Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...
 Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?
 Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 

Port Forwarding Hg658

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Buna ziua! Am o intrebare. As dori sa fac un server. As dori sa transmit un server prin portul 26760, protocolul UDP. Am un router HG658. In router, la informatii, la WAN, imi apare un IP care incepe cu 100.... In Whatismyip.com, imi arata un IP care incepe cu 92....
La port mapping, introduc ip-ul intern (ex. 192.168.1.3), portul intern, extern, protocolul si numele (necompletand campul "external address"), dar nu ma pot conecta prin ambele ip-uri.
Am observat ca, pe ip-ul care incepe cu 100..... , ma conecteaza in Gateway. Gateway-ul este securizat si nu este activat optiunea de Gateway deschis.
Cum pot proceda ca sa pot transmite acel server pe ip, ca sa ma conectez pe un client, pe o retea externa?

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Este relativ normal.
S-a mia discutat pe aici de zeci de ori, de obicei in legatura cu "nu mai pot sa accesez camerele de supraveghere...." - e aceesi chestie.
Se numeste CGN, double nat....
Se rezolva in mai multe feluri:
- dai restart la router pina prinzi IP "bun", diferit de 10... sau 100.... sau altele "nasoale" - dar la orice alt restart vei prinde alt IP, poate bun, poate prost
- VPN - costa
- Dynamic DNS, DDNS - serviciu oferit chiar de RDS, gratuit, vezi in optiunile routerului

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Fiind pe aria Telekom: vad ca exista serviciu de IP Static, disponibil si pentru persoane fizice si juridice, la 1EUR/luna+TVA <https://www.telekom....net/cat7280475/>.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Muhaha, n-am vazut ca e Telekom, dar presupun ca e aceeasi brinza / solutie.

#5
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Ok. Mersi. Incerc sa prind un IP cu 109, sa vad daca functioneaza.
Am vazut in setarile router-ului, ddns. Voi incerca. Mersi.

Edited by teogorghin, 26 April 2019 - 10:40.


#6
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
Cat timp esti in CGN, nici un fel de DDNS nu te va ajuta. Pentru ca:
  • daca numele folosit se rezolva la IP-ul de CGN (e singurul pe care il cunoaste router-ul pentru a se inregistra), acel IP nu are nici un fel de relevanta/utilitate pentru cei dinafara retelei de origine (cea fixa o Telekom, toata sau doar o parte ei, cea unde esti si tu)
  • daca numele folosit se rezolva la IP-ul public cu care ‘te scoate in lume’ Telekom (daca de exemplu serviciul de DDNS folosit detecteaza IP-ul tau asa cum fac serviciile gen whatismyip), iar nu te ajuta ca ar fi necesar si un port forward de la acel IP la IP-ul de CGN pe care il are router-ul (de la 92.*.*.* la 100.*.*.* in exemplul tau), port forward pe care nu il face nimeni.
Intereseaza-te de acel IP Static, ca te scapa de CGN. Bine, teoretic poate fi IP fix si de CGN, dar nu ar folosi la nimic si din descrierea serviciului vad ca este pentru a gazdui servere, deci ar trebui sa fie un IP public - exact ce iti trebuie. Ca bonus, cum nu se mai schimba de la o conectare la alta, te poti conecta din exterior folosind direct IP-ul si scapi si de DDNS. (Poti folosi DDNS in continuare daca vrei, dar macar nu esti obligat.)

Alta solutie cred ca ar fi sa treci pe IPv6, ca in principiu acolo fiecare device conectat are IP-ul lui (v6) public, dar nu stiu cum sta Telekom la acest capitol.

Edited by sags, 26 April 2019 - 11:24.


#7
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016
Multumesc. Pana la urma, am rezolvat cu un vpn gratuit. Am folosit portmap.io.
Am avut nevoie de port forwarding pentru ca am vrut sa transmit miscarile telefonului spre GFN.

Edited by teogorghin, 26 April 2019 - 11:59.


#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postteogorghin, on 26 aprilie 2019 - 10:39, said:

Ok. Mersi. Incerc sa prind un IP cu 109, sa vad daca functioneaza.
Am vazut in setarile router-ului, ddns. Voi incerca. Mersi.

     Rog sa fie mutat topicul la aria FUN.
     Sunt si eu interesant sa prind un IP.
     De ce fel de undita am nevoie ?

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
/offtopic
@sags: da, DAR: se poate inclusiv DDNS pe CGN - ai intuit tu ceva-ceva cu port forward din 92.* -> 100.64.0.0/10 (am detaliat eu ceva timp in urma cum se poate face/implementa daca se vrea de ISP -vezi mai jos-, imi e lene sa caut :D ) .
Problema e ca nu e implementat de niciun ISP din RO la nivel de PF protocolul necesar: PCP (ex nat-pmp) (RFC6887 + update-urile aferente)
Daca te intereseaza sa conspectezi: https://datatracker....slides-83-pcp-5
in alta ordine de idei, Telekom nu ofera (deocamdata) ipv6 catre persoane fizice.

#10
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,935
  • Înscris: 24.04.2013
@ogo: Ai dreptate cu PCP, da’ daca nu-i… Posted Image

#11
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016

View Postogo, on 26 aprilie 2019 - 13:19, said:

/offtopic
@sags: da, DAR: se poate inclusiv DDNS pe CGN - ai intuit tu ceva-ceva cu port forward din 92.* -> 100.64.0.0/10 (am detaliat eu ceva timp in urma cum se poate face/implementa daca se vrea de ISP -vezi mai jos-, imi e lene sa caut :D ) .
Problema e ca nu e implementat de niciun ISP din RO la nivel de PF protocolul necesar: PCP (ex nat-pmp) (RFC6887 + update-urile aferente)
Daca te intereseaza sa conspectezi: https://datatracker....slides-83-pcp-5
in alta ordine de idei, Telekom nu ofera (deocamdata) ipv6 catre persoane fizice.
Afisarea ip-ului sub forma 100.64.*.* e acum recent. Acum un an, imi afisa in detalii, IP-ul public (cel cu 92.*.*.* sau 109.*.*.*). Cred ca au pus GCN la IP-urile dinamice ca sa ne oblige sa activam serviciul "IP static", pentru a "scapa" de GCN.
Am observat ca este in MyAccount, optiunea de "IP Static", dar nu specifica nimic de Firewall, etc.

Edited by teogorghin, 27 April 2019 - 10:28.


#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Da, CGN-u e relativ nou in Romania. Din pacate nu sunt ip-uri indeajuns pentru toata lumea iar cei ce au strict nevoie trebuie sa plateasca (isp-u plateste la randul lui iar RIPE se uita an de an la procentul utilizat: si daca este prea mic retrage clasa de ip-uri isp-ului).
Firewall-ul, daca ai ip fix, il setezi din/in echipamentul tau (router-ul tau) (si chiar daca n-ai ip fix).

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,795
  • Înscris: 25.07.2004
Dar de ce nu-ti iei ip static? Cei de la telekom sunt singurii care dau ip static la persoane fizice. Costa 1.2 euro cu tot cu tva, 6 lei.

#14
teogorghin

teogorghin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 12.06.2016

View Postmicutu82, on 27 aprilie 2019 - 11:46, said:

Dar de ce nu-ti iei ip static? Cei de la telekom sunt singurii care dau ip static la persoane fizice. Costa 1.2 euro cu tot cu tva, 6 lei.
Pentru ca nu am nevoie. Am avut nevoie un pic sa fac un server si sa ma conectez de pe un client dintr-o retea externa, dar am rezolvat cu portmap.io.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate