5 minute, din cate stiu eu. Uite aici un clasament
https://clovis.ro/ca...e-tuns-animale/
Si mai e problema sa stea catelul linistit in timp ce-l tunzi asa ca ai nevoie de masa si suport daca e unul caruia ii este frica de tuns.

#5
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
Moser am si nu mai tunde ca la inceput. Cred ca as putea sa ascut lamele sau sa le schimb.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Atunci nu merita una noua, intra pe zooplus si gasesti 5 tipuri de lame pentru moser , de la 120 la 170 lei , pe cea veche o duci la ascutit la un atelier dotat cu aparat ce permite reglarea unghiului - nu la mana ca nu iese .

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
praful din blana face praf cutitul.

Edited by arg, 28 April 2019 - 19:59.


#8
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Deci ziceți voi că aparatele între 100-200 de lei de pe emag nu-s de treabă?
Vreau să-i fac viața mai ușoară la lățosul lui tata, înainte să facă vreo dermatită sau râie de la jegul adunat în blană.

#9
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
ca la orice,cele mai faimoase marci sunt cele mai falsificate....Eu am un Wahler,dar daca o intrebi in soapta,precis iti raspunde in chineza....

#10
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
am dus lamele la ascutit cu o saptamana in urma si am tuns catelusa cu ea pana la punctul in care praful si blana deasa le-au facut de neutilizat si a doua zi a trebuit sa le duc iar la ascutit.

#11
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 16.04.2007
Salut,

Am reusit sa tund catelul acceptabil, dar trebuie sa vin cu acelasi numar pentru a fi ceva uniform. Ideea este ca nu gasesc. La masina am minim nr. 3 si ia foarte, foarte putin. Nu ma ajuta.

Singura modalitate este sa tund fara acel ,,reglator'' doar ca nu pot tunde uniform fara el.

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Eu l-am tuns cu foarfeca pe unul din ei. Dar e de talie mica si in plus, sta sa-i fac orice. Trebuie s-o tund si pe ma-sa dar trebuie s-o tina cineva ca nu sta la tuns. E prea frig sa-i tund la masina. In 1980 aveam un caniche uriaș si pe vremea aia nu existau frizerii canine asa ca il aranjam din foarfeca.

#13
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Cainele meu are si el pe ale lui, motiv pentru care il tund eu asa cum resusesc.
Anul trecut am cumparat o masina/aparat de tuns Trixie SETTR1500, cam 350 lei, daca nu ma insel.
Problema a fost ca am un metis de ciobanesc cu ceva (adult 24 kg) cu o blana f. moale, pufosa (vata nu alta), lunga,  care mai e si dubla.
Totusi dupa mai multe incercari si dupa ce in sfarsit am vazut un videoclip inteligent (din nefericire nu mai adresa lui).
L-am tuns rapid cu foarfeca, fara mofturi, dupa care, cu o mana tinem smocul de blana si cu cealalta in care era masina il taiam; a fost mult pana am prin miscarea.
Altfel, in veci nu se poate tunde un caine cu o blana asa moale.
Poate anul asta fac un videoclip intrucat am vazut f. multi iubitori de animale nemultumiti de aparatele mai ieftine.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Astept cu interes.

#15
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Da, il fac, sa se mai incalzeasca, in special dimineta cand mergem la plimbare e inca frig.
Il tund de 2 ori, o data spre sfarsitul lui aprilie si o data prin iunie (mai scurt), depinde de temperaturi.

#16
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Să-mi răspund tot mie - în final am găsit la ofertă imbatabilă la Lidl mașină de tuns câini - l100 de lei, în cutie de plastic. Nu m-aș fi supărat dacă se strica la primul tuns dar încă merge.

#17
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

 utilizatorok, on 10 aprilie 2022 - 09:09, said:

Poate anul asta fac un videoclip intrucat am vazut f. multi iubitori de animale nemultumiti de aparatele mai ieftine.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YF8teQs7lzM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Câinii ăștia trăiesc de mii de ani și se descurcă f bine fără a fi tunși, e suficient să năpârlească.

Ce tot aveți cu ei să i tundeți ?

Pisicile de ce nu le tundeți, alea se descurcă singure ?

Lăsați domne animalele in pace, mai binele e opusul binelui...

Câinii năpârlesc primăvara, se pregătesc pt vară, blana de vară ii protejează de temperatura excesivă și veniți voi, hodoronc tronc cu foarfeca...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate